021-91004064
معرفی جاهای دیدنی سنندج

معرفی جاهای دیدنی سنندج

کردستان یکی از دیدنی ترین استانهای غرب کشور است که به جاهای دیدنی بکر و بی نظیری که دارد از جمله جاهایی است که برای یک بار هم که شده باید به آن سفر کنید. این استان 28000 کیلومتر مربع  وسعت دارد و مرکز این استان سنندج است. زبان اغلب مردم این استان کردی است و در زبان کردی، کردستان کورسان خوانده میشود. این استان  در دامنه رشته کوه های زاگرس واقع شده است و با استانهای آذربایجان غربی،  کرمانشاه، همدان و زنجان همسایگی دارد و از سمت شرق نیز با کشور عراق همسایه است. یکی از ویژگی های این استان که آن را به بهترین مقصد برای سفر تبدیل میکند آب و هوای آن است که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است و آب و هوای معتدلی دارد و ارتفاع این استان از سطح دریا 148 متر است. در بهار این استان با بارش های بهاری زیبا و پر طراوت میشود و در زمستان نیز بارش برف این استان را سفید پوش میکند. این آب و هوای معتدل و مدیترانه ای باعث سرسبزی و طراوت این استان شده است که این طراوت را میتوانید در جنگلهای انبوه و سبز و زیبای کردستان جستجو کنید. این استان پر است از جاهای دیدنی که در ادامه به معرفی بیشتر جاهای دیدنی کردستان خواهیم پرداخت. کردستان از قدمت بسیار زیادی برخوردار است به همین سبب میتوان جاهای دیدنی کردستان را به جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی تقسیم بندی کرد.

1.    جاهای دیدنی سنندج

سنندج مرکز استان کردستان است؛ این شهر یکی از زیباترین شهر های کردستان است که دو کوه بسیار زیبای آبیدر و سنگ سیاه را در خود جای داده است. وجود این دو کوه به زیبایی سنندج افزوده اند و در عین حال زمستان های بسیار سردی را برای آن رقم میزنند. اما همین آب و هوا سنندج را به یکی از بهترین جاها برای سفر های تابستانی تبدیل کرده است. سنندج در تابستان آب و هوای خنک و معتدلی دارد و به همین سبب در تابستان پذیری مسافران بسیار زیادی است.
مسجد جامع سنندج یکی از جاهای کردستان است که میتوان از آن به عنوان یک بنای ارزشمند تاریخی یاد کرد. این مسجد یک شبستان بسیار زیبا داردکه دارای 24 ستون است و از نظر معماری بسیار ارزشمند است. یکی دیگر از جاهای دیدنی کردستان و سنندج مجموعه تفریحی آبیدر است. این مجموعه فرهنگی بر فراز کوه آبیدر واقع شده است و از این منطقه میتوان کل شهر سنندج را به تماشا نشست. اگر قصد رفتن به این مجموعه تفریحی را دارید حتما زمان خود را جوری تنظیم کنید تا غروب آفتاب را از فراز آن ببینید. مجموعه تفریحی آبیدر دارای چشمه خروشان و باغی سرسبز نیز هست که حضور در آن اوقات خوشی را برای شما رقم خواهد زد.

بازار سنندج نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی کردستان و سنندج است که چه از منظر تاریخی و چه از نظر گردشگری بسیار دارای اهمیت است. این بازار در دوره صفویه تاسیس شده و بعد ها در دوره قاجاریه و پهلوی مرمت و بازسازی شده است. بازار سنندج یکی از جاهای دیدنی کردستان است که با قدم زدن درون آن میتوانید به فرهنگ و تمدن مردم کرد کشورمان پی ببرید. اغلب افرادی که در این بازار حضور دارند با لباسهای محلی رفت و آمد میکنند و جلوه ی زیبایی به این بازار بخشیده اند. در این بازار میتوانید از سوغاتی های مخصوص کردستان و سنندج خریداری کرده و با خود به شهر خودتان بیاورید. از جمله این سوغاتی ها میتوان به شیرینی کنجدی سنندج، بادام سوخته سنندج و سقز است.

