021-91004064
دریاچه ممرز | تالاب ارواح ایران

دریاچه ممرز | تالاب ارواح ایران

دریاچه ممرز یا دریاچه ملا کلا دریاچه ای بسیار جذاب و زیبا در محدوده شمالی کشور است که امروزه، تبدیل به یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری مازندران می باشد. جالب است بدانید که دریاچه ممرز، به عنوان یکی از ترسناک ترین و عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران معرفی می شود. حتی به این دریاچه، لقب تالاب ارواح را نیز داده اند. حتی با مشاهده تصاویر این دریاچه نیز می توان حجم بالای ترس را در آن منطقه حس کرد. اما با این وجود، باید اشاره کنیم که دریاچه ارواح، جزو بی نظیر ترین و خاص ترین دریاچه های ایران بوده که امروزه، تعداد بسیار زیادی از گردشگران و بازدید کنندگان را به سمت خود جذب می کند. در واقع باید اشاره کنیم که شاید اسم دریاچه ممرز ترسناک باشد، اما با سفر به آن، می توان شاهد بی نظیر ترین و خاص ترین چشم انداز ها بود.

دریاچه ممرز، با قرار داشتن در طبیعت بی نظیر شمال کشور ایران، تبدیل به یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان مازندران شده است. در واقع همانطور که می دانید، استان مازندران، جزو بی نظیر ترین و جذاب ترین استان های ایران بوده که همه روزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. و به واسطه همین مساله، عمومی جاذبه های گردشگری این استان، مورد بازدید توریستان و گردشگران متعددی قرار می گیرد. دریاچه ممرز نیز یکی از این جاذبه های گردشگری است که با داشتن چشم اندازی بسیار جذاب و خاص تبدیل به یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری این منطقه شده است. دریاچه ممرز، دارای ویژگی ها و خصوصیات متعددی می باشد که تمامی آن ها در کنار هم، سبب شده اند تا این دریاچه، تبدیل به یکی از جذاب ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری در استان مازندران شود.

دریاچه ممرز، مکانی است که می توانید تا ساعت ها در کنار آن بنشینید و از محیط اطراف و مناظر بی نظیری که در این منطقه وجود دارد لذت ببرید. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در دریاچه ممرز، امکان انجام فعالیت های تفریحی متعددی وجود دارد که در ادامه این مطلب، آن ها را بیان کرده ایم. در واقع، در ادامه، همه چیز را درباره دریاچه ممرز و همچنین، ویژگی ها و خصوصیات آن بیان کرده ایم. همچنین باید اشاره کنیم که موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به دریاچه ممرز را معرفی نموده ایم. پس اگر تا به حال، در مورد ترسناک ترین دریاچه ایران نشنیده اید و همچنین، از آن بازدید نکرده اید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

تالاب ارواح، از زیباترین جاهای دیدنی نوشهر

دریاچه ممرز، دریاچه ای است که به هیچ عنوان، قابل مقایسه با سایر دریاچه های ایران نیست. با مشاهده تصاویری از دریاچه ممرز می توان دریافت که شکل و ظاهر دریاچه، به طور کامل متفاوت بوده و حتی ترسناک نیز است. در بین تمامی جاذبه های گردشگری مازندران، برخی از آن ها، بسیار ترسناک بوده و به همین سبب، نام آن ها در لیست ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران قرار گرفته است. 

دریاچه ممرز نوشهر که امروزه، آن را با نام تالاب ارواح نیز می شناسند، یکی از این جاذبه های گردشگری ترسناک است. تالاب ارواح، با وجود ترسناک بودن، دارای منظره ای بسیار خاص و زیبا است. اما این دریاچه چه تفاوتی با سایر دریاچه های ایران دارد و چه ویژگی ها و خصوصیاتی در آن وجود دارد که سبب شده تا تبدیل به یکی از جذاب ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری ایران شود؟ 

دریاچه ممرز تالاب ارواح

مناظر دیدنی اطراف دریاچه ممرز

با سفر به دریاچه ممرز، باید مسیری بسیار جذاب و زیبا را پشت سر بگذارید. در واقع باید اشاره کنیم که نه تنها خود دریاچه ممرز، دارای منظره و چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای است، بلکه مسیر دسترسی به آن نیز دارای چشم انداز بسیار جذاب و زیبایی بوده و می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در روحیات شما داشته باشد. در اطراف دریاچه ممرز، تا چشم کار می کند درخت و بوته و پوشش گیاهی است. وجود کوه های متعلق به رشته کوه البرز نیز در همین نزدیکی ها، سبب شده تا چشم انداز بی نقصی در این منطقه ایجاد شود. یکی از جالب ترین و اصلی ترین ویژگی هایی که در خصوص دریاچه ممرز وجود دارد، این است که در این منطقه، سکوت مطلق حکم فرما است.

