021-49029
معرفی جاهای دیدنی کرمان

معرفی جاهای دیدنی کرمان

جاهای دیدنی کرمان آنقدر زیبا و منحصر به فردند که باید قبل از بررسی آنها به شناخت کرمان یکی از شهر های جنوبی ایران است و جزئی از هفت شهر بزرگ ایران به شمار میرود. جاهای دیدنی کرمان، یا اینکه این شهر یک شهر کویری به شمار میرود بسیار زیبا و دیدنی هستند. از بناهای تاریخی گرفته تا باغهای سرسبزی که از قنات ها سیراب میشوند. این شهر میتواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران باشد چرا که با هر نوع سلیقه ای میتوانید از جاهای دیدنی این شهر لذت ببرید. سفر به کرمان در هر زمانی که باشد میتواند یکی از خاطره انگیز ترین سفرهایی باشد که داشته باشید، چرا که علاوه بر جاهای دیدنی بی نظیر این شهر فرهنگ مردم و آداب و رسوم آنها انقدر جذاب است که میتواند شمارا برای همیشه به یکی از دوستداران کرمان تبدیل کند. مردم کرمان فارس هستند و به لهجه کرمانی سخن میگویند. اغلب آنها مسلمانند اما تعداد اندکی زرتشتی و یهودی نیز در این شهر زندگی میکنند. کرمان را همچنین میتوان یک شهر صنعتی دانست چرا که اقتصاد این شهر بر پایه صنایع مختلفی همچون مس، ذغال سنگ، سیمان و... میچرخد. جالب ایت بدانید گلاب گیری و روغن گل در کرمان هم دایر است و این شهر بزرگترین صادر کننده گلاب در ایران است.

این شهر سوغاتی ها و خوراکی های گوناگون و متنوعی دارد. از جمله غذاها و خوراکی  محلی این شهر میتوان به حلیم بادمجان، بزقرمه، آش شولی و محبوب تر از همه ی اینها فالوده کرمانی اشاره کرد. از سوغاتی های مهم کرمان زیره است که همه ی ایرانی ها با آن آشنایی دارند. اما علاوه بر آن شیرینی هایی مانند کلمپه، کماچ سهن و قاووت از سوغاتی های مهم کرمان به شمار میروند. علاوه بر این خوراکی ها قالی کرمان که در سراسر جهان نیز شهرت دارد یکی از سوغاتی های مهم کرمان به شمار میرود. علاوه بر قالی، ظروف مسی، پته دوزی و گلیم نیز از صنایع دستی مهم کرمان هستند که به کل جهان نیز صادر میشوند. حالا که با کرمان و فرهنگ و صنایع دستی این شهر آشنا شدیم بهتر است به سراغ جاهای دیدنی کرمان برویم تا بیشتر با آنها آشنا شویم و در طول سفرمان به این شهر بدانیم که از کدام یکی از این جاهای دیدنی کرمان باید حتما بازدید کنیم.

باغ شازده ماهان

باغ شازده یک از دیدنی ترین جاهای کرمان است. این باغ از مهم ترین جاهای دیدنی کرمان نیز به شمار میرود چرا که اغلب کسانی که به کرمان سفر میکنند به قصد بازدید از این باغ راهی کرمان میشوند. قدمت این باغ به زمان قاجار باز میگردد و بیش از 6  هکتار مساحت دارد. این باغ دارای یکسری در زیبا و باشکوه است که از نظر معماری بسیار ارزشمند است. باغ شازده دقیقا به سبک سایر باغهای ایرانی با درختان بلند و جویبارهای باریک و حوضچه ها و فواره ها تزئین شده است. این باغ در دامنه های کوهستان قرار دارد و به همین دلیل دارای هوای خنک تری نسبت به سایر نقاط کرمان است. این باغ علاوه بر محوطه سرسبز و خاصی که دارد دارای یک عمارت کوچک درون خود است که این عمارت بر زیبایی این باغ بیش از پیش افزوده است. 

شازده ماهان همان عبدالحمید میزرا ناصرالدوله فرمانفرمایان، نوه دختری ناصرالدین شاه بوده که حاکم وقت کرمان نیز به شمار میرفته است. او دستور ساخت این باغ و عمارت میانی آن را داده بود اما در میانه ی ساخت و ساز این باغ فوت شد. اگر با دقت به بنای عمارت نگاه کنید متوجه خواهید شد که برخی از قسمت های آن فاقد گچ بری ها و تزئینات است. عمارت این باغ نزدیک به 500 متر مساحت دارد و در پشت این عمارت نیز باغی با درختان میوه قرار دارد که درواقع یک باغ اختصاصی برای اهالی این عمارت به شمار میرفته است. این عبارت با آجر و اندود گل ساخته شده است و در برخی جاها مانند سردر باغ نیز از کاشی کاری های بسیار زیبا استفاده شده است. برای کف باغ هم از قلوه سنگ و ملات استفاده شده است  و این سنگ ها در اطراف عمارت و کف باغ دارای شکل و چیدمان خاص هستند. باغ شازده ماهان در دو کیلومتری شهر ماهان واقع شده و در دامنه کوه های تیگران قرار دارد و فاصله آن تا کرمان تنها 35 کیلومتر است.

