021-49029
معرفی دیدنی ترین غارهای ایران

معرفی دیدنی ترین غارهای ایران

غار ها یکی از جذاب ترین و پر رمز و رازترین آثار طبیعی روی زمین هستند. در کشورمان ایران هم تعداد غارهایی که برای غارنوردی مناسب و هیجان انگیزند اصلا کم نیست. از همین رو در سالهای اخیر به تعداد کسانی که به غارنوردی علاقه مند شده اند و اینکار را جزء تفریحاتشان قرار داده اند افزوده شده. چرا که از دیرباز تا کنون سفر به اعماق زمین برای انسان همیشه جالب توجه بوده است و کشف پدیده هایی که چند صد متر در دل زمین پنهان شده اند کنجکاوی بسیاری از افراد را بر می انگیزد. غارهای ایران نیز از اعجاب انگیز ترین غارهای جهانند و نمونه ی بسیاری از آنها در هیچ کجای جهان پیدا نمیشود. غارها درواقع از نفوذ آب یه سنگ های آهکی در دل زمین و حل کردن آن ها در طول سالیان دراز تشکیل میشوند به همین دلیل در سراسر دنیا غارهای بسیار زیادی را میتوان دید که هر کدام آنها شکل کاملا متفاوتی از غار های دیگر دارند. غار ها علاوه بر اینکه برای گردشگران جالب توجه هستند، برای محققان و زمین شناسان و ورزشکاران نیز بسیار ر اهمیتند. از همین رو غارهای ایران یکی از پر بازدید ترین مقاصد گردشگری در کشورمانند. 
در این مطلب قصد داریم چندین نمونه از غارهای ایران را که مناسب بازدید هستند و سفری هیجان انگیز را برای شما رقم میزنند به شما معرفی کنیم. البته در نظر داشته باشید که برای بازدید از غارها و باید تجهیزات مناسب و کافی داشته باشید. به علاوه بری غارنوردی عمدتا باید به صورت گروهی و با حضور یک فرد فنی و حرفه ای به بازدید غارهای ایران بروید. اگر به غارنوردی علاقمندید بهتر است چک لیست لوازم و تجهیزات غارنوردی را از قبل مطالعه کنید و در صورت لزوم تجهیزات لازم را تهیه کنید.

غار علیصدر همدان

غار علیصدر همدان یکی از معروف ترین و محبوب ترین غارهای ایران است. این غار از بزرگ ترین غارهای آبی ایران و جهان به شمار میرود و به دلیل دمای بسیار پایین این غار در تمام فصول، این غار یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستان است. غار علیصدر در 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان و در شهر کبودر آهنگ واقع شده است. غار علیصدر در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است، ارتفاع غار علیصدر از سطح دریا به 2180 متر میرسد اما طول و عمق این غار به طور دقیق مشخص نیست چرا که هنوز بسیاری از مسیرهای این غار کشف نشده باقی مانده اند. یکی از ویژگی هایی که غار علیصدر را محبوب و پربازدید کرده است این است که ای غار بزرگترین غار آبی جهان است که میتوان در آن به قایق رانی پرداخت. برای همین برای بازدید از این غار به تجهیزات خاصی احتیاج ندارید و تنها با اجاره یک قایق تفریحی میتوانید سفری هیجان انگیز به درون این غار داشته باشید.

غار علیصدر همانطور که تا کنون گفته شد کم نظیر ترین غار آبی در جهان است چرا که به واسطه ی تالاب میان غار میتوان به راحتی و به واسطه ی قایق ها در تمام دالان های غار به گشت و گذار پرداخت. به علاوه آب جاری در این غار آبی بی رنگ، بی بو و بی مزه است و هیچ موجود زنده ای درون آب این غار پیدا نمیشود. آب درون این غار به حدی زلال است که تا عمق ده متری آن را به راحتی میتوان دید. دلیل زلال بودن آب غار علیصدر جاری بودن دائمی آب درون غار است. اگر به دورن این غار سفر کنید خواهید دید که بهطور داغئم آب از دیواره های غار و از میان استلاگمیت های آن جاری میشود. دمای هوای غار علیصدر نیز در تمام طول سال ثابت و تقریبا 12 درجه است. سقف غار آبی علیصدر از کربنات کلسیم و عناصر دیگر پوشیده شده است. 

