021-49029
معرفی جاهای دیدنی چالوس

معرفی جاهای دیدنی چالوس

چالوس یکی از شهر های مشهوردر غرب مازندران است که به دلیل آب و هوای متبوع که دارد یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری در مازندران به شمار میرود. این شهر یکی از زیباترین شهر ههای مازندرانبه شمار میرود که سالانه گردشگران و مسافران زیادی را در خود جای میدهد. چالوس را مستوان مهم ترین شهر توریستی مازندران دانست، چرا که این شهر سرشار از جاهای دیدنی و بیعت ها و مناظر بکر است و در کنار این همه زیبایی امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری نیز دارد.

موقعیت جغرافیایی چالوس به گونه ای است که هم از نزدیکی به  دریا برخوردار است و هم در کنار بسیار زیبا و انبوه مازندران واقع شده است. از جاهای دیدنی چالو میتوان به شهرک توریستی نمک آبرود، جاده چالوس،پارک جنگلی فین، ساحل رادیو دریا، ساحل سیترا،ساحل نمک آبرود و  مجموعه ساحلی البرز اشاره کرد. کاخی نیز به نام کاخ چایخوران در شهر چالوس وجود دارد که از جمله بناهای تاریخی این شهر به شمار میرود که قدمت آن به دوره پهلوی بر میگردد.

این شهر علاوه بر جاهای دیدنی متععدی که درون خود دارد با موقعیت قرار گیری اش به بسیاری از جاذبه های گردشگری شهر های دیگر مازندران نیز نزدیک است. از جمله این جاهای دیدنی میتوان به مرداب هسل، دریاچه ولشت،روستای ناتر و روستای کندلوس اشاره کرد.  در این مطلب قصد داریم به معرفی جاهای دیدنی چالوس بپردازیم.

جاده چالوس

برای معرفی چالوس بهتر است ابتدا از جاده چالوس شروع کنیم. این جاده یکی از زیباترین جاده های ایران است که با نام جاده 59 نیز خوانده میشود. جاده چالوس در سال 1312 بهره برداری شده است. این جاده 160 کلومتر مسافت دارد که یکی از محبوب ترین جاده های اسران به شمار میرود. از آنجایی که این جاده در زمانهای بسیار دور ساخته شده است از امکانات چندانی برخوردار نیست و دارای پیچ های تند و خطرناک  است. با اینحال زیبایی های این جاده در تمام فصول این جاده را به یکی از پر تردد ترین جاده های کشور تبدیل کرده است.

جاده چالوس تهران را بهمازندران و چالوس متصل میکند و یکی از دیدنی ترین مسیرهای ایران و چالوس به شمار میرود. در مسیر این جاده روستاها دیدنی بسیاری ئجود دارد که هرکدام از آنها یکی از جاهای دیدنی چالوس به شمار میروند. مثلا در کیلومتر 15 جاده چالوس روستایی به نام روستای نوجان وجود دارد که پر ازست از جاذبه های گردشگری که یکی از این جاذبه ها آبشار نوجان است که از دینی های مهم این منطقه به شمار میرود.
روستای زیبای گچسر، چشمه وله در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی کرج،روستای آتشگاه، قلعه‌ی تاریخی صلصال،چشمه وله، آبشار بی‌همتای هفت چشمه در ۱۷ کلیومتری این جاده، قلعه‌ی دزدبند، کاخ شهرستانک، غار زیبای یخ مراد و امام‌زاده سپهسالار

پارک جنگلی فین

همانطور که گفتیم یکی از جاهای دیدنی شهر چالوس پارک جنگلی فین است. این پارک جنگلی در 6 کسلومتری محور پالوس کرج قرار گرفته است و در بستر رودخانه ی چالوس قرار دارد به همین دلیل دارای طبیعتی بکر و دیدنی است. در گذشته در این منطقه روستایی به همین نام وجود داشته است که امروزه اثری از این روستا باقی نمانده. در عوض در این پارک جنگلی کلبه ها و کومه هایی برای اسکان دادن به مسافران در نظر گرفته شده که همه ی این اسکان ها چوبی بوده و یک جلوه ی خاص و دیدنی در این پارک ایجاد کرده است. 

در این پارک انواع امکانات رفاهی از جمله  سرویس بهداشتی، پارکینگ، کافه و رستوران، آلاچیق، مکان‌های برپایی چادر، فروشگاه، نیمکت و محل بازی کودکان وجود دارد که میتواند سفر شمارا خاطره انگیز کند. بهترین زمان سفر به پارک جنگلی فین در اردیبهشت ماه است گچرا که در این ماه این جنگل در اوج طراوت و زیبایی خودش قرار دارد و میتواند مناظری بکر و رویایی پیشکش نگاه شما کند.

