021-91004064
معرفی جاذبه های گردشگری استان لرستان

معرفی جاذبه های گردشگری استان لرستان

جاذبه های گردشگری استان لرستان، به قدری متنوع و زیاد می باشند که برای بازدید از تمامی آن ها، نیازمند اختصاص دادن زمان زیادی برای سفر می باشیم. در واقع شاید برایتان جالب باشد بدانید که این استان، در مقایسه با سایر استان های دیگر، دارای مساحت کم تری می باشد. اما با این وجود، دیدنی های و جاذبه های گردشگری استان لرستان به قدری زیاد می باشد که در مقایسه با سایر استان ها، بسیار بیشتر، و زیبا تر و متنوع تر است. به همین سبب، هر سال، زمان تعطیلات که فرا می رسد، افراد بسیار زیادی کوله بار خود را می بندند، و راهی این استان زیبا می شوند تا مدتی را در دل طبیعت، و به تماشای زیبا ترین پدیده های طبیعی که در این استان وجود دارند، بپردازند. به همین سبب، این استان، تبدیل به یکی از توریستی ترین استان های ایران شده است. 

اما نکته بسیار مهمی وجود دارد که قبل از سفر، حتما باید به آن توجه کرد. آن هم این است که طبیعتا به واسطه تعدد جاذبه های گردشگری استان لرستان، امکان بازدید از تمامی این جاذبه های گردشگری وجود ندارد. به همی سبب، بهتر اس قبل از سفر خود، با تمامی جاذبه های گردشگری استان لرستان و به ویژه محبوب ترین آن ها آشنا شوید و در نهایت، لیستی از بهترین جاذبه های این استان کنید و نام مکان های دلخواهتان را یادداشت کنید تا در هنگا سفر، مستقیما به محل مورد نظر خود بروید. در واقع آشنایی با جاذبه های گردشگری استان لرستان به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی به بازدید از هر کدام از پدیده های طبیعی که متناسب با روحیات شما بود بروید و خاطره ای خوش از سفر را به خاطر نگه دارید.
به همین سبب در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره بهترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان بیان کرده ایم. اگر قصد سفر به این استان را دارید و یا نمی دانید که کدام استان مناسب تر برای سفر و طبیعت گردی می باشد، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با زیبا ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان آشنا شوید.

آشنایی با طبیعت لرستان و موقعیت مکانی آن

قبل از آشنایی با جاذبه های گردشگری استان لرستان، بهتر است که کمی درباره این استان و موقعیت مکانی آن، بدانیم. استان لرستان، یکی از استان های کوهستانی در ایران می باشد که به واسطه وجود این کوه ها، تعداد بسیار زیادی از پدیده های طبیعی در آن قرار گرفته است. به عنوان مثال، چشمه ها، غار ها، و آبشار های متعددی مانند آبشار بیشه، آبشار آب سفید، و بسیاری از پدیده های طبیعی دیگر در این استان وجود دارند. این مساله سبب شده است تا هر ساله، طبیعت گردان و گردشگران بسیاری که علاقه مند به بازدید از پدیده های طبیعی هستند، به این استان سفر کنند و اوقاتی را در آن سپری کنند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که موقعیت مکانی این استان، تنها سبب ایجاد جاذبه های طبیعی متعدد نشده است. بلکه از زمان های بسیار قدیم، توجه بسیاری از مردمان و پادشاهان را به خود جلب کرد و سبب شد تا حکومت های متعددی در این شهر اقامت کنند و در آن، سازه های متعددی را بسازند. به بیان بهتر، این شهر، دارای تعداد بسیار زیادی از جاذبه های تاریخی نیز می باشد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست و می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. در ادامه به معرفی بهترین و پر بازدید ترین مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری استان لرستان پرداخته ایم.

لیستی از بناهای تاریخی استان لرستان

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این استان، می توان به بناهای تاریخی آن اشاره کرد. توریستانی که به این استان می روند، حتما بخشی از سفر خود را به بازدید از بناهای تاریخی این استان اختصاص می دهند تا با تاریخچه و تمدن این استان آشنا شوند. در ادامه لیست محبوب ترین جاذبه های تاریخی استان لرستان را ذکر کرده ایم.