این رسوبات در برخی از قسمت ها به صورت استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی در آمده اند که گاهی کاملا به سطح آب نزدیک شده و ارتفاع آنها تا سطح آب به کمتر از 10 متر میرسد و بیشترین ارتفاع غار 54 متر است که خود یکی از شگفتی های این غار به شمار میرود.. این رسوبات طی میلیون ها سال به وجود آمده اند و از منظر زیست محیطی و تاریخی بسیار با ارزش اند. به گفته ی زمین شناسان غار علیصدر دارای 190 ملیون سال قدمت است و این غار عضوی از  غارهای زنده ی دنیا به شمار میرود. یکی از ویژگی های اعجاب انگیز غار علیصدر جریان هوای ثابت در این غار است، به طوری که اگر شعله ی کوچکی را در اعماق غار روشن کنید هیچ گونه تحرکی را در شعله نخواهید دید و شعله ثابت خواهد ماند. هوای غار علیصدر از پاکیزه ترین و سالم ترین هواهای موجود است به طوری که هیچگونه غبار میکروبی در این هوا پیدا نخواهد شد. جالب است بدانید که تا کنون از 440 کیلومتر از مسیرهای غار علیصدر نقشه برداری شده و این درحالی است که گردشگران تنها در حدود 2 کیلومتر از آن به گردش و قایق رانی میپردازند.

غار کتله خور

غار کتله خور در شهر گرماب ایتان زنجان واقع شدهاست. این غار بزرگ ترین غار آهکی ایران به شمار میرود و یکی از زیباترین قندیل های آهکی را در میان غارهای ایران دارد. این غار به دلیل داشتن خالص ترین آهک در میان غارهای ایران شفاف ترین و زلال ترین قندیل های آهکی را در خود جای داده است. غار علیصدر یکی از بزرگترین غارهای خشک ایران و جهان است که در هفت طبقه مجزا وجود دارد. البته امروزه تنها امکان بازدید از یک طبقه ی این غار ها میسر است. با ورود به این غار ابتدا وارد یک دالان کوچک میشوید که 4 کیلومتر طول دارد و پس از آنن به یک دالان با طول 11 کیلومتر خواهید رسید. این تالار یازده کیلومتری دارای شیبی به سمت بالا است و سطح آن را گودال های کوچک و بزرگ تشکیل داده اند. در میانه یا این دالان نیز گودالی وجود دارد که این گودالا احتمالا محل خروج آب از طبقات بالا بوده استو غار کتله خور غاری 30 ملیون ساله است و یکی از قدمی ترین و کهن ترین غار های ایران و جهان به شمار میرود.

اشکال آهکی که در غار کتله خور وجود دارد یکی از منحصر به فرد ترین و زیبا ترین اشکال است این قندیل ها به عنوان قندیل های بلورین نیز شناخته میشوند. از انواع اشکال آهکی غار کتله خور میتوان به پنجه شیر، میدان بیستون، میدان چهل‌ستون، سه‌راهی کوهی، تالار عروس، پای فیل، میدان شمع، نخل سوخته، میدان مریم مقدس اشاره کرد. غار کتله خر از سری غار هایی است که بازدید از آن برای عموم مردم ممکن است و تنها در یک تالار 4 کیلومتری از آن است که نیازمند تجهیزات خواهید بود و تنها غارنوردان حرفه ای میتوانند به بازدید از آن بپردازند.
برای رسیدن به غار کتله خور باید به شهر گرماب رفته و از آنجا وارد جاده کتله خور شوید. برای اقامت داشتن در نزدیکی این غار نیز میتوانید از مجموعه اقامتی نزدیک غار کتله خور استفاده کنید.

