021-49029
معرفی زیباترین قلعه های ایران

معرفی زیباترین قلعه های ایران

قلعه های ایران با داشتن معماری خاص و بی نظیر خود، یکی از عالی ترین و بهترین گزینه ها برای گشت و گذار و آشنایی با تمدن های گذشتگان است. کشور ایران، یکی از قدیمی ترین تمدن های دنیا را درون خود جای داده بود و به همین سبب، سازه ها و قلعه های بسیار زیادی در این کشور وجود دارد که بازدید از آن ها برای همگان از واجبات است. از جذابیت های قلعه های ایران می توان به قدمت و معماری بی نظیر آن ها اشاره کرد. چرا که در هر دوره، سبک های متفاوتی از معماری وجود داشت. و مهم تر از همه باید اشاره کنیم که با توجه به وسعت بسیار زیاد کشور ایران، هر کدام از آن ها در بخش های مختلفی از کشور قرار دارند. و به همین سبب، دارای چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای هستند.

قلعه های ایران، با توجه به تاریخ ساخت آن ها، در وضعیت های متفاوتی قرار دارند. بری از آن ها کاملا زنده و سرپا بوده، و برخی دیگر، در طول سالیان دراز، صدمه های متعدی دیده اند و فرسایش تاثیرات بسیار زیادی بر روی آن ها گذاشته است. اما در نهایت، تمامی قلعه های ایران، با داشتن وضعیت متفاوت و منحصر به فرد، جزو عالی ترین و بهترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار می روند. شناخت این قلعه ها سبب می شود تا بتوانید از خاص ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران بازدید کنید و یکی از بهترین و خاطره انگیز ترین سفر های خود را تجربه کنید.

برخی از قلعه های ایران با داشتن ویژگی های خاص و منحصر به فرد، به میزان بسیار بیشتری مورد بازدید قرار می گیرند و در نتیجه، جزو پر بازدید ترین و محبوب ترین قلعه های ایران به شمار می روند. در ادامه این مطلب، به معرفی بهترین و زیبا ترین قلعه های ایران که اتفاقا جزو پربازدید ترین و محبوب ترین قلعه های ایران می باشند پرداخته ایم و همه چیز را در خصوص مشخصات و ویژگی های این قلعه ها بیان کرده ایم. پس اگر قصد دارید تا عالی ترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را در این منطقه بگذرانید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با بی نظیر ترین و زیبا ترین قلعه های ایران آشنا شوید.

لیست بهترین قلعه های ایران برای بازدید

قلعه های ایران، یادگاری های بسیار قدیمی که حتی برخی از آن ها دارای قدمت چندین هزار ساله بوده و می توان بهترین و عالی ترین اوقات خود را در آن ها سپری کرد. تمامی این یادگاری ها برای کشورمان بسیار با ارزش است. پس توصیه می کنیم که اگر اقدام به بازدید از آن ها کردید، حتما در حفظ این میراث ارزشمند کوشا باشید، و آن را برای نسل های آینده نیز حفظ کنید.

1.    قلعه بابک

یکی از قلعه های ایران، که اتفاقا شهرت بسیار زیادی داشته و همه روزه، میزبان حجم بسیار زیادی از توریستان و گردشگران می باشد. قلعه بابک، یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می رود. یکی از بهترین ویژگی هایی که سبب شده تا قلعه بابک به عنوان یکی از زیبا ترین قلعه های ایران شناخته شود، این است که شما را به فراز کوه ها می برد و با سفر به آن می توانید با بی نظیر ترین و خاص ترین چشم انداز ها رو به رو شوید. طبیعت اطراف قلعه بابک، به گونه ای است که سبب می شود تا در هنگام بازگشت مقاومت کنید تا بتوانید زمان بیشتری را در این منطقه بگذرانید. 

