021-91004064
معرفی جاهای دیدنی کاشان

معرفی جاهای دیدنی کاشان


کاشان یکی از مراکز مهم گردشگری ایران به شمار میرود که شهری بسیار کهن است و در نزدیکی استان اصفهان قرار دارد. بر اساس یافته های باستان شناسان قدمت کاشان به بیش از 7500 سال میرسد و این نشان میدهد که کاشان یکی از قدیمی ترین شهر های جهان است که در آن زندگی اجتماعی و شهری و یکجا نشینی وجود داشته. بافت شهر کاشان پس از اینهمه سال کهن و قدیمی باقی مانده و همین امر باعث شده تا کاشان جاهای دیدنی بسیاری داشته باشد. از جمله جاهای دیدنی کاشان میتوان به خانه های قدمی و کهن، تپه سیلک و بسیاری از جاهای دیدنی دیگر که جزئی از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی ایران به شمار میروند اشاره کرد. علاوه بر جاهای دیدنی کاشان که بازدیدکنندگان زیادی دارد برخی مراسمات در این شهر هستند که همه سال گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. از جمله این مراسم ها میتوان به گلاب گیری اشاره کرد که در اردیبهشت و مهرماه انجام میشود و گردشگران ایرانی و خارجی زیادی برای بازدید از این مراسم به کاشان سفر میکنند. در این مطلب سعی داریم تا به معرفی جاهای دیدنی کاشان بپردازیم که جاهای دیدنی کاشان هم شامل جاذبه های تاریخی این شهر میشود و هم شامل جاذبه های طبیعی.

باغ و حمام فین کاشان

باغ فین نمونه کاملی از باغ های ایرانی است و یکی از زیباترین مجلل ترین جاهایی دیدنی کاشان است. باغ فین 2 هکتار مساخت دارد که در این محوطه چهار بنا ساخته شده است. این بناها و باغ در عهد صفویه تاسیسی شده اند و بعد ها در حکومت های دیگر گسترش یافته و مرمت شده ان. در باغ فین حمامی به نام حمام فین وجود دارد که در این حمام امیرکبیر به قتل رسیده است از این رو از منطر تاریخیو سیاسی بسیار پر اهمیت است. باغ فین کاشان در فهرست یونیسکو به ثبت رسیده است؛ برای رفتن به این باغ باید به انتهای خیابان امیرکبیر در کاشان بروید و پس از پرداخت ورودی اندکی وارد این باغ زیبا شده و یکی از سرسبز ترین جاهای دیدنی کاشان را تماشا کنید.

تپه سیلک کاشان از کهن ترین جاهای دیدنی کاشان

همانطور که گفته شد تپه سیلک کاشان یکی از کهن ترین مراکز تاریخ تمدن بشری است که بازدید آن برای کسانی که به تاریخ علاقمند هستند بسیار میتواند جالب توجه باشد. تپه سیلک قدمتش به هزاره سوم قبل از میلاد بازمیگردد. یکی از قدیمی ترین زیگورات های جهان که تاریخچه آن به 7000 سال بازمیگردد در تپه سیلک قرار دارد. در این تپه سفالینه هایی وجود دارد که نشان از تمدن و فرهنگ مردمی که در آن زمان میزیسته اند داشته. در این تپه شواهدی وجود دارد که نشان از شبکه آب رسانی گسترده در این شهر داشته است.

خانه بروجردی های کاشان

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی کاشان خانه های قدیمی آنن است مه در ادوار مختلف توسط تاجران و متمولان آن زمانه ساخته شده. این خانه ها به دلیل سبک معماری منحصر به فردی که دارند از شهرت جهای برخوردار شده اند به طوری که بسیاری از گردشگران تنها به قصد دیدار از این خانه ها به کاشان می آیند. یکی از این خانه های که از پربازدید ترین جاهای دیدنی کاشان است خانه بروجردی هاست که در سال 1194 و در عهد قاجار ساخته شده است. از جذاب ترین ویژگی های این خانه بادگیر هایی است که هلالی شکل هستند و بر زیبایی این خانه افزوده است. در این خانه از تمام فنون و قوانین معماری ایرانی استفاده شده است و در گچ بری های آن ظرافت زیادی به کار رفته است که نماهای چشم نواز و خیره کننده ای را به وجود آورده است.

