021-49029
معرفی 6 کویر جذاب در استان اصفهان

معرفی 6 کویر جذاب در استان اصفهان

کویر گردی جزو فعالیت های بسیار محبوب در بین انسان ها است که همه ساله، افراد بسیار زیادی اقدام به انجام آن می کنند. همانطور که می دانید، در کشور ایران، وسعت بسیار زیادی را منطقه کویری تشکیل داده است. همچنین باید اشاره کنیم که عمومی بخش های این کشور دارای آب و هوای گرم و خشک هستند. آب و هوایی که در بیابان ها می توان به آن رو به رو شد. درون ایران، گزینه های بسیار زیادی برای کویر نوردی وجود دارد که هر کدام از آن ها، دارای ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به خود بوده اند و همچنین، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند. اما باید اشاره کنیم که برخی از کویر های ایران، نسبت به سایر کویر ها، دارای جذابیت و محبوبیت بسیار بیشتری هستند. به همین سبب، می توان گفت که بازدید از آن ها برای همگان واجب است.

بهترین و عالی ترین کویر های ایران، در استان اصفهان قرار دارد. استانی که می توان گفت به دلیل وجود تعداد بسیار زیادی از جاذبه های تاریخی و گردشگری، جزو توریستی ترین استان های ایران به شمار می رود. جذابیت های موجود در استان اصفهان، محدود به وجود سازه های تاریخی بسیار خاص و منحصر به فرد و همچنین جاذبه های گردشگری مختلف نیست. بلکه باید اشاره کنیم که وجود کویر های زیبا و خاص که کاملا مناسب برای کویر نوردی هستند در این استان، سبب می شود تا آمار بازدید کنندگان این استان بیشتر شود. لازم به ذکر است که با شناخت کویر های استان اصفهان، می توانید سفری لذت بخش داشته و یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین کویر نوردی های عمرتان را تجربه نمایید. 

در ادامه این مطلب، قصد داریم تا برخی از جذاب ترین و زیباترین کویر های اصفهان را به شما معرفی کنیم. با بازدید از این کویر ها، می توانید یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر های خود را تجربه نمایید و از بی نظیر ترین و خاص ترین چشم انداز هایی که در این مناطق یافت می شود بازدید کنید. پس اگر به دنبال مقصدی برای سفر در زمستان هستید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی کویر های اصفهان

موقعیت مکانی استان اصفهان، درست در بخش کویری کشور ایران می باشد. در واقع باید اشاره کنیم که با سفر به استان اصفهان، به وضوح می توان دریافت که آب و هوا در این منطقه بسیار گرم بوده و علاوه بر این، باید اشاره کنیم که بیشتر بخش های این منطقه، با توجه به کویری بودن، دارای فضای سبز بسیار کمی است. 

در نتیجه به طور کل، می توان با منطقه ای گرم و خشک رو به رو شد که در فصول سرد سال، می تواند یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای سفر باشد. به طور کلی در استان اصفهان، حدود 6 کویر وجود دارد که با بهره مندی از آن ها، می توانید یکی از عالی ترین و لذت بخش ترین سفر های خود را تجربه نمایید. در لیست زیر، می توانید با 6 مورد از زیبا ترین و دیدنی ترین کویر های ایران آشنا شوید. اگر علاقه مند به سفر به کویر هستید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

1.    کویر ریگ جن، ترسناک ترین کویر های اصفهان

از کویر های اصفهان، می توان به موارد متعددی اشاره کرد. اما باید اشاره کنیم که یکی از این کویر ها، دارای عجیب ترین و ترسناک ترین محیط می باشد. کویر ریگ جن، یکی از مشهور ترین کویر های ایران می باشد که همه ساله، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. همه این کویر را به ترسناک بودن آن توصیف می کنند. در این خصوص باید اشاره کنیم که کویر ریگ جن، از جمله کویر هایی است که توانسته افراد بسیار زیادی را سردرگم کند. حتی باید اشاره کنیم که این کویر، خشن ترین کویر ایران به شمار می رود چرا که در یک ثانیه می تواند خطرات بسیار زیادی را برای شما به ارمغان آورد. به همین سبب، سفر به کویر ریگ جن به هر فردی توصیه نمی شود و فقط افرادی که در کویر نوردی حرفه ای هستند و تجربه بسیار زیادی در این حرفه دارند می توانند از آن بازدید کنند.

