معرفی بهترین نقاط برای کمپینگ در اطراف تهران

0 820

کمپینگ یا چادر زدن در طبیعت یکی از پر طرفدار ترین تفریحات در بین طبیعت ددوستان است. بسیاری از افراد ترجیح میدهند به جای اقامت داشتن در یک هتل چند ستاره شبی را در زیر آسمان پر ستاره بگذارنند. از همین رو کمپینگ یکی از انتخاب هایی است که میتوان برای شب مانی در طبیعت داشت. کمپینگ هم مانند هر کار دیگری نیازمند تجهیزات و دانش کافی است اما این به این معنی نیست که برای چادر زدن در طبیعت نیازمند وسایل به خصوصی هستید. چندتایی از وسایل کمپینگ در طبیعت را هر کسی در خانه ی خود دارد و باقی موارد را میتوان به مرور و در طی سفر ها هیه کرد. برای اینکه بدانید مهم ترین لوازم کپینگ چیست بهتر است قبل از سفر و زدن به دل طبیعت اندکی در این باره جستجو کنید.

به هر ترتیب اگر ساکن تهران هستید و میخواهید تعطیلات آخر هفته را در دامان طبیعت بگذرانید و شبی را در زیر آسمان پر ستاره بخوابید بهتر است در این مطلب همراه ما باشید، در این مطلب سعی داریم بهترین نقاط برای کمپینگ در اطراف تهران را به شما معرفی کنیم تا با طی کمترین مسافت خودتان را به بهترین نقطه در اطراف تهران برسانید و خوئتان را به دامان طبیعت بسپارید. تهران با قرار گرفتن در دامنه ی کوه های البرز پر است از طبیعت های بکر و مراتع سرسبزی که برای سفر های یک روزه و کمپینگ در طبیعت بسیار مناسب اند. در لیست زیر بهترین نقاط برای کمپینگ در اطراف تهران و مسیر دسترسی به آنهارا آورده ایم.

1.    آبشار سنگان

یکی از بهترین نقاط برای کمپینگ در اطراف تهران آبشار سنگان است، این آبشار تنها در 20 کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده است و در مسیر جاده کن-سولقان قرار گرفته. سنگان مرتفع ترین آبشار تهران اسک ارتفاع آن به 2575 متری از سطح دریا میرسد. این آبشار در نزدیکی روستایی در دامنه قله های پهنه حصار به نام سنگان واقع شده است که ارتفاع آبشار 30 متر بوده و پس از عبور از باغهای روستای سنگان به رودخانه کن میپیوندد.
برای اینکه به این آبشار زیبا برسید و در اطراف آن به کمپینگ بپردازید باید به روستای سنگان بروید. برای اینکار باید وارد جاده کن- سولقان شده و مسیر امامزاده داوود را در پیش بگیرید تا به امامزاده قاسم برسید. امامزاده قاسم در ورودی روستای سنگان قرار دارد. از اینجا به بعد را بهتر است ماشینتان را در کنار امامزاده پارک کرده و به پیاده روی بپردازید.

چرا که مسیر رسیدن به آبشار یک مسیر کوهستانی است و باید چیزی حدود دو ساعت به پیاده روی بپردازید تا به آبشار برسید. در نظر داشته باشید که این مسیر سنگلاخی و پر شیب است و نیازمند آن است که کفش مناسب کوهنوردی به پا داشته باشید. علاوه بر زیبایی این آبشار، زیبایی مسیر رسیدن به آن خود نیز یکی از چیز هایی است که شمارا به وجد خواهد آورد. در بخشی از مسیر باید از یک رودخانه عبور کنید پس یادتان باشد لباس اضافه و مناسب فصل همراه خودتان داشته باشید.  با رسیدن به آبشار، حالا میتوانید تجهیزات کمپینگ خود را آماده کنید تا یک شب خوب و به یاد ماندنی را در دامان طبیعت بگذرانید.

