021-49029
معرفی ییلاقات گیلان

معرفی ییلاقات گیلان

استان گیلان به عنوان یکی از استانهای شمالی کشور با آب و هوای معتدل و خنکی که دارد و با رطوبتی که از سمت دریای خزر تامین میشود یکی از بکر ترین و سرسبز ترین طبیعت هارا در ایران در دل خود جای داده است.  این استان یکی از محبوب ترین استانهای ایران برای گردشگری شناخته میشود و همه ساله بخصوص در فصل  تابستان پذیرای مسافران زیادی است. این استان علاوه بر شهر ها و روستاها زیادی که در دل خود جای داده است ییلاقات متعددی نیز داد که هرکدام بر دامنه ی کوه های بلند و سرسبز این استان قرار گرفته اند و زیبایی بی نظیری را به چشم تماشگرانشان اهدا میکنند. این ییلاق هها هرکدم در دل جنگلهای بکر، در در کنار رودخانه های پر خروش و با آب و هوای دلپزیر قرار گرفته اند که مانند آنها را در هیچ کجای دیگر ایران نمیتوانید بیابید. این ییلاق ها در همنشینی کوه و دریا یکی از ز یباترین جاذبه های گدشگری ایران را رقم زده اند. ییلاقات  استان گیلان در فول گرم سال مانند بهار و تابستان اب و هوای بسیار دلپذیری دارند. بخصوص در فصلی مانند تابستان از گرمای هوا در این ییلاق ها هیچ خبری نیست و تنها نسیم خنک و هوای پاکیزه است که به استقبال شما می آیند. علاوه بر این ییلاقات گیلان عمدتا در کنار باغ های چای و باغ های فندوق قرار داند و یک طبیعت بسیار زیبارا رقم زده اند. در این مطلب سعی داریم چند مورد از این ییلاقات زیبارا به شما معرفی کنیم.

ماسال

ماسال یکیی از زیباترین شهرهای استان گیلان است که در ندیکی کوه های تالش قرار گرفته است که از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه‌سرا، از غرب و جنوب به خلخال و استان اردبیل میرسد. ییلاقات این هر د ر ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده اند بنابراین خبری از رطوبت در این شهرها نیست و تنها هوایی خنک و متبوع ذبرای شماست. ببرای رسیدن به هر کدام ا ییلاقات ماسال تنها کافیست 25 کیلومتر در دل جاده های پیچ در پیچ و کوهستانی و از میان جاده ای مه آلود و دره های زیبا عبور کنید تا به منظره های چشم نواز این ییلاق ها برسید. آسمان آبی با ابرهایی که بین درختان و کوه در حرکت هستند، غذاهای محلی و روستاییان مهمان‌نواز خطه شمال، بهترین بخش این سفر را تشکیل می‌دهند. تهران با شه ماسال تنها 370 کیلومتر است و چون جاده ای پر پیچ و خم دارد 5 ساعت طمان لازم خواهید داشت تا به آن برسید. برای اینکه در این ییلاق  داشته باشید میتوانید از کلبه های چوبی که افراد محلی اجاره میدهند استفاده کنید و یا در هتل ها شهر های اطراف ساکن شوید.
ماسال را میتوان سرزمین آبشار های مرتفع و رودخانه های خروشان دانست. دو رودخانه خالکایی و رود مرغک، مهم‌ترین رودهای ماسال هستند. خالکایی از قله مرتفع و ۳,۱۵۰ متری شاه معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از طی کردن ۴۰ کیلومتر، از داخل شهر می‌گذرد. برای رسیدن به این ییلاق باد از طریق جاده قزوین رشت به سمت رشت بروید و در 20 کیلومتری شهر رشت به سمت جاده فومن بروید تا پس از عبور از فومن صومعه سرا به کلیدبر برسید.  مسیر را به‌سمت روستای طاهرگوراب ادامه دهید و سپس به‌سمت ماسال بروید. ماسال ییلاق های زیادی دارد که از میان آنها میتوان به سوچاله، ییلاق تلارگاه، ییلاق ملومه، ییلاق خندیله، ییلاق اسپی،ییلاق شنبه راه و ییلاق واشیار اشاره کرد.

