021-49029
معرفی بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه

معرفی بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران به شمار میرود که جاذبه های تاریخی بیشماری دارد. قدمت کرمانشاه به چند هزار سال میرسد و نزدیک به 4000 جاذبه گرشگری مختلف دارد که سلیقه هر قشری را با هر نوع سلیقه ای پوشش میدهد.کرمانشاه یکی از شهر های غرب کشور است که با همدان لرستان و ایلام همجوار است و از سمت غرب با کشور عراق هم مرز است. استان کمانشاه از شهر های بزرزگ ایران به شمار میرود و حدود 25000 کیلومتر مربع مساحت دارد. وجود رشته ک.ه های متعدد و ارتفاع بالای کرمانشاعه نسبت به سطح دریا باعث شده تا این استان از آب و هوای خنک و خوبی برخوردار باشد  و بهترین مقصد برای سفر های بهاره و تابستانه محسوب شود. زبان اکثر مردم کرمانشاه کردی است که البته خود زبان کردی به چندین نوع تقسیم میشود. همانطور که میدانید کرد ها از نژاد های اصیل ایرانی به شمار میروند و قوم کرد در تاریخ ایران همیشه به غیوری و جوانمردی معروف بوده اند. بنابراین علاوه بر جاهای دیدنی کرمانشاه که از دلایل سفر ایرانیان ه این شهر است، فرهنگ مردم کرمانشاه و مهمان نوازی آنها خود نیز باعث استقبال گردشگران از سفر به کرمانشاه میشود. جاهای دیدنی کرمانشاه به مناطق تاریخی و طبیعی تقسیم میشود بنابراین اگر به کرمانشاه سفر کنید گزینه های زیادی برای گردش و تفریح در پیش رو خواهید داشت.

جاذبه های تاریخی کرمانشاه 

طاق بستان

یکی از بهترین و کهن ترین جاهای دیدنی کرمانشاه طاق بستان، قدمت طاق بستان به دوره ساسانی باز میگردد و در دوازده کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است. این بنا از یک طاق بزرگ و یک طاق کوچک تشکیل شده است. اما چیزی که طاق بستان را به یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی طاق بستان تبدیل کرده است سنگ نگاره هایی است که در آن وجود دارد. بر روی این سنگ نگاره ها صحنه‌های شکار و نواختن چنگ و تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم است. طاق بستان در سال 1310 شمسی به ثبت میراث فرهنگی ایران رسیده است اما برای ثبت جهانی با موانعی رو به روست، چرا که سازمان جهانی یونسکو معتقد است با وجود مغازه های کبابی اطراف این بنا حریم بو در نزدیکی بنای تاریخی مهم رعایت نشده است. بنابراین ثبت جهانی این بنا نیازمند همت مسئلین است تا علاوه بر اینکه طاق بستان از معروف ترین جاهای دیدنی کرمانشاه ر بین ایرانیان شناخته میشود در سراسر جهان آوازه این بنای تاریخی مهم بپیچد.

بیستون

از دیگر جاهای دیدنی کرمانشاه که بسیار معروف است و به نوعی همه کرمانشاه را با آن میشناسند، بیستون است. بیستون بزرگ ترین سنگ نبشته دنیا را در خود جای داده است که به آن سنگ نبشته داریوش گفته میشود و این سنگ نبشته تنها آثار تاریخی است که در فهرست جهانی نیز به ثبت رسیده است. کتیبه‌ی داریوش آنقدر عظمت دارد که وقتی رو به روی آن می ایستید برای دقایقی محو شکوه و زیبایی نقوش برجسته آن میشوید. این کتیبه که به دستور داریوش ساخته شده  و روی آن به سه زبان خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی شرح پیروزی داریوش بر گئومات مغ نوشته شده است.در ابتدای این کتیبه به زبان فارسی باستانی چنین نوشته شده است" منم داریوش شاه، پسر ویشتاسپ، یک هخامنشی، شاه شاهان، من اکنون شاهم در پارس. پدرم ویشتاسپ بود که پدر ویشتاسپ، آرشام است، پدر آرشام، آریارمنه بود، پدر آریارمنه، چیش پیش بود، پدر چیش پیش، هخامنش بود. از این روی ما خود را هخامنشی می‌نامیم. ما از دیرباز نژاده بودیم، از دیرباز خاندان ما شاهی بود. هشت تن از خاندان ما پیش از ما شاه بودند، من نهمین شاه هستم. ما از دو تیره شاه بودیم."