سفر به آبشار سنگان محدود به هیچ فصل خاصی نمیشود و این آبشار در هر فصلی از سال زیبایی های خودش را دارد. در بهار اطراف این آبشار پر است از درختانی که غرق شکوفه اند و در تابستان اگرچه از آب این آبشار کاسته میشود اما همچنان زیبایی های خودش را دارد و با هوای خوب و خنکی که در اطرافش است میتواند برای ساعاتی شمارا از گرمای تابستان نجات دهد. پاییز نیز یکی از زیبا ترین فصل هایی است که میتوانید به آبشار سنگان بروید و در آنجا کمپ کنید. در این فصل تمام طبیعت این منطقه به رنگ زرد و نارنجی در می آید و یکی از زیباترین مناطق برای کمپینگ در اطراف تهران را رقم میزند.
زمستان اما چندان برای کمپینگ مناسب نیست، مگر اینکه تجهیزات حرفه ای و کافی داشته باشید. اما آبشار سنگان در زمیتان به طور کامل یخ میزند و این منطقه را به محل خوبی برای کوهنوردان و صخره نوردان برای تفریح و تمرین های زمستانه تبدیل میکند.

2.    شهرستانک

یکی دیگر از مناطق اطراف تهران که برای کمپینگ بسیار مناسب است، روستای شهرستانک در شمال کوه توچال تهران است. روستای شهرستانک یکی از زیباترین روستاهای اطراف تهران است که علاوه بر طبیعت بکر و زیبایی که دارد دارای تاریخچه و قدمت بسیار زیادی نیز هست. روستای شهرستانک بر اساس یافته هایی باستان شناسان دارای قدمتی 3000 ساله است. از این رو با رفتن به این روستا هم میتوانید سفری طبیعی داشته باشید و هم سفری تاریخی. روستای شهرستانک از از شمال به روستای کسیل و از جنوب به کن، سولقان و امامزاده داوود محدود می شود و از شرق به شکرآب و آهار و از غرب به سرک، لانیز و شلینک می رسد.جالب است بدانید که یکی از کاخ های تابستان نشین ناصر الدین شاه نیز در این روستا قرار دارد که یتوانید از آن کاخ نیز بازدید کنید.

برای رسیدن به این روستای زیبا باید از جاده چالوس عبور منید، پس علاوه بر اینکه مسیر زیبایی برای کمپینگ در اطراف تهران خواهید داشت، از مسیر زیبا هم لذت خواهید برد. شهرستانک پر است باغ های زرد آلو که در فصل بهار و تابستان جلوه ای خاص به این روستا میبخشند. شما  میتوانید در کنار این باغ ها کمپ کنید و یا کمی به طبیعت گردی بپردازید و در کنار روخانه ای که از این روستا عبور میکند به کمپینگ بپردازید. در این روستا روخانه ای که از یک چشمه به نام چشمه گله گیله سرچشمه میگسرد در دل روستا جاری میشود. اگر این رودخانه را پیش بگیرید به کاخ ناصری خواهید سید، طول این رودخانه 15 کیلومتر است که از چشمه ای که در بالادست کاخ ناصری قرار دارد جاری میشود. اما پیش از رسیدن به چشمه میتوانید از آبشار کوتاه و عریضی که در این روستای زیبا واقع شده است نیز دیدن کنید و با کمپینگ در نزدیکی این آبشار از دای آن در دل طبیعت بهره ببرید.

روستای شهرستانک در تمام فصل ها بسیار زیبا است اما در فصل پاییز زیبایی خیره کننده ای دارد. چرا که این روستا در پاییز سراسر رنگارنگ شده و با برگهای قرمز و نارنجی پاییزی آذین بندی میشود و به یکی از بهترین نقاط برای کمپینگ در طراف تهران تبدیل خواهد شد. علاوه برر همه ی این موارد در روستای شهرستانک درختی به نام ارس یا هورست وجود دارد که قدمت آن 2800 سال تخمین زده شده است و یکی از کهن ترین درختان موجود در ایران است. ارتفاع این درخت به 17 متر و عرض تنه آن به 14 متر میرسد که این  ابعاد درخت هورست روستای شهرستانک را بسیار اعجاب انگیز کرده است.

3.    روستای آهار

یکی یگر از بهترین نقاط برای کمپینگ در ازراف تهران روستای آهار، یکی از بزرگ ترین روستاها در بخش رودبار قصران از توابع شیرانات نام دارد. این روستا داری طبیعتی بسیار زیبا و آب و هوایی بسیار مطلوب است. این رو یک مقصد بسیار مناسب برای گردش و تفریح وسفر های یک روزه در اطراف تهران است. این روستا پر است از باغهای وسیع سیب و آلبالو و … که جلوه ی خاصی به این روستا بخشیده است. از دیگر زیبایی های این روستا رودخانه ای است به نام “شکر آب” که از دامنه کوه های صندوق چال سرچشمه گرفته و به طول 15 کیلومتر در سراسر روستا جریان دارد. این روستا رودخانه ی دیگری به نام “پیش کنک” نیز دارد که از ارتفاعات گاجره یا سی چال آغاز میشود. هردوی این رودخانه ها در انتهای روستای آهار به همدیگر میرسند و به رودخانه جاجرود می پیوندد.

