021-49029
معرفی زیباترین دریاچه های ایران

معرفی زیباترین دریاچه های ایران

ایران با طبیعت بکر و بی نظیری که دارد یکی از معدود کشور هایی است که دارای آب و هوایی چهار فضل است. در کنار این مدل آب و هوایی بسیار متبوع ایران  دارای طبیعت بسیار جذاب و شگفت انگیزی نیز هست. کشورمان ایران تمام جاذبه های طبیعی را ر خود جای داده است.. سر تا سر ایران با رشته کوه های مرتفع و زیبا، جنگلهای انبوه، دریاهای وسیع، رودخانه های پر خروش، آبشارهای زیبا ، کویرهای دیدنی و دریاچه های متعدد پوشیده شده است. در کنار همه ی زیبای های طبیعت ایران، دریاچه های ایران زیبای خاص و ویژه ای به کشورمان بخشیده اند. این دریاچه ها که هم از نظر گردشگری ارزشمندند و هم از نظر زیست محیطی بسیار مهم‌اند یکی از مهم ترین نقاط گردشگری در ایران به شمار میروند. 

زیباترین دریاچه های ایران را میتوان در تمام شهر های این کشور جست. بسیاری از این دریاچه ها به طور طبیعی به وجود آمده اند و بسیاری دیگر در اثر سد سازی ها شکل گرفته‌اند که به آنها دریاچه های مصنوعی گفته میشود. البته این دریاچه ها از نظر کارایی و توانایی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. زیباترین دریاچه های ایران بهترین مقصد برای سفر هستند، چرا که در کنار آنه میتوان به انواع تفریحات آبی مانند شنا کردن و ماهیگیری پرداخت. در کنار بسیاری از دریاچه های ایران امکانات تفریحی بسیاری نیز وجد دارند که میتوانند اوقات خوشی را برای مسافران رقم بزنند. امکاناتی چون جت اسکی، قایق رانی و ... که به صورت ساعتی اجاره داده میشوند و لحظات هیجان انگیزی را رقم میزنند. در ادامه لیستی از زیباترین دریاچه های ایران را برای شما آورده‌ایم تا بازدید از این دریاچه های ایران را در لیست سفر های خود قرار دهید و از زیباترین دریاچه های ایران دیدن کنید.

دریاچه خزر

هرچند که همه ی ما دریاچه خزر را به عنوان یک دریا میشناسیم و از آن به عنوان دریا خزر یاد میکنیم اما این حقیقت که دریای خزر درواقع یک دریاچه است را نمیتان پنهان کرد. دریاچه خزر بزرگترین دریاچه ایران است که به کشور های ایران، قزاقستان، روسیه، آذربایجان و ترکمنستان متصل است. این دریاچه بهترین خاویار را به جهان ارزانی میدارد و از این جهت بسیار پر اهمیت است. دریاچه خزر با سواحل زیبایی که در شهر های شمالی ایران تشکیل داده است از محبوب ترین دریاچه های ایران است که به علت وسعت بی اندازه اش به دریای خزر مشهور است. دریاچه خزر اقلیم ویژه ای را برای استانای گیلان و مازندران به وجود آورده است. از همین رو این شهر ها یکی از مقصد های مهم گردشگری در ایران به شمار میروند. بسیاری از ایرانی ها بای تماشای دریاچه خزر به این دو شهر سفر میکنند و در ساحل زیبای این دریاچه قدم میزنند و یا حتی به کمپینگ میپردازند.

دریاچه ارومیه

یکی دیگر از زیباترین دریاچه های ایران که از اهمیت به خصوصی نیز برخوردار است، دریاچه ارومیه از مشهور ترین دریاچه های ایران است که مقصدی بسیار جذاب برای سفر های تابستانه است. چرا که در این فصل هوای ارومیه به نسبت سایر شهر های ایران بسیار خنک است و هوای مطبوعی دارد. البته در فصلی که پرندگان مهاجرت میکنند نیز این دریاچه مقصد بی نظیری برای سفر به شمار میرود چرا که یک نقطه بسیار مناسب برای پرنده نگری است و اگر به عکاسی علاقمندند باشید سفر به این دریاچه برای شما بسیار لذت بخش تر خواهد بود. دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین نقاط گردشگری در شمال غربی کشور است. دریاچه ارومیه 140 کیلومتر طول و 55 کیلومتر عرض دارد و عمق این دریاچه حدودا به 16 متر میرسد. آب دریاچه ارومیه در سال های اخیر به علت فعالیت نوعی خاص از میکروارگانیسم ها به رنگ سرخ و نارنجی درآمده که بر زیبایی و جذابیت این دریاچه افزوده است.

