021-49029
معرفی جاذبه های گردشگری قشم | لیست بهترین جاهای دیدنی قشم

معرفی جاذبه های گردشگری قشم | لیست بهترین جاهای دیدنی قشم


قشم یکی از بزرگترین و زیباترین جزایر دیدنی ایران است که مساحت آن 10 برابر بیشتر از جزیره کیش است و  به علت جاذبه های طبیعی بسیارش سالانه تعداد زیادی مسافر را در خود جای میدهد. این جزیره که در سالهای اخیر به یکی از جزایر آزاد ایران تبدیل شده جاهای دیدنی بسیاری دارد همچنین به دلیل هوای معتدل ومتبوعی که در بهار و زمستان دارد  نظر توریست های زیادی از سراسر جهان را به خود جلب میکند.بیشتر جاهای دیدنی قشم را جاذبه های طبیعی آن تشکیل میدهند و این جاذبه های طبیعی به قدری شگفت انگیزند که به جزیره قشم لقب جزیره عجایب هفتگانه را داده اند.از بهترین جاهای دیدنی قشم میتوان به دره ستارگان،جزیره ناز،تنگه چاهکوه،جنگل حرا،غار نمکدان،قلعه پرتغالی ها اشاره کرد که در ادامه به معرفی تک تک این جاهای دیدنی قشم میپردازیم.

دره ستارگان

در ستارگان در قشم یکی از بی نطیر ترین و اعجاب انگیز ترین و بهترین جاهای دیدنی قشم است که قدمت آن بیش از 2 ملیون سال تخمین زده شده است. دره ستارگان متشکل از صخره ها و کوه ها و دره های متعددی است که در طول سالیان و با فرسایش آب و باد به اشکال مختلفی درامده اند. محلی ها معتقدند این دره در اثر برخورد یک ستاره با زمین به وجود آمده است به همین دلیل آن را دره ستارگان میخوانند. این دره به دلسل مناظر خیره کننده ای که دارد یکی از پربازدید ترین جاهای دیدنی قشم است.

مقبره بی بی مریم

شاید یکی از کهن ترین جاذبه های تاریخی قشم مقبره بی بی میریم باشد. این مقبره که در روستایی به نام تم سینیتی واقع شده است قدمتش به قرن 8 هجری قمری بازمیگردد و یکی از قدیمی ترین و بهترین جاهای دیدنی قشم به شمار میرود.سبک  معماری این مقبره به سبک کعماری دوره سلجوقیان بسیار شبیه است و بسیاری از گردشگرانی که به بازدید از بناهای تاریخی علاقه دارند را به خود جذب میکند.

جزایر ناز

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی جزیره قشم جزایر ناز هستند که 22 کیلومتر با قشم فاصله دارند. این جزایر درواقق سه صخره درون آب هستند که به هنگام مد دریا مسیری ایجاد میشود که با ماشین میشود به نزدیکی این جزایر رفت از بالای آنها کل جزیره قشم را نظاره کرد.ایستادن بر روی صخره های جزیره ناز که موج های خلیج فارس با آنها برخورد میکنند و شنیدن صدای دریا یکی از مواردی است که هرکسی راب ه بازید از جزایر ناز ترغیب میکند. این جزایر هیچ ساکنی ندارد چرا که در هنگام مد دریا کاملا به زیر آب میروند. اما بومیان نزدیک به این منطقه در هنگام جزر به این منطقه آمده و بسیاری از صنایع دستیث مربوز به جزیره کیش را به فروش میرسانند. به همین دلیل این جزیره یکی از پربازدید ترین و  بهترین جاهای دیدنی قشم است.

سد گوران

یک روستایی در نزدیکی قشم قرار دارد که به روستای گوران معروف ست چرا که در گذشته محل زندگی زرتشتیان بوده و گبران خوانده میشده. این روستا یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم برای بازدید از زندگی بومی میردم منطقه استو یکی از جاذبه های این روستا سدی است با همان نام. در پشت این سد آب شیرین جمع آوری میشود که بسیار برای مردم منطقه اهمیت دارد. اما ساخت ایت سد که از زمانان هخامنشیان تا دوران پهلو ادامه داشته جذاب ترین نکته درباره سد گوران است.

