021-91004064
معرفی زیباترین تنگه های ایران

معرفی زیباترین تنگه های ایران

تنگه های ایران، با توجه به موقعیت مکانی و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه، دارای چشم انداز های بسیار زیبا و خاصی هستند. همانطور که می دانید، در مناطق کوهستانی، با توجه به وجود ناهمواری و پستی و بلندی ها، تنگه ها و دره های متعددی شکل می گیرند. دره هایی که درون خود، گونه های مختلفی از گیاهان و جانوران را قرار داده و در نتیجه، مناظر و چشم انداز های بسیار زیبایی را به نمایش می گذارند. خوشبختانه در کشور ایران، دو رشته کوه البرز و زاگرس وجود دارند. رشته کوه هایی که سبب شده اند تا زیبایی های خاص و منحصر به فردی در تمامی بخش های آن منطقه به وجود آید. به واسطه وجود این رشته کوه ها، امروزه می توان با تنگه ها و همچنین دره های متعددی رو به رو شد.

تنگه های ایران، با داشتن چشم انداز ها و زیبایی های بی اندازه، یکی از بهترین و عالی ترین گزینه ها برای سفر های چند روزه هستند. چرا که طبیعت گردی و گشت و گذار در یکی از جذاب ترین پدیده های طبیعی، می تواند تغییرات بسیار زیادی را در حال و هوای شما داشته باشد و همچنین، دنیایی کشف نشده و بسیار زیبایی را که مناظر و چشم انداز هایی بسیار زیبا را به نمایش گذاشته اند را تماشا کنید. البته باید اشاره کنیم که تمامی دره ها و تنگه های ایران، برای گشت و گذار و بازدید مناسب نیستند. چرا که زمینه های پیاده روی و همچنین تماشای منحصر به فرد ترین چشم انداز ها، در برخی از تنگه های ایران فراهم نیست. در این راستا تصمیم گرفته ایم تا لیستی از جذاب ترین و دیدنی ترین تنگه های ایران را معرفی کنیم.

تنگه های ایران، که در لیست زیر ذکر شده اند، دارای بی نظیر ترین و جذاب ترین مناظر و چشم انداز ها می باشند و به همین سبب، اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. جذابیت و زیبایی های این دره ها به حدی است که شما را ترغیب می کنند تا در اولین فرصت برای بازدید از آن ها برنامه ریزی نمایید و یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر های خود را تجربه نمایید. طبیعتا هر کدام از این دره ها و تنگه های ایران، در بخش های مختلفی از کشور واقع شده اند و به همین سبب، علاوه بر بازدید از زیباترین تنگه های ایران، می توانید از سایر جاذبه های گردشگری که در اطراف این تنگه ها و دره ها و همچنین در آن منطقه وجود دارد بازدید نمایید.

تنگه ها و دره ها، محبوب ترین جاذبه های توریستی ایران

تنگه های ایران، در مسیر رشته کوه های البرز و زاگرس واقع شده اند.در واقع باید اشاره کنیم که در کنار عظمت و بزرگ کوه های سربه فلک کشیده، پدیده های بسیار زیبایی در پایین ترین ارتفاعات کوه ها قرار دارند. تنگه های ایران، با توجه به موقعیت مکانی و همچنین شرایط جوی منطقه، می توانند بسیار سرسبز و خوش آب و هوا باشند. و همچنین می توانند مملوء از صخره هایی سر به فلک کشیده که، که با داشتن شکل و شمایل عجیب و غریب، توانسته اند در تمامی سطح جهان، مشهور شوند. پس اگر قصد دارید تا زیبا ترین و دیدنی ترین دره ها و تنگه های ایران را مشاهده کنید، باید با ویژگی ها و خصوصیات آن ها آشنا باشید. 

چرا که برای بازدید از هر کدام از این دره ها وتنگه های ایران، لوازم و تجهیزات خاص و مخصوصی مورد نیاز است. به عنوان مثال، عمومی تنگه های ایران، در بستر خود، رودخانه ای پر آب را دارند که برای عبور از مسیر تنگه و بازدید از بخش های مختلف آن، باید این مسیر آبی طی شود. اما در عیح حال، برخی از دره ها و تنگه های ایران هستند که مسیر آن ها به هیچ عنوان آبی نیست و باید از میان سنگ ها و صخره ها عبور کرد.

مزایای بازدید از تنگه های ایران

بازدید از تنگه های ایران، مزایای متعددی را با خود به همراه دارد. در واقع باید اشاره کنیم که در تنگه های ایران، نه تنها مناظر و چشم انداز های بسیار زیبا و دیدنی ای وجود دارد بلکه همچنین در اطراف تنگه های ایران و همچنین در مسیر دسترسی به آن ها، می توان با سایر جاذبه های گردشگری و همچنین پدیده های طبیعی رو به رو شد. پدیده هایی که شاید نمونه آن ها را در هیچ کجای دیگر مشاهده نکنید. پس اگر قصد دارید تا از نزدیک، شاهد زیبا ترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز ها باشید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

گرند کنیون ایران - از زیباترینتنگه های ایران

لیست تنگه های معروف ایران

بیشتر تنگه های ایران، در محل وجود دو رشته کوه البرز و زاگرس قرار دارند. اما علاوه بر آن ها، در سایر نقاط کشور نیز می توان این تنگه های زیبا را مشاهده نمود. در ادامه، تمامی تنگه های ایران که بازدید از آن ها برای همگان واجب است را معرفی کرده ایم.

