021-49029
معرفی جاهای دیدنی تبریز

معرفی جاهای دیدنی تبریز


تبریز یکی از شهرهای شمال غربی ایران است که از گذشته به عنوان پایتخت گردشگری ایران و جهان اسلام شناخته میشده. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد از آب و هوای خنک و کوهستانی برخوردار است، تبریز یکی از شهرهایی بود که بر سر راه جاده ابریشم قرار داشت به همین دلیل از اهمیت اقتصادی و تجاری بالایی در بین شهرهای ایران برخوردار بود.همچنین این شهر را شهر اولین ها میخوانند، چرا که بسیاری از بنا و اتفاقاتی که در ایران صوت گرفته برای اولین بار در تبریز رخ داده، مثلا تبریز اولین دانشگاه و شهرک دانشگاهی را در ایران و جهان داشته، اولین چاپخانه، اولین شهربانی، اولین چاپ اسکناس، اولین خیابان دارای برق ایران، اولین کودکستان، اولین سینمای عمومی، اولین مدرسه ناشنواها و اولین دادگاه استیناف ایران. به همین دلیل تبریز اهمیت تاریخی، سیاسی و اقتصادی بسیاری در ایران دارد و علاوه بر این به دلیل تاریخ غنی و قدرتمندی که داشته پر است از جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی. به همین منظور در این مطلب قصد داریم به معرفی مهم ترین جاهای دیدنی تبریز بپردازیم.

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز که به عنوان بزرگ ترین بازار ایران شناخته میشود و در سال 1389 در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، حدود یک کیلومتر طول دارد این بازار که حدود 40 نوع شغل و 20 نوع صنف را پوشش داده دارای 6500 غرفه است و از 35 سرا، 20 راسته، 11 دالان تشکیل شده. بازار تبریز مانند همه ی بازار های کهن ایرانی سقف هایی گنبدی شکل دارد و در همه ی راسته های آن تعدادی مسجد و مدرسه و کاروانسرا و حمام عمومی به چشم میخورد. مهم ترین کالایی که در بازار تبریز به فروش میرسد، فرش دستبافت است. بسیاری از جهانیان ایران را به واسطه ی فرش های دستبافش میشناسند و تبریز یکی از قطب های فرش دستبافت ایران است که فرش های تمام ابریشم آن شهرت و محبوبیت جهانی دارد. از تاریخچه بازار بزرگ تبریز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما بر طبق گفته جهانگردان این بازار حداقل در قرن چهارم وجود داشته، اما در دوره ایلخانیان که تبریز به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود این بازار تبریز شهرت بیشتری پیدا کرد و در دوره صفویه که تبریز یکی از سه بارانداز در جاده ابریشم بود بازار تبریز اهمیت بیشتری پیدا کرد، این موضوع بازار تبریز را به یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است. بازدید از بازار تبریز هم فال است و هم تماشا، چرا که هم میتوانید از غرفه های مختلف دیدن کنید و خرید کنید و هم از بناهای تاریخی که در دل بازر قرار دارد دیدن کنید.

مسجد کبود تبریز

یکی دیگر از زیبا ترین جاهای دیدنی تبریز مسجد کبود است. این مسجد که به دلیل رنگ کاشی های لاجوردی اش به این نام شهرت یافته در قرن نهم هجری قمری به دستور یکی از امرا شهر تبریز ساخته شد.بر اساس کتیبه ای که در سر در بنا قرار دارد اتمام ساخت این مسجد در سال 845 خورشیدی رخ داده است. مسجد کبود تبریز ناملایمات بسیاری دیده است و عمده تخریب آن در سال 1158 و طی یک زلزله رخ داد که در اثر آن تمام بنای مسجد تخریب شده و تنها 20 درصد آن باقی ماند. بنایی که هم اکنون از مسجد کبود میبینید بازمانده همان بنای قدیمی است که بعد ها درر سال 1318 در دوره پهلوی مرمت شد. یعنی بنای مسجد کبود 150 سال به صورت یک ویرانه باقی مانده بود. ساخت این مسجد 30 سال طول کشیده است به همین دلیل این مسجد به عنوان یکی بنای ارزشمند تاریخی به یکی از مهم ترین و زیباترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل شده. بدون شک اگر به دیدن این مسجد بروید سردر زیبای این مسجد برای دقایقی شما را محو زیبایی و ظرافتش خواهد کرد.

