021-49029
معرفی جاهای دیدنی بوشهر

معرفی جاهای دیدنی بوشهر

جاهای دیدنی بوشهر به قدری متعدد و زیبا هستند که سعی داریم در این مطلب به معرفی تعدادی از آنها بپردازیم. بوشهر یکی از استانهای حاشیه خلیج فارس است که به شهر رنگ و عطر معروف است. این شهر در قسمت شمالی ساحل خلیج فارس قرار گرفته و قدمت زیادی نیز دارد. بوشهر را میتوان یکی از شهر های مهم جنوبی کشور دانست چرا که هم از نظر اقتصادی بسیار مهم است و هم از نظر موقعیت جغرافیایی که دارد یکی از استانهای مهم ایران به شمار میرود. علاوه بر اهمیت بوشهر از این دو نظر این شهر از نظر گردشگری نیز بسیار دارای اهمیت است چرا که جاهای دیدنی تاریخی و طبیعی زیادی را در خود جای داده است. سواحل بکر این استان، نخلستانهای انبوه، آثار تاریخی به جا مانده از سالهای دور و از همه مهم تر فرهنگ بومیان این استان همگی از جاذبه های استان بوشهر است که نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.
همانطور که گفتیم بوشهر یکی از شهر های کهن و قدیمی ایران به شمار میرود. این شهر تاریخی بسیار غنی دارد و طبق اسناد قدمت آن به دوران ساسانیان باز میگردد. بنابراین جاهای دیدنی بوشهر از نظر تاریخی بسیار حائز اهمیت هستند. به طور کلی بوشهر دارای بافت تاریخی و بافت جدید است که سر تا سر بافت تاریخی آن را عمارت ها، کنگره ها و کلیساها و بازار های قدیمی تشکیل داده اند. در این مطلب قصد داریم به بررسی هردوی این بافت ها و جاهای دیدنی بوشهر بپردازیم.

بازار قدیمی بوشهر

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی بوشهر، بازار قدیمی آن است. چیزی که مسلم است این بازار دارای قدمت زیادی است اما اطلاعاتی از اینکه دقیقا از چه تاریخی تاسیس شده و از کی به شکل امروزی خود درآمده در دسترس نیست. این بازار که در محله دهدشتی بوشهر واقع شده است از دو راسته به نامهای عین‌التجار و رییس‌التجار دارد. این بازار از همان اوایل تاسیس بوشهر یعنی در دوره افشاریه وجود داشته است به همین سبب نام این بازار را میتوانید در فهرست آثار ملی ایران ببینید. این بازار که از بازارهای اصلی شهر بوشهر است دارای دو راسته اصلی است و در دل خود بازارچه های کوچک و بزرگ دیگر را جای داده است. بازار بوشهر از گذشته تا کنون محل فروش طیف مختلفی از وسایل بوده است. در این بازار میتوان قنادی، مسگری، خرازی، مغازه های لوازم خانگی، قهوه خانه ها، عطاری، آهنگری، میوه فروشی و از همه مهم تر ماهی فروشی های متعددی را دید. در گذشته هم همین اقلام در این بازار به فروش میرسیدند.
این بازار در دوره افشار به راستاهای مختلفی تقسیم بندی شد که در هر کدام آنها طلافروشها، رنگرزها و قالیبافان مشغول فعالیت و خرید و فروش بودند. اما در دوره قاجاریه بود که این بازار مرمت و بازسازی شد و 240 حجره جدید تاسیس شد. این حجره ها با سبک معماری قاجاری و متناسب با اقلیم شهر بوشهر ساخته شده اند که بر زیبایی این بازار بیش از پیش افزوده اند. نکته جذاب این بازار که آن را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر تبدیل کرده است این موضوع است که در کنار کسبه مسلما چند تن از کسبه مسیحی و یهودی نیز در این بازار فعالیت میکنند. این همنشینی قوم و مذهب های مختلف و زندگی مسالمت آمیز جاری در بازار قدیمی بوشهر بسیار دیدنی و منحصر به فرد است و آنرا به جایی تبدیل کرده که هرکسی برای یک بار هم که شده باید به آن سر بزند.

 عمارت دهدشتی

یکی دیگر از بناهای تاریخی بسیار زیبای بوشهر که از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر نیز به شمار میرود، عمارت دهدشتی است. این عمارت در در نزدیکی محله ای به نام محله کوتی واقع شده است و درواقع یک بنای چهار طبقه است که قدمت آن به زمان قاجار باز میگردد. عمارت دهدشتی که توسط فردی به نام غلامحسین دهدشتی ساخته شده است امروزه به عنوان موزه ی تاریخ پزشکی نیز از آن یاد میشود. شغل غلامحسین دهدشتی روغن فروشی بوده است و به همین دلیل این عمارت عمارت روغنی نیز خوانده میشود. در این عمارت اسناد و نامه هایی نگهداری میشود که تاریخ بعضی از آنها 200 سال گذشته را نشان میدهد. بنابراین این عمارت علاوه بر آنکه به واسطه معماری بسیار جذاب و دیدنی ای که دارد بسیار مورد بازدید قرار میگیرد، به سبب اشیاء و مدارکی که در آن نگهداری میشود نیز بسیار محبوب است.