1.    تنگه بوچیر

از جذاب ترین و دیدنی ترین تنگه های ایران، می توان به تنگه بوچیر هرمزگان اشاره کرد. در واقع باید اشاره کنیم که، این تنگه، به عنوان یکی از زیباترین تنگه های ایران، به قدری خاص و جذاب است که نمونه آن را در هیچ کجای دیگر پیدا نخواهید کرد. تنگه بوچیر با سایر تنگه های ایران متفاوت است. چرا که درون آن، شکل و شمایلی که صخره ها دارند، به قدری جذاب و دیدنی است که تماشای آن ها می تواند شما را تا ساعت ها سرگرم کند. تنگه بوچیر یکی از مشهور ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری در استان هرمزگان است که بازدید از آن برای همگان واجب است. با بازدید از تنگه بوچیر، باید تمامی مهارت ها شامل صخره نوردی و همچنین دره نوردی را از بر باشید. 

چرا که در برخی از نقاط در طول مسیر، باید از صخره های بسیار بلندی عبور کنید. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در برخی از نقاط بستر تنگه بوچیر، حوضچه هایی مملوء از آب تشکیل شده اند. و به همین سبب، جذابیت این منطقه دو چندان شده است. اگر علاقه مند به بازدید از جاذبه هاب دیدنی بکر ایران هستید، توصیه می کنیم بازدید از تنگه بوچیر که یکی از جذاب ترین تنگه های ایران است را از دست ندهید.

2.    تنگ رازیانه

تنگ رازیانه که یکی از جاذبه های گردشگری واقع در استان ایلام است، یکی دیگر از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری و تنگه های ایران است. اگر قصد دارید تا از طبیعت بکر و دست نخورده ای که در ایران وجود دارد بازدید کنید، سفر به تنگ رازیانه ایلام بر شما واجب است. تنگ رازیانه، با توجه به جذابیت ها و ویژگی هایی که دارد، به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاذبه های ژئوتوریستی ایران شناخته می شود. جالب است بدانید که طبیعتی که در تنگ رازیانه وجود دارد، به قدری جذاب و دیدنی است که می توانید در آن، لوازم و تجهیزات پیک نیک را با خود به همراه ببرید ودر نهایت، یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری نمایید.

جالب است بدانید که تنگ رازیانه، یکی از عجیب ترین و جذاب ترین تنگه های ایران به شمار می رود. چرا که باید اشاره کنیم فواصل بین دیواره های این تنگه در نقاط مختلف متفاوت است. در برخی از بخش ها، این فواصل به کمتر از 1 متر می رسد. و در برخی نقاط دیگر، این فاصله بسیار زیاد تر می شود. طول تنگه رازیانه، در حدود 2 کیلومتر می باشد و در نهایت، می توانید این مسیر دو کیلومتری را، در بین صخره هایی با ارتفاع 30 متر طی کنید. اگر علاقه مند به کمپ کردن هستید، توصیه می کنیم حتما، لوازم و تجهیزات کمپینگ را با خود به همراه ببرید تا در نهایت بتوانید، یک شب را در این منطقه، به بهترین و عالی ترین شکل سپری کرده و در نهایت، بهترین سفر خود را تجربه کنید. 

3.    تنگه هایقر فیروزآباد

تنگه های ایران، در بخش های مختلف این کشور واقع شده اند که برای دسترسی به هر کدام از آن ها، باید به استان های مختلفی از کشور سفر کنید. یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین استان های کشور که تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری ایران را درون خود قرار داده است، تنگه هایقر فیروز آباد می باشد. تنگه ای بسیار جذاب و دیدنی که با بازدید از آن، می توان شاهد بی نظیر ترین و جذاب ترین مناظر و چشم انداز ها بود.س چشم اندازی که در تنگه هایقر فیروز آباد وجود دارد، در هیچ کدام از تنگه های ایران یافت نمی شود. شاید تا به حال نام گرند کنیون را شنیده باشید. پدیده ای بسیار جذاب و زیبا که با به نمایش گذاشتن جذاب ترین و دیدنی ترین مناظر ها و چشم انداز ها، جزو مشهور ترین جاذبه های گردشگری دنیا به شمار می رود. 