1.    قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان می باشد که در مرکز این استان و در شهر خرم آباد قرار دارد. این قلعه، یکی از نماد های شهر خرم آباد بوده و از زمان های بسیار قدیم، کاربردی نظامی سیاسی داشته است. جالب است بدانید که برای ساختن این قلعه، آن را بر روی تپه ای عظیم بنا کردند و ساختار آن، به شکل 8 ضلعی نا منتظم می باشد. همچنین درون آن 8 برج وجود دارد که نشان می دهد این قلعه از زمان های بسیار قدیم، مکان مناسب و مهمی برای دفاع از شهر در مقابل حملات نظامی بوده است. این قلعه، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سالانه، گردشگران و توریستان بسیار زیادی را به سمت خود جلب می کند. اگر قصد سفر به این استان و بازدید از جاذبه های گردشگری استان لرستان را دارید، توصیه می کنیم بازدید از این قلعه را از دست ندهید و مدتی را به آشنایی با نحوه زندگی پیشینیان و موزه های زیبای درون این قلعه بپردازید.

2.    غار کلماکره

با نگاه اول تصور می کنید که این جاذبه گردشگری جنبه ی تاریخی نداشته بلکه یکی از پدیده های طبیعی در این استان است. اما باید اشاره کنیم که این غار، با وجود اینکه جنبه ی طبیعی در این استان دارد، اما با کاوش های متعددی که در آن صورت گرفته است، مشخص شده که یکی از قدیمی ترین و مهم ترین آثار باستانی در این استان است. به این صورت که در این غار، گنجی عظیم یافت شده است که گفته شده مربوط به دوران هخامنشیان و ساسانیان می باشد. در واقع در دنیا، گنج های عظیم بسیار زیادی وجود دارد اما گنجی که از این کوه استخراج شده است، جزو 6 گنج عظیم در دنیا می باشد. 

البته باید اشاره کنیم که بخش بسیار زیادی از این گنج؛ غارت شده و به خارج از کشور منتقل شده است. اما با این وجود بخش کوچکی از آن، همچنان در ایران باقی مانده است و نمادی از زندگی انسان های گذشته در ایران می باشد. توصیه می کنیم بازدید از این غار را از دست ندهید و یکی از خزانه های بزرگ و قدیمی مربوط به هخامنشیان و ساسانیان را مشاهده کنید.

3.    مسجد سلطانی بروجرد

این مسجد، یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان می باشد. این مسجد، بر روی بنای قدیمی مسجد جامع ساخته شد و پیش از آن نیز به عنوان آتشکده، در دوران قبل از اسلام وجود داشت. در حقیقت، این بنا نیز یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در استان لرستان می باشد که همه ساله، توجه بسیاری از گردشگران را به سمت خود جلب می کند. بنایی که امروز از این مسجد می بینیم، در زمان فتحعلی شاه تکمیل شد که همین مساله سبب شد تا نام مسجد سلطانی را بر روی آن بگذارند. 

جاذبه های گردشگری استان لرستان (پدیده های طبیعی)

اما از جاذبه های تاریخی این استان که بگذریم، می رسیم به پدیده های طبیعی موجود در آن. حجم بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری استان لرستان، مربوط به پدیده های طبیعی آن است. در واقع، همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، وجود رشته کوه زاگرس در این استان سبب شده تا پدیده های طبیعی متعددی در آن به وجود بیایند که امروزه نیز سبب جذب گردشگران و طبیعت گردان متعددی شود. در ادامه این مطلب، لیست کاملی از جاذبه های گردشگری استان لرستان و همچنین پدیده های طبیعی این استان بیان کرده ایم که نسبت به سایر پدیده های طبیعی، شهرت بسیار بیشتری داشته و میزان بازدید از آن ها نیز بالاتر بوده است.

تنگه شیرز یکی از جاذبه های گردشگری استات لرستان

1.    تنگه شیرز

از جاذبه های گردشگری استان لرستان که بازدید از آن برای هر فردی واجب است، می توان تنگه شیرز را نام برد. همه ی ما، تصاویری را از زیبا ترین و خاص ترین پدیده های طبیعی دیده ایم که چشم اندازی بسیار زیبا را به نمایش گذاشته اند. و بالطبع با خود می گوییم که کاش مناظری بسیار زیبایی نیز در ایران وجود داشت تا می شد به راحتی از آن ها بازدید کرد. اما تنگه شیرز، از آن دسته پدیده های طبیعی است که حتی مشابه آن را در فیلم ها نیز ندیده اید. 
این تنگه بزرگ، از جمله زیبا ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان می باشد که هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند. طبیعت بی نظیر این تنگه، شکل سنگ هایی که این تنگه را تشکیل داده اند، آب و هوای عالی و بی نظیری که در آن حاکم است، و به طور کلی، هر منظره ی زیبایی که تصور کنید در این تنگه وجود دارد. اگر قصد سفر به استان لرستان را دارید و دوست دارید خاص ترین و بکر ترین جاذبه های گردشگری لرستان را ببینید، توصیه می کنیم بازدید از تنگه شیرز را از دست ندهید و با این پدیده ی بی نظیر آشنا شوید و آن را از نزدیک ببینید.