در واقع باید اشاره کنیم که، اگر شما هم از سر و صدا و شلوغی های شهر خسته شده اید و به دنبال یک جاذبه گردشگری بسیار جذاب و دیدنی بوده و دوست دارید تا به یکی از مکان های ساکت و خلوت که منظره زیبایی داشته باشد بروید، دریاچه ممرز بهترین و مناسب ترین انتخاب برای شما است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که اگر خوش شانس باشید، می توانید این دریاچه را غرق در مه ببینید. در نتیجه، نه تنها از سکوت لذت بخش آن استفاده کنید، بلکه همچنین منظره ای نسبتا ترسناک از محیط این منطقه را مشاهده نمایید.

چرا تالاب ارواح؟

تالاب ارواح، لقبی است که این روز ها، به دریاچه ممرز نسبت می دهند. باید اشاره کنیم که این نام، بسیار مناسب دریاچه ممرز و محیط اطراف آن است. چرا که با مشاهده تصویر دریاچه در یک قاب، می توان فهمید که این، یک دریاچه معمولی نیست. در اکثر روز های سال، محیط دریاچه مملو از مه می شود. به طوری که در برخی از بخش ها، نمی توان بستر دریاچه را مشاهده نمود. اما چیزی که این چشم انداز را عجیب تر می کند، وجود تعداد بسیار زیادی از تنه ی درختان خشکیده در بخش های مختلف دریاچه است. درون دریاچه، و در میان آب های ساکن آن، می توان تعداد بسیار زیادی تنه ی درخت را مشاهده نمود. این تنه های درختان، سبب شده اند تا چشم انداز بسیار جذاب و زیبایی در این منطقه ایجاد شود. اما با وجود مه، این منظره کمی ترسناک تر می شود. 

دریاچه ارواح، دریاچه ای بسیار جذاب و دیدنی است که در برخی از فصول، می توان شاخه های خشکیده درختان را در اطراف دریاچه مشاهده کنید. در واقع، با فرا رسیدن فصول سرد سال، تمامی این درختان خشک شده و شاخه های آن ها، به هر سمت و سویی می روند. در نهایت، چشم انداز بسیار ترسناکی را ایجاد می کنند. چیزی که این منطقه را ترسناک تر می کند، شنیده شدن صدای حیوانات وحشی است. گه گاهی، شنیده می شود. در نهایت، باید گفت که نامگذاری تالاب ارواح، برای این دریاچه، آن چنان هم بیهوده نبوده و اتفاقا بسیار هم مناسب است.

زیبایی های دریاچه ممرز

دریاچه ممرز یا همان تالاب ارواح، آن چنان هم ترسناک نیست. بلکه با سفر به آن، می توانید، زیبایی های بی اندازه ای را مشاهده کرده و در نهایت، سفر بسیار لذت بخش و به یاد ماندنی ای را تجربه کنید. یکی از بی نظیر ترین عواملی که سبب شده تا دریاچه ممرز، تبدیل به خاص ترین جاذبه گردشگری در شمال ایران شود، وجود تنه های درختان درون آب است. تنه هایی که گاهی اوقات، سر از آب بیرون می آورند و منظره ای بی نظیر و بسیار خاص را ایجاد می کنند. و برخی اوقات نیز، به طور کامل در آب فرو می روند. به گونه ای که انگار هیچ وقت هیچ تنه ای در آب وجود نداشته است. 

در برخی فصول، سطح آب دریاچه بالا رفته و در نهایت، تمامی تنه ها به زیر آب فرو می روند. و در برخی فصول دیگر، سطح آب دریاچه پایین آمده و منظره ی بی نظیر و منحصر به فردی در این منطقه ایجاد می شود. لازم به ذکر است که امروزه، اهالی این منطقه، به این درختان، درخت مرده می گویند و اگر قصد سفر به دریاچه ممرز را دارید، توصیه می کنیم حتما، فصلی را برای سفر انتخاب کنید که بتوانید این منظره بی نظیر را مشاهده کنید.

پیاده روی در جنگل 

از مزایای بازدید از دریاچه ممرز، این است که می توانید، از تفریحات متعددی بهره مند شوید. یکی از مهم ترین و اصلی ترین تفریحاتی که در این منطقه قابل انجام است، پیاده روی در جنگل های سرسبز این منطقه است. در واقع باید اشاره کنیم که دور تا دور دریاچه ممرز، درختان سر به فلک کشیده و سرسبزی است که زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده است. 

به همین سبب، باید اشاره کنیم که اگر به بازدید از دریاچه ممرز رفتید، حتما زمانی را برای پیاده روی در مسیر جنگل اختصاص دهید. درون جنگل های این منطقه، زیبایی های بی اندازه ای وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. همچنین باید اشاره کنیم که می توانید، لوازم و تجهیزات کمپینگ و پیک نیک را با خود به همراه برده و در نهایت، یکی از لذت بخش ترین و به یاد ماندنی ترین کمپ های عمر خود را تجربه نمایید. 