غار زینگان

غار زینگان در 52 کیلومتر استان ایلام واقع شده است. این غار یکی از جاذبه های گردشگری بسیار دیدنی در ایلام است. غار زینگان درواقع یک تنگه است که به علت شباهت بسیارش به غار به این شکل خوانده میشود. این غار در دشت گرمسیری صالح آباد واق شده است و خود دارای هوای بسیار خنکی است که به دلیل جاری بودن آبی در میان آن است. این غار درواقع یک تنگه با دیواره های بسیار نزدیک به یکدیگر است که دقیقا مانند غار ها دارای قندیل های آهکی بسیاری است. از همین رو بسیاری از افراد این تنگه را به عنوان یک غار میشناسند. طول غار زینگان به 1 کیلومتر میرسد و بسیاری از افراد به دلیل هوای بسیار خوب درون آن به آن غار بهشت نیز میگویند.دمای هوای درون این غار در تمام روزهای سال حدود 20 درجه با دمای هوای بیرون آن اختلاف دارد.
این غار دارای ویژگی های جذاب و دیدنی بسیاری است. از جمله آنها میتوان به وجود دو آبشار بسیار مرتفع در درون این غار اشاره کرد که منظره ای بسیار زیبا و دیدنی را رقم زده اند. در طول این مسیر غار میبینید که قطرت آب بسیاری از دیواره های بالایی به سمت پایین میچکند. با برخورد نور خورشید ا این قطرات آب، تصاویر زیبا و درخشانی خلق میشود که نظر عکاسان بسیاری را به خود جلب میکند. بهترین زمان سفر به این غار فصل بهار و تابستان است.

در این دو فصل ودخانه های ایلام و آب جاری در میان غار زینگان بسیار پر آب و خروشان است و منظره های زیبا تری را خلق میکنند. این فصل ها برای طبیعت گردی و کمپ کردن در دل طبیعت بسیار مناسب است. فصل پاییز نیز میتواند برای سفر به این غار مناسب باشد اما زمستان برای بازدید از این غار اصلا توصیه نمیشود چرا که در این فصل امکان وقوع سیلاب هایی در این منطقه وجود دارد که میتواند سفر شمارا با خطراتی همراه کند.
غار زینگان در 52 کیلومتری جنوب غربی ایلام و شهرستان مهران واقع شده است و در 5 کیلومتری جنوب شرقی صالح آباد جای گرفته است. برای دسترسی به این غار باید خودتان را به ایلام برسانید و پس از آن به صالح آباد در 50 کیلومتری غرب ایلام بروید. از صالح آباد تا غار زینگان 5 کیلومتر را هست که این مسیر یک جاده ی خاکی است و بهتر ایت برای عبور از آن از ماشین های وانت محلی ها استفاده کنید. برای عبور از این جاده خاکی به 40 دقیق زمان نیاز دارید و پس از آن به غار زینگان خواهید رسید.

غار پرآو

غار پرآو که در کرمانشاه واقع شده است یکی از عجیب ترین غارهای ایران است. این غار یکی از عمیق ترین و پر راز ترین غار های ایران است که به صور عمودی در دل زمین قرار گرفته و از صعب العبور ترین غارهای جهان به شمار میرود. غار پرآو در ارتفاعات کوهی به همین نام واقع شده است. ارتفا این غار از سطح دریا به 3050 متر میرسد و طول این غار برابر 1450 و عمق آن به 750 متر میرسد. غار پرآو تا چهل سال به عنوان بزرگترین غار عمودی جهان شناخته میشد و به اورست غار های جهان مشهور بود اما با گذشت سالها و کشف غارهای دیگر این غار رتبه ی خود را از دست داده و به 221مین غار عمودی جهان تبدیل شده است. اما با این حال غار پرآو هنوز از نظر ارتفاع دهانه مرتفع ترین دهانه غار را در جهان دارد. چرا که دهانه غار پرآو از سطح زمین به 3000 متر میرسد.

