021-49029
معرفی زیباترین آبشار های ایران

معرفی زیباترین آبشار های ایران


اگر اهل سفر و طبیعت گردی هستید حتما با این جمله که آبشار ها زیباترین پدیده های طبیعی هستند بسیار موافقسد. آبشار ها علاوه بر اینکه منظره های چشم نوازی را خلق میکنندٌ صدایی که از ریزش آب ناشی میشود آنقدر آرامش بخش است که هر کسی را مشتاث رسیدن به یک آبشار بلند میکند. هرچند که راه رسیدن به آن آبشار سخت و پر پیچ و خم باشد. همانطور که میدانید ایران با طبیعتی که دارد تمام جاذبه های زبیعی از جمله دریا، کوهستان، دریاچه، کویر و چشمه ها را در خود جای داده است. اسران با طبیعت چهار فصلش در همه ی فصول جایی برای دیدن دارد که هم آب و هوای مطبوعی اشته باشد و هم مناظر طیبایی را به چشم بینندگانش تقدیم کند. ایران با طبیعت و جنگلهای سرسبزی که دارد زیباترین آبشار ها را در خود جای داده است. در این مطلب عی داریم به معرفی زیباترین آبشار های جهان بپردازیم تا اگر قصد سفر به هر استان ایران را داشتیم با آبشار های آن استان آشنا باشیم تا حتما به بازدید این آبشار ها برویم.

آبشار مارگون در استان فارس

آبشار مارگون یکی از جاذبه های گردشگری ایران است که در لیست مجله جئوگرافیک نان آن ذکر شده است. این آبشار که ارتفاع آن به بیش ار 70 متر میرسد چندین انشعاب آب بر روی یک صخره به نمایش میگذارد و آنقدر سرعت این آبشار بالاست که از دور انگار ارهای سفید از این صخره به پایین می آیند به همین دلیل نام این آبشار مارگون است. آبشار مارگون در استان شیراز و در شهرستان سپیدان واقع شده است.

آبشار لاتون

آبشار لاتون در یکی از شهر های استان گیلان و در یک روستای کوچک از توابع آستارا به نام لوندویل قرار دارد. آشار لاتون یکی از زیباترین آبشار های ایران است که بلند ترین آبشار ایران نیز هست. چرا که این آبشار 105 متر ارتفاع دارد و منطره ی شگفت انگیزی را خلق میکند.این آبشار که به عنوان یکی از زیباترین آبشار های ایران از آن یاد میشود در مرکز یک جنگل انبوه قرار گرفته که برای رسیدن به آن باید 4 ساعت پیاده روی کنید. البته آمادگی بدنی نیز باید داشته باشید چرا که این جنگل از ارتفاع زیادی برخوردار است که ممکن است برای افراد عادی مسیر بسیار خسته کننده ای باشد. در فصول مختلف میتوانید از درختان میئه ای که در راه رسیدن به آبشار لاتون قرار دارد نیز اسفاده کنید. درختانی مثل سیب و گلابی جنگلی. فندق و گردو. در برخی از جاهای مسیر نیز حتما تمشک های خوشمزه جنگلی را خواهید دید. در این جنگا حیوانات وحشی مثل گرگ و خرس و کرگدن و جوجه تیغی نیز زندگی میکنند بنا بر این اگر قصد چادر زدن در آن را دارید باید به این نکته توجه کنید.

آبشار یخی

این آبشار از آن جهت به این نام وانده میشود که در تمام فصول سال یخ زده است. حتی در ماه های مرداد و شهریور نیز این آبشار تنها برای ساعات محدودی از روز آب جاری دارد. همین موضوع این آبشار را به یکی از زیباترین آبشار های ایران تبدیل کرده است برای رسیدن به این آبشار که در جنوب غربی دماوند قرار گرفته باید ابتدا به استان مازندران بروید و از آنجا به شهرستان آمل رفته و آز آن مسیر این آبشار را در پی بگیرید. این آبشار 70 متر ارتفاع و حدود 3 متر عرض  دارد و در ارتفاع 5000 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

آبشار بیشه

آبشار بیسه در شهر آبشار ها یعنی لرستان واقع شده است. این آبشار 48 متر ارتفاع و چیزی حدود ده متر عرض دارد و یکی از معروف ترین و زیباترین آبشار های ایران به شمار میرود. این آبشار به دلیلی نزدیمی اش به ایستگاه راه آهن استان لرستان، بازدیدکنندگان بسیار دارد. آبشار بیشه در 65 کیلمتری خرم آباد واقع شده است و به گفته بسیاری از گردشگران این آبشار از زیباترین آبشار های ایران است. آبشار بیشه از کوه های زاگرس سرچشمه میگیرد و در فهرست میراث طبیعی ایران نیز به عنوان 48مین جاذبه طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه یکی دیگر از زیباترین آبشار های ایران است در آستان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. اگر به این آبشار سر بزنید دلیل نامگذاری آنرا خواهید فهمید. در محل این آبشار در گذشته یک آسیاب آبی قرار داشته که امروزه بیشتر بخش های آن تخریب شده و مردم محلی آن را به این نام میخوانند. این آبشار در 5 کیلومتری روستای منسجان قرار دارد.