ارگ بم

بم یکی از شهر های استان کرمان است که مهم ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی کرمان را در خود جای داده است. ارگ بم که یکی از این جاهای دیدنی کرمان است بزرگترین بنای خشتی جهان است که از نظر جهانی نیز بسیار اهمیت دارد. هرچند که این بنای زیبا و باشکوه در زلزله سال 1382 تخریب شد اما همچنان زیبایی خود را دارد چرا که از همان سال بازسازی این بنای ارزشمند شروع شد و تا 15 سال نیز ادامه یافت. ارگ بم 2 ساعت با مرکز شهر کرمان فاصله دارد و همه ساله گردشگران زیادی را از داخل و خارج ایران به خود میخواند. ارگ بم دارای دو قسمت اعیان نشین و رعیت نشین است که بافت تمام این قسمت ها از یکدیگر متفاوت است. این ارگ درواقع یک قلعه و دژ بزرگ  بوده که ارگ بم بلندترین قسمت آن به شمار میرفته و به همین دلیل به کل این بنا ارگ بم میگویند. این قلعه به این دلیل که بر سر راه ابریشم بوده بسیار رونق داشته و تا سال 1850 پس از میلاد نیز رونق خود را حفظ کرده بود اما بعدها به دلایلی که کاملا هم مشخص نیستند مردم این قلعه را ترک کردند. گفته میشود قدمت این قلعه به دوره هخامنشیان باز میگردد اما برخی نیز معتقدند که قدمت آن مربوط به سلجوقیان است. با اینحال بیشتر بناهای ساخته شده در این مجموعه به دوره تیموری  و قاجار مربوط است که امروزه عمده آنها تخریب شده اند. جالب است بدانید که فردوسی در شاهنامه اش نیز از ارگ بم یاد کرده است.

ارگ بم از آجر های رسی و ملات گل رس و کاه ساخته شده. در مواردی تنه نخل و سنگ هم دیده میشود. در ارگ بم چندین مدل خانه دیده میشود. خانه های کوچکتر با دو الی سه اتاق برای خانواده های فقیرتر و خانه هایی با تعداد اتاق های بیشتر (تا چهار اتاق) برای طبقه متوسط. برخی خانه های اعیان نشین که در دوطبقه بودند هم در ارگ بم وجود دارد اما تعداد آنها کم است. این خانه ها حمام اختصاصی داشته و دارای حیاط و اصطبل نیز بوده اند. ارگ بم از این نظر که بر روی شیب های یک کوه سنگی واقع شده و در درون خود محله های مسکونی و بناهای تاریخی متعدد را جای داده است بسیار ارزشمند است. ارگ بم دارای چهار دروازه اصلی بوده و تمامی قلعه های درون آن نیز دارای دروازه های جداگانه ای بوده اند. تعدا برج های این قلعه به 29 عدد میرسد و این قلعه دارای دیده بانی هایی بوده که در فواصل معین از هم قرار گرفته بودند. اگر به کرمان سفر میکنید ارگ بم یکی از جاهای دیدنی کرمان است که باید حتما از آن دیدن کنید.