غار پرآو تنها در صورت داشتن تجهیزات و دانش کافی قابل بازدید است. غارنوردان سخت ترین غارنوردی خود را در ایران در همین غار تجربه میکنند به این دلیل که دهانه این غار در اتفاعات بالایی قرار دارد و باید به صورت پا مرغی وارد آن شد. به علاوه دمای این غار بسیار پایین است و غارنوردان هوای سردی را تجربه میکنند، همچنین در سطح این غار آبهایی جاری است که لباس غارنوردان را خیس میکند و خیسی لباس ها در کنار برودت هوا کار را بسیار دشوار میکند. علاوه بر تمام این موارد بدنه متخلخل و دیوارهای سنگی و خشتن غار باعث پاره شدن لباس غارنوردان میشود که در این صورت سرمای هوا برای آنها آزار دهنده تر خواهد بود. در برخی از قسمت عای غار نیز غارنوردان مجبورند به صورت سینه خیز این غار را طی کنند و این در کنار سرمای هوا و آبی که دمای آن حدود 0 درجه است کار غارنوردان را بسیار دشوار خواهد کرد. این غار به قدری با خطرات بسیار همراه است که تا کنون جان چند نفر از غارنوردان ایرانی و خارجی را گرفته است و به همین دلیل به این غار ، غار قاتل نیز گفته میشود.

غار پرآو یا پَرو در زیان محلی به معنای پر آب است. این نام را احتمالا به دلیل وجود آب همواره جاری در دیواره های غار و وجود حوضچه ای به عمق سه متر در انتهای غار به این نام میخوانند که نامی کاملا مناسب برای آن است. آبهای درون این غار همگی حاصل ذوب شدن یخ های یخچالهای طبیعی درون کوه پرآو هستند که به این گونه در انتهای غار پراو و درون حوضچه بزرگ انتهایی آن جمع آوری میشوند.

غار امجک

غار امجک عراق یکی از غارهای ایران است که در استان اراک واقع شده و یکی از بکر ترین غارهای ایران است. این غار یکی از غارهای غرب کشور است و یک غار فنی به شمار میرود. رسوب گذاری های این غار الگوی ویژه ای دارد به هممین دلیل این غار یکی از جذاب ترین و تماشایی تری غارهای ایران به شمار میرود. غار امجک یکی از زیباترین غارهای ایران است که در شهر تفرش قرار دارد این غار دهانه ورودی بسیار تنگ و صعب العبوری دارد. اما با عبور از این دهانه و ورود به غار با یک دنیای بسیار بزرگ و وسیع و دیدنی مواجه خواهید شد. این غار نیز از جمله غارهای عمودی ایران به شمار میرود که دارای 4 تالار در ارتفاع های بیشتر از ده متر است. در این غار نیز رسوباتی وجود دارد که اشکال مختلفی دارند و زیبایی های خاصی به این غار بخشیده اند. سوبات زیبای آهکی نظیر چکیده، چکنده و رسوبات گل سنگی در جای جای این غار دیده میشوند.

امجک نام گونه ی گیاهی است که در کوه های اطراف این غار دیده میشود. رسیدن به غار امجک اندکی دشوار است چرا کهدر ابتدا نیازمند یک ساعت کوه پیمایی است تا به دهانه غار امجک برسید. پس از آن به یک دهنه 50 در 60 سانتی خواهید رسید که پیدا کردن آن بسیار دشوار است و باید برای دیدن آن از افراد محلی کمک بگیرید. برای ورود به غار نیز باید به صورت انفرادی و تک نفره وارد غار شوید. پس از ورود اولیه به غار به اعماق 20 متری زمین میرسید و به تالاری به نام استخر خواهید رسید. دلیل نامگذاری این تالار این است که در سطح زمین آن حوضچه های کوچکی وجود دارند که پر از آب است. بعد از این تالار باید اندکی سنگ نوردی کنید تا به دهانه تالار دوم غار برسید. این تالار تالار آیینه نام دارد که با دو فرود 15 متری به انتهای این غار خواهید رسید. در تالار آیینه رسوبات گل کلمی را مشاهده خواهید کرد که بسیار زیبا هستند و تصاویر زیبایی را درون این تالار به وجود آورده اند.

