021-91004064
معرفی جاهای دیدنی قزوین

معرفی جاهای دیدنی قزوین

قزوین یکی از شهر های تاریخی ایران است که زمانی هم پایتخت ایران بوده. از همین رو در این شهر بناهای تاریخی متعددی به چشم میخورد که همگی آنها بسیار کهن و قدیمی هستند و قدمت زیادی نیز دارند. در این شهر علاوه بر بناهای تاریخی ارزشمند جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی نیز به چشم میخورد. شهر قزوین  به سبب نزدیکی اش به پایتخت امروزی ایران، یعنی تهران بسیار پر رفت و آمد بوده و یکی از مقاصد گردشگری تهرانی ها به شمار میرود. شهر قزوین یکی از بهترین مقاصد سفر برای کسانی است که به پیاده گردی در شهر ها و دیدن بافت شهر ها علاقمندند. استان قزوین در کنار بافت شهری قدیمی که دارد بافت مدرن شهری هم دارد و همین نکته این استان را بسیار جذاب کرده است. این استان از نظر توسعه صنعتی در کل کشور رتبه دوم را به خود اختصاص داده است و از همین رو هم از نظر گردشگری و هم از نظر اقتصادی از استان های مهم ایران به شمار میرود.

استان قزوین در زمینه کشاورزی نیز بسیار فعال و پر محصول است. از جمله محصولات این استان میتوان به انگور، پسته، بادام و گندم اشاره کرد. شهر قزوین پیاتخت صفویان بوده است و به همین دلیل تعداد ابنیه تاریخی در این شهر به قدری زیاد است که برخی به آن رتبه سوم در جهان را از نظر تعداد آثار باستانی در میان شهر ها داده اند. به هر حال قزوین دارای بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در ایران است و همه ی اینها نشانه هایی از قدمت تمدن و فرهنگ در این استان است. قزوین همچنین شاه راه اقتصادی جاده ابریشم در ایران بوده است و از همین رو تعداد بسیار زیادی کاروانسرا میتوان در شهر قزوین مشاهده کرد که بزرگترین کاروانسرای شهری جهان نیز متعلق به شهر قزوین است.

علاوه بر جاذبه های گردشگری متعدد استان قزوین فرهنگ و صنایع دستی مردم این شهر نیز یکی از دلایلی است که گردشگران را به قزوین میکشاند. قزوین دارای غذاها و شیرینی های خاص خود است که نمونه های آنها را در هیچ کجای ایران نمیتوان یافت. از جمله این غذاها میتوان به قیمه نثار که معروف ترین غذای قزوینی است و از گوشت تازه گوسفندی و از مغزیجاتی چون بادام و پسته تهیه میشود اساره کرد. این غذا یکی از غذاهای بسیار سنتی این استان است که از آن در مراسم مختلف و به خصوص در مراسم عزاداری استفاده میکنند. شیرین پلوی قزوینی نیز یکی دیگر از غذاهای محبوب این استان است که اگر به این استان سفر میکنید باید حتما آن را امتحان کنید.

این استان دارای شیرنی هایی است که نمونه های آن را تنها در قزوین میتوان یافت. اما شیرینی محبوب ایرانی ها به نام نان پنجره ای یکی از شیرینی های اصیل قزوینی است که به شهر های دیگر ایران نیز وارد شده است. شیرینی های دیگری نظیر نان چای، نان نازک، پادرازی و باقلوای قزوینی نیز از دیگر شیرنی های این استان است که اگر به آن سفر میکنید میتوانید به عنوان سوغاتی از این شیرینی ها تهیه کرده و به شهر خودتان ببرید. جاجیم بافی،قالی بافی و گلیم بافی نیز از صنایع دستی استان قزوین به شمار میرود. در ادامه جاهای بکر و دیدنی و آثار ارزشمند تاریخی واقع در استان قزوین را معرفی میکنیم.