غار نمکدان غشم

یکی دیگر از شگفت انگیز ترین و  بهترین جاهای دیدنی قشم غار نمکدان است که در فاصله 98 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است و برای رسیدن به آن باسد دقایقی را نیز پیاده روی کنید. این غار طولانی ترین غار نمک جهان به گفته زمین شناسان است که در داخل یک کوه واقع شده. به دلیل رطوبت بالا و تبخیر زیاد درون این غار میتوانید قندیل های سفیدی که از جنس نمک هستند را مشاهده کنید. همانطو که گفته شد این غار عمق زیادی دارد که تنها تا طول 20 متری آنرا میتوان بدون چراغ قوه مشاهده کرد، اگر چراغ قوه داشته باشید میتوانید تا طول 100 متری غار را نیز ببینید، اما از آنجا به بعد نیازمند تجهیزات بیشتری هستید که تنها غارنوردان حرفه ای آنهارا در اختیار دارند.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها که در ساحل جزیره قشم واقع شده است یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی قشم به شمار میرود. این قلعه که توسط پرتغالی ها ساخته شده از خاک سرخ در آن احداث شده است و شیوه معماری آن به شیوه ایرانی است. از این رو منظره ی زیبایی را در کنار ساحل قشم رقم زده است.این قلعه چیزی نزدیک به دو هزار متر مساحت داشته که امروزه تنها بخشی از آب انبار ها و انبار های تسلیحات از آن باقی مانده اما با این حال یکی از شگفت انگیز ترین جاهای دیدنی قشم است چرا که تاریخ ساخت آن به قرن شانزدهم میلادی باز میگردد. اطراف این قلعه نیز محل زندگی پرندگان دریایی نظیر پلیکان هاست که میتوانید با رفتن به قلعه پرتغالی عا این پرندگان را هم تماشا کنید.

تنگه چاهکوه

یکی دیگر از زیبا ترین و بهترین جاهای دیدنی قشم تنگه چاه کوست. این تنگه که در واقع دره ای میان دو کوه است طی سالیان و به جعت فرسایش باد و آب حفره هایی درون خودش داد که چاه های کوچک و بزرگی را تشکیل داده اند. از همین رو به این منطقه تنگه پاه کوه میگویند. علاوه بر این حفره ها که هرکدام عمق متفاوتی دارند، مسیر این تنگه خود از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است که عبور از آن هر کسی را شگگفت زده میکننئ. در گذشته بومیان این منطقه از این چاه ها جهت جمع آوری آب باران استفاده میکردند. این تنگه که در ابتدا مسیر عریضی دارد در ادامه آنچنان باریک میشود که عبور از آن یکی از چالش بر انگیز ترین بخش های سفر را برای گردشگرانی که به این جای دیدنی قشم سر میزند به وجود می آورد.

غار خربس

غار خربس در پانزده کیلومتری جنوب جزیره قشم قرار گرفته و در واقه بخشی از دامنه های رشته کوه های زاگرس به حساب می آید. بر اثر فرسایش درون این غار ها حفره هایی به وجود آمده که غار خربس را به یکی از مرموزترین و بهترین جاهای دیدنی قشم تبدیل کرده است. چرا که کاربرد دقیق این حفره ها هنوز مشخص نیست و برخی از این حفره ها به عنوان پناه گاهی برای مردم یاد میکنند و برخی میگویند که این حفره ا محلی برای عبادت پیروان آیین میترا بوده است.

جنگل های حرا

یکی از پرطرفدار ترین و بهترین جاهای دیدنی قشم جنگل های حراست. اسن جنگل ها که مساحتشان به 200 هکتار میرسد بالغ بر 40 الی 50 ملیون سال قدمت دارند. درختان این جنگل به آب شور مقاوم بوده و به نوعی آب شور را تصفیه کرده و به آب شیرین تبدیل میکنند. در هنگام مد دریا تمام تنه این درختان به زیر آب میرود که برای بازدید از آنها میتوانید با قایقی به گشت و گذار در میان این جنگلها بپردازید. به علاوه میتوانید از تماشای پرندگان متنوع و زیبایی همچون فلامینگو و پلیکان ها نیز لذت ببرید. اگر به قشم میروید اصلا نباید بازدید از این جنگلهارا از دست بدهید چرا که یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های طبیعی ایران هستند و این جنگل های غوطه ور در آب در هیچ کجای دیگر ایران مشاهده نمیشوند.