بخش انتهایی این غار تاریک ترین نقطه ی این غار است که پس از عبور از دیوار های 7 و 2 متری با استفاده از یک نردبان به این قسمت خواهید رسید. این بخش از غار محل زندگی خفاش های و موش ها است و میتوانید انواع استالاگمیت و استالاکتیت‌های های زیبا را در این بخش از غار ببینید و باید مواظب باشید تا به آنها آسیب وارد نکنید. در این بخش از غار حوضچه های پرآب گل آلود نیز وجود دارند. جالب است بدانید که تا امروز تمام بخش های این غار هنوز کشف نشده  و تنها برخی از مسیر آن قابل دسترسی و شناسایی است. همانطور که گفته شد این غار در استان مرکزی و در شهرستان تفرش و در نزدیکی روستای احمد آباد واقع شده  است. فاصله ی تهران تا این غار تنها 200 کیلومتر است و مقصد بسیار مناسبی برای غارنوردان است.

غار یخی چما

یکی دیگر از جالب ترین غارهای ایران غاریخی چما است. این غار که همانطور که از نامش مشخص است پوشیده از یخ است در استان چهار محال بختیاری واقع شده است و یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستان ها به شمار میرود. این غار در ایران هیچ مشابه دیگری ندارد و بای آنکه نمونه های مشابه آن را ببینید باید به روسیه و یا ایسلند بروید. این غار در تمام فصول سال و حتی در تابستان ها نیز پوشیده از برف است اما در تابستان که بارش باران و دمای هوا بالا است، ضخامت این برف ها بسیار کم میشود و بسیار سست  شده و احتمال ریزششان وجود دارد.

غار چما در میانه دره چما واقع شده است و به دلیل بارش برف در طی سالهای سال این غار یخی فصلی نبوده و همیشه پر از رف است، به علاوه در زیر این غار برفی بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز وجود دارد، چرا که در زیر غار چما چشمه ای زلال و جوشان قرار گرفته که دارای آب بسیار سرد و زلال است و در نهایت به سد کوهرنگ منتهی میشود. برای رسیدن به غار چما باید به استان چهار محال بختیاری بروید و سپس از آنجا به سمت کوهرنگ رفته و به چلگرد بروید. از چگلرد تا غار چما 25 کیلومتر راه است که این مسیر از میان یک روستای زیبا و رودی خروشان میگذرد. غار چما یکی از غارهای بسیار بکر ایران است که علی غم طبیعت زیبای اطرافش و غار پر رمز و راز و دیدنی ای که دارد بسیار ناشناخته مانده است. جالب است بدانید در سالهای اخیر بسیاری از مسابقات اسکی روی برف تابستانه ایران نیز در این منطقه انجام میشود.

غار ایوب

یکی دیگر از غار های شگفت انگیز ایران غار ایوب در کرمان است. این غار بزرگترین دهانه غار را در میان تمام غارهای ایران دارد. این غار بر روی کوه های ایوب در کرمان واقع شده است و در شهر بابک استان کرمان قرار دارد. این غار در جنوب شرقی شهر دهج واقع شده است که این شهر یکی از تو.ابه شهرستان بابک است. دهانه این غار دارای 60 متر طول و 80 متر ارتفاع است. این غار یکی از بازرگ ترین غارهای آذرین ایران است. نحوه شکل گیری غار ایوب به این شکل بوده که آب ها تجمع یافته در زیر گدازه های داسیتی به هم پیوسته و سبب انفجار بزرگی در دل کوه شده اند که حاصل این انفجار غار ایوب است. بعد ها به دلیل وجود رطوبت و اختلاف دمای درون و بیرون غار، سنگ های غار ایوب منبسط و منقبض شده و این سنگ ها رفته رفته خرد شده و یک فضای وسیعی را ایجاد کرده اند.