کویر ریگ جن، کویری است که در هر ثانیه، شکل آن تغییر می کند. و در نهایت، شکلی که در 5 دقیقه گذشته از آن دیده شده، دیگر وجود ندارد. این مساله سبب شده  تا کویر ریگ جن به عنوان یکی از رمز آلود ترین کویر های ایران شناخته شود. اگر در کویر نوردی تبحر دارید، توصیه می کنیم با رعایت تمامی نکات ایمنی، اقدام به بازدید از این کویر بی نظیر و بسیار جذاب کنید. اما باید اشاره کنیم که همگان، کویر ریگ جن را به نام مثلث برمودای ایران می شناسند.

کویر مصر از زیباترین کویر های اصفهان

2.    کویر مصر، زیباترین کویر ایران

در کشور ایران، برخی از کویر ها بسیار مشهور هستند و همه ساله، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند. کویر مصر نیز یکی از این کویر ها می باشد که می توان گفت، در بین سایر کویر های دیگر، بسیار محبوب تر و پر بازدید تر است. کویر مصر، از جمله جاذبه های دیدنی در دل دشت کویر است که با دسترسی به استان اصفهان می توان از آن بازدید نمود. با بازدید از کویر مصر، می توانید شاهد بی نظیر ترین و عالی ترین مناظر و چشم انداز ها باشید. برای رسیدن به کویر مصر، باید در استان اصفهان، به سمت خور حرکت کرده و در نهایت، در فاصله 55 کیلومتری این شهرستان، یکی از بی نظیر ترین و زیبا ترین کویر های ایران را مشاهده نمایید. 

کویر مصر، با داشتن وسعت بسیار زیاد، گزینه بسیار مناسبی برای انجام تفریحات متعدد می باشد. به عنوان مثال، با بازدید از کویر مصر که جزو مشهور ترین کویر های اصفهان می باشد، می توانید به انجام فعالیت های تفریحی از قبیل شتر سواری، موتور چهار چرخ، دوچرخه سواری، سافاری، عکاسی، کمپ در دل کویر، پیاده روی، و بسیاری از عوامل دیگر بپردازید. یکی از جذاب ترنی خصوصیاتی که در خصوص کویر مصر وجود دارد این است که درون کویر مصر می توان از اقامتگاه های بوم گردی بهره مند شد. 

با توجه به این که اقامتگاه های بوم گردی، مکان های بسیار مناسبی برای اقامت در کویر هستند، شما می توانید از این اقامتگاه ها بهره مند شده و در نهایت، بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر خود به کویر را تجربه نمایید. اگر هم قصد دارید تا از امکانات رفاهی خوب بهره مند شوید، باید اشاره کنیم در روستای مصر که در این کویر اصفهان قرار دارد استفاده کرده و در نهایت، از سوپرمارکت ها، سرویس های بهداشتی، و ... بهره مند شوید.

3.    کویر مرنجاب، از زیباترین کویر های اصفهان

یکی دیگر از کویر های اصفهان که بازدید از آن برای همگان واجب است، کویر مرنجاب می باشد. کویر مرنجاب، با داشتن چشم انداز های بسیار جذاب و زیبا و همچنین جاذبه های گردشگری متعدد، یکی از کویر های مناسب برای سفر کردن می باشد. به طور کلی، تمامی کویر های اصفهان، در دل دشت کویر قرار دارند. و کویر مرنجاب نیز از این قائده مستثنی نیست و درست درون دشت کویر واقع شده است. کویر مرنجاب، یکی از کوچک ترین کویر های اصفهان شناخته می شود که با سفر به آن، می توان شاهد مناظر بسیار جذاب و دیدنی ای بود. جالب است بدانید که با سفر به کویر مرنجاب، تنها از چشم انداز بسیار زیبا از طبیعت بهره مند نمی شوید. بلکه همچنین باید اشاره کنیم که درون این کویر، می توان شاهد جاذبه های تاریخی و سازه ای بی نظیر و بسیار جذابی بود. 