2.    دریاچه زیوار

یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی کردستان دریاچه زیوار است. این دریاچه با شهر مریوان 3 کیلومتر فاصله دارد. "زری" به معنای دریاچه است و در ترکیبش با کلمه ی "وار" به معنی کنار دریاچه میشود. این دریاچه بازمانده است دوران ایران باستان است و در گذشته یه نام زریبار خوانده میشد. دریاچه زریوار یکی از بهترین جاهای تفریحی به خصوص در بهار و تابستان است چرا که با پیک نیک کردن در کنار آن میتوان اوقات خوشی را سپری کنید. در این دریاچه امکاناتی قرار داده شده تا باتوانید در آن قایق سواری کنید. به علاوه اگر اهل شب مانی در طبیعت هستید اطراف این دریاچه محل بسیار خوبی برای کمپ کردن است. اگر شب را در کنا این دریاچه سپری کنید با میتوانید آسمان پر ستاره ای را ببینید که مانندش را در هیچ کجای دیگر پیدا نخواهید کرد.

دریاچه زریوار در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا واقع شده و در میان کوه هایی است که پوشش درختی آن بلوط، زالزالک، بادام و گلابی وحشی است. اگر خوش شانس باشید میتوانید از میوه های این درختان بچینید و از خوردن آنها لذت ببرید. دریاچه زریوار 5 کیلومتر طول و 1.5 کیلومتر عرض دارد و حداکثر عمق آن به 6 متر میرسد. بهترین فصل سفر به دریاچه زریوار بهار و تابستان است چراکه میتوانید مطبوع ترین هوا را در این فصل ها در کنار این دریاچه تجربه کنید. آب این دریاچه به وسیله ذوب شدن برف کوه های اطرافش تامین میشود و هیچ رودخانه ای به این دریاچه نمی ریزد. البته در کف دریاچه چشمه هایی وجود دارد که بخشی از آب دریاچه را نیز آنها تامین میکنند به همین دلیل هم در زمستان در نقاطی که این چشمه ها میجوشند سطح دریاچه یخ نمیزند. برخی از مردم معتقدند در کف دریاچه زریوار گنجی پنهان است و برخی دیگر میگویند در گذشته در محل دریاچه شهری بوده که به یکباره به زیر آب رفته است. در کنار این دریاچه میتوانید از رستورانهای اطراف آن ماهی کبابی های بسیار معروفی بخورید که نمونه های آن را در هیچ کجای دیگر پیدا نخواهید کرد. این ماهی ها از دریاچه زیوار صید شده اند و طعم بسیار لذیذی دارند. حتی میتوانید در برخی از ماه های سال که مجوز ماهیگیری در این دریاچه صادر میشود خودتان به ماهیگیری بپردازید و با ماهی هایی که خودتان صید  کرده اید ماهی کبابی بپزید. دریاچه زیوار در سال 1389 به ثبت ملی رسیده است.