با سفر به دریاچه ارومیه میتوانید تفریحات زیادی را تجربه کنید.  از جمله آنها میتوان به قایق سواری بر روی دریاچه ارومیه اشاره کرد، دریاچه ارومیه حدودا 102 جزیثره در خود جای داده است که هر کدام از این جزیره ها ویژگی های خاص خودشان را دارند. در برخی ار این جزیره ها حیوانات خاصی زندگی میکنند و در برخی حیاتی وجود ندارد، به هر ترتیب میتوانید با قایق به نزدیکی این دریاچه ها رفته و از این جزیره ها و حیواناتی که درونشان زندگی میکنند دیدن کنید و از تماشای گوشه و کنار این دریاچه زیبا لذت ببرید.

همانطور که پیش از این گفتیم پرنده نگری نیز یکی دیگر از تقریحاتی است که میتوان در کنار این دریاچه ی زیبای ایران داشت. در فصل مهاجرت پرندگان با مراجعه به دریاچه ارومیه میتوانید از پرندگانی چون فلامینگو، پلیکان، کفچه‌نوک، اکراس، لک‌لک، اردک پیسه، نوک‌خنجری٬ چوب‌پا، و مرغ نوروزی دیدن کنید. دریاچه ارومیه از منظر زیست محیطی برای ایران بسیار حائز اهمیت است چرا که این دریاچه محل زندگی انواع پرندگان و جانوران مهم و رو به انقراض در ایران است. در طول زمستان ها این دریاچه محل زندگی گونه های آبزی از پرندگان است و هر ساله میزبان تعداد زیادی از پرندگان در طول این فصل است. در اطراف دریاچه ارومیه 546 گونه گیاهی و 62 گونه باکتری و آرکئوباکتر،27 گونه پستاندار، 212 تا 226 گونه پرنده، ۵ گونه نرم‌تنان دو کفه‌ای، ۴۲ گونه قارچ‌های میکروسکوپی، 41 گونه خزنده ،7 گونه دوزیست و 26 گونه ماهی در این دریاچه و جزایر آن زیست می‌کنند و علاوه بر این، دست کم فسیلِ ۴۷ گونه نیز در این دریاچه پیدا شده است.

دریاچه سوها

دریاچه سوها یکی دیگر از دریاچه های ایران است که در استان اردبیل واقع شده است. این دریاچه از زیباترین دریاچه های استان اردبیل و ایران به شمار میرود. دریاچه سوها در 5 کیلومتری روستایی به نام سوها از توابع شهرستان نمین واقع شده است. این دریاچه نقطه ی آغاز یک مسیر کوهپیمایی و طبیعت گردی بسیار جذاب است. برای همین همه ساله بر محبوبیت این دریاچه افزوده میشود. چرا که از دریاچه سوها میتوان به آبشار لاتون در آستارا رسید و اردبیل را به مقصد گیلان ترک کرد. دریاچه سوها بهترین مقصد سفر در بهار و تابستان است چرا که در این فصل ها دشت های اطراف این دریاچه پوشیده از گلهای وحشی و بابونه های سفید و خوش بو میشود. به همین دلیل در این فصل ها نظر گردشگران بسیار زیادی به سمت این دریاچه جلب میشود. برای رسیدن به دریاچه سوها باید به اردبیل بروید و سپس از آنجا خودتان را به شهرستان نمین برسانید. یکی از تفریحاتی که میتوانید در کنار دریاچه سوها داشته باشید کمپینگ شبانه در کنار این دریاچه است. البته باید تجهیزات لازم را داشته باشید، به علاوه باید وضعیت آب و هوا را نیز چک کنید چرا که احتمال بارندگی در این دریاچه وجود دارد.