اولسبلانگاه

یکی دیگر از ییلاقات استان گیلان که در غرب این استان قرار دارد، ییلاق اولسبلانگاه است.این ییلاق در 25 کیلومتری ماسال واقع شده است. این منطقه در ارتفاعات تالش قرار گرفته است و دارای چشم انداز بسیار دیدنی و بی نظیر است. این ییلاق بافت سنتی خود را حفظ کرده است و خانه های چوبی زیبا با سبک معماری گیلانی در جای جای این روستا وجود دارد به علاوه در این یلاق برق کشی انجام نشده و برق روستا عمتا از پنل های خورشیدی تامین میگردد. این ییلاق نیز مانند سایر ییلاق های گیلان دارای بهترین آب و هو در تابستان است و در این فصل مراتع آن پوشیده از گلهای وحشی و سر سبزی بی حد و مرز میشود. اولسبلانگاه در ارتفاع 1.489 متری از سطح دریا قرار دارد.
اولسبلنگاه که به‌صورت اولاسبلانکا و اولسبلانگاه نیز نوشته می‌شود؛ واژه‌ای تالشی است که از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده است. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است، بنابراین اولسبلنگاه یعنی محل رویش درخت ممرز. گله ی اسب های وحشی و سایر چهارپایان از حذابیت های این ییلاق است. به علاوه پدیده اقیانوس ابر در این ییلاق وجود دارد که این ییلاق را از سایر ییلاق های گیلان متمایز میکند. زیبایی اولسبلنگاه وقتی دوچندان است که غرق در ابرهای مخملی سپید و نرم می‌شود. هنگامه اقیانوس ابری اولسبلنگاه بهار و تابستان، یعنی از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان تابستان است. بهترین زمان دیدن این منظره رویایی ماه‌های اردیبشهت و خرداد است.
بهترین  زمان سفر به اولسبلانگاه مانند سایر ییلاق های ایران در فصول گرم تر سال مانند بهار و تابتان است. اما به طور دقیق تر میتوان گفت که از اواسط اردیبهشت تا اواخر تابستان این ییلاق بهترین آب و هوا را دارد چرا که دیگر از بارش های شدید باران در این ماه ها خبری نیست و تنها شاهد هوایی آفتابی و مطلوب خواهید بود.

اشکورات

اشکورات در شهرستان رودسر و در بخش رحیم آباد  واقع شده است. به زور کلی میتوان گفت استان گیلان با برخورداری از  جاذبه‌های طبیعی بکر و دست‌نخورده و چشم‌اندازهای زیبا، یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در ایران است. ییلاق اِشکِوَرات، یکی از بهترین جاهای دیدنی استان گیلان است که در شهرستان رودسر و در مرز استان مازندران واقع شده است. اشکورات که به سرزمین عجایب گیلان شهرت دارد، با بهره‌مندی از طبیعتی منحصربه‌فرد و آثار باستانی و تاریخی، هر سال، گردشگران بسیاری را به‌سمت خود می‌کشاند.ییلاق اشکورات عجایب هفتگانه را در دل خود جای داده است. این ییلاق با وجود چشمه‌سارها، دریاچه‌های طبیعی، چشمه‌های آب معدنی، رودخانه‌های زلال، باغ‌های گردو و فندق، مزارع گندم و جو و غارهای فراوان یکی ا دیدنی ترین ییلاقات گیلان به شمار می آید. اشکورات قسمتی از رحیم باد رودسر است که در جنوب شهر کلاچای قرار گرفته است. این ییلاق از کوه های سماموس تا کوه های البرز امتداد یافته است و  این منطقه در واقع از جنوبی‌ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز می‌شود و تا جنوبی‌ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه پیدا می‌کند.  این محدوده از جنوب به استان قزوین، از غرب به شهرستان املش، شهرستان سیاهکل و بخش رودبار الموت، از شرق به بخش کوهستانی رامسر و شهرستان تنکابن و از شمال به دامنه‌های کوهستانی بخش رحیم آباد و شهرستان رامسر محدود می‌شود. 