لازم به ذکر است که نمونه این تنگه، در کشور ایران و در استان فارس وجود دارد که امروزه به عنوان یکی از مشهور ترین تنگه های ایران شناخته می شود. تنگه هایقر، تنگه ای است که به گرند کنیون ایران مشهور است. چرا که با مشاهده تصاویر این دو تنگه که در ایران و آمریکا وجود دارند، می توان شباهت های بسیار زیادی را مشاهده نمود. یکی از بهترین و عالی ترین ویژگی هایی که در خصوص این مورد از زیباترین تنگه های ایران وجود دارد این است که چه در طبیعت گردی و دره نوردی حرفه ای باشید و چه مهارت های حرفه ای و آن چنانی را در طبیعت گردی نداشته باشید، می توانید از این تنگه بازدید کنید. در تنگه هایقر فیروز آباد، می توان گونه های مختلفی از پوشش گیاهی را مشاهده کرد که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. 

لازم به ذکر است که طول تنگه هایقر، در حدود 13 کیلومتر می باشد و به همین سبب، باید اشاره کنیم که می توانید یکی از بهترین و عالی ترین سفر های خود را تجربه نمایید. توصیه می کنیم به هیچ عنوان بازدید از تنگه هایقر فیروز آباد را از دست ندهید.

4.    تنگه چاهکوه قشم

از زیباترین تنگه های ایران، می توان به تنگه چاهکوه قشم اشاره کرد. تنگه ای که با داشتن مناظر و چشم انداز های بسیار زیبا و دیدنی، توجه تمامی بازدید کنندگان را به سمت خود جذب می کند. اگر تصاویر تنگه چاهکوه را مشاهده کنید، زیبایی های بی اندازه آن را مشاهده خواهید کرد. تنگه چاهکوه، یکی از عجایب و جاذبه های گردشگری قشم می باشد که بازدید از آن برای همگان واجب است. اگر قصد داشته باشید که یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر های خود را در ایران تجربه نمایید، بدون شک، جزیره قشم، یکی از مقاصد شما می باشد. چرا که در این جزیره، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری و پدیده های طبیعی وجود دارد و شما می توانید، عالی ترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را با بازدید از جاذبه های گردشگری این جزیره سپری نمایید. 

لازم به ذکر است که در بین تمامی جاذبه های گردشگری این جزیره، تنگه چاهکوه، شهرت و جذابیت بسیار زیادی دارد. چرا که نام آن، در لیست زیبا ترین تنگه های ایران وجود دارد و در نتیجه، بازدید از آن برای همگان واجب است. درون تنگه چاهکوه، حفره ها و سوراخ های متعددی وجود دارد که سبب شده تا ظاهری بسیار زیبا و دیدنی درون آن وجود داشته باشد. همچنین باید اشاره کنیم که در صورتی که باد درون تنگه بوزد، با حرکت در مسیر حفره ها، صداهای عجیبی به گوش می رساند. در نتیجه این مسائل، سبب می شود تا مسافران بیشتری به سمت این جاذبه گردشگری جذب شوند.

معرفی زیباترین تنگه های ایران

5.    تنگه هلت پلدختر، از زیباترین تنگه های ایران

تنگه های ایران، تنگه هایی بسیار جذاب و دیدنی هستند که بازدید از آن ها برای همگان واجب است. تنگه هلت پلدختر، از جمله زیباترین تنگه های ایران می باشد که می توانید به تماشای چشم انداز و منظره های بی اندازه آن بنشینید. از جمله جذابیت های تنگه هلت، می توان به وجود آب و هوای بسیار خنک و عالی در آن اشاره کرد. همچنین باید اشاره کنیم که با بازدید از آن، می توانید در این منطقه، آب تنی کرده و به انجام تفریحات آبی بپردازید. اگر قصد داشته باشید تا ساعاتی را به دور از محیط های شهری و شلوغی و همهمه باشید، تنگه هلت پلدختر، بهترین و عالی ترین گزینه برای شما است. 

از خصوصیات و ویژگی هایی که تنگه هلت پلدختر دارد، می توان به وجود مسیر هایی نسبتا سخت اشاره کرد. در واقع باید اشاره کنیم که برای بازدید از تنگه هلت پلدختر، باید به صورت نیمه حرفه ای صخره نوردی را بلد باشید  و یا از آمادگی جسمانی نسبتا خوبی برخوردار باشید. از دیگر جذابیت های تنگه هلت پلدختر به عنوان یکی از زیباترین تنگه های ایران، می توان به وجود سایر پدیده های طبیعی مانند آبشار ها و تالاب ها در نزدیکی آن اشاره کرد. در نتیجه با بازدید از این جاذبه های گردشگری می توانید سفر خود را تکمیل کرده و یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر های خود را تجربه نمایید.

بازدید از زیباترین تنگه های ایران را از دست ندهید!

تنگه های ایران، تنگه هایی بسیار زیبا و دیدنی هستند که می توانند سفر بسیار عالی و لذت بخشی را برای شما زقم بزنند. اگر اهل طبیعت گردی هستند و دوست دارید تا سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز را تجربه نمایید، توصیه می کنیم بازدید از زیباترین تنگه های ایران که در لیست زیر ذکر شده اند را از دست ندهید. اگر تا به حال از تنگه های ایران که در لیست بالا ذکر شده اند بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سایر تنگه های ایران که محیط بسیار زیبایی دارند را می شناسید، آن را به ما معرفی کنید.

 
  • 17 شهریور ، 1400
  • 270

نظر دهید