مسجد_کبود

ارگ تبریز یا ارگ علیشاه

ارگ علیشاه بلندترین بنای آجری در شهر تبریز است که ارتفاع آن به 33.5 متر میرسد. از این بنا اطلاعات دقیق تاریخی ای در دسترس نیست اما میدانیم که مربوط به دوره ایلخانی است و چیزی که آن را به یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است عرض دهانه ایوان جنوبی، تنها بازمانده این بناست که به بیش از 30 متر میرسد. این مقدار از عرض طاق کسری نیز بیشتر است و همین امر باعث شده ارگ علیشاه  به یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل شود. کاربرد این بنا به طور دقیق معلوم نیست چراکه عده ای معتقدند این بنا یک مسجد بوده و عده ای دیگر میگویند که ارگ علیشاه یک آرامگاه مربوط به دوره ایلخانیان است.

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز که از آن تحت عنوان مسجد جامع کبیری نیز یاد میشود در قلب بازار بزرگ تبریز قرار دارد. قدمت این مسجد به قرن5-6 هجری باز میگردد و مربوط به دوره سلجوقیان است. این مسجد زیبا که معماری خاص آن و گچ بری های ظریفش و پنجره های اوروسی اش آن را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده نیز مانند بسیاری از آثار دیگر تبریز طی زلزله ای تخریب شده بود که بعد ها و در زمان سلطنت قاجاریه شخصی به نام حسینقلی خان دستور مرمت این مسجد را صادر کرد. محراب و ستون های عظیم این مسجد بازمانده ی بنای اولیه ی آن است. محراب این مسجد که بلند ترین محراب مسجدی است که میتوانید دیده باشید نمونه ی زیبایی از معماری مربوط به دوران سلجوقیان است که بازدید از آن برای هر بیننده ای جال خواهد بود.

پارک ائل گلی

پارک ائل گلی که به معنای باغی برای مردم است یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است که ممکن نیست کسی به تبریز برود و از ائل گلی دیدن نکند. این پارک با فضای سریبز و دریاچه ای که در تمام روزهای سال هوای آن را تلطیف میکند به یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی شهر تبریز تبدیل شده است. عمارت الماس شکلی که با یک گنبد کوچک در بالای سرش ویط این دریاچه واقع شده بر زیبایی ائل گلی افزوده است. این عمارت مربوز به دوره آق قویونلو هاست و ارزش تاریخی بسیاری دارد.ائل گلی علاوه بر زیباییش امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری نیز دارد که آن را به یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است از جمله این امکانات رفاهی میتوان به زمین مینی گلف، قایق رانی، پیست اسکی، سنگ نوردی، بیلیارد و ... اشاره کرد. اگر قصد سفر به تبریز را دارید بازید از این جای دیدنی در تبریز را فراموش نکنید.

مقبرة الشعرا ایران

اگر اهل شع و ادبیات باشید حتما بازید از مقبرة الشعرا به عنوان یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی تبریز برایتان جالب خواهد بود. این مقبره در واقع از وقتی اینگونه نام گرفت که دو تن از شاعران بزرگ به نام های خاقانی و ظهیر فاریابی در این محل دفن شدند. پس از آن بسیاری از شاعران نامی و رجال مهم مملک نیز در همین محل دفن شدند که تعداد آنها به 400 نفر میرسید. این محل توسط زلزله و سیل آنچنان تخریب شد که هیچ اثری از آرامگاه این بزرگان باقی نمانده است و این بنا تنها یادبودی از آرامگاه شاعران بزرگی چون خاقانی ، اسدی طوسی، لسانی شیرازی و... است. درواقع تنها آرامگاهی که امروزه در این بنا یافت میشود آرامگاه شاعر بزرگ معاصرمان، محمدحسین بهجت تبریزی است.

روستای کندوان

کندوان پیشینه ی تاریخی بیش از هزار سال دارد و یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز در دل کوه هاست. این روستا از آن جهت معروف شده که خانه های آن به صورت لانه ی زنبور های عصل در دل کوه بر روی هم ساخته شده اند اما چیزی که این روستا را از دیگر روستاها متمایز میکند این است که امروزه هم در این خانه ها بسیاری از افراد ساکن هستند. این روستا طی فعالیت های آتشفشانی کوه سهند و سایر کوه های آتشفشانی اطراف به وجود آمده بنا بر این خاک حاصلخیزی دارد. تعداد خانواده هایی که هم اکنون در روستای کندوان زندگی میکنند 117 خانوار است که عمدتا به دامداری، پرورش زنبور عسل و تولید صنایع دستی مشغول هستند. اگر قصد تهیه سوغاتی از شهر تبریز را دارید باید به روستای کندوان از شگفت انگیز ترین جاهای دیدنی تبریز سر بزنید.