کاوشگران با جستجوهای پی در پی دریافته اند که ناحیه اشکور به گذشته های دور برمیگرددو این ناحیه به گفته برخی از تاریخ شناسان قدمت 3000 ساله دارد. گفته میشود که حاکمان آل بویه و آل زیار در اشکور حکومت می‌کردند و چرا  که روستایی به نام «بویه» در دهستان سمام، بخش رانکوه در شهرستان املش قرار دارد.منطقه اشکور پوشش گیاهی بسیار غنی دارد و در این منطقه انواع و اقسام محصولات کشاورزی نظیر فندق گندم، جو، عدس، لوبیا، سیب‌زمینی، سبزیجات، صیفی‌جات، بامیه، کدو حلوایی، ذرت، زعفران، سیر و پیاز کشت میشود. علاوه ب این ها گیاهان داروی بسیاری نیز در این خطه کشت میشوند که تعداد آنها به 50 عدد میرسد و از میان آنها میتوان به  گل گاو زبان، باباآدم، بنفشه، قارچ خوراکی، گزنه، گلپر، کنگر، گون و همیشه بهار اشاره کرد.
 اگر در مرداد به این منطقه فر کنید میتوانید شاهد جشن های باستانی نووز که با جشن نوروزبل مشهور است باشید. جشن نوروز بل در اولین ماه  گیلانی در تقویم  دیلمی، یعنی در نیمه مرداد ماه برگزار میشود.  نوروزبل به‌معنای «آتش نوروزی» است. اصیل نشینان این منطقه از دیر با در  غروب اسفندارما برابر با «نوروزماه» (۱۵ مرداد ماه)  به استقبال سال نو میروند. آنها با روشن کردن آتش بزرگی روی یک تچه اهال را به گرداگرد آتش دعوت کرده و دور و اطراف آن به پایکوبی و شادمانی میپردازند. در حین این دشت شهعر زیر خوانده میشود:
گروم گروم - گروم بل ، نوروز ما و نوروز بل (ای شعله بلند آتش که گرگر می‌سوزی و فروزانی)
نوسال ببی سال سو (امیدوارم در این سال نو، سال نور و روشنایی باشی)
نوبدی خونه واشو (و به خانه و کاشانه ما نعمت و فراوانی ببخشی.)

عجایب هفت گانه اشکورات:

1.    کوه سنگی عروس و داماد؛ روستای زیاز: این کوه سنگی یکی از عجایب این منطقه است. این کوه که در بخش اشکور سفلی  قرار دارد دارای روایت افسانه ای میان مردم محلی است که گفته میشود دختر و پسر جوانی بدون اجازه والدین، زندگی زناشویی خود را آغاز می‌کنند؛ اما نفرین والدین آن‌ها موجب می‌شود تا این دو در این منطقه به دو سنگ تبدیل شوند..

2.    دریاچه صمدآباد؛ روستای صمدآباد: این دریاچه که در میان کوه ها واقع شده است و زیبایی خاصی دارد نیز داستانی در میان مرم محلی و بومیان دارد. بومیان میگویند د گذشته های دور دو سید در تاریکی شب وارد این منطقه شدند؛ اما کسی قبول نکرد که آن‌ها را در خانه خود بپذیرد. در نهایت، این دو فرد، وارد خانه‌ای می‌شوند که یک پیرزن تنها در آن زندگی می‌کرد. آن‌ها به پیرزن می‌گویند که به‌زودی تمام روستا را آب خواهد گرفت. و پس از مدتی حرف آن دو به حقیقت میپیوندد و این دریاچه به وجود می آید.