تا کنون به معرفی جاذبه های طبیعی قشم و جاهای دیدنی آن پرداخته ایم اما تمام قشم به این جاذبه های تاریخی و طبیعی ختم نمیشود، چرا که قشم امکانات تفریحی و رفاهی متعددی دارد که بسیاری از گردشگران نیز تنها به قصد بازید از آنها پا به این جزیره میگذارند. از جمله این امکانات میتوان به تفریحات آبی موجود در این جزیره نظیر قایق رانی، جت اسکی، پاراگلایدر، غواصی و بسیاری از تفریحات دیگری که حتی شاید اسمشان به گوش شما نخورده باشد اشاره کرد. از دیگر جذابیت های قشم نیز مراکز خرید متعدد آن است که یکی از شلوغ ترین و بهترین جاهای دیدنی قشم به شمار میرود که در ادامه بع معرفی برخی از محبوب ترین مراکز خرید قشم میپردازیم.

بازار قدیمی قشم

بازار قدیمی قشم که تاریخ احداثش به سال 1290 باز میگردد از قدیمی ترین جاهای دیدنیقشم و کهن ترین بازار در جزیره قشم است. این بازار مانند دیگر بازار های قدیمی حجره های متعددی دارد که در آنها از لباس و پارچه تا مواد غذایی به فروش میرسد. این بازار درواقع محل اصلی خرید بومیان است و برای آشنایی با زندگی و فرهنگ بومیان قشم میتوانید به این بازار سر بزنید.
آدرس بازار قدیمی قشم: این بازار در حوالی میدان جهاد در خیابان امام خمینی واقع شده است. 

بازار ستاره قشم

پس از بازار قدیمی قشم، بازار ستاره قشم یکی از با سابقه ترین بازار های این شهر است که در آن میتوانید هر کالایی که میخواهید را پیدا کرده و خریداری کنی. همچنین این بازار محل بسیار مناسبی برای خرید لوازم آرایشی است.
آدرس بازار ستاره قشم: قشم، بلوار ولیعصر، بعد از میدان گلها

بازار چینی ها در قشم

شاید یکی از جالب ترین و بهترین جاهای دیدنی قشم این بازار باشد. این بازار که به طور کلی بازتاب فرهنگ و رسوم پینی هاست توسط خود چینی ها اداره میشود و در آنجا محصولات مرغوب چینی به فروش میرسد. تمام چینی های این بازار نیز به زبان فارسی مسلطند و تک تک محصولات را با زبان فارسی به شما توضبح میدهند. بنا بر این اگر اهل پاساژ گردی هم نیستید حتما به این بازار بروید چرا که انگار یک سفر کوتاه به چین داشته اید.
آدرس بازار چینی ها: این بازار درواقع جزئی از بازار ستاره است بنا بر این در همان بلوار ولیعصر و بالاتر از میدان گلها واقع شده است.

بازار درگهان

بازار درگهان درواقع یک بندر است که عمده مغازه های آن به پخش کلی البسه میپردازند. از این رو اگر قصد لباس در جزیره قشم را دارید میتوانید به درگهان بروید تا با ارزان ترین قیمت خرید کنید. 
آدرس بازار درگهان: میدان انقلاب، رو به روی بازار مروارید.

کلام پایانی:

ابران یک طبیعت چهار صل دارد و این به دین معنی است که بهار را میتوان در همه ی فصل ها با سفر کردن لمس کرد. جزیره قشم هم یکی از جاهای دیدنی است کهاز پاییز تا بهار آب و هوایی بهارگنه دارد به همین دلیل بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی مشتاق سفر کردن به این جزیره هستند در این مطلب سعی کردیم به معرفی بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم بپردازیم تا اگر گذرتان به این جزیره افتاد بتوانید تمام جاهای دیدنی این جزیره را با برنامه ریزی بهتری ببینید. همانطور که گفته شد نباید از تفریحاتی که در جزیره قشم وجود دارد نیز غافل بشوید. بنا بر این برا ایکه سفر به یادماندنی تری داشته باشید میتوانید از امکانات تفریحی که در این جزیره ارائه میشوند استفاده کنیئ و سفر خاطره انگیزی را برای خود خلق کنید.

  • 12 فروردین ، 1400
  • 272

دیدگاه - 1

طاها

جاهای دیدنی قشم تمومی ندارن و این جزیره پره از جاذبه های گردشگری. هر ایرانی واقعا یه بار باید بره قشم
8 ماه پیش

نظر دهید