عمارت خانه دهدشتی بسیار خاص و منحصر به فرد است چرا که در آن زمان اکثر خانه ها نهایتا در 3 طبقه ساخته میشد و وجود یک عمارت چهار طبقه در بوشهر بسیار نادر بود. عمده مصالح به کار رفته در این عمارت چوب صندل و خشت و گل است و در برخی از قسمت های ان نیز از سنگهای مرجانی استفاده کرده اند. این خانه به گونه ای است که در ابتدای ورودی اش یک سکو دارد تا کسانی که قصد آمدن به خانه را داشتند بر روی این سکو بنشینند و تا باز شدن درب این عمارت منتظر بمانند. از زیبایی های این عمارت رنگ سفید دیواره های بیرونی آن است که با گچ پوشیده شده و به این منظور این گونه است که نور کمتری از خورشید را جذب کند تا فضای خانه خنک تر باشد. از زیبایی های خانه پنجره ها و درهای ارسی و گره چینی شده است که با شیشه های رنگی تزئین شده اند و نمای بسیار زیبایی به این خانه بخشیده اند. ساختار این خانه قرینه بوده و دارای حوضی در مرکز حیاط است این حوض فیروزه ای در شهری چون بوشهر که آب و هوای گرم و خشکی دارد طراوت ویژه ای به این خانه بخشیده است. سقف برخی از اتاق های این عمارت آینه کاری شده است و یکی از سقف ها هم با رنگ روغن نقاشی شده است. طرح این نقاشی از یکی از نقاشی های اروپایی الهام گرفته و زیبای خاصی به این عمارت بخشیده است.

عمارت ملک بوشهر

به سراغ یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر میرویم. این عمارت بسیار زیبا و تاریخی یکی از ارزشمند ترین بناهای تاریخی بوشهر و ایران به شمار میرود. این عمارت متعلق به دوران قاجاریه است و به نظر مرسد صاحبان این عمارت اربابان و متمولان زمان  خویش بوده اند. معماران این بنا فرانسوی بوده اند و سبک ساخت این عمارت اندکی با سایرعمارتهای موجود در بوشهر متفاوت است. صاحب این عمارت که ملک التجار نام داشته و از معماران به نام بوشهر به شمار میرفته در یکی از سفرهایش به فرانسه کاخی مشابه این عمارت دیده و آنقدر شیفته ی معماری آن کاخ میشود که به محض ورودش به ایران تصمیم میگیرد عمارتی شبیه به آن بنا کند. این عمارت در 8 کیلومتری بوشهر واقع شده م به نظر میرسد تام مصالح آن از خود شهر بوشهر تامین شده چرا که از نظر مصالح به کار گرفته شده تفاوت چندانی با دیگر عمارت ها ندارد. عمارت ملک که از زیباترین عمارت های موجود در بوشهر است با نظارت مهندسان و معماران فرانسوی ساخته شده و حتی در و پنجره های این عمارت نیز به طور اختصاصی توسط این معماران طراحی شده است.

این عمارت سالها توسط انگلیسی ها تسخیر شده بود و با ورشکست شدن صاحب آن یعنی ملک التجار اشیا نفیس درون این عمارت با قیمت بسیار ناچیزی خریداری شد و به انگلیس برده شد. بعد ها در زمان سلطنت رضا شاه بارها این عمارت مورد مرمت قرار گرفت اما بعد از آن مرمت ها بازهم عمارت ملک تخریب شده و تا امروز نیز دیگر این بنا مرمت نشده است. اما با اینحال این بنا زیبایی های خودش را همچنان حفظ کرده و به یکی از پر بازدید ترین جاهای دیدنی بوشهر تبدیل شده است. سردر و ایوانهای این بنا که با ستون های متعدد تزئین شده و رو به نمای اصلی شهر هست از زیبایی های این عمارت به شمار میرود. درب این عمارت نیز بسیار ویژه و خاص است. یک درب بزرگ از چوب آبنوس ساخت شده و جلوه ی ویژه ای به عمارت ملک بخشیده است. عمارت این بنا دارای دو طبقه است و از زیباترین ویژگی های آن میتوان به دیوارهای نقاشی شده اش اشاره کرد. طبقه ی پایین عمارت اصلی به دیدار های خاص و ملاقات های رسمی صاحب این عمارت یعنی ملک التجار تعلق داشت. علاوه بر معماری داخلی بی نظیر این عمارت فضای بیرونی عمارت نیز از باغهای تو در تویی تشکیل شده که به واسطه درب هایی به هم متصل میشوند. هیچکدام این باغها به دیگری شبیه نبوده و تمام تزئینات و ساخت آنها متفاوت از همند.