اگر علاقه مند به بازدید از سازه های تاریخی و جاذبه های تاریخی هستید، توصیه می کنیم بازدید از کویر مرنجاب که یکی از زیباترین کویر های اصفهان است را از دست ندهید. درون کویر مرنجاب، یک کاروانسرا وجود دار که می توانید با بازدید از آن، می توانید شاهد سازه ای بسیار جذاب و زیبا که در دوران صفویان ساخته شده است بهره مند شوید. این کاروانسرای عباسی یکی از مناسب ترین و بهترین گزینه ها برای اقامت در این کویر زیبا و دیدنی است و توصیه می کنیم اگر سفر به این کویر قسمتتان شد، حتما بازدید از کاروانسرای عباسی را از دست ندهید. 

4.    کویر ورزنه

کویر ورزنه، از جمله کویر های بسیار زیبا در ایران می باشد. چرا که باید اشاره کنیم که این کویر، هر ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان بوده و یکی از مناسب ترین و عالی ترین کویر ها برای سفر در فصول سرد سال به شمار می رود. جالب است بدانید که همه ساله، با فرا رسیدن فصول سرد سال، و به ویژه زمستان، افراد بسیار زیادی برای بازدید از کویر ورزنه اقدام می کنند. در کویر ورزنه، می توان شاهد بی نظیر ترین و جذاب ترین مناظر و چشم انداز ها بود. با سفر به کویر ورزنه، می توانید بر روی شن های داغ این کویر قدم بزنید و در نهایت، لذت وصف ناشدنی این اقدام را تجربه کنید. با بازدید از کویر ورزنه، همچنین می توانید از یک شهر تاریخی بسیار جذاب و دیدنی بازدید کنید. 

شهر ورزنه، یکی از شهر های قدیمی در این منطقه است که توصیه می کنیم بازدید از شهر تاریخی ورزنه را از دست ندهید. تپه ها و رمل هایی که در کویر ورزنه وجود دارد، به رنگ طلایی بوده و در زمان های طلوع و غروب آفتاب، منظره ای بسیار جذاب و زیبا را به وجود می آورد. برای دسترسی به کویر ورزنه، باید خود را به مرز استان های اصفهان و سمنان بروید. جالب است بدانید که با سفر به کویر ورزنه، می توانید اقدام به انجام فعالیت های مختلفی کنید که از آن ها می توان به موتور چهار چرخ سواری، زیپ لاین، آفرود، شتر سواری، کویر نوردی، پیاده روی بر روی رمل های بسیار زیبا و جذاب، عکاسی، و ... اشاره کرد. 

نا گفته نماند که یکی از مشهور ترین و بزرگ ترین تالاب های ایران، در این منطقه قرار دارد و در نهایت، با سفر به کویر ورزنه می توانید از این تالاب نیز بازدید کنید. تااب بین المللی گاو خونی، یک تالاب بسیار مشهور است و اگر به بازدید از کویر ورزنه رفتید، توصیه می کنیم بازدید از این تالاب زیبا و دیدنی را از دست ندهید.

5.    کویر متین آباد

متین آباد، یکی از پر بازدید ترین و محبوب ترین مناطقی است که همه ساله، با فرا رسیدن فصول سرد، افراد بسیار زیادی اقدام به بازدید از آن می کنند. اگر قصد داشته باشید که تجربه کمپ کردن در کویر را کسب کنید، بهترین و عالی ترین گزینه برای شما، کمپ کوی متین آباد است. با بازدید از کویر متین آباد، می توانید به راحتی و آسانی، لذت بهترین و عالی ترین کمپ کویری ایران را تجربه کرده و در نهایت، چند ساعتی را به سبک متفاوتی زندگی کنید. در این منطقه، می توانید اقدام به انجام فعالیت های مختلف نیز بپردازید و در نهایت، لذت بخش ترین سفر عمر خود را تجربه نمایید. 

از جمله تفریحاتی که با سفر به کویر متین آباد و کمپ کردن در این منطقه می توانید از آن بهره مند شوید، می توان به شتر سواری، رصد ستارگان بدون هیچ گونه آلودگی نوری، دوچرخه سواری، قدم زدن و پیاده روی بر روی شن های بسیار جذاب و زیبا، عکاسی از مناظر بسیار جذاب و دیدنی، و ... اشاره کرد. اگر اهل کمپ کردن هستید و همیشه به دنبال ماجراجویی در مناطق مختلف بوده اید، بازدید از کمپ متین آباد برای شما واجب است. چرا که با سفر به این منطقه، علاوه بر تجربه زندگی در چادر های کمپ در کویر، می توانید از پرورش دادن انواع حیوانات در این منطقه نیز بازدید کنید. به بیان بهتر، مردم این منطقه، با پرورش شتر مرغ، اسب، خروس و مرغ، شتر، و ... می پردازند و شما می توانید با بازدید از آن ها، اوقات بسیار خوشی را سپری نمایید.