3.    غار واردار؛ روستای دلیجان: این غار قدمتی بسیاری دراد و به شکل یک تونل زیر زمینی است که دهانه آن در منطقه وادار واقع شده است.

4.    رودخانه و چشمه آسمانرود؛ روستای گیری:

5.    دارگردان رجه؛ روستای گیری : در کوهپایه ی قله معروف باکو چند آثار طبیعی به وجود آمده اسن که گویی تصویر چند انسان که در  حال حمل درخت هستند را نشان میدهد.

6.    تونل یازن؛ روستای یازن: این تونل که بسیارطولانی است به گفته محلی ها در انبار کاه فردی به نام صدرالله واقع شده بوده و معتقدند این تونل حتما به جایی راه دارد که تا کنون مشخص نشده.

7.    مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر (ع)؛ روستای رودبارک : این مقبره که متعلق به رن سوم هجری است منصوب به اممادگانی است که گفته میشود هفت امامزاده درون آن دفن شده اند. این مسجد بام سفال چینی بسیار زیبایی دارد که نباید دیدن آن را از دست بدهید.

برای رسیدن به اشکورات از تهران میتوانید یه مسیر مختلف را امتحان کنید.

مسیر 1: از آزاد راه کرج-قزوین عبور کرده و ققبل از رسیدن به رشت وارد جاده سراوان شده و پس از عبور از لاهیجان، لنگرود و رودسر، قبل از کلاچای به بخش رحیم آباد و منطقه سرسبز اشکورات می‌رسید.

مسیر 2: از جاده چالوس به سمت مازندان بروید و از شهر های چالوس و نمک آبرود و تنکابن و رامر و چابکسر عبور کنید تا به کلاچای رسیده و از آنجا به اشکورات بروید.

مسیر3 : از شهر قزوین نیز میتوانید به اشکورات بریطسید. این مسیر از دو مسیر قبلی متفاوت است و مسافت کوتاه تری را نیز در پیش خواهید داشت. بدیثن صورت که از شهر قزوین، دانشگاه بین‌المللی آزاد قزوین، جاده باراجین، زرشک، گردنه گدوک، کامان، فلار، بهرام آباد، شهر رازمیان (مرکز الموت غربی)، هیر، ویار، گردنه گون کوه، سپارده، لشکان، پرندان، بارگاه دشت، کاکرود، سی پل، گرمابدشت، جیرکل، نیلو، سفید آب؛ طول لات و شهر رحیم آباد عبور میکنید.این جاده با هدف کمک به اکوتوریسم منطه یجاد شده است چرا که این جاده خود از مناظر دیدنی بسیاری برخوردار است و یکی از جابه های گردشگریبه شمار می آیثد. جاده مذکور تا روستای هیر آسفالته است؛ پس از آن باید وارد جاده خاکی شوید تا از روستای ویار (آخرین روستای منطقه شمال قزوین) عبور کنید و به گردنه گون کوه (ارتفاع ۲۷۰۰ متر) برسید. پس از گذشتن از این گردنه به روستای سپارده (ارتفاع ۱۹۰۰ متری) از شهرستان رامسر خواهید رسید. پس از آن با حدود ۱۰ کیلومتر رانندگی به روستاهای لشکان (اولین روستای استان گیلان) و ابتدای جاده آسفالت می‌رسید (کل مسیر خاکی، حدود ۲۰ کیلومتر است).