بازار قزوین

بازار قزوین از دیدنی ترین جاهای گردشگری این استان است چرلا که هم پر از جاذبه های تاریخی است و هم بسیاری از آثار هنری و صنایع دستی مربوط به این استان در این بازار به فروش میرسد. بازار قزوین دارای چهار ورودی است که هر کدامم این ورودی ها به یکی از بخش های خاص بازار منتهی میشود. در شمالی به تیمچه‌ی سرباز، در جنوبی به تیمچه‌ی سرپوشیده، در شرقی به سرای وزیر و در غربی به چهارسوقی کوچک باز می‌شود. مهم‌ترین بخش‌های مجموعه‌ی بازار قزوین شامل مسجد النبی، کاروانسرای سعدالسلطنه، سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای رضوی، سرای خوش‌ نویسان قزوین، تیمچه‌ سرباز، تیمچه‌ سرپوشیده، تیمچه‌ حاج‌ سید کاظم، تیمچه‌ درویش‌ مهدی، تیمچه‌ حاج‌ محمدتقی، سرای شاه، سرای نقدعلی، سرای حاج محمدباقر، سرای دالان دراز، سرای ضراب‌خانه، سرای نگار‌ السلطنه، سرای بهشتی، بازار قیصریه، گرمابه‌ سعدیه، گرمابه‌ رضوی و حیاط قهرمانی است. گسترش این بازار در زمان صفویه شکل گرفته است و هر کدام از این سراها به یک صنف خاص تعلق یافته که هرکدام دارای مسجد، حمام و کاروانسرا های خاص خودشان را دارند.

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین در دوران هارون الرشید یکی از خلفای عباسی ساخته شد. این مسجد که قدمت آن به سال 192 هجری باز میگردد از مهم ترین جاهای دینی قزوین به شمار میرود که در خیابان شهدای قزوین واقع شده است. در جریان حمله مغول ایوان جنوبی این مسجد تخریب میشود که بعدها مورد مرمت و بازسازی قرار میگیرد. سبک ساخت این بنا به شیوه ی چهار ایوانی است و در واقع در چهار جهت ورودی دارد که به یک صحن ختم میشود و در هر کدام از این صحن ها یک ایوان بزرگ بنا شده است. نمونه ی بسیار خوب  معماری اسلامی و سنتی را می‌توان در گنبد بسیار زیبای مسجد و در مناره‌ها و صحن‌های آن مشاهده كرد. سبک معماری آن به دوران سلجوقی و صفویه برمی‌گردد. گنبد فیروزه‌ای و مناره‌های کاشی‌کاری شده مسجد با ارتفاع و تزئیناتی که دارند از فاصله های بسیار دور نیز توجه همگان را به خود جلب میکنند. این بنای عظیم و تاریخی وسعتی بیش از ۳۵۰۰ متر دارد و از جاهای دیدنی استان قزوین به شمار می‌رود.

گنبد این مسجد در ضلع جنوبی آن قرار دارد که از آجر ساخته شده و کاشی کاری شده است. اولین چیزی که توجه را جلب میکند ارتفاع گنبد و ابهت آن است. در همین قسمت جنوبی محرابی تعبیه شده از جنس مرمر و اطراف آن با کاشی های رنگی تزئیین شده است. همچنین میتوان کتیبه هایی گوناگون که با خط های قدیمی گچ بری شده اند را بر دیواره های مسجد دید. روی یکی از این کتیبه‌ها سوره مبارکه بقره به طور کامل به صورت برجسته نوشته شده که دو سمت محراب را در بر گرفته است. بنا به گفته‌ها، بنای مسجد عتیق تا قبل از دوران صفویه به این وسعت نبوده، بلکه خیلی کوچک بوده و پس از حمله مغولان به ایران به آتش کشیده می‌شود، اما آسیب جدی نمی‌بیند. در دوران حکومت صفویه بازسازی شده و بر بنای آن نیز افزوده می‌شود. بعد ها در دوره قاجاریه نیز برای مرمت و بازسازی این مسجد هزینه هایی صورت میگیرد.

طاق هارونیه از جمله بخش های کهن و دیدنی این مسجد است که در ورودی شرقی واقع شده و از خشت خام ساخته شده است. مقصوره‌ خمار تاشی‌ یا طاق‌ جعفری‌ در پشت‌ ایوان‌ جنوبی‌ واقع‌ شده‌ که‌ از بخش‌های‌ باقی‌مانده‌ از دوره‌ سلجوقی‌ است‌ که‌ به دست‌ امیرخمارتاش‌ در دوره‌ ملک‌ شاه‌ سلجوقی‌ ساخته‌ شده‌ است.‌ این‌ مقصوره‌ به‌ صورت‌ مربع‌ بوده‌ و دارای‌ طاق‌ نماهایی‌ در اطراف‌ است‌ و در قسمت‌ جنوبی‌ آن‌ محرابی‌ از سنگ‌ مرمر با کاشی‌های‌ رنگارنگ‌ تزئین‌ شده‌ و در سمت‌ جنوبی‌ محراب‌، منبری‌ سنگی‌ دیده‌ می‌شود. این‌ مسجد در قرن‌ هفتم‌ هجری‌، درهای‌ متعدد داشته‌ اما امروزه‌ تنها دو در تودرتو، در مشرق‌ و در دیگر در شمال‌ غربی‌ قرار دارد. در شرقی‌ و اصلی‌ مسجد، سردری‌ باشکوه‌ و مجلل‌ دارد.