دریاچه_زیوار

3.    غار تاریخی کرفتو

یکی دیگر از جاهای دیدنی کردستان غار تاریخی کرفتو است. این غار در 70 کیلومتری شعر دیوان دره قرار دارد. این غار هنر دست انسانهای باستان است و بسیار دیدنی است. با دیدن آن به عظمت تمدن بشری پی خواهید برد در اطراف این غار میتوانید از پناه گاه ها و دخمه های باستانی متعددی نیز بازدید کنید. غار آهکی کرفتو در دوره سوم زمین شناسی به وجود آمده است و از نظر زیست محیطی نیز بسیار حائز اهمیت است. در برخی از قسمت های این غار آب جاری است و برای بازدید از تمام قسمت های غار کرفتو باید از قایق های کوچک استفاده کنید تا به عمق این غار برسید. کرف در زبان پهلوی به معنی ثواب و ستایش است و "تو" به معنای خورشید و گرماست. دهانه این غار ارتفاعی 20 الی 25 متری  دارد  که در گذشته هیچ پله ای نداشت و بعد ها 180 پله برای دسترسی به ورودی غار تعبیه شد. این غار 750 متر طول دارد و با دالان های تو در تویی به هم متصل شده است دهانه های متعدد تشکیل شده است. راهیابی به تمام ورودی ها و دالان های این غار تا کنون به طور کامل میسر نبوده است چرا که باید از تمام این بخش ها نقشه کاملی تهیه شود که تا کنون این کار انجام نشده است. به علاوه در طول زمانهای مختلف درون این غار ریزیش هایی صورت گرفته است که برخی از این دالان ها را مسدود کرده و دسترسی به آنها مقدور نیست.
در ورودی این غار چهار طبقه دستکند وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است. در تمام طبقات این غار اتاقهایی به علاوه نورگیر ها تعبیه شده اند که نمای بسیار زیبایی دارند. طبقه سوم این غار بسیار زیبا تر از سایرین است چرا که ظرافت دستکند ها در اتاقهای این طبقه بیشتر است و سقف این اتاق ها به صورت مورب کنده کاری شده است. در این طبقات تنوره ای وجود دارد که به مجرای آب ورودی غار دسترسی دارد. نکته جالب این غار این است که در بالای یکی از طبقات این غار کتیبه ای به زبان یونانی وجود دارد که بر روی آن نوشته شئه است. " این خانه هراكلس است؛ هر كس در آن وارد شود، در امان است. آنجا که هراکلس سکونت دارد، باشد که پلیدی در آن راه نیابد." به همین دلیل بسیاری از افراد این غار را محل زندگی هرکول میدانند و برخی میگویند این غار محل زندگی سلوکیان بوده است.
به هر حال غار کرفتو شگفتی ها و رازهای زیادی را در خود پنهان کرده است و بازدید از آن برای هر کسی که به ماجراجویی علاقمند است بسیار دلپذیر خواهد بود. 

4.    روستای پالنگان

یکی دیگر از جذاب ترین جاهای دیدنی کردستان روستای پالنگان از توابع دهستان ژاورود است. این روستا در دامنه کوه قرار گرفته و یکی از روستاهای خوش آب و هوای کردستان به شمار میرود. از زیبایی های این روستا این است که دقیقا در کنار رودخانه ای که به رودخانه سیروان میپیوندد واقع شده است و طبیعت سرسبز و زیبایی دارد. در این روستا میتوانید از چشمه ها و آبشار های متعددی نیز دیدن کنید به همین دلیل این روستا از طبیعت بکر و بی نظیری برخوردار است. رودخانه تنگیور روستای پالنگان را به دو قسمت تقسیم کرده است. روستای النپان از نظر بافت روستایی شبیه به ماسوله است. به این صورت که بام هر خانه در پایین دست حیاط خانه ی دیگر را تشکیل میدهد. این روستای پلکانی از جذاب ترین جاهای دیدنی کردستان به شمار میرود.

5.    رود سیروان

یکی از مهم ترین رودخانه های کردستان سیروان نام دارد. این رودخانه  در قسمت غرب و شمال غربی اورامانات واقع شده است و یکی از پر خروش ترین رودخانه های ایران است. خطر غرق شدن در این رودخانه بسیار زیاد است و شنا کردن در آن اصلا توصیه نمیضشود. با اینحال از این رودخانه برای تمرین قایق رانی در سطح بین المللی استفاده میشود. رودخانه سیروان در نقطه ای دو شاخه شده که شاخه ای از آن به دشت حر ریخته و شاخه ی دیگر آن به کشور عراق میرود. این رودخانه در تمام مسیر خود مراتع سرسبز و صحراهای زیبایی را به وجود آورده و به همین دلیل مردمی که در کنار این رودخانه زندگی میکنند عمدتا به دامپروری مشغول اند. با سفر به کردستان و بازدید از رودخانه سیروان میتوانید یکی از بزرگترین رودخانه های کشور را از نزدیک تماشا کنید.