در نزدیکی روستای آهار روستایی به نام شکرآب وجود دارد که بین این دو روستا مسیر بسیار زیبایی وجود که مسیر پیاده روی و کوهنودی بسیاری از افراد است که از تهران به این محل سفر میکنند. آهار به شکر آب را میتوان محبوب ترین مسیر پیاده روی در اطراف تهران دانست. این مسیر پر است از باغ های آلبالو و گیلاس که بر زیبایی این مسیر افزوده اند به علاوه چشم اندازی که از قلل مرتفع در منار این مسیر وجود دارد نیز یکی از بهترین مناظری است که میتوانید ببینید. طی کردن این مسیر 2 ساعت زمان میبرد که میتوانید در بین این مسیر نیز کمپ خود را برپا کنید. میتوان گفت مه مسیر آهار به شکرآب یک مسیر مالرو است که در کنار رودخانه واقع شده است. در طی این مسیر چندباری به دوراهی میرسید که باید تمام این دوراهی را مستقیم طی کرده و از کنار رودخانه مسیرتان را ادامه دهید. بعد از 1 ساعت به یک پل میرسید که باید از روی آن عبور کنید و مسیرتان را ادامه دهید.

در این نقطه از مسیر در سمت راستتان آبشاری کوچک خواهید دید. در این منطقه چشمتان به چند کلبه ی کوچک و چوبی نیز میخورد که بر زیبایی این منطقه افزوده اند. حاالا باید از مسیر اصلی رودخانه جدا شوید و به سمت بالا و راست مسیرتان را ادامه دهید تا به چند چشمه ی جوشان برسید. میتوانید از آب گوارای این چشمه ها بنوشید تا اندکی استراحت کنید. بعد از این چشمه ها تنها 20 دقیقه دیگر باید پیاده روی کنید تا به یک امامزاده که نشانه رسیدن شما به روستای شکر آب است برسید.اگر اهل کوهنوردی هستید نیز این مسیر بهترین مسیر دسترسی به قلل توچال، سی چال، قزقونچال و یا قلعه دختر است.به طور خلاصه میتوان گفت روستای آهار و دیگر روستاهای اطراف آن نظیر روستای شکر آب و روستای ده تنگه بهترین نقاط برای کمپینگ در اطراف تهران هستند که با توجه به فاصله اندکشان از مرکز تهران میتوان این مناطق را برای سفر های یک روزه و کمپینگ در طبیعت انتخاب کرد.همانطور که گفتیم آهار در 23 کیلومتری شمال غر محله گلندوک در لواسان واقه شده استو تنها 65 کیلومتر از مرکز تهران فاصله دارد و فاصله آن از فشم به 13 کیلومتر میرسد.

 

4.    روستای امامه

در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در شهرستان رودبار قصران که از توابع شمیرانات است، روستایی وجود دارد به نام امامه که یکی از زیبا ترین ییلاقات نزدیک به تهران شناخته میشود. این روستا بهترین نقطه برای کمپینگ در اطراف تهران بخصوص در فصل تابستان است. با ارتفاع بسیار زیاد این روستا از سطح دریا و کوهستانی بودن منطقه آن، این روستا به یکی از بهترین نقاط برای کمپینگ های تابستانه تبدیل شده است. چرا که خنک ترین هوارا در تابستان در این روستا خواهید داشت. این روستا دارای چشمه های خروشان متعددی است که باعث طراوت و سرسبزی این روستا شده است، به همین دلیل این روستا دارای باغ های وسیعی است که مساحت مجموع آنها به 30 هکتار میرسد، باغ هایی که با میوه هایی مثل گلابی، گردو، سیب، آلبالو و هلو پوشیده شده است.
در دامنه کوه های شرقی این روستا و در دامه کوه مهرچال که رودخانه بسیار زیبایی از کنار میگذرد بهترین نقطه برای کمپینگ است. در این روستا نیز یک مسیر پیاده روی بسیار جذاب وجود دارد که میتوانید اگجر اهل طبیعت گردی و کوهپیمایی هستید این مسیر را برای خود انتخاب کنید و در میانه های این راه هر کجارا که مناسب دیدید برای کمپ کردن انتخاب کنید. این مسیر پیاده روی از روستای امامه به کلوگان میرسد. برای وارد شدن به این مسیر باید به میدان بخش امامه بالا رفته و سپس از آنجا از سمت راست میدان وارد کوچه هشت متری میانا شوید تا از آنجا به دره کلوگان وارد شوید. از این مسیر باید 5 ساعت را به کوهپیمایی سبک بپردازید تا به روستا و آشار کلوگان برسید.