جنگل گلوبردکان جم

یکی از جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی بوشهر، جنگل گلوبردکان جم است. این جنگل بسیار منحصر به فرد است چرا که در یک قاب کوچک هم  کوهستان را در خود جای داده است و هم درختانی انبوه و هم رودخانه ای خروشان. دیدن طراوت و سرسبزی در شهری بیابانی بسیار جذاب است. این جنگل محل بسیار خوبی برای پیک نیک کردن و استراحت در زیر سایه درختان است. جنگل گلوبردکان جم در جاده انارستان به دوراهک و نزدیکی روستای حسن آباد واقع شده است.  این جنگل همچنین از نظر پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی است و یکی از زیست بوم های مهم ایران به شمار میرود. در این جنگل بارها  پلنگ، کله بز، شاهین آمور، کورکور بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دوبرادر و ... دیده شده است و اگر خوش شانس باشید با مراجعه به آن میتوانید برخی از این حیوانات را نیز مشاهده کنید.

عمارت گلشن

یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر عمارت گلشن است. این عمارت که 170 سال قدمت دارد مانند اکثر عمارتهای بوشهر در زمان قاجاریه ساخته شده است و از همان زمان تا کنون پابرجا باقی مانده. عمارت گلش دارای سه طبقه است و مانند دیگر خانه های معمول بوشهر از مصالح مشابهی ساخته شده. صاحب این عمارت شخصی به نام گلشن بوده است و به همین دلیل اینگونه خوانده میشود.
در طبقه اول عمارت گلشن  آشپزخانه، آب انبار، محل اقامت خدمه، حمام و دستشویی قرار دارد و طبقه دوم متعلق به سکونت اهالی خانه است و در بخشی از آن نیز امور تجاری صاحب خانه پیگیری و انجام میشده است. طبقه سوم نیز محل پذیرایی مهمانان بوده و از این طبقه یک پله مارپیچ به پشت بام منتهی میشود. حیاط این خانه در مرکز آن قرار دارد و سایر اتاقها در اطراف این در قرار گرفته اند که با درهای دو لنگه به حیاط متصل میشوند. تعداد بالای درب  و پنجره در این خانه به دلیل راهیابی باد و خنک شدن فضای داخلی است. برای سقف این خانه از چوب صندل استفاده شده و درب و پنجره ها از چوب ساج ساخته شده اند.

قلعه خورموج دشتی

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی بوشهر قلعه خورمج است که امروزه تنها بخشی از این بنای تاریخی باقی مانده است. اما با اینحال همچنان بسیار دیدنی است. این قلعه که به سبک معماری دوره ساسانی ساخته شده است مربوط به عصر سلجوقی است و تزئینات آن طاقها و گچ بری هایی هستند که نمای بیرونی را زینت بخشیده اند. قلعه خورموج تنها یکی از قلعه های باقی مانده از برجهای آن است. چهار حصار و چهار برج و عمارت مرکزی اجزای تشکیل دهنده این قلعه بودند. این قلعه سه طبقه دارد و یک زیر زمین با سقف طاق مانند است که همین سقف در طبقات دیگر تکرار شده و فقط گچبری هایی به آن اضافه شده است. در داخل این قلعه مهمانخانه های به سبک ایتالیایی و ترکیبی با معماری صفوی بنا شده است. این قلعه داری در بزرگی رو به شمال به اندازه 4 در 5 و از جنس چوب است. شخصی به نام محمد خان به مدت 20 سال در این قلعه حکومت کرده است و پس از آن در دوره پهلوی به تصرف ارتش در آمد. این برج در زمانهای قدیم بزرگترین و بلندترین بنای شهر بوشهر به شمار میرفته.

کوه نمکی جاشک

یکی دیگر ازجاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی بوشهر کوه نمکی جاشک است که بازدید از آن به همه ی کسانی که طبیعت دوستند توصیه میشود. گنبد نمکی جاشک در 144 کیلومتری بوشهر قرار دارد و در میان دو شهرستان دشتی و دیر قرار گرفته است. این کوه از زیباترین کوه های نمکی در ایران و خاورمیانه است. رنگ سفید این کوه باعث شده تا در همه ی فصول سال مانند یک کوه پوشیده از برف به نظر برسد. در این ناحیه میتوانید آبشارهای نمکی و یخچال های نمکی را نیز تماشا کنید که نمونه ی آن را در هیچ کجای ایران نمیابید. پدیده‌ی تماشایی فرسایش پنجه‌ای که بر اثر فرسایش آبی نمک ایجاد شده؛ پدیده‌ی تخت دیو که به دلیل تفاوت در میزان فرسایش‌پذیری به صورت ستون‌هایی در بین نمک‌های گنبد ایجاد شده است‌؛ و کانی‌ها و بلورهای نمکی به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، سفید، مشکی، نارنجی و زرد اشاره نمود.

  • 18 خرداد ، 1400
  • 28

دیدگاه - 1

آلاله

جاهای دیدنی بوشهر خیلی حال و هوای خوشی دارن و آدم نمیتونه ازشون دل بکنه
2 روز پیش

نظر دهید