پل زغال

یکی دیگر از جاهای دیدنی چالوس پل زغال است. این پل بر روی رودخانه ی چالوس قرار گرفته است و در سال 1307 توسط پهلوی اول تاسیس ده است. پل زغال بین شهر پالوس و مرزن آباد قرار گرفته است و از اهمیت ترابری بسیار زیادی نیز برخوردار است. ضمن آنکه جلوه ی تاریخی این پل به  این منطقه نمای بسایر زیبایی بخشیده است که مسافران را فرا میخواند تا از این پل قدیمی و زیبا دیدن کنند.پل زغال در جاده کندوان قرار دارد و دارای 39 متر طول و 6 متر عرض است و دهانه ی طاق مانندی دارد که آب رودخانه از آن عبور کند، زول این دهانه نیز به 20 متر میرسد. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۸۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نمک آبرود

نمک آب رود مهم ترین منطقه گردشگری در 12 کیلومتری چالوس است که کسی نیست نام آن را نشنیده باشد.نمک آبرود یکی از شهرستانهای غرب ماندران به شمار میرود که دارای 750 هکتار مساحت است.  دلیل محبوبیت نمک آب رود ساحل زیبای آن و امکانات رفاهی و تفریحی متعددی است که در آن وجود دارد. ضمن اینکه آب و هوای این منطقه به قدری خوب ایت که در تمام فصول به خصوص در پاییز و بهار میتوان از این آب و هوا و از سفر به این شهر لذت برد.

تله کابین نمک آبرود که یکی از معروف ترین تله کابین های شمال ایران است، یکی از امکانات تفریحی چالوس و مازندران به شمار میرود. این تله کابین 2100 متر طول دارد که با طی این مسیر شمارا به قله مردوبن که در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا قرار دارد میرساند. این تله کابین یکی خط دیگر نیز دداد که طول این 1700 متر است اما سرعت آن از خط یک تله کابین بیشتر بوده و چیزی حدود دو برابر سرعت آن است. این خط شمارا به ارتفاع 700 متری و در جایی که قله دیوحکام واقع شده است میرساند.

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی چالوس در نک آبرود پل معلق این شهر است. پل معلق نمک آبرود بین دو کوه دیوحمام و مدوبن قرار دارد و یکی از ززیباترین پل های معلق در ایران است. بهترین زمان بازدید از این پل در بهار و یا پاییز است که میتوانید از منظره رنگارنگی که در زیر پایتان وجود دارد لذت ببرید. اگر به عکاسی علاقمندید این پل یکی از بهترین جاهایی است که میتوانید به آن مراجعه کنید. نمک آبرود امکانات تفریحی دیگر نظیر سورتمه و زیپ لاین نیز دارد که هردوی آنها از بهترین تفریحات چالوس به شمار میروند و با مراجعه به آنها میتوانید سفری هیثجان انگیز برای خود رقم بزنید.

دریاچه ولشت

یکی دیگر از جاهای دیدنی چالوس دریاچه ولشت است. دریاچه ولشت را میتوان زیبا ترین دریاچه مازندران و چالوس دانست. این دریاچه یکی از بهترین مناطق برای طبیعت گردی و کمپ کردن در زبیعت است. و اگر اهل شبمانی در طبیعت هستید این دریاچه یکی از بهترین جاهایی است که میتوانید در آن به شب مانی در طبیعت بپردازید. این دریاچه تنها ا آب باران و چمه هایی که در درونش جریان دارد تغذیه میشود، بنا براین هیچگونه جوش و خروشی در سطح دریاچه نخواهید دید. حرکت آرام آب این دریاچه در کنار مناظر بکر و دیدنی اطرافش یکی از بهترین تاصویر را در اختیار شما قرار میدهد.

در کنار دریاچه ولشت میتوانید پرواز پرندگان مهاجر زیادی را تماشا کنید. به علاوه تماشای گله ی اسب های وحشی که آزادانه در آن حوالی میدوند نیز بسیار لذت بخش خواهد بود. دریاچه ولشت بعد از روستایی به نام کردیچال واقع شده است که در فاصله 30 کیلومتری شهر چالوس قرار دارد. مسیر دسترسی به این دریاچه آسفالت است. تنها در نزدیکی خود دریاچه بشی از مسیر به جاده خاکی تبدیل میشود که بهتر ایت این مسافت را پیاده روی کنید.