خانه بروجردی ها

بازار سنتی کاشان

بازار کاشان یکی از کهن ترین بازار های ایران است که قدم آن به دوران آل بویه میرسد اما رونق اصلی اسن بازار در دوران صفویه رخ داده است. اما در طی یک زلزله در سال 1192 بنای اصلی این بازار به شدت تخریب شد و رونق سابق خود را از دست داد تا اینکه د زمان قاجار این بنا از نو ساخته شد و رفته رفته رونق سابقش به آن باز گشت این بازار که یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی کاشان است راسته های مختلفی دارد که از دیدنی ترین راسته های آن میتوان به راسته مسگر هاست که به دلیل معماری خاص و بی نظیرش بسیار مورد بازدید قرار میگیرد. سبک ساخت این بازار به گونه ایست که در آن دکان ها با ایوان کوچکی در جلو و بالا خانه شان ساخته شده اند و در امتداد میدان شهرداری تا میدان فیض واقع شده اند. در بین اسن دکان ها تعدادی کاروانسرا نیز وجود دارد که انتهای اینم کاروانسرا ها به صحن های بزرگ و پنجره های نورگیر ختم میشود.

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی کاشان که به آن شهر اویی نیز میگویند از عجیب ترین و مرموز ترین جاهای دیدنی کاشان است. این شهر که در عمق چهار الی شانزده  متری زمینن قرار دارد به دست انسان ها حفر شده و قسمت های مختلفی مثل اتاق ها و راهرو ها و سالن های برگ دارد. شهر اویی چند هزار متر وسعت دارد و قدمت آن به پیش از اسلام میرسد. یه نظر میرسد این شهر کاربر های نطامی داشته که از آن در زمان حمله دشمنان استفاده میشده است. این شهر تماما دست ساز است و بزرگترین شهر زیر زمینی جهان است. بر اساس تحقیقات باستان شناسان به نطر میرسد اسن حفاری ها توسط شی سختی مانند الماس حفاری شده است. این شهر زیر زمینی خود به سه طبقه مجزا ساخته شده که هر کدام به وسیله چاه های عمودی شکلی به هم متصل شده اند.

شهر زیر زمینی نوش آباد

قمصر کاشان

یکی از زیباترین جاهای دیدنی کاشان قمصر کاشان است که همه ی مردم آن را با گلاب های مرغوبش میشناسند. این شهر در اواسط بهار به یکی از چشم نواز ترین جاهای دیدنی کاشان تبدیل میشود چرا که پر از گلهای سرخ محمدی میشود که از آنها جهت گلابگیری استفاده میشود بسیاری از مردم برای دیدن مراسم گلابگیری و خرید گلاب اعلا در این زمان برای تماشای مرایم به کاشان سفر میکند. جالب است بدانید گلابی که مکه را با آن شستشو میدهد نیز از قمصر کاشان تهیه میشود.

قمصر کاشان

غار نیاسر

یکی از از عجیب ترین جاهای دیدنی کاشان غار نیاسر است که بسیار اعجاب انگیز است. باستان شناسان میگویند این غار که قدمتی 200 ساله دارد به جعت انجام فرایض مذهبی و دعا ساخته شده است. چرا که در آیین میترا مراسماتی وجود داشته که زی آن مردم باید خود را با آبی غسل میدادند و قبل از آن نیزز رسوماتی را رعایت میکردند. به نظر میرسد این غار که در نزدیکی آبشار نیاسر غرار گرفته گواهی است برای انجام این آداب پیروان میترایی یا مهر. دلیلی که این غار را به عجیب ترین جاهای دیدنی کاشان تبدیل کرده این است که این غار تماما توسط دست بشر حفر شده است.

  • 11 فروردین ، 1400
  • 515

دیدگاه - 1

شمس

قمصر واقعا قشنگ ترین جاهای دیدنی کاشان هستش
1 سال پیش

نظر دهید