مجسمه هرکول

 از دیگر جاذبه های دیدنی محوطه بیستون مجسمه هرکول است که در سال 1337 و در هنگام ساخت جاده کرمانشاه به همدان شناسایی شد. البته سری که امروز بر روی مجسمه هرکول قرار دارد تقلبی است چرا که سر اصلی مجسمه هرکول تا کنون 2 بار به سرقت رفته است. زمان ساخت مجسمه هرکول را 153 سال قبل از میلاد تخمین زده اند و مربوط به دوره اشکانی است. هرکول  در آن زمان از محبوب ترین خدایان بوده است به همین دلیل مجسمه های آن در بسیاری از نقاط کشور از سنگ و گل ساخته شده اند و از معروف ترین آنها میتوان به مجسمه هرکول در شاه را شرثی-غربی جاده ابریشم اشاره کرد.

کاروانسرای شاه عباسی

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که در نزدیکی بیستون قرار گرفته کاروان سرای شاه عباسی است که به سبک معماری چهار طاقی ساخته شده است. این کاروانسرا نزدیک به سه هزار متر مربع مساحت دارد و در زمان حکومت شاه عباس احداث گردیده اما در زمان شاه سلیمان تکمیل شده است. کف این کاروانسرا تا ابتدای طاق های آن با سنگ ها تراشیده شده پوشانه شده که در نوع خود بینظیر است و باقی بنا با آجر ساخته شده است. این بنا که امروزه به یک هتل بین المللی به نام هتل لاله تبدیل شده است تا 100 نفر ظرفیت پذیرش دارد و اتاق های آن به سبک سنی و با معماری دوران صفویه چیدمان شده است.

کاخ بیستون

یکی دیگر از بناهای محوطه بیستون و از جاهای دیدنی کرمانشاه کاخ بیستون است که به دستور خسرو پرویز بنا گردیده بود. البته این کاخ به دلایل نامعلومی هیچوقت کامل نشده بود و بعدها از آن به عنوان کاروانسرا استفاده میشد. در زمان قاجار نیز که این کاخ بر اثر زلزله فروریخت تقریبا به طور کامل تخریب شد و بر روی آن یک روستا بنا گردید.

سراب بیستون 

سراب بیستون یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که در واقع یک چشمه است و از جاذبه های طبیعی مهم کرمانشاه به شمار می آید چرا که این چشمه باعث شده تا اکثر بناهای تاریخی در همان حوالی ساخته شود، یعنی این سراب بیستون از علل اصلی رونق یافتن و ایجاد تمدن و یکجا نشینی در این بخش کرمانشاه است.

نیایشگاه مادی بیستون

از دیگر جاهای دیدنی کرمانشاه در اطراف بیستون، نیایشگاه مادی است که حدود 60 سال پیش توسط یک تیم آلمانی کشف شئ و به گفته ی آنها این بنا یک نیایشگاه در زمان ماده ها بود. این نیایشگاه که یک صفه به طول ده متر و عرض 7 متر و در ارتفاع یک و نیم متری است به وسیله ی سنگ های تراش نخورده به دو قسمت تقسم شده و در انتهای راهرو به وجود آمده اتاقی است که به شکاف کوه منتهی میشود. در اطراف نیایشگاه مادی سفالینه هایی پیدا شده که قدمت آنها به نیمه اول هزاره پیش از میلاد بازمیگردد.

نقش برجسته مهرداد اشکانی

نقش برجسته مهرداد اشکانی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که قدیمی ترین اثر به جا مانده ارز دوره اشکانیان به شمار میرود. طرح این نقش برجسته به واگذاری قدرت از سمت مهرداد به حاکمان محلی اشاره دارد و قدمت آن به 100 الی 120 سال قبل از میلاد باز میگردد. این نقش یرجسته درست در بخش غربی کتیبه داریوش و در زیر آن واقع شده است . این نقش برجسته بر اثر بلایای طبیعی از بین رفته است اما بخش عمده آن توسط شیخ علی خان زنگنه تخریب شده چرا که به منظور حجاری وقف نامه خود بخشی از کتیبه را تخریب کرد.