فرسایش باد نیز در افزایش وسعت این غار موثر بوده است، به گونه ای که این غار  دارای اثراتی از سایش دانه های ماسه ای برروی دیواره ی داخلی خود است، این اثرات به شکل دیواره های زنبوری شکل در درون غار مشاهده میشوند. یکی از نکات بسیار جالب درباره این غار این است که این غار در گذشته محل زندگی انسان های پیشین بوده است به طوری که اکنون میتوان آثاری از آن دوره را در این غار پیدا کرد. در بخش شرقی دیواره ی این غار جوی باریکی در جریان است که در انتها به یک حوضچه ی کوچک ختم میشود. این آب از جایی در میان سقف غار سرازیر میشود و آب بسیار خنک و گوارایی است که اگر آن را بنوشید متوجه زلال بودن این آب خواهید شد. به گفته ی افراد محلی اگر سنگی در این حوضچه انداخته و آرزو کنید و آن قطعه سنگ پس از برخورد به چاله به بیرون پرتاب شود، آرزوی شما برآورده خواهد شد. در زبان محلی به این حوضچه قوجن گفته میشود.

غار رود افشان

غار رود افشان یکی ارز غارهای ایران است که بسیار به شهر تهران ندیک است و از تهران تا این غار تنها 2 ساعت راه است. به همین دلیل غار رود افشان بخصوص در تابستان ها به یک مقصد بسیار پر طرفدار برای سفر های یک روزه تبدیل میشود. غار رود افشان در روستایی به نام رود افشان و در نزدیکی دماوند قرار گرفته است. این غار دارای یک ده9انه بسیار بزرگ به ارتفاع 20 و طول 29 متر است و به همین دلیل یکی از سه غار با بزرگ دهانه در ایران شاخته میشود. غار رود افشان یکی از غارهای آهکی ایران است که شگفتی های زیادی را درون خود جای داده است. به عنوان مثال میتوانید در انتها این غار خفاش هایی را که در این محل زندگی میکنند و به صورت برعکس از سقف این غار آویزان شده اند را ببینید. 

از دیگر ویژگی های این غار که آن را به یکی از شگفت انگیز ترین غارهای ایران تبدیل میکند وجود  استالاگتیت ها، استالاگمیت ها و قندیل های بسیار بزرگ و عظیم الجثه ای است که به سقف این غار متصل اند و تصاویری زیبا و در عین حال دلهره آوری را رقم زده اند. غار رود افشان یکی از غارهایی است که بازدید از آن نیازمند اندک تجهیزاتی است. طول مسیری که میتوانید در این غار به غارنوردی بپردازید برابر 800 متر است، اما در برخی از قسمت های این غار میتوانید از نردبان های فلزی که در مسیر ها گذاشته شده استفاده کنید تا به درون دالان ها و تالار های بعدی بروید.

برای اینکه خودتان را به غار رودافشان برسانید باید مسیر تهران به فیروزکوه را پیش بگیرید، در این مسیر حدود 25 کیلومتر قبل از فیروزکوه به منطقه ای به نام سید آباد خواهید رسید. در روستای سید آباد تابلوی رودافشان را خواهید دید که شمارا به سمت راست جاده هدایت میکند، با طی ده کیلومتر و عبور از روستای کلارک به یک دو راهی خواهید رسید که سمت راست این دوراهی به سمت روستایی به نام مشهد و سنت چپ آن به سمت روستای رود افشان میرود. با ورود به روستای رودافشان وارد یک محوطه پارکینگ مانندی میشوید که باید درآن جا خودروی خود را پارک کرده و پیاده به مسیر خود ادامه دهید.

  • 29 تیر ، 1400
  • 171

دیدگاه - 2

محمد جواد

من شنیدم یکی از خطرناک ترین غارای ایران غار پراو هست
2 ماه پیش

هاشمی

ایران خیلی غار داره اما سفر به بعضیاشون واقعا خطرناکه
2 ماه پیش

نظر دهید