اگر در تاستان به این دریاچه سفر میکنید، باید بدانید که این دریاچه بهترین محل برای شنا و آبتنی  در این فصل است. البته اگر شنا بلد نیستید به هیچ عنوان نباید در این دریاچه به شنا کردن بپردازید چرا که دریاچه ولشت بسیار عمیق است و دارای آب شیرین و سنگین نیز هست که ممکن است خطراتی بیافریند. قایق سواری نیز یکی از تفریحاتی است که میتوانید در کنار این دریاچه داشته باشید. در این دریاچه انواع قایق ها مثل  قایق دونات (قایق‌های گرد با میز وسط)، قایق برقی، پدالی (قو) و قایق موتوری مهیا است و به مسافران اجاره داده میشود تا از قایق سواری در این دریاچه نهایت لذت را ببریند.اگر اهل ماهیگیری هستید نیز دریاچه ولشت یکی از بهترین جاهای دیدنی چالوس برای شما خواهد بود چرا که در این دریاچه ی آب شیرین انواع آبزیان نظیر کولی، اردک ماهی و ماهی سفید است و ماهی کپور است و اگر ابزار ماهیگیری داشته باشید به راحتی میتوانید این ماهی هارا شکار کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه ولشت

مسیر اصلی دسترسی به دریاچه ولشت از جاده چالوس آغاز می‌شود. با حرکت از شهر چالوس به طرف تهران، پس از ۲۳ کیلومتر رانندگی در این محور ارتباطی و گذشتن از پل کجور، درست سه کیلومتر قبل از شهر مرزن آباد، یک راه آسفالته فرعی در سمت راست و به سمت غرب، برای رسیدن به دریاچه وجود دارد. پس از خروج از جاده اصلی و وارد شدن به این راه آسفالته و عبور از پیچ‌ها، سربالایی‌ها و جنگل‌های دیدنی کاج، به روستای «سنار» می‌رسید. بعد از این روستا یک مسیر خاکی و نه چندان مناسب به طول پنج کیلومتر شما را به جناح جنوبی دریاچه ولشت می‌رساند.

کاخ چایخوران

کاخ چاى‌خوران چالوس اوايل سلطنت سلسلهٔ‌ پهلوى ساخته شد و نماى داخلى و خارجى آن تزئينات گچبرى و کاشى‌‌کارى بسيار زيبا دارد. اين کاخ برخلاف ساير کاخ‌هاى اين دوره، بسيار ساد و بى‌پيرايه است. مصالح عمدهٔ‌ آن را سنگ و آجر تشکيل مى‌دهد و پوشش بام آن به صورت شيروانى است. ساختمان کاخ تراسى دارد که به شيوهٔ خاصى نرده‌چينى شده است. نفوذ معمارى اروپايى در ساختمان کاخ نيز به وضوح مشهود است. اين کاخ همان‌طور که از نامش پيداست، به منظور استراحت‌گاه موقت و کوتاه‌مدت استفاده مى‌شده است.

 ساختمان کاخ که سابقاً به خاطر ويژگى‌هاى معمارى و هنرى مورد توجه بود به علت عدم مراقبت مسئولين وقت به حالت مخروبه و نيمه ويرانه درآمد. در سال ۱۳۵۴ اقداماتى در جهت مرمت و بازسازى قسمت‌هاى تخريب شدهٔ آن، به وسيله سازمان ميراث فرهنگى انجام شده است. این کاخ دارای 4000 متر مربع مساحت است و دارای یک طبقه و یک زیر زمین است که دو ورودی در شرق و غرب بنا وجود دارد.هرچند که بازدید از داخل این کاخ میسر نیست اما تماشای نمای بیرونی کاخ چایخوردان و گچبری های انجام گرفته در آن بسیار لذت بخش خواهد بود.
برای بازدید از این کاخ باید به سمت میدان معلم شهر چالوس رفته و در جنوب این میدان و در نزدیکی ساختمان دادگستری این کاخ را تماشا کنید.

آبشار اکاپل

از دیگر دیدنی های چالوس آبشار اکاپل است که در جنوب غربی شهر چالوس قرار دارد و در مرز کلار دشت و چالوس واقع شده است. این آبشار در ارتفاعات رشته کوه البرز قرار گرفته است و برای بازدید از ان باید دقایقی را صرف کوهپیمایی در طبیعت کنید. این آبشار و مراتع اطذافش یکی از بهترین نقاط برای گردشگری در چالوس است. همچنین برای طبیعت گردی  و کمپینگ در طبیعت نیز این آبشار بهترین انتخاب خواهد بود. چرا که در اطراف این آبشار جاهای دیدنی دیگری نظیر دریاچه ولشت و رودهای فصلی متعدد نیز وجود دارد.