قلعه الموت

یکی یگر از جاهای دیدنی قزوین که طبیعت گردان و گردشگران زیادی به بازید آن علاقمندند قلعه الموت است. نام قلعه الموت از دو بخش «ال» و «اَموت» تشکیل می‌شود که اولی از «آلوه» یا «اَله» به‌معنای عقاب گرفته شده و دومی به‌معنای آموختن است. قلعه الموت قزوین هم یکی از جاهای دیدنی تاریخی قزوین به شمار میرود و هم یک جاذبه طبیعی گردشگری. درست است که راه رسیدن به این قلعه سخت است و باید از پله های متعددی عبور کرد تا به آن رسید اما بسیاری حاضرنر این سختی هارا به جان بخرند تا  از شکوه و عظمت این قلعه بازدید کنند. قلعه الموت که مساحتی بالغ بر ۲۰ هزار متر مربع دارد، در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. قلعه بالای صخره‌ای سنگی قرار دارد که برای رفاه گردشگران، پله‌هایی سنگی در مسیر ورودی آن تعبیه‌ شده است. این قلعه را متعلق به حسن صباح میدانند و در کتیبه هایی که اطراف این قلعه پیدا شده حسن صباح را خداوندگار این قلعه میخوانند. 

امروزه ورود به درون این قلعه ممکن نیست چرا که با وارد شدن به آن احتمال تخریب قلعه بالا میرود و این قلعه همچنان نیاز به مرمت دارد اما بازدید از دیواره بیرونی قلعه و تماشای مناظر اطراف آن از دلایل اصلی تبدیل شدن قلعه الموت به یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی قزوین تبدیل شده است. از آنجایی که قلعه الموت در ارتفاعات بالایی واقع شده است مناظر اطراف آن و تماشای کوه های آن حوالی بسیار لذت بخش خواهد بود. قلعه الموت بر فراز صخره‌ای بلند به ارتفاع 2100 متر از سطح دریا در شمال شرق روستای گازرخان در منطقه الموت قزوین قرار دارد و برای دسترسی به آن مسیری پرپیچ‌وخم در پیش دارید که بیش از یک ساعت طول می‌کشد؛ هرچند در فصل بهار چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد. علاوه بر این، باید از پله‌های مسیر این صخره‌ صعب‌العبور بالا بروید تا پس از حدود 40 دقیقه کوهپیمایی بتوانید از این سازه تاریخی بازدید کنید. فاصله قلعه الموت تا تهران 250 کیلومتر و حدودا دو ساعت است و این قلعه با مرکز استان قزوین نیز 100 کیلومتر فاصله دارد. بازدید از این قلعه هم کوهنوردی به شمار میرود هم ماجراجویی در دل بناهای تاریخی. این قلعه از چهار طرف به پرتگاه هایی عمیق منتهی میشود و تنها یک راه ورودی دارد و آن هم در ضلع شمال شرقی قرار میگیرد.

از تاریخچه قلعه الموت اطلاعات مکتوب زیادی در دسترس نیست اما گفته میشود حسن صباح وقتی از دربار ملکشاه سلجوقی طرد می‌شود، برای فراگیری اصول مذهب اسماعیلیه به مصر می‌رود و سپس به ایران باز میگردد و این قلعه را از حاکمش به مبلغ 30 هزار دینار طلا خریداری میکند تا در آن به گسترش مکتب اسماعیلیه بپردازد. حمدالله مستوفی راجع به قلعه الموت گفته است:

حسن صباح در سال ۴۸۶ هجری قمری این قلعه را تصرف کرد و اکنون «دژ حسن صباح» نیز نامیده می‌شود. عمده شهرت دژ به‌علت فعالیت‌های نظامی-امنیتی حسن صباح در آن بوده است. این قلعه هم ماننند بسیاری از بناهای دیگر طی حمله مغول تخریب میشود و از رونق می افتد و به تبعیدگاه تبدیل میشود. در عصر صفویه نیز در این محل ساخت و سازهایی انجام و به زندان حکومتی تبدیل شد. این قلعه چه از طرف نیروهای خارجی و چه داخلی همواره مورد حمله و آسیب قرار گرفته است. در زمان قاجار نیز بخش زیادی از این قلعه تخریب شده و از سنگ های آن برای ساخت و ساز استفاده شده است. همچینین حفاری های پی در پی برای یافتن گنج در محوطه قلعه نیز این قلعه را به نابودی کشاند.

