021-91004064
معرفی جاهای دیدنی همدان

معرفی جاهای دیدنی همدان

همدان که در گذشته با نام هگمتانه خوانده میشد پایتخت مادها بوده و به نوعی پایتخت تاریخ و تمدن ایران به شمار میرود به همین جهت از نظر جاذبه هایگردشگری بسیار غنی‌ست و جاهایدیدنی بسیاری دارد. همدان به دلیل هوای خوب و خنکی که دارد از مقصد های مهم گردشگری در بهار و تابستان است و سالانه تعداد بسیار زیادی مسافر و گردشگر ایرانی و خارجی را درون خود جای میدهد.در ادامه به معرفی جاهای دیدنی همدان و جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر کهن میپردازیم

غار علیصدر همدان

غار علیصدر از معروف ترین جاهای دیدنی همدان و از جاذبه های گردشگری مهم این شهر است و بسیاری از مسافران تنها به قصد دیدار از غار علیصدر عازم همدان میشوند. این غار در روستای علیصدر و در نزدیکی شهرستان کبودراهنگ قرار دارد. ارتفاع غار علیصدر تا سزح دریا 2100 متر است و در تمام طول سال دمای ثابت 20 درجه دارد.محوطه غار پر از دالان های پیچ در پیچ و متعدد است و ورود به غار تنها با قایق امکان پذیر است.

غار_علیصدر_همدان

گنج‌نامه

گنج نامه یکی از جاهای دیدنی همدان است که درواقع یک مجموعه تفریحی و گردشگری است و در 5 کیلومتری غرب همدان واقع شده است. این مجموعه تفریحی بسیاری از جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است. گنج ناممه در دامنه ی کوه های الوند واقع شده است و به همین دلیل از آب و هوای معتدل و مطبوعی بر خوردار استو  به همین دلیل به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی همدان تبدیل شده است. از جاذبه های گردشگری این گنج‌نامه میتوان به لوح حای سنگی ، آبشار، پیست اسکی، تلسیژ، یک پل معلق به طول 200 متر و یک زیپ لاین به طول 520 متر اشاره کرد.

گنج نامه

دریاچه اکباتان

دریاچه اکباتان تنها دریاچه همدانی است که توسط سدی به همین نام به وجود آمده است. دریاچه اکباتان محل ورزشض های آبی مانند قایق رانی و جت اسمی است و یکی از زیباترین جاهای دیدنی همدان است. از همین رو تعداد زیادی از مسافران برای گذراندن یک بعد از ظهر آرامش بخش این دریاچه را انتخاب میکنند. در اطراف این دریاچه مهمانسرا ها و رستوران های متعددی احداث شده تا تمام نیاز های مسافران را رفع کند.

آرامگاه بابا طاهر عریان

بابا طاهر شاعری است که بیشتر با دوبیتی هایی که سروده مشهور شده، او که عارف زمانه ی خود نیز بوده است در قرن چهارم میزیسته و امروزه آرامگاه او در شمال همدان و در حوالی میدانی با همین نام باباطاهر قرار گرفته است. این آرامگاه یکی از زیباترین جاهای دیدنی همدان است چرا که فضای داخلی این مقبره گچ بری ها و کاشی کاری های خاصی دارد که بسیار دیدنی است. بر روی این کاشی ها برخی از اشعار باباطاهر با خط نستعلیق نوشته شده و 24 دوبیتی از او بر روی سنگ های اطراف این مقبره حک شده است.

تپه هگمتانه

همانطور که گفته شد هگمتانه اولین پایتخت ایران بئده است. تپه هگمتانه محلی است که بقایای این شهر کهن و تاریخی را در خود جای داده است و از کهن ترین شهرهای جهان که همچنان در آن زندگی رونق دارد به شمار میرود. این شهر را ساخته دیاکو میدانند و گفته میشود این شهر هفت دیوار داشته که هرکدام از آنها به رنگ یکی از سیاره های منطومه شمسی بوده است. علت اصلی اینکه تپه هگمتانه به یکی از مهمترین جاهای دیدنی همدان تبدیل شده است امکانات این شهر است که در زمان خودش بی نظیر و شگفت انگیز بوده. به عنوان مثال در این شهر یک شبکه آبرسانی پیشرفته کشف شده که در آن سالها وجود چنین شبکه آبی خارق العاده است.