5. دریاچه تار و هویر

دریاچه های تار و هویر یکی از جاذبه های طبیعی استان تهران است که در عین حال محل بسیار خوبی برای طبیعت گردی و کمپینگ در اطراف تهران است. این دو دریاچه در یک منطقه ی کوهستانی قرار دارند که به همین دلیل بهترین مکان برای کمپینگ در فصل تابستان هستند. این دو دریاچه در فاصله 500 متری از یکدیگر قرار دارند و اطراف آنها را کوه هایی در ارتفاع های 50 تا 500 متری گرفته است. این کوه ها در دامنه های خود سبب ایجاد گودالهایی شده اند که این دریاچه هارا به وجود آورده اند.

اولین دریاچه، دریاچه تار نام دارد این دریاچه در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای 46 هکتار مساحت است، و دارای شکل لوزی است و در فصول سرد سال که بارش بیشتر است عمق این دریاچه به 50 متر میرسد، اما در فصول کم آب این عمق به 40 متر کاهش پیدا میکند. دریاچه هویر اما تنها 15 متر عمق دارد و مساحت آن 13 هکتار است که 900 متر طول و 150 متر عرض دارد و از شمال به جنوب کشیده شده است.این دو دریاچه بهترین گزینه ها برای پیک نیک و کمپینگ در اطراف تهران هستند، چرا که دارای طبیعتی بکر و بی نظیر بوده و میتوان تفریحات بسیار زیادی را در کنار آنها تجربه کرد. ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که میتوانید در سفرتان به این دو دریاچه تجربه کنید.

این دو دریاچه دارای ماهی قزل آلا هستند که با دریافت مجوز به راحتی میتوانید در آنها به ماهیگیری بپردازید. قایق سواری نیز یکی از تفریحات معمول در کنار هر دریاچه ایست که در کنار دریاچه تار و هویر نیز قایق های بادی برای تفریح و بر روی آب به مسافران ارائه میشود. شنا کردن در دریاچه نیز که از معمول ترین تفریحاتی است که کنار هر دریاچه ای میتوان داشت.یادتان باشد تنها گزینه اقامت در کنار این دو دریاچه، کمپینگ است و هیچ هتل یا اقامتگاهی در نزدیکی این دو دریاچه ی زیبا وجود ندارد.

6.دشت هویج تهران

اگر اهل طبیعت گردی باشید مسلما نام دشت هویج به گوشتان خورده است. این منطقه در سالهای اخیر به یکی از اصلی ترین نقاط کمپینگ در اطراف تهران تبدیل شده و یکی از زیباترین منظره ها را نیز به طبیعتگردان تقدیم میکند. دشت هویج را بسیار گرچال نیز میخوانند که احتمالا از گیاه‌چال بر گرفته شده است. این دشت زیبا در انتهای روستای افجه واقع شده است و در ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. به نظر میرسد این منطقه در گذشته شکارگاهی از دوران صفویه است چرا که در این نزدیکی آثاری از یک کاروانسرای قدیمی دیده شده است.در گذشته اغلب مردم این منطقه به کشاورزی و صیفی کاری مشغول بودند هرچند که نشانی از این باغ ها دیگر وجود ندارد اما همچنان به این نام خوانده میشود.

برای رسیدن به این دشت زیبا و رویایی باید به روستای افجه بروید. برای ریسذدن به روستای افجه بتاید راه جاده لگرک را پیش بگیرید . بعد از ده کیلومتر تابلوی ورود به روستای افجه برسید. در انتهای روستای افجه یک دوراهی وجود دارد که برای رسیدن به دشت هویج باید وارد مسیر خاکی شوید. مسیری که باید طی کنید بسیار کوتاه است و خیلی زود از دور دست ها دشت هویج را مشاهده خواهید کرد. اگر از نواحی شمال کشور قصد سفر دارید در فصل ها و روزهایی که جاده دیزین باز است از این مسیر به میگون، فشم، اوشان و زرده بند بگذرید و به میدان لشکرک در لواسان برسید. در حال حاضر جاده دیزین بسته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.