کاروانسرای سعدالسلطنه

همانطور که گفته شد قزوین از نقاط اقتصادی مهم بر سر راه جاده ابریشم به و کاروانهای تجاری بسیاری از این شهر عبور میکردند. از همین رو قزوین پر از کاروانسراهای تاریخی است که قدمت عمده آنها به دوره صفویه باز میگردد. کاروانسرای سعدالسطنه که به سرای سعدالسلطنه، سرای سعدیه، سرای سعادت و بازارچه سعدالسلطنه نیز معروف است، در مرکز شهر قزوین در خیابان امام‌خمینی واقع شده است. این کاروانسرا 4 عدد طاق در طرفین خود دارد این بنا که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بناهای بازرگانی ایران به شمار میرود دارای بخش های تو در تو و متعددی است که شامل ۶ حیاط به نام‌های: 1. سعدیه 2. سعدالسلطنه 3.نگارالسلطنه 4.قهرمانی5. بهشتی 6.راسته وزیر است.

این بنا  که این کاروانسرا با مساحت ۲۶ هزار متر مربع از کامل‌ترین و وسیع‌ترین سراهای سنتی ایران محسوب می‌شود دارای یک چهارسوق است که از نظر معماری بسیار ارزنده است. این چهارسو از تقاطع قائم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشیکاری شده‌ای قرار دارد. در اطراف این گنبد نیز چهار نیم گنبد بدون کاشی کاری و با رسمی بندی قرار گرفته اند که فضای چهارسوق را بزرگتر نشان میدهند. این گنبدها یزدی بندی شده اند و این بنا دارای یک هشتی نیز هست که کاشی کاری شده و سقف آن یزدی بندی نیز شده است. از دیگر جاهای دیدنی این کاروانسرا حیاطی به نام حیاط نگارالسلطنه است. این حیاط دارای دو حجره و انبارهایی بزرگ است که به دو حیاز سعدالسلطنه و راسته وزیر متصل میشود.

حمام قجر

حمام های ایرانی یکی از محبوب ترین جاهای دینی در میان گردشگران هستند چراکه نمونه ی ایثن حمام هارا در هیچ کجای دیگر جهان نمیتوان یافت. حکام قجر نیز به عنوان یکی از جاهای دیدنی قزوین ارزش تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی دارد. این حمام که از قدمی ترین گرمابه های قزوین به شمار میرود به دستور شاه عباس ساخته شده است و در سال 1057 ساخته شده است. حمام قجر در خیابان عبید زاکانی کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر قرار دارد. این حمام بیش از 1000 متر مربع مساحت دارد و دارای سه بخش اصلی به نامهای سربینه، میاندر و گرمخانه است. حمام قجر مانند همه ی گرمابه های ایران به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم شده است. با ورود به حمام و عبور از پله های مارپیچ به بخش سربینه میرسید که در میان آن حوضچه ای قرار دارد و شش شاه نشین در اطراف آن دیده میشود که از آنها برای نشستن و تعویض لباس اسفاده میشده است. سربینه مکانی برای تعویض لباس و آماده شدن مراجعین برای استحمام بوده است. درب مخصوص بانوان در بخش غربی بنا قرار گرفته است.

بعد از سربینه وارد قسمتی به نام گرمخانه میشویم که معماری آن به سبک چلیپا است و بخش هایی برای شستشو و استحمام در غرب و شرق آن واقع شده است. سقف این قسمت ها تا 1.5 متری کاشیکاری شده و سپس تا سقف یزدی بندی صورت گرفته است. در بخش دیگر این حمام یک موزه مردم شناسی نیز قرار گرفته است که بازدید از آن میتواند به شناخت هرچه بیشتر شما از شهر قزوین و آداب و رسوم و فرهنگ مردمانش کمک کند.