موزه هگمتانه در همدان

یکی از پر بازدید ترین جاهای دیدنی همدان موزه هگمتانه است. که در شرق تپه هگمتانه واقع شده است. موزه هگمتانه سالها قبل به یک مدرسه اختصت=اص داشته اما امروزه از آن به عنوان محلی برای نگهداری و به نمایش /ذاشتن آثاری که از تپه هگمتانه کشف و ضبط شده استفاده میکنند. 

آرامگاه بوعلی سینا در همدان

ابوعلی سینا یکی از دانشمندان معروف ایران و جهان است که هم در طبابت مشهور بوده و هم شاعری بلند آوازه بوده است. آرامگاه او در یک میدان به همین نام قرار دارد که از مهم ترین جاهای دیدنی شهر همدان به حساب می آید این میدان که شکل یک بیضی است محوزه ای باغ مانند است که بع سبک باغ های ایرانی در آن فواره به کار گرفته شده. بنای مقبره بو =علی سینا را به اقتباس از بنای برج قابوی در گنبد کاووس ساخته اند. این آرامگاه دو تالار دارد که در تالارجنوبی آن اشیای مربوط به هزاره قبل از میلاد از جمله سفال و سکه نگهداری میشود و در تالارشمالی آن کتابهای خطی منصوب به ابوعلی سینا نگهداری میشود که این مجموعه از نفیس ترین جاذبه های گردشگری شهر همدان است.

تپه_گنج_نامه_همدان

بازار سنتی همدان

بازر سنتی همدان مربوز به دوره ساسانیان است این بازار مسقف است و در برخی از قسمت های خود گنبدهایی دارد که معماری هرکدام از آنها با توجه به اینکه در هر راسته از بازار محصول خاصی به فروش میرسیده است متفاوت است. این بازار در خیابا اکباتان آغاز میشود و تا خیابان شهدا امتداد پیدا میکند. عمده این بازار سنتی همدان در دوره قاجاریه مرمت شده و امروزه به یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی همدان تبدیل شده است.

حمام قلعه

حمام قلعه یک حمام کهن و قدیمی به مساحت هزار و پانصد متر است که در یکی از قدیمی ترین محله های تهران به نام محله قاشق‌تراشان قرار دارد. این حمام که به دو بخش مردانه و زنانه تقیم میشده، به دوصورت حکام سرد و حمام گرم وجود داشته که با گذر از ورودی این حمام که یک ورودی هشتی شکل است ابتدا وارد حمام سرد آن میشویم و سپس به حمام گرم میرسیم.
از سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به بعد که این حمام مرمت شد دیگر به عنوان حمام به غ=فعالیت خود ادامه نداده است و امروزه از آن به عنوان موزه مردم شناسی استفاده میشود که در بخشی از آن نیز یک رستوران سنتی قرار دارد.

مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان به نسبت بناهای دیگر آن یکی از جدیدترین جاهای دیدنی همدان به شمار میرود چرا که قدمت آن به دوره قاجار باازمیگردد. مسجد جامع همدان بارها مورد مرمت قرار گرفته و زیبایی این مسجد در گچ بری های مناره های آن نهفته است. گفته میود این مسجد در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

مجسمه شیر سنگی همدان
محوطه شیر سنگی یکی از جاهای دیدنی همدان است که قدمت آن به دوره اشکانیان باز میگردد. در ازراف این مجسمه شیر سنگی گورها و سفالینه های زیادی مربوط به دوره اشکانی پیدا شده. این مجسمه در زمان حمله اعراب به باب الاسد معروف بوده است و گفته میشود تعداد این مجسمه دو عدد بوده که یکی از آنها در زیر خانه هایی که سالها بعد در این قسمت ساخته اند مدفون شده. مجسمه شیر سنگی در نزدیکی میدانی در شرق همدان قرار دارد.

کلام پایانی: 

موارد یاد شده تنها تعداد محدودی از جاهای دیدنی همدان هستند و تعداد جاذبه های گردشگری این شهر بیشتر از چیزی است که تصورش را بکند. بنابراین اگر تا کنون به همدان سفر نکرده اسد چند روزی را به گکشت و گذار در این شهر اختصاص دهید تا بتوانید تمام جاهای دیدنی این کهن ترین شهر و پایتخت ایران را ببینید.

  • 08 فروردین ، 1400
  • 462

دیدگاه - 1

سهیلا

جاهای دیدنی همدان اکثرا بافت تاریخی دارن و خیلی قشنگن
1 سال پیش

نظر دهید