دشت النزه

منطقه ییلاقی دشت النزه در شاندرمن ماسال، از همه طرف با کوه‌های سرسبز احاطه شده است و در روبه‌روی آن بقعه امامزاده ابراهیم النزه قرار دارد. آب‌وهوای خنک و معتدل و خانه‌های چوبی قشنگی که امکان اجاره آن‌ها برای گردشگران وجود دارد، چشمه و آبشار در اطراف بقعه امامزاده، رودخانه‌های پرآب، ارتفاعات زیبا و سرسبز، صدای رمه‌های گوسفندان، گله‌ اسب‌های وحشی و... همه‌وهمه از ویژگی‌های منحصربه فرد این منطقه به‌حساب می‌آیند. برای سفر به دشت النزه، پس از میدان شهدای شاندرمن به‌سمت چپ حرکت کنید تا به جاده شاندرمن-النزه وارد شوید و در ادامه با گذر از روستاهای مختلفی نظیر سنفیه، چای خاله، چپرود، گسکیجان، اولم و بیتم،‌ در نهایت به این منطقه زیبا خواهید رسید. اگر قصد اقامت شبانه در این منطقه را دارید، می‌توانید از مردم محلی خانه‌ای چوبی اجاره کرده و شبی رویایی را در این طبیعت بکر و تماشایی سپری کنید.

دیلمان

دیلمان از شهرستان سیاهکل است که در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است. این ییلاق در شرق گیلان قرار دارد  و دای طبیعت بکری است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود میخواند. این منطقه طبیعت بکری دارد که در کنار خانه های چوبی و چسم انداز های زیبایش به یکی از محبوب ترین ییلاقات گیلان تبدیل شده است. در این منطقه میتوانید چرای آزادانه گله های اسب های وحشی و دامای مختلف را بشنوید و از صدای گوشنواز زنگوله هایشان لذت ببرید. این منطقه در تمام فصول سال دارای آب و هوای بسیار سردی است که شمارا مجبور میکند همیشه با لباسهای زمستانی به آنجا سر کنید حتی اگر در دل تابستان باشی.در این منطقه رشستوران های متعددی وجود دارد که با غذاهای محلی از شما پذیرایی میکنند و کباب هایی را برایتان سرو میکنند که نظیر آنهارا در هیچ کجای دیگر ندیده اید. دیلمان، ۸۸ کیلومتر از رشت و ۲۵ کیلومتر با سیاهکل فاصله دارد. برای دسترسی به دیلمان، پس از عبور از مسیر ۴۴ کیلومتری رشت به لاهیجان، باید از طریق جاده‌ای فرعی، راهی سیاهکل شوید و با گذشتن از آن و در مسیری ۴۴ کیلومتری، به منطقه‌ی زیبا و ییلاقی دیلمان برسید. در واقع مسیر دیلمان شامل جاده‌های پرپیچ‌وخمی می‌شود که از دل جنگل و روستاهای سرسبز عبور می‌کند و می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد.
برای داشتن اقامت در دیلمان بهترین راه و گزینه کمپ کردن در طبیعت آنجاست اما اگ تجهیزات مناسب طبیعت گردی را ندارید بهتر است برای رزرو هتل به سیاهکل و یا لاهیجان مراجعه کنید.

بلوردکان

بلوردکان یکی دیگر از ییلاقات گیلان است که زیبایی های خاص خودش را دارد.. این منطقه بیشتر منطه ای جنگلی است که رودخانه ای خروشان از میان آن عبور کرده. بلوردکان از توابع دهستان لات لیل و در بخش اطاق ور شهرستان لنگرود قرار داد. این ییلاق با شهر املش تنها 12 کیلومتر فاصله دارد. این ییلا نیز مانند سایر ییلاق های گیلان از آب و هوای خنک و ویژه ای برخوردار است که در کنار مناظر زیبایی که به چشم  های شما هدیه میکند یکی از بهترزین مقاصد سفر در تابستان خواهد بود. به علاوه در این ییلاق ف5راورده های تازه دام ها و عسل به فروش مرسد که از کیفیت و طعم آنها ساعتها میتوان سخن گفت. اگر قصد سفر به بلوردکان را دارد برای اقامت میتوانید از کلبه های چوبی که اجاره داده میشوند استفاده کنید و یا برای اقامت در هتل به لنگرود مراجعه کنید.

  • 20 تیر ، 1400
  • 141

دیدگاه - 1

علی رنجبر

ادم توی زندگیش کلی وقت خالی داشته باشه و بره همه ی ییلاقات گیلان رو ببینه و توش زندگی کنه
2 ماه پیش

نظر دهید