سردر عالی قاپو قزوین

در تقاطع خیابان پیغمبریه و سپه قزوین در گذشته عمارتی به نام عمارت عالی قاپو قرار  داشته است که امروزه عمارت آن به طور کامل از بین رفته و تنها سردر آن باقی مانده است که به این بخش سردر عالی قاپو گفته میشود. این بنای تاریخی از ساخته‌های دوره صفویه در سال ۹۲۳ هجری شمسی است و یکی از جاهای دیدنی قزوین محسوب میشود. در واقع این سردر یکی از 7 سردر اصلی ورودی به سرای صفویان بوده است و تنها دربی از میان این 7 در است که سالم باقی مانده است. این بنا نخست در دوره شاه طهماسب ساخته شده و در زمان شاه عباس اول به‌صورت کنونی تغییر شکل یافته است. در دوران ناصرالدین شاه نیز، تعمیرات و الحاقاتی به این بنا صورت گرفت و در دوران پهلوی اول به علت اقامت پلیس در آنجا ابتدا نظمیه و سپس شهربانی نام گرفت در ترنج بالای سردر به خط عبدالعلی پزشکیان، معلم خط قزوینی، گچبری و در زمان پهلوی دوم قسمت اضافی بالای سردر حذف شده. 
عالی قاپو به معنای درب اصلی و یا بزرگ است و از زبان ترکی وام گرفته شده. این بنا در زمانی قزوین پایتخت ایران بوده است ساخته شده و بر دیواره های آن کتیبه هایی به چشم میخورد که با خطوط آبی رنگی و با خط شکسته نوشته هاییث را در خود جای داده اند که بازدید از آنها بسیار لذت بخش است.

کاخ چهل ستون قزوین

کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی قزوین تنها کوشک باقی مانده از دوران سلطنت شاه طهماسب است. در طبقع اول این بنا سالن بزرگی قرار دارد که در چهار طرف آن چهار اتاق با چهار ایوان که هوای مطبوع بیرون را به داخل عمارت می آورد وجود دارد. معماری هر کدام از این چهار اتاق متمایثز از دیگر اتاق هاست و این مسئله این عمارت را دیدنی کرده است. این کاخ را میتوان مادر کاخ چهلستون در اصفهان نامید از آن جهت که از آن زودتر ساخته شده اما معماری این دو کاخ بسیار شبیه به هم هستند. در طبقه دوم این بنا نیز پنجره هایی مشبک و رنگی به سبک پنجره های اصفهانی ساخته شده است که در ساعاتی از روز نورهای رنگی را بر کف این کاخ میریزد و زیبایی خیره کننده ای را رقم میزند. کاخ چهل ستون از محبوب ترین جاهای دیدنی قزوین است که اگر به این شهر سفر میکنید باید حتما از آن بازدید کنید.

کلیسای کانتور

کلیسای کانتور یا برج ناقوس یکی از بناهای تاریخی ارزشمند قزوین به شمار میرود که  از نظر ابعاد بسیار کوچک است اما قدنت  و ارزش به سزایی دارد. این کلیسا دارای یک پلان چهار ضلعی بوده که از آجر های کوچک سه سانتی ساخته شده است. برج ناقوس در جنگ جهانی دوم و به دست روسها در زمان اشغال ایران ساخته شده و دارای دو ورودی است که در دو سنت آن صلیب های رسی قرار گرفته اند. در طبقه بالای این کلیسا ناقوس خانه قرار دارد که بر وی آن سه طبقه دیگر بنا شده و به یک گنبد منتهی میشوند. در حیاط این کلیسا دو سنگ قبر قرار دارد. یکی از این سنگ قبرها متعلق به یک خلبان روس و دیگری مربوط به یک مهندس روس است که در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

در بدو ورود وارد قیمت هال کلیسا خواهید شد که در بالای آن و در ارتفاع 11 متری برج ناقوس قرار گرفته است. امافضای ههال دارای یک محراب و نمازز خانه است و در دو زرف آن دو فضای دیگر وجود دارد. فضای محراب این کلیسا نیم دایره‌ای است و فضای نمازخانه ی آن دارای گنبد است. تطئینات داخلی این کلیسا بسیار ناپیز است اما در بیرون کلیسا ستونهای بسیار زیبایی برای تزئیین نمای بیرئونی تعبیه شده است. صلیب نصب شده زیر گنبد این کلیسا نماد مسیحیان ارتدکس است که یک خط مورب هم بر روی آن قرار دارد. دلیل وجود این خط مورب این است که اردتکس‌ها معتقد هستند که علاوه بر این که دست‌های حضرت عیسی (ع) را بسته بودند، پاهای وی را هم به صورت اریب به صلیب کشیدند تا زجر بیشتری بکشد. عده‌ای دیگر از آن‌ها اعتقاد دارند که این خط، خط سیر تکامل انسان و نماد بهشت و جهنم است.در ایران مسیحی های ارتدکس ساکن نیستند و امروزه این بنا به عنوان یک بنای تاریخی زیبا نگهداری میشود و در درون آن چند ویترین کوچک برای فروش صنایع دستی و زیور آلات قرار گرفته است.

  • 09 خرداد ، 1400
  • 449

نظر دهید