باغ فتح آباد

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان باغ فتح آباد است. این باغ که در میان سایر باغهای ایرانی جدیدتر است و قدمت آن به دوران قاجار باز میگردد یکی از زیبا ترین باغها محسوب میشود. این باغ دارای عمارتی اعیانی است که زیبایی این باغ را چندین برابر کرده است. باغ فتح آباد یا باغ بیگلر بیگی  در 25 کیلومتری کرمان و در روستای خیر آباد واقع شده است. این باغ که محل زندگی یکی از حاکمان قاجاری بوده است در سال 1255 ساخته شده و به این دلیل که یکی از قنات های بزرگ کرمان را در خود جای داده است و دارای درختان متعدد و انبوه بسیاری نیز هست. این باغ سالهای بسیاری به حال خود رها شده بود و این موضوع باعث تخریب قسمتی از عمارت میانی و خشک شدن تعدادی از درختان شد. اما در سالهای اخیر پروژه مرمت این باغ شروع شد و امروزه طراوت و تازگی این باغ بیش از همیشه است. بهترین زمان بازدید از این باغ در زمان غروب خورشید است چرا که با توجه به موقعیت قرار گیری این باغ میتوان به راحتی غروب را از این باغ تماشا کرد و از رنگ نورهای زیبای خورشید در زمان غروب آفتاب لذت برد.
درون این باغ حوض بزرگی به ابعاد 5 در 60 متر وجود دارد که در گذشته در دو طرف این حوض درختانی کاشته شده بود و بعد ها به علت خشک شدن آب قنات این درختان هم خشک شدند. اما عمارت این باغ دقیقا  مشرف به این حوض است و بسیار نمای زیبایی را ایجاد کرده است. بعد ها قنات این باغ احیا شد و مرمت هایی صورت گرفت تا باغ به شکل زیبایی که امروزه وجود دارد نزدیک شود. به علاوه در اطراف این باغ 400 گونه از گیاهان دارویی و بومی کرمان امروزه کشت میشود که بر اهمیت باغ فتح آباد  افزوده است. باغ فتح آباد یکی از بناهای تاریخی ارزشمند ایران بوده که این شانس را داشته تا مورد توجه مسئولان قرار بگیرد و مرمت شود تا امروزه به عنوان یکی از مراکز مهم گردشگری و تفریح کرمان مورد استفاده عموم مردم قرار بگیرد.

بازار کرمان

بازار کرمان یا بازار گنجعلی خان نیز یکی از مهم ترین جاهای دیدنی کرمان به شمار میرود. این بازار که از میدان ارگ تا میدان مشتاقیه امتداد یافته است مربوط به عصر صفویه است و برخی از حجره های آن نیز در دوران قاجاریه ساخته شده است. این بازار از گذشته تا کنون یکی از بازار های بزرگ ایران و کرمان به شمار میرفته است. این بازار و مجموعه بناهای متصل به آن مجموعا 60 درصد از بناهای تاریخی کرمان را تشکیل میدهند و به همین دلیل یکی از مهم ترین جاهای دیدنی کرمان به شمار میرود. این بازار از بازار اختیاری که به نوعی مادر این بازار کرمان است نشات گرفته است. بازار اختیاری مربوط به دوره تیموری بوده است و در عصر صفویه گسترش یافته تا به شکل امروزی بازار کرمان نزدیک شود. این بازار به گفته محققان طویل ترین بازار تاریخی ایران به شمار میرود و به دلیل قرار گرفتنش بر سر جاده ابریشم یکی از مهم ترین بازار های ایران بوده است. چرا که از این بازار محصولاتی ماند پارچه، مس، قالی و انواع صنایع دستی ایران به چین و هند صادر میشده و از این کشور ها نیز ادویه و پارچه وارد ایران میشده و در این بازار به فروش میرسیده است.

در راسته ی این بازار بزرگ تعدادی حمام، مسجد، و بناهای تاریخی دیگر نیز وجود دارد. از جمله این مسجد ها میتوان به مسجد چهل ستون، مسجد گنجعلی خان و مسجد وکیل اشاره کرد. یکی از مجموعه های تاریخی مهم کرمان نیز به این بازار متصل است. این مجموعه که ابراهیم خان نام دارد دارای یک مدرسه، مسجد، کاروانسرا و حمام است که خود نیز یکی از جاهای دیدنی کرمان به شمار میرود. در ابتدا این بازار با قسمتی به نام نقاره خانه آغاز میشود. این قسمت مسقف بوده و دارای تزئینات کاشی ماری نیز میباشد، نقاره خانه دارای سردری بزرگ است و در بالای خود دارای چند اتاق بزرگ نیز هست. به نظر میرسد این قسمت از بازار در زمان قاجار ساخته شده است. یکی دیگر قسمت های مهم این بازار مجموعه گنجعلی خان است. این مجموعه شاهکار معماری ایران به شمار میرود این بنا در تاریخ 1005 ساخته شده و ساخت آن تا سال 1029 نیز ادامه داشته است. مجموعه گنج علی خان در محل تقاطع بازار های جنوبی و شمالی قرار دارد و در بین چهارسوق و بازار اختیاری قرار گرفته است. در این مجموعه کاروانسرا، مسجد و تعداد 18 حجره قرار دارد و در سمت چپ این مجموعه طاق هایی طراحی شده است که جلوه خاصی به این بنا بخشیده است. مسجد گنجعلی خان تنها 27 متر مساحت داشته و یک مجموعه کوچک از معماری، گچبریری، مقرنسکاری و خطاطی های دوره صفویه به شمار میرود.