2.    آبشار بیشه

همه ی ما شنیده ایم که استان لرستان، استانی مملوء از آبشار است و در هر بخش از آن، تعداد بسیار زیادی از آبشار های گوناگون وجود دارد. البته این آمار درست است و این پدیده های طبیعی زیبا، به تعداد بسیار زیادی در این استان یافت می شوند. اما باید اشاره کنیم که برخی از این آبشار ها نسبت به سایر آن ها، دارای شهرت بیشتری می باشند و بالطبع، طبیعت بسیار زیبا و دیدنی ای دارند. به همین سبب، به دلیل گستردگی انتخاب برای بازدید از آبشار های این استان، بهتر است با زیبا ترین و محبوب ترین آن ها آشنا شویم. آبشار بیشه مشهور ترین آبشار در این استان می باشد. در میان تمامی جاذبه های گردشگری استان لرستان، آبشار بیشه محبوبیت و شهرت بسیار بیشتری دارد و گزینه کاملا مناسبی برای بازدید و قدم زدن در طبیعت می باشد. نزدیک این آبشار که شوید، با مناظری بسیار زیبا و دیدنی رو به رو خواهید شد. تا حدی که تصمیم می گیرید چندین ساعت را در این منطقه بگذرانید و مدتی را به تماشای چشم انداز زیبای طبیعت بپردازید. اگر به استان لرستان سفر کرده اید، توصیه می کنیم بازدید از این آبشار را از دست ندهید و از خاص ترین آبشار ایران دیدن کنید.

3.    دریاچه گهر

از دیگر جاذبه های گردشگری استان لرستان، می توان به دریاچه گهر اشاره کرد. دریاچه ای عظیم و محبوب که توانسته شهرت بسیار زیادی نسبت به سایر دریاچه های ایران کسب کند. دریاچه گهر به طور سالانه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند تا با قدم زدن در کنار آن، و همچنین بهره مندی از آب و هوای مطلوب این منطقه و چشم انداز زیبای محیط، ساعاتی را به دور از محیط های شهری بگذرانند و با گشت و گذار در دشت های این منطقه، و همچنین بازدید از سایر پدیده های طبیعی که در این بخش از استان قرار دارند، بهترین اوقات خود را در این بخش سپری کنند. 

جالب است بدانید که دریاچه گهر، از دو بخش گهر بزرگ و گهر کوچک تشکیل شده است و این دو دریاچه، در فاصله ی نسبتا کمی از یکدیگر قرار گرفته اند. هر دوی این دریاچه ها، دارای آبی بسیار زلال و شفاف می باشند به طوری که می توان بستر دریاچه را از آن مشاهده کرد. علاوه بر این، می توانید در این دریاچه، ماهی گیری کنید و به قایق سواری بپردازید. پس اگر دوست دارید ساعاتی را در بهترین و زیبا ترین مناطق بگذرانید، توصیه می کنیم بازدید از دریاچه گهر را از دست ندهید و از این پدیده طبیعی زیبا دیدن کنید.

کلام آخر

جاذبه های گردشگری استان لرستان، بسیار متعدد و گسترده می باشند به همین سبب، برای سفر به این استان، بهتر است کمی با مشهور ترین و مهم ترین جاهای دیدنی این استان آشنا شویم. برخی از جاذبه های گردشگری این استان، نسبت به سایر آن ها، دارای شهرت بسیار بیشتری می باشند و به طور سالانه، توریستان و گردشگران بسیار زیادی به آن سفر می کنند. به همین سبب، بهتر است که با پر بازدید ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری این استان آشنا شویم تا پس از سفر خود، از زیباترین پدیده های طبیعی و تاریخی در ایران بازدید کنیم و خاطره ای خوش و عالی را در ذهن های خود داشته باشیم. اگر شما نیز تا به حال به این استان سفر کرده اید و از جاذبه های گردشگری استان لرستان که در موارد بالا ذکر شد دیدن کرده اید، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • 08 فروردین ، 1400
  • 582

دیدگاه - 1

سهند

لرستان شهر قشنگیه و پر از جاذبه های گردشگریه. بیشتر آبشارهای ایران هم توی لرستانن
1 سال پیش

نظر دهید