6.    اورامانات

یکی از دهستان های کردستان به نام اورامانات در جنوب غربی شهر سروآباد قرار گرفته است. اورامان احتمالا برگرفته از واژه اهورامان است، به معنی خانه اهورا مزدا. این روستا به خانه هایش که عمدتا به صورت خشکه چین و با سنگ ساخته شده اند بسیار مشهور است. یرخی پژوهش ها و کاوش ها نشان داده است که قدمت این روستا به 6000 سال میرسد بنا بر این از منظر تاریخی بسیار حائز اهمیت است. خانه های این روستا نیز حالت پلکانی دارند که منظره ی بسیار زیبایی را رقم زده اند. این روستا از اهمیت تاریخی بسیار بالایی برخوردار است و برخی آن را د دارای مرکزیتی خاص در گذشته میدانند. این روستا به دلیل مراسم بسیار خاصی که درون آن صورت میگیرد بسیار مشهور است. مراسم پیر شالیار یکی از مراسم های سنتی و کهن مردم اورامانات است که همه ساله با آداب و رسومی خاص برپا میشود. در طی این مراسم به دف زنی و رقص محلی پرداخته میشود و در آخر یک آش بخوص در میان مردم پخش میود و در انتهای شب نیز بسیاری به شب نشینی میپردازند تاریخچه این مراسم به طور دقیقی مشخص نیست اما بسیاری از افراد این مراسم را یک مراسم باستانی میداندد. 
تعداد سکنه این روستا بسیار زیاد است و همین نشان از اهمیت این روستا دارد. فاصله اورامان تا تهران 660 کیلومتر است و شما میتوانید با عبور از شهر های ساوه، همدان و سنندج به سروآباد و بعد از آن به اورامان برسید.

اورامانات

 
7.    چشمه بل

این چشمه از عجیب ترین جاهای دیدنی کردستان است، چرا که این چشمه درواقع کوتاه ترین رودخانه ایران است. این چشمه در منطقه اورامانت کردستان واقع شده. منطقه کانی بل که در نزدیکی روستای ناو و حجیج واقع است کوتاه ترین رود جهان را در خورد جای داده است. رود بل که از چشمه بل سرچشمه گرفته است تنها 15 متر طول دارد و به عنوان کوتاه ترین رودخانه جهان شناخته میشود. این رودخانه با عبور از مسیر بسیار کوتاهی مستقیما به رودخانه سیروان میریزد. رودخانه بل احتمالا نام خود را از الهه آب بابلیان که بل نام داشته گرفته است. این ناحیه در کردستان یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی این استان به شمار میرود و شما با مراجعه به این منطقه میتوانید چشمه بل آبشار پرخروش بل و کوچکترین رودخانه جهان را ببینید.

8.    عمارت خسرو آباد

یکی از بناهای تاربخی ارزشمند و جاهای دیدنی کردستان عمارت خسرو آباد است. این عمارت در دوران قاجار و در تاریخ 1223 ساخته شده است و متعلق به اما الله خان حاکم وقت کردستان بوده است. این عمارت دارای 6000 متر مربع مساحت است و جزء ده عمارت برتر ایران شناخته میشود. عمارت خسرو آباد بخش های متنوعی دارد. بخش اصلی این عمارت را یک قصر سلطنتی که درواقع شاه نشین عمارت بوده است تشکیل داده است. و در قسمت شرقی میتوان سالنها و ایوانهای ستون دار را مشاهده کرد که مشرف به باغ و صحن عمارت هستند. باغ این عمارت نیز یکی از باغهای ایرانی معروف است.

  • 13 شهریور ، 1400
  • 574

دیدگاه - 1

بهروز

جاهای دیدنی سنندج خیلی تنوع داشتن
7 ماه پیش

نظر دهید