مرداب هسل

همانطور که گفتیم یکی دیگر از جاهای دیدنی چالوس، مرداب هسل است که به تالاب کَنّیچال نیز معروف است. این مرداب از این رو بسیار معروف و محوب است که در فصول مختلف به رنگهای مختلفی در می آید. مرداب هسل در شهر چالوس واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 240 متر است. برای رسیدن به این مرداب و تماشای آن باید از یک جنگل انبوه و زیبا گذر کنید. عبور از این جنگل خود یکی از جدابیت های سفر شما خواهد شد، مرداب هسل نزدیک به 4000 متر مساحت دارد و عمق آن نیز به بیش از دو متر میرسد. گفته میشود که در گذشته عمق مرداب هسل بسیار بیشتر بوده و در برخی از قسمت ها به 15 متر نیز میرسیده است. 

جالب است بدانید که هیچ رودی به این مرداب نمیریزد و آب این مرداب توسط چشمه ای که در زیر یک درخت کهن وجود دارد تامین میشود گاهی که آب این مرداب به ندرت سرریز میشود توسط شیاری که در سمت راست این مردابقرار دارد به دره چالوس میریزد. این مرداب در نیمه دوم پاییز به بیشترین حجم خود میرسد.آب این مرداب همیشه در سکون و آرامش است، و هیج امواجی بر روی سطح آب این مرداب دیده نمیشود و در عوض جلبک ها تمام سطح آب این مرداب را پوشانده اند. جلبک هایی که در زیر سایه درختان به رنگ سبز درآمده اند و درجاهایی که نور خورشید به آنها رسیده است قرمز رنگ هستند. هسل به معنای راکد است و در گذشته چندین خانواده که به دامپروری مشغول بودند در ازراف این مرداب زندگی میکردند.

 البته از 50 سال پیش تا کنون دیگر هیچ خانواده ای در اطراف این مرداب زندگی نمیکند و این موضوع مرداب هسل را به بکر ترین منطقه و جاذبه ی گردشگری چالوس تبدیل کرده است.هرچند که در گذشته تعداد جانورانی که در اطراف این مرداب زندگی میکردند بسیار بیشتربوده و حتی یوزپلنگ و پلنگ نیز در اطراف این مرداب دیده میشده اما امروزه به دلیل تغییر اکوسیستم این مرداب و بازشدن پای گردشگران به آن این مرداب زیستگاه جانوران زیادی نیست.در داخل مرداب هیچ ماهی ای زندگی نمیکند اما محیط اطراف آن محل بسیار خوبی برای زندگی دوزیستانیث چون وزغ ها و قورباغه ها میباشد.

پوشش گیاهی منطقه مرداب هسل بسیار غنی و زیبا و دیدنی است. درختانی چون درخت ممرز، انجیلی، راش،شمشماد،داغداغان و بعضی از درخت های میوه از جمله پوشش گیاهی اطراف مرداب هسل هستند. در صول مختلف میتوانید از میوه های این درختان جنگلی نیز استفاده کنید میوه هایی مثل انگور،سیب،انار، انجیر، و برخی از گیاهان داردویی مثل بابونه و انواع سبزی هایی که محلی ها آنها را بهتر میشناسند.

دسترسی به مرداب هسل

همانطور که گفته شد مرداب هسل از دیدنی های شهر چالوس است و در بین دو روستا با نام های سینوا و طلاجو واقع شده است. این روستا در 15 کسلومتری شهر مرزن آباد و در 10 کیلومتری چالوس قرار گرفته است و در اعماق یک جنگل که مشل موزی خوانده میشود واقع شده.جنگل مشل موزی خود یکی از دیدنی های چالوس به شمار میرود که با نام های مشعل و یا محمد آباد نیز خوانده میشود. جنگل مشل موزی از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و از جنوب به جنگل های سوته لار منتهی میشود که مقصد بسیار خوبی برای طبیعت گردیو گلگشت میباشد.

  • 04 شهریور ، 1400
  • 99

دیدگاه - 1

سین جی

پتانسیل این رو دارم که تا ابد برم و توی چالوس زندگی کنم
2 ماه پیش

نظر دهید