تمامی مسیر دسترسی به قلعه بابک، سرسبز بوده و مملوء از گونه های مختلف گیاهی می باشد.در نهایت، زمانی که به قلعه بابک برسید، مشاهده خواهید کرد که تمامی کوه های اطراف این منطقه، سرپوشیده از گیاهان بوده و به طور کلی، می توانید چشم اندازی بی نظیر از کوه های سرسبز را در اطرافتان مشاهده کنید. برای دسترسی به قلعه بابک باید خود را به شهرستان کلیبر برسانید. جالب است بدانید که قلعه بابک، به ناک بابک خرمدین نام گذاری شده است. چرا که این فرد، به مدت 20 سال در این قلعه زندگی می کرد. و در نهایت، در طول 20 سال زندگی، توانست لشکریان عرب را سرگردان کند تا در نهایت، به آن ها شبیخون بزند و باعث فرار این افراد شود.

قلعه بابک که بدون شک از زیباترین قلعه های ایران می باشد، در ارتفاه 2400 تا 2700 متری از سطح دریا واقع شده است و برای دسترسی به آن، باید مهارت های بدنی داشته باشید. چرا که سختی مسیر کمی بالا بوده و نیازمند کوهنوردی است. در این کوهنوردی باید مسیر سختی را طی کنید و بیش از 1000 پله را بپیماید. اما در آخر هنگامی که به قلعه دسترسی پیدا خواهید کرد، منظره بی نظیری که در آن وجود دارد شما را شگفت زده کرده و سبب می شود تا خستگی های مسیر از تن شما بیرون رود. قلعه بابک یادگاری از دوران ساسانیان و اشکانیان بوده و بازدید از آن بسیار هیجان انگیز است. توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید.

قلعه بابک جزو زیباترین قلعه های ایران

2.    قلعه رودخان

از جمله زیباترین قلعه های ایران، که همه روزه، میزبان حجم بسیار زیادی از افراد بوده قلعه رودخان می باشد. قلعه ای که در بین حجم بسیار زیادی از درختان و گونه های مختلف گیاهی واقع شده است و به همین سبب، دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد. قلعه رودخان مکانی است که جزو آثار تاریخی در شمال کشور محسوب می شود. در سرسبز ترین بخش های شمال کشور، و در منطقه ای کوهستانی، قلعه ای تاریخی به نام قلعه رودخان واقع شده است که در طول سالیان دراز، به عنوان دژی مستحکم شناخته می شد. قلعه رودخان دارای معماری بسیار خاص و بی نظیر است. چرا که به منظور استفاده های نظامی ساخته شده است و به همین سبب، به هیچ عنوان قابل نفوذ نیست. البته قرار داشتن آن بر فراز کوه های البرز نیز بی دلیل نیست چرا که لشکر کشی به این منطقه کار چندان آسانی نیست. 

یکی از جالب ترین نکاتی که در خصوص قلعه رودخان که از زیباترین قلعه های ایران می باشد، این است که توسط یک فرد لهستانی کشف شد. طبیعتا بسیار عجیب است که قلعه ای به این عظمت ناشناخته باقی بماند اما باید اشاره کنیم که این قلعه زیبا و دیدنی که امروزه جزو زیباترین قلعه های ایران می باشد، در سال 1830 میلادی کشف شد. و از آن زمان تا به امروز، میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران و توریستان بوده است. در تاریخچه این قلعه آمده که در حدود 500 سال پیش، برای اولین بار مورد بازسازی قرار گرفته است. با وجود تحقیقات بسیار زیادی که بر روی این قلعه صورت می گیرد، اما جالب است بدانید که هنوز هم تاریخ دقیقی در خصوص زمان ساخته شدن قلعه رودخان وجود ندارد. چرا که نظریه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. 

افراد بسیار زیادی عقیده دارند که قلعه رودخان، یادگاری از دوران ساسانیان بوده، برخی دیگر عقیده دارند که این قلعه، در دوران اوایل ظهور اسلام ساخته شده و به طور کلی، هر کدام از کارشناسان و باستان شناسان، تاریخ دقیقی از زمان ساخته شدن این قلعه نمی دانند. قلعه رودخان یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی در هنگام گیلان گردی بوده که در منطقه فومن وجود دارد. برای دسترسی به قلعه رودخان، باید مسیر سختی را بپیماید و در حدود 1600 پله سنگی را طی کنید. این قلعه بر فراز کوه ها واقع شده است و با سفر به آن می توانید یکی از بی نظیر ترین و عالی ترین چشم انداز های عمر خود را مشاهده کنید. 