آفرود در مسیر دریاچه ممرز

یکی از اصلی ترین و جالب ترین تفریحاتی که در این منطقه وجود دارد، این است که می توانید در مسیر دسترسی به دریاچه ممرز، از امکان آفرود بهره ببرید. در نزدیکی های دریاچه ممرز، زمینی وجود دارد که در آن، امکان آفرود وجود دارد. اگر به خودرو های دو دیفرانسیل دسترسی دارید، می توانید با استفاده از وسایل نقلیه، به این منطقه رفته و در نهایت، به انجام یکی از لذت بخش ترین و عالی ترین تفریحات امروزی بپردازید. 

عکاسی، از بهترین تفریحات تالاب ارواح

دریاچه ممرز، یکی از زیباترین دریاچه های ایران است که امروزه، می توان به بازدید از آن پرداخت. در واقع باید اشاره کنیم که در بین انبوهی از پدیده های طبیعی و جاذبه های گردشگری، می توان عکس ها و تصاویر بسیار زیبا و دیدنی ای را به ثبت رساند. اگر قصد سفر به دریاچه ممرز را دارید، توصیه می کنیم حتما، یک دوربین عکاسی را با خود به همراه برده تا بتوانید، علاوه بر لذت بردن از این مناظر زیبا و دیدنی، تصاویر بسیار زیبایی را نیز از منظره گرفته و در نهایت، خاطرات خوب خود را در این جاذبه گردشگری بی نظیر و زیبا به ثبت برسانید.

دریاچه ممرز

اقامت در کنار دریاچه ممرز

دریاچه ممرز، به قدری زیبا و دیدنی است که می توانید، به راحتی و آسانی، لوازم و تجهیزات کمپینگ را با خود به همراه برده و در نهایت، اقدام به کسب بهترین و عالی ترین تجربه خود نمایید. توصیه می کنیم، حتما حداقل یک روز را برای سفر خود اختصاص داده و در نهایت، با بازدید از این دریاچه، یک روز به یاد ماندنی و لذت بخش را تجربه نمایید. لازم به ذکر است، که در حدوده شهر نوشهر، می توانید تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری را مشاهده کنید. در نهایت، در سفر خود به دریاچه ممرز، و پس از اقامت در کنار  آن، روز بعد خود را به بازدید از سایر جاذبه های گردشگری این منطقه اختصاص دهید. 

لازم به ذکر است که حتما، تمامی لوازم و تجهیزات مورد نیاز را با خود به همراه ببرید و در نهایت، قبل از اینکه به دریاچه برسید، از نزدیک ترین فروشگاه ها، لوازم خود را تکمیل کنید. همچنین باید اشاره کنیم که قبل از سفر، حتما مقاله لوازم و تجهیزات کمپینگ را مطالعه کرده تا در نهایت، بتوانید با به همراه بردن کامل ترین لوازم و تجهیزات یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر های خود را تجربه نمایید. اما اگر علاقه مند به کمپینگ نیستید، می توانید خود را به نوشهر برسانید، و در نهایت، با رزرو یک هتل، اقامت عالی ای را تجربه کنید. 

چه زمانی برای سفر به دریاچه ممرز مناسب است؟

با توجه به اینکه، در اطراف دریاچه ممرز، مملوء از درختان سر به فلک کشیده است، توصیه می کنیم حتما برای بازدید از آن، بهترین و عالی ترین زمان را انتخاب کنید تا از زیبایی های این منطقه لذت ببرید. باید اشاره کنیم که بهترین و عالی ترین زمان سفر به دریاچه ممرز، فصول گرم سال، یعنی بهار و تابستان می باشد. در این فصل، می توانید، طبیعت بی نظیر و بسیار زیبا را مشاهده کنید و یکی از لذت بخش ترین و هیجان انگیز ترین سفر های خود را تجربه نمایید.

اما باید اشاره کنیم که اگر فصل پاییز حس خوبی به شما می دهد و دوست دارید تا مناظر و چشم انداز های پاییزی را مشاهده کنید، فصل پاییز را برای سفر انتخاب کنید. اما به خاطر داشته باشید، که در این فصل، مسیر های دسترسی به دریاچه ممرز، نامناسب است. پس اگر این فصل را برای سفر انتخاب کردید، حتما لوازم و تجهیزات مناسب را با خود به همراه برده و نهایت احتیاط را رعایت کنید. نا گفته نماند که در فصل زمستان، مسیر های دسترسی به دریاچه ممرز، مسدود بوده و امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

دریاچه ممرز کجاست؟

دریاچه ممرز، یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری استان مازندران می باشد. برای دسترسی به دریاچه ممرز، باید خود را به شهرستان نوشهر برسانید. در این شهرستان، مسیر خود را به سمت روستای چلندر پیدا کرده و در نهایت، در 5 کیلومتری این روستا، به راحتی، مسیر خود را به دریاچه ممرز پیدا کنید. 

 
  • 29 شهریور ، 1400
  • 237

نظر دهید