دریاچه شهیون

دریاچه سد دز یا دریاچه شهیون یکی از زیباترین دریاچه های ایران است که در شهر دزقول واقع شده است. این دریاچه در پشت دو کوه به نام های شاداب و تنگپون واقع شده است و یکی از بکر ترین و زیبا ترین مناظر ایران را دارد. دریاچه شهیون یک دریاچه مصنوعی است که به وسیله احداث سد دز به وجود آمده است. این دریاچه مساحتی برابر با 6000 هکتار دارد و عمق آن به بیش از 50 متر میرسد و یکی از عمیق ترین دریاچه های ایران است. در این دریاچه میتوانید به شنا و قایق سواری بپردازید. پیک نیک کردن در کنار دریاچه شهیون نیز یکی دیگر از تفریحاتی است که در کنار این دریاچه  ی زیبای ایران داشته باشید. علاوه بر اینها امکانات تفریحی دیگری مانند جت اسکی و قایق های موتوری نیز توسط افراد محلی به گردشگران اجاره داده میشود. در دریاچه شهیون تعدادی جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که در برخی از این جزیره ها درختان کنار و بادام کوهی روییده اند و جلوه ی زیبایی بخه این دریاچه بخشیده اند. دریاچه شهیون در این جزیره های کوچک پذیرای حیوانات زیبایی چون خرگوش ها و روباه ها است و مامن امنی را برای زندگی این گونه ها به وجود آورده است. علاوه بر این جانداران، پرندگاندریایی نیز مانند تیهو و کبک بر روی این دریاچه زندگی میکنند و مناظر لطیفی را خلق کرده اند. به گفته ی محلی ها گاها در اطراف دریاچه پلنگ هم دیده میشود که اگر خوش شانس باشید میتوانید با سفر به دریاچه شهیون پلنگ ایرانی را هم مشاهده کنید.

دریاچه ئنور

دریاچه نئور یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران است. این دریاچه بهترین مقصد برای ماهیگیری و صید قزل آلاست. در میان شهرستان تالش در استان گیلان و شهرهای اردبیل و خلخال در استان اردبیل یکی از شاهکار های طبیعت ایران است. نئور درواقه دو دریاچه 180 و 40 هکتاری است که در فصل بهار به هم میپیوندند و داراب عم 5 تا 13 متری است. این دریاچه و دشت های اطرافش به دلیل داشتن اکوسیستمی ارزشمند به عنوان منطقه ای محافظت شده شناخته شده اند و تحت نظارت سازمان محیط زیست کشور هستند. این دریاچه محل بسیار مناسبی برای دامداری و زنبورداری است و در صنایع دامی بسیار اهمیت دارد. ازتفریحات مهمی که میتوان در کنار دریاچه نئور داشت، ماهیگیری است. در شهریور هر سال ماهیگیری در این دریاچه بسیار رونق دارد و بسیاری از افراد جهت صید ماهی قزل آلا به این دریاچه سفر میکنند.

قایق سواری نیز از دیگر تفریحات بسیار محبوب در دریاچه نئور است که با وجود چشم انداز های اطراف این دریاچه میتوانید از دقایقی که بر روی آب میگذرانید لذت ببرید. این قایق ها توسط بومیان منطقه به صورت ساعتی اجاره داده میشوند و میتوانید با پرداخت مبلغ اندکی از این قایق ها استفاده کنید.
در دشت های اطراف نئور گلهای وحشی و گیاهان دارویی متنوعی میروید و در بهار و تابستان سرتاسر این دشت ها با یان گلها پوشیده میشوند و منظره ای بسیار زیبا را خلق میکنند. از جمله گیاهان دارویی این منطقه میتوان به توان به بابونه، بومادران، پنج انگشت،کنگر، خاکشیر اشاره کرد. یکی دیگر از جذابیت های دریاچه نور پرنده نگری است. در این دریاچه در فصل مهاجرت، پرندگان زیادی را میتوانید ببینید که مهم ترینشان پرنده آنقوت است. آنقوت پرنده‌ای از خانواده اردکیان و زیرخانواده اردک‌های غازنما محسوب می شود که دارای جثه‌ای بزرگتر از اردک های معمولی و ظاهری شبیه به غاز است. پرندگان دیگری نظیر کبک، چکاوک، چنگر، بلدرچین، عقاب طلایی، زاغ و انواع پرندگان گنجشک سان نیز در این منطقه زندگی میکنند.

  • 27 تیر ، 1400
  • 139

دیدگاه - 1

طاهر

هر کدوم از دریاچه های ایران قشنگیای خودشونو دارن
2 ماه پیش

نظر دهید