مساحت قلعه رودخان که از زیباترین قلعه های ایران می باشد، در حدود 6.2 هکتار بوده و در آن بخش های مختلف و متعددی وجود دارد. اگر تا به حال به بازدید از قلعه رودخان نرفته اید، توصیه می کنیم حتما در اولین فرصت برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و اوقات بسیار خوبی را در این جاذبه تاریخی بگذرانید. بدون شک این سفر برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.

قلعه رودخان -زیباترین قلعه های ایران

3.    قلعه فلک الافلاک

قلعه زیبای از جمله بی نظیر ترین و خاص ترین قلعه های ایران می باشد که در آن بخش های متعددی وجود دارد. یکی از خاص ترین مسائلی که در خصوص قلعه فلک الافلاک وجود دارد معماری خاص آن است. معماری این قلعه زیبا، به گونه ای است که تعجب تمامی اساتید و متخصصان علم معماری را بر انگیخته است. دژ شاپور خواست که نام دیگر قلعه فلک الافلاک است، بر روی تخته سنگی بسیار بزرگ ساخته شده است و نسبت به سایر بخش های اطراف خود، دارای ارتفاع بیشتری است. لازم به ذکر است که قلعه فلک الافلاک از جمله جاذبه های گردشگری استان لرستان بوده که برای بازدید از آن باید خود را به شهر خرم آباد برسانید. شهری که به نام دریاچه ها و چشمه های خود مشهور است. 

همانند دو مورد از زیباترین قلعه های ایران که در مطالب بالا به آن ها اشاره کردیم، این قلعه نیز یادگاری از دوران ساسانیان بود و به همین سبب دارای قدمت بسیار زیادی است. جالب است بدانید که قلعه فلک الافلاک با داشتن استحکام بسیار زیاد، در دوره های مختلف حکومتی مورد استفاده قرار می گرفته است. به بیان بهتر، قلعه فلک الافلاک از همان دوران ساسانیان که این قلعه در ایران ساخته شد، تا دوران قاجار که در حدود 200 سال پیش وجود داشت، مورد استفاده قرار می گرفت و کاربری های خود را داشت. جالب است بدانید که در قلعه فلک الافلاک چاهی بسیار عمیق وجود دارد که آب تمامی قلعه را تامین می کرد. این قلعه دارای بخش های مختلفی است که از آن ها می توان به خزانه، زندان، موزه، پادگان، مقر اصلی حکومتی، و ... اشاره کرد. 

البته درون قلعه بخش های دیگری نیز وجود دارد که با بازدید از آن ها می توانید در تاریخ قدم بزنید و به تماشای معماری بی نظیر دوران گذشته بپردازید. به عنوان یکی از زیباترین قلعه های ایران، در میان یکی از سرسبز ترین شهر های واقع در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده است و به همین سبب، دارای چشم انداز بسیار زیبایی به کوه های اطراف و همچنین شهر بسیار زیبای خرم آباد است. جالب است بدانید که از دوران ساسانیان تا به امروز، این قلعه نام های متعددی را به خود گرفته است. و نام قلعه فلک الافلاک برای آخرین بار در دوران قاجار تصویب شد. چرا که بر فراز یکی از برج های این قلعه زیبا، اتاقی بنا شد. متاسفانه باید اشاره کنیم که در طول زمان های مختلف که این قلعه کاربری های متعددی داشت، برخی از حاکمان و ساکنین این قلعه اقدام به تخریب قلعه می کردند.

قلعه فلک الافلاک از زیباترین قلعه های ایران

4.    دژ محمد علی خان، از دیدنی ترین قلعه های ایران

در میان تمامی قلعه های ایران، برخی از آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد هستند. در مکانی بسیار زیبا و دیدنی قرار دارند. استان خوزستان نیز یکی از سرسبز ترین و زیبا ترین استان های ایران می باشد که دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار زیادی می باشد. در واقع باید اشاره کنیم که وجود آب و هوای بسیار عالی و مناسب در این منطقه، سبب شده تا پوشش گیاهی متنوعی در آن وجود داشته باشد. پوشش گیاهی ای که چشم انداز بی نظیری را ایجاد کرده و سبب شده تا بازدید کنندگان بسیار زیادی به این منطقه بیایند. یکی از بی نظیر ترین و قدیمی ترین قلعه های ایران در این منطقه قرار دارد. به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان دارای بی نظیر ترین و خاص ترین چشم انداز ها بوده و توصیه می کنیم حتما زمانی را برای بازدید از این دژ بی نظیر اختصاص دهید.