آبشار شیر آباد

آبشار شیر آباد در گلستان واقع شده. درواقع در 55 کیلومتری گران 7 آبشار وجود دارد که از زیباترین آبشار های ایران به شمار میروند. یکی از آن آشارها آبشار شیر آباد است که شما با 20 دقیقه پیاده روی میتوانید به این آبشار برسید. این آبشار که ارتفاع 25 متری دارد به یک دریاچه با رنگ سبزآّی ختم میشود که منظره دل انگیزی را ختم میکند. اگر مسیر آبشار شیر آباد را ادامهه دهید میتوانید از 6 آبشار دیگر در این منطقه نیز دیدن کنید. بیشترین ارتفاع این آبشار ها مرربوز به آبشاری است که 30 متر طول دارد.

آبشار شوی در خوزستان

آبشار شوی به این دلیل که در نهایت به حوضچه های کوچک پر از آب ختم میشود از زیباترین آبشار های ایران به شمار میرود.آبشار شوی در استان خوزستان واقع شده و تنها 10 کیلومتر با ایستگاه تله زنگ در خز راه آهن تهران جنوب فاصله دارد از همین رو یکی از پربازید ترین و زیباترین آبشار های ایران به شمال میرود. این آبشار از کوه های زاگرس نشات گرفته و در شهرستان دزفول واقع شده است. همانطور که میدانید دزفول یک شهرستان گرمسیر است از همین رو بازید از این آبشار در هوای گرم دزفول بسیار لذت بخش است چرا که هرچه به این آبشار نزدیم تر شوید میتوانید از هوای مطبوع و خنک آن و به علاوه از صدای دلنشین و آرامش بخش آب در آن ناحیه نهایت لذت را ببرید، همچنین میتوانید در حوضچه های کوچک آّ این منطقه نیز شنا کنید.

آبشار ویسادار از زیباترین آبشار های ایران

آبشار ویسادار که در 60 کیلومتری رشت واقع شده است یکی از توریستی ترین و زیباترین آبشار های ایران است. این آبشار که یکی از بلندترین آبشار های ایران نیز به شمار میرود در شهر رضوانشهر واقع شده است. مسیر رسیدن به این آبشار به قدری زیباست که بسیاری این مسیر را برای پیاده روی هایشان انتخاب میکنند

آبشار سمیرم

آّبشار سمیرم در 160 کیلومتری بخش جنوبی اصفهان و در نزدیکی شهرستان سمیرم واقع شده است، این آبشار که 35 متر طول دارد از بلندترین و زیباترین آبشار های ایران است که از کوه های زاگرس سرچشمه میگیرد و به آن عروس زاگرس نیز میگویند. بهترین زمان بازدید از این آبشار اوایل بهار است چرا که در این زمان بیشترین حجم آب از این آبشار به پایین میریزد. برای رفتن به این آبشار باید وارد جاده آباده در شهرستان سمیرم شوید و سپس در سمت چپ خود جاده آبشار را در پیش بگیرید و خودرو خود را در محلی که مخصوص پارک کردن ماشین هاست قرار دهید. فاصله آبشار با این پارکینگ200 متر است که شما با 5 دقیقه پیاده روی میتوانید خودتان را ه این آبشار زیبا برسانید. 

آبشار سنگان

سنگان یک روستا در نزدیکی روستای سولقان در شمال غربی تهران است که در خود یکی از زیباترین آبشار های ایران را جای داده است. این آبشار که ارتفاع زیادی هم دارد در زمستان یخ زده و قندیل های بزرگ و زیبایی را به وجود می آورد. در فصول دیگر سال هم این آبشار زیبایی های خودش را دارد که به جهت نزدیک بودن به تهران بسیاری از تهرانی ها را به خود جلب میکند. دسترسی این روستا از سمت جاده کن است که فاصله چندانی با شهر تهران ندارد.

  • 11 فروردین ، 1400
  • 226

دیدگاه - 1

سام

آبشارهای ایران بیشتر توی گیلان و لرستان هستن و واقعا دیدنشون رو به همه توصیه میکنم
10 ماه پیش

نظر دهید