کوه عون علی

یکی از جاهای دیدنی تبریز که در نزدیکی فرودگاه تبریز قرار دارد و از اولین جاهایی است که مسافران به آن سر میزنند ، کوه عینلی است. این کوه درواقع یک مجموعه تفریحی شامل کوه ها و صخره ها و تپه های متعدد به علاوه ی یک دریاچه است که در شمال تبریز قرار دارد. از این رو محل بسیار خوبی برای تفریح و گردش مسافران است. همچنین این مجموعه با امکاناتی که دارد به یکی از مراکز مهم ورزشی تبریز تبدیل شده که بسیاری از افراد برای کوه یا صخره نوردی به آنجا مراجعه میکنند. در این مجموعه امکاناتی نظیر تله کابین و مجموعه رستوران هایی قرار دارد که آنجارا به یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است.

کلیسای مریم مقدس

از بزرگ ترین و قدیمی ترین کلیساهای شهر تبریز کلیسای  مریم مقدس است. به طور کلی تبریز و شهر های اطرافش کلیساهاس متعددی دارد اما تاریخ ساخت کلیسای مریم مقدس مربوط به سال 1782 میلادی است که آن را از دیگر کلیساها متمایز کرده و از قدیمی ترین جاهای دیدنی تبریز به شمار میرود. تزئینات این کلیسا و نقاشی های با شکوهش از حواریون عیسی و حضرت مریم از دلایلی است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب میکند.امروزه نیز اعیاد بزرگ مسیحیان و ارمنیان ساکن تبریز در این کلیساها برگزار میشود.

آبشار اسکندر تبریز

یکی از جاذبه های طبیعی شهر تبریز آبشار اسکندر است که در مسیر جاده تبریز به اهر و در جاده فرعی روستای طویقون واقع شده است. این آبشار 30 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز به شمار میرود آبشار اسکندر در فصل های سرد یا کاملا یخ میزند و به محل مناسبی برای یخ نوردی و صعود های زمستانی تبدیل میشود.

جنگل های ارسباران تبریز

یکی از جاذبه های طبیعی بسیار بکر تبریز جنگل های ارسباران است، این جنگل ها که دارای درخت های بلوط، گردو و... هستند از سرسبز ترین مناظر تبریز به شمار میروند از این رو این جنگل ها را حتما باید در لیست جاهای دیدنی تبریز که میخواهید از آن ها بازید کنید قرار دهید. از آزادراه تهران-تبریز بروید و مسیر فرعی که به‌سوی اهر می‌رود را انتخاب کنید پس از گذر از اهر به کلیبر که در کناره جنوب شرقی منطقه حفاظت شده ارسباران است می‌رسید. از جاهای دیدنی ارسباران میتوان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین و بازار اهر اشاره کرد.

  • 17 فروردین ، 1400
  • 31

نظر دهید

پر بازدیدترین پست ها

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

شهر تهران، دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی می باشد اما برخی از آن ها، کاملا مناسب ...

27 اسفند ، 1399
جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

کشور ایران یکی از مهم ترین کشور های خاورمیانه و آسیا می باشد که دارای جاذبه های ...

18 اسفند ، 1399
همه چیز در مورد شهر تهران

همه چیز در مورد شهر تهران

تهران شهر بزرگی می باشد که دارای تاریخچه جالبی می باشد و علاوه بر این، آشنایی با ...

17 اسفند ، 1399

آخرین پست ها

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

طبس یکی از مناطق کویری ایران به شمار میرود که به دلیل داشتن چشمه ها و آبشارهای م ...

28 فروردین ، 1400
جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان کجاست؟

برای کسانی که ساکن تهران هستند سفر یک روزه به جنگل الیمستان یک گزینه ی بسیار خوب ...

28 فروردین ، 1400
بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

شهر تهران با وسعت بسیار زیاد خود، محله های متعددی را درون خود جای داده است که بر ...

28 فروردین ، 1400