قلعه های ایران، دارای شکل و شمایل مشابهی هستند و عمومی آن ها، دارای ویژگی های شبیه به هم هستند. اما دژ محمد علی خان، با تمامی قلعه های ایران متفاوت است. اگر به بازدید از آن بروید ،حتما زمانی را برای گشتن به دنبال این دژ صرف خواهید کرد. درست در منطقه ای که دژ محمد علی خان قرار دارد. یک صخره بسیار بزرگ که حتی می توان گفت کوهی سنگی و بزرگ را تشکیل داده است، قرار دارد. و به جز این کوه، تا چشم کار می کند دشت  ها و زمین های نا هموار که سرپوشیده از گونه های گیاهی هستند وجود دارد. طبیعتا پیدا کردن دز محمد علی خان در این منطقه کار دشواری به نظر می رسد. اما باید اشاره کنیم که این دژ درون کوه واقع شده است و برای بازدید از آن، باید خود را به کوهی که در این منطقه قرار دارد برسانید.

از دیگر جذابیت های دژ محمد علی خان می توان به وجود آبشار هایی که در کنار این دژ وجود دارد اشاره کرد. در واقع باید اشاره کنیم که آبشار ها و جویبار هایی در این منطقه سرسبز و زیبا قرار دارند که چشم انداز این منطقه را دو چندان کرده اند. اما جذاب ترین بخشی که در خصوص یکی از زیباترین قلعه های ایران وجود دارد، مسیر دسترسی به آن است. در واقع، نه تنها خود دژ محمد علی خان دارای جذابیت های بسیار زیادی است، بلکه حتی جاده منتهی به آن نیز زیبا تر است. تمامی بازدید کنندگانی که به این منطقه می آیند، بدون شک در طول مسیر، توقف می کنند و چندین دقیقه را به تماشای منظره بی نظیری که در این منطقه وجود دارد می پردازند.

به خاطر داشته باشید که اگر قصد بازدید از محوطه درونی دژ را دارید، باید از اهالی این منطقه کمک بگیرید. چرا که پیدا کردن مسیر درست کوه نوردی، کمی زمان بر است. اگر قصد بازدید از یکی از زیباترین قلعه های ایران، یعنی دژ محمد علی خان را دارید، حتما قبل از سفر، آب و هوای منطقه را مورد بررسی قرار دهید و سپس اقدام به بازدید از این منطقه گردشگری زیبا و دیدنی را کنید.

دژ محمد علی خان از زیباترین قلعه های ایران

بازدید از زیباترین قلعه های ایران ر از دست ندهید!

هر کدام از قلعه های ایران، دارای ظاهری خاص و متفاوت هستند. به همین سبب باید اشاره کنیم که گشت و گذار در هر کدام از آن ها، حال و هوای خوش خود را دارد. با سفر به زیبا ترین قلعه های ایران، می توانید در تاریخ قدم بزنید و با سبک زندگی و همچنین سازه های بی نظیر معماری آشنا خواهید شد. پس اگر تا به حال از زیبا ترین و دیدنی ترین قلعه های ایران بازدید نکرده اید، حالا که با مطالعه مطلب بالا، همه چیز را درباره زیباترین قلعه های ایران می دانید، حتما زمانی را برای بازدید از آن ها در نظر بگیرید و یکی از بهترین و عالی ترین اوقات خود را در این مناطق و با گشت و گذار در قلعه های ایران سپری کنید.

  • 27 تیر ، 1400
  • 103

دیدگاه - 1

افشین

دژ محمد علی خان واقعا زیباترین قلعه ایران هست که خیلیم سرسبز و قشنگه
2 ماه پیش

نظر دهید