گنبد جبلیه

گنبد جبیله به عنوان یکی از خاص ترین جاهای دیدنی کرمان شناخته میشود. این بنای تمام سنگی یکی از زیبایی های کرمان به شمار میرود که امروزه به موزه سنگ کرمان نیز تبدیل شده است. قدمت این بنا به طور قطعی مشخص نیست. برخی میگویند این بنا مربوط به قبل از ورود اسلام به ایران است و یک آرمگاه برای یکی از بزرگان زرتشتی بوده است که در گذشته این مکان را گبری میخواندند و بعد به جبلیه تغییر یافته است. برخی نیز معتقدند قدمت این بنا به دوره سلجوقیه باز میگردد. کاربردهای این بنا هنوز به طور قطعی بر کسی آشکار نیست اما این احتمالات وجود دارد که از این بنا به عنوان آتشکده، مقبره یکی از زرتشتیان که مورد توجه پیروان زرتشت بوده و در سیل کرمان در سال ۱۳۳۳ خورشیدی تخریب شده است، مزار سید محمد تباشیری و یا  مزار دانیال حکیم مشهور به پیر مراد و پرستشگاهی بودایی (استوپا) که در زمان مغولان ساخته شده است مورد استفاده بوده است.
این گنبد در شرقی ترین نقطه کرمان واقع شده است. در هشت طرف این بنا هشت در قرار دارد و عرض پی این گنبد به سه متر میرسد سقف این گنبد از جنس آجر است و باقی قسمت ها از سنگ و ملات گچ ساخته شده است. در گذشته درون این گنبد تزئینات گچبری نیز داشته است که به مرور زمان از بین رفته اند. برخی معتقدند در ساخت ملات این بنا به جای آب از شیر شتر استفاده شده که دلیل استحکام آن را همین موضوع میدانند. در این گنبد از چندین کتیبه نگهداری میشود که یکی از آنها کتیبه ی مسجد آبدر اشكان رابر بافت اشاره كرد. این کتیبه مربوط به بنای مسجدی متعلق به سال ۴۲۵هجری قمری است.

کتابخانه ملی کرمان

یکی دیگر از ارزشمندترین جاهای دیدنی کرمان کتابخانه ملی کرمان است. ساختمان زیبای این کتابخانه در میان یک محوطه سرسبز و زیبا واقع شده است. و از زیبایی های آن میتوان به درب و پنجره های چوبی و قدیمی آن اشاره کرد که زیبایی خود را حفظ کرده اند. کاشی کاری های این ساختمان نیز یکی از بی نظیر ترین سبک های کاشی کاری ایرانی است. این کتابخانه در سال 1308 ساخته شده است و معمار آن محمدعلی راوری است. در آن زمان از این بنا به عنوان محلی برای رسیندگی و بافندگی در کرمان باشد. اما بعد از مدتی فعالیت این کارخانه ادامه پیدا نکرد و در طی سالیان مختلف در اختیار سازمانهای مختلفی مثل سازمان آب و ... قرار داشت. تا اینکه در سال1370 به عنوان کتابخانه ملی کرمان شروع به فعالیت کرد. در این کتابخانه بیش از 121 هزار جلد کتاب قرار گرفته است و این مجموعه 30 کتابدار نیز دارد. این کتابخانه با بخش های جامع و مختلفی که دارد یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان برای علاقمندان به کتاب و کتاب خانی به شمار میرود. از جمله این بخش ها میتوان به بخش کتابخانه کودک، کتابخانه نابینایان و سالن های زیبای مطالعه اشاره کرد. علاوه بر ارزش فرهنگی این بنا، زیبایی معماری این بنا نیز این کتابخانه را به یکی از دیدنی ترین جاهای کرمان تبدیل کرده است که هرکسی برای یکبار هم که شده باید به بازدید این کتابخانه برود.

یخدان مویدی

یکی دیگر از جالب ترین جاهای دیدنی کرمان یخچال مویدی است. این یخدان بزرگترین یخچال خشتی جهان به شمار میرود و در زمان حکومت صفویه ساخته شده است. این یخدان به این دلیل که آب قنات مویدی به آن میریزد به این نام خوانده میشود. این یخدان یک سقف گنبدی شکل دارد که جذب آفتاب به حداقل خود برسد. به علاوه در اطراف این یخدان دیواری به ارتفاع 20 متر بنا شده تا با سایه ای که ایجاد میکند مانع رسیدن آفتاب به درون این یخدان شود.

  • 19 خرداد ، 1400
  • 27

دیدگاه - 1

ترمه

جاهای دیدنی کرمان آدم رو میبرن به دل تاریخ و خیلی حس خوبی دارن
2 روز پیش

نظر دهید