جاذبه های طبیعی کرمانشاه

سراب نیلوفر کرمانشاه

یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشه سراب نیلوفر است، این سراب که درواقع یک دریاچه کوچک در شمال غرب کرمانشاه است در بهار و تابستان مملو از گلهای نیلوفر سفید و ارغوانی رنگی است که در بهار و تابستان سر تا سر این دریاچه را میپوشانند. البته این دریاچه یا سراب نیلوفر چندین بار به علت خشکسالی تمام آب خود را از دست داده و به طور کامل خشک شده اما با اینحال تا حدودی احیا شده است. علاوه بر این دریاچه زیبا امکانات تفریحی و رفاهی اطراف این دریاچه این محل را به یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه تبدیل کرده است. به علاوه میتوانید در این دریاچه به قایق سواری و شنا هم بپردازید.

پارک کوهستان

در محوطه تاریخی طاق بستان، یک پارک کوهستانی احداث شده که به نوعی بام کرمانشاه به شمار میرود و یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه بخصوص در شب است چرا که در این پارک از نور پردازی های مختلفی استفاده شده که به زیبایی این محوطه افزوده است. در این پارک دو آبشار مصنوعی هم ساخته شده که هوای پارک کوهستان را لطیف و مطبوع کرده است.

غار پراو

یکی از شگفت انگیز ترین جاهای دیددنی کرمانشاه غار پراو است. غار پراو در جنوب شرق کرمانشاه و در میان کوه طاق بستان و کوه بیستون واقع شده است. این غار که دهانه آن سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد حدود چهل سال پیش کشف شده و در آن زمان طویل ترین غار عمودی جهان بود و از آن به عنوان اورست غارهای جهان یاد میشد. البته امروزه رتبه غار پراو به 220 تقلیل یافته است. پراو به معنی پر از آب است و این به این دلیل است که در انتهای غار دربیاچه کوچکی دارد که از دل این کوه ها سرچشمه گرفته. غار پراو حتی در تابستان نیز کمترین دما را دارد و این باعث میشود رفتن به درون آن تجهیزات خاصی بخواهد.

باغ گلهای کرمانشاه

در ایران بعد از شهر اصفهان این کرمانشاه است که باغی تحت عنوان باغ گلها دارد. این باغ که به یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه تبدیل شده است 5 هکتار مساحت دارد و قابلیت پرورش بیش از چهار هزار نمونه گونه گیاهی در آن وجود دارد. محوطه این شامل آب نما، معابر و نمایشگاه کاکتوس، برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، درختچه‌ها و گونه‌های مختلف گل است که از کشورهای مختلف بذر آنها جمع آوری شده است.

کلام پایانی:

همانطور که گفته شد کرمانشاه پر از جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری است. با سفر به این شهر علاوه بر اینکه میتوانید از آثار و جاذبه های تاریخی آن دیدتن کنید و با تاریخ کرمانشاه آشنا شوید، میتوانید از طبیت بکر این شهر هم بهره مند شوید. کرمانشاه از خوش آب و هوا ترین شهرهای ایران بخصوص در بهار و تابسات است. اگر اهل کوه نوردی و طبیعت گردی هستید نیز بهترین مقصد گردشگری برای شما میتواند کرمانشاه باشد.

  • 15 فروردین ، 1400
  • 38

نظر دهید

پر بازدیدترین پست ها

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

شهر تهران، دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی می باشد اما برخی از آن ها، کاملا مناسب ...

27 اسفند ، 1399
جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

کشور ایران یکی از مهم ترین کشور های خاورمیانه و آسیا می باشد که دارای جاذبه های ...

18 اسفند ، 1399
همه چیز در مورد شهر تهران

همه چیز در مورد شهر تهران

تهران شهر بزرگی می باشد که دارای تاریخچه جالبی می باشد و علاوه بر این، آشنایی با ...

17 اسفند ، 1399

آخرین پست ها

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

طبس یکی از مناطق کویری ایران به شمار میرود که به دلیل داشتن چشمه ها و آبشارهای م ...

28 فروردین ، 1400
جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان کجاست؟

برای کسانی که ساکن تهران هستند سفر یک روزه به جنگل الیمستان یک گزینه ی بسیار خوب ...

28 فروردین ، 1400
بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

شهر تهران با وسعت بسیار زیاد خود، محله های متعددی را درون خود جای داده است که بر ...

28 فروردین ، 1400