021-49029
معرفی دره ستارگان قشم و عجایب آن

معرفی دره ستارگان قشم و عجایب آن

جزیره قشم یکی از مهم ترین و اصلی ترین جزایر ایران می باشد که به علت زیبایی خاص و منحصر به فردی که دارد، شهرت زیادی پیدا کرده است. در حقیقت دره ستارگان، یکی از عجایب جزیره قشم است که جزو ژنو پارک این چزیره نیز می باشد. این دره به دلیل داشتن اشکال عجیب و غریب و راه های تو در تو، افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. به عبارت دیگر، محال است مسافران و گردشگرانی که به جزیره قشم سفر می کنند، بازدید از این دره را از دست بدهند. این مساله نشان دهنده این است که دره ستارگان از اهمیت بسیاری در میان عموم مردم دارد. 

در این مطلب به معرفی این دره و همچنین زیبایی ها و علت پیدایش این منطقه پرداخته ایم. اگر تا به حال به این دره سفر نکرده اید و با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره دره ستارگان قشم

این دره، به علت ساختار منحصر به فرد و شکل و شمایل عجیب و غریبی که دارد، توجه مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. جالب است بدانید که این دره، قدمتی 2000 ساله دارد و در واقع، اگر به بازدید از این دره بروید، می توانید آثاری از فسیل های قدیمی را در درون دیواره های این دره ببینید. همچنین این دره، از کوه ها و فرو رفتگی های بسیاری وجود دارد که چشم انداز بسیار زیبایی را در دره ستارگان قشم به وجود آورده است. 

علت نام گذاری

داستان جالبی پشت اسم این دره وجود دارد. در نزدیکی این دره، روستایی به نام برکه خلف وجود دارد. اهالی این روستا می گویند که سال ها پیش، یک ستاره از آسمان در این منطقه با زمین برخورد کرد. در نتیجه این برخورد، دره ای که امروز می بینیم به وجود آمد. به همین سبب، نام این دره را استاره افته و یا استار افتیده نامیده اند. که در نهایت این اسم به دره ستارگان تغییر پیدا کرد.

نحوه پیدایش دره ستارگان در قشم

بر خلاف اعتقادات اهالی این جزیره، عللی فیزیکی سبب به وجود آمدن حفره ها و اشکال مختلف بر روی دیواره های این دره می باشد. به عبارت دیگر، وزش باد، بارش باران، رگبار و طوفان و تندبادهای متعدد، سبب فرسایش خاک این دره و حتی سنگ و ماسه های آن می باشد. این اشکال مختللف در طول سال های بسیار زیاد شکل گرفته اند و این منطقه زیبا در دره ستارگان را ایجاد کرده اند. 

دیدنی های دره ستارگان

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، سنگ های موجود در دره ستارگان، اشکال مختلفی در آن پدید آورده اند. این اشکال مختلف بسیار زیبا و دیدنی می باشند و توصیه می کنم اگر به قشم سفر کردید، حتما بازدید از این دره را در برنامه های خود قرار دهید. اما از دیدنی های این دره می توان به سنگ های مخروطی و نوک تیز، ستون های باریک و کلفت که هر کدام به شکلی متفاوت در دره قد برافراشته اد، دیواره هایی نواری و پله ای شکل و بسیاری از دیدنی های دیگر در این دره وجود دارد که بازدید از هر کدام از این دیدنی ها جای خود را دارد. 
اگر تا به حال به جزیره قشم سفر کرده و از دره ستارگان بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

  • 29 آذر ، 1399
  • 251

دیدگاه - 4

ali

خیلی تعریف دره ستارگان قشم رو شنیدم ولی متاسفانه تاحالا نرفتم
10 ماه پیش

یزدان رامین فر

دره ستارگان قشم از جمله جاهاییه که حاضرم چندین بار برم
11 ماه پیش

علیرضا منصوری

دره ستارگان قشم ازون جاهاییه که دلتون نمیخواد ترکش کنید، بس که قشنگه.
11 ماه پیش

ستاره صفایی

خیلی خفن بود! اگه دنبال یه جا واسه دریافت آرامش میگردید حتما برید دره ستارگان.
11 ماه پیش

نظر دهید