به طور کلی اکو کمپ متین یکی از  مناسب ترین گزینه ها برای سفر بوده و افرادی که دوست دارند تا مدتی را از محیط های شهری فاصله بگیرند، می توانند با بازدید از این منطقه، تجربه بسیار متفاوت و عالی ای را کسب کنند. کویر متین یکی از پر بازدید ترین کویر های اصفهان می باشد و توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید.

همه چیز درباره کویر های اصفهان

6.    کویر ابوزیدآباد، از عجیب ترین کویر های اصفهان

کویر ابوزید آباد، یکی دیگر از کویر های اصفهان است که بازدید از آن برای همگان واجب بوده و با سفر به آن، می توان تجرهب بسیار خوبی از کویر نوردی را کسب کرد. در این کویر اصفهان، می توان شاهد حضور تعداد بسیار زیادی از کویر نوردان بود که به بازدید از مناظر بسیار جذاب و دیدنی در این منطقه آمده اند. جالب است بدانید که کویر ابوزید آباد نیز درست همانند بسیاری از کویر های دیگر ایران، دارای یک کاروانسرا درون خود می باشد. کاروانسرای این منطقه، همه ساله، میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان می باشد و همیشه، می توان چندین توریست را در این منطقه مشاهده نمود. شاید تا به حال نام شهر زیرزمینی نوش آباد به گوشتان خورده باشد. 

این شهر زیرزمینی، یکی از مشهور ترین و قدیمی ترین شهر های زیر زمینی ایران می باشد که در بین تمامی کشور ها، شهرت بسیار زیادی دارد. شهرت آن سبب شده تا همیشه افراد بسیار زیادی برای بازدید از این منطقه جذاب و دیدنی اقدام کنند. کویر ابوزید آباد، درست در نزدیکی شهر زیرزمینی نوش آباد قرار دارد و شما می توانید به راحتی و آسانی از آن بازدید نمایید. نا گفته نماند که با بازدید از کویر ابوزید آباد، می توانید انواع فعالیت ها و تفریحات مخصوص کویر را انجام دهید. از جمله این فعالیت های تفریحی می توان به آفرود، شتر سواری، موتور چهارچرخ سواری، قدم زدن و پیاده روی بر روی شن های گرم کویر، عکاسی از مناظر و چشم انداز های بسیار جذاب و دیدنی، و ... اشاره کرد. 

در نهایت شما با سفر به این کویر اصفهان، می توانید به راحتی و آسانی، در کاروانسرای این منطقه اقامت کرده و در نهایت، یکی از لذت بخش ترین و عالی ترین سفر های خود را تجربه نمایید. همچنین می توانید تجربه کمپ کردن در کویر را در این منطقه داشته باشید و به طور کلی، یکی از عالی ترین و به یاد ماندنی ترین سفر خود را تجربه کنید.

بازدید از کویر های اصفهان را از دست ندهید

در استان اصفهان، می توان شاهد تعداد بسیار زیادی از کویر های دیدنی و جذاب بود. کویر نوردی یکی از لذت بخش ترین و محبوب ترین فعالیت ها می باشد که شما می توانید برای تجربه آن، به راحتی و آسانی با سفر به استان اصفهان، از کویر های اصفهان بازدید کرده و در نهایت، لذت بخش ترین و عالی ترین تجربه سفری خود را کسب نمایید. اگر تا به حال، تجربه کویر نوردی در یکی از کویر های اصفهان که در لیست بالا به آن ها اشاره شد را داشته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و از خاطرات سفرتان برای ما بگویید. همچنین اگر سایر کویر های این منطقه را می شناسید آن را به ما معرفی کنید.

  • 07 مهر ، 1400
  • 53

دیدگاه - 1

نیوشا

کویر های اصفهان خیلی زیادن فکر نمی کردم این همه کویر همه ش توی اصفهان باشه
5 روز پیش

نظر دهید