021-49029
جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

جزیره هرمز، یکی از جزایر جنوبی کشور می باشد که امروزه، توجه توریستان و گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده است. جزیره هرمز، از آن دسته از جاذبه های گردشگری است که هر فردی باید حداقل یک بار به بازدید از آن برود. چرا که در این جزیره، می توان با گونه های مختلفی از جاذبه های طبیعی و گردشگری بی نظیر و بسیار زیبا رو به رو شد. جاذبه هایی که هر کدام از آن ها، مناظر و چشم انداز های بسیار ویژه و زیبایی را به نمایش گذاشته اند و در نهایت، می توان اوقات بسیار عالی و لذت بخشی را در کنار آن ها سپری نمود. همانطور که می دانید، در جنوب کشور ایران، تعداد بسیار زیادی از جزایر مختلف وجود دارد. 

جزایری که هر کدام به خودی خود، جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی متعددی را درون خود قرار داده اند و به همین سبب، همه ساله گردشگران و توریستان متعددی را به سمت خود جذب می کنند. اما باید اشاره کنیم که در میان تمامی این جزیره ها، جزیره هرمز، جزو بی نظیر ترین و جذاب ترین جزایر می باشد.چرا که با بازدید از این جزیره، می توانید تصاویری بی نظیر و خاص از پدیده های طبیعی را مشاهده نمود. در واقع باید اشاره کنیم که پدیده های طبیعی و مناظری که در جزیره هرمز وجود دارد، در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود. این جزیره، امروزه، تبدیل به یکی از پر بازدید ترین و جذاب ترین جزایر ایران شده است و می توانید لذت بخش ترین و عالی ترین اوقات خود را در آن بگذرانید. 

وجود تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری و دیدنی درون جزیره هرمز سبب شده تا امروزه، تور های گردشگری متعددی برای بازدید از آن وجود داشته باشد. به همین سبب در ادامه این مطلب، برخی از بهترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری و دیدنی جزیره هرمز را معرفی نموده ایم. در واقع، هر آن چه که باید در خصوص جزیره هرمز بدانید را در ادامه این مطلب بیان کرده ایم. اگر به دنبال مقصدی خاص برای سفر کردن می گردید، بازدید از جزیره هرمز برای شما بسیار واجب است. و توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین جزیره های ایران، جزیره هرمز، آشنا شوید. 

مختصری درباره جزیره هرمز

جزیره هرمز، جزیره ای است با هزاران رنگ. اگر به تصاویر جزیره هرمز نگاه کنید، مجموعه ای از خاک های رنگی را مشاهده می کنید که محیطی بسیار جذاب و زیبا را ایجاد کرده اند. هر فردی که به بازدید از جزیره هرمز رفته است، تا چند ثانیه محو زیبایی های رنگی این جزیره شده است. 

تعدد رنگ ها در این جزیره به حدی است که می توان گفت کارشناسان متعددی بر روی خاک آن تحقیق کرده اند. و در نهایت مشخص شد که در جزیره هرمز 70 رنگ خاک وجود دارد. و حتی جالب است بدانید که درون جزیره هرمز، خاک های خوراکی وجود دارد! به طور کلی، جزیره هرمز مجموعه ای از شگفتی های پایان ناپذیر است و شما می توانید به راحتی به بازدید از آن ها بپردازید. 
از جمله ویژگی ها و مشخصات جزیره هرمز، می توان به بیضی شکل بودن آن اشاره کرد. خاک بخش شمالی جزیره هرمز، به شکلی اس که سبب شده تا این جزیره، به شکل یک گنبد نمایان شود. 

مساحت جزیره هرمز چقدر است؟

جزیره هرمز، یکی از جزایر کوچک در نزدیکی های جزیره قشم می باشد. این جزیره، به عنوان یکی از کوچک ترین جزایر خلیج فارس نیز شناخته شده است. و به همین سبب می توان گفت که دارای مساحت بسیار کمی می باشد. مساحت جزیره هرمز به طور کلی در حدود 42 کیلومتر مربع بوده و در نتیجه، می توان گفت که نام گذاری آن به عنوان یکی از کوچکترین جزایر خلیج فارس، آن چنان هم بی دلیل نیست. 

اقامت در جزیره هرمز

جزیره هرمز از ابتدا تا به امروز

جزیره هرمز، دارای تاریخچه بسیار جالبی است. این جزیره، از ابتدا تا قرم 14 میلادی، به عنوان یک شهر تجاری شناخته می شد. شهری که در حدود 7000 نفر جمعیت داشت. اما در نهایت، در حدود 700 سال پیش، درست در زمانی که مغول ها به ایران حمله کردند، ساکنین این شهر تجاری را آواره کردند. در واقع ساکنین این جزیره، ابتدا به جزیره قشم، و سپس به بندر عباس رفتند. اما در نهایت، برخی از آن ها به هرمز آمدند و در نهایت، در جزیره هرمز مستقر شدند. پس از مدت کوتاهی، درون این جزیره، یک شهر تاسیس شد و در نهایت، چیزی که امروز میبینیم ساخته شد. امروزه این جزیره، توریستان و گردشگران متعددی را از نقاط مختلف دنیا به سمت خود جذب می کند و در نهایت، میزبان تعداد بسیار زیادی از توریستان می شود.

آدرس جزیره هرمز

جزیره هرمز، با جاذبه های گردشگری بی نظیر و بسیار زیبای خود، مقصد بسیاری از مردم قرار می گیرد. این جزیره با قرار داشتن در فاصله بسیار نزدیکی از تنگه هرمز، با نام کلید خلیج فارس نیز شناخته می شود. باید اشاره کنیم که جزیره هرمز، در فاصله 8 کیلومتری از بندرعباس واقع شده است. البته باید اشاره کنیم که بهترین مسیر دسترسی به جزیره هرمز، از طریق جزیره قشم می باشد. به این صورت که شما می توانید، به بندر عباس رفته و از طریق این شهر، سوار قایق های جزیره قشم شوید. در نهایت در جزیره قشم، با کمک لنج های مسافر بری، به راحتی به جزیره هرمز رفته و در نهایت، بهترین و عالی ترین اوقات خود را سپری کنید. دسترسی به جزیره هرمز از بندرعباس بیش از 30 دقیقه زمان می برد.

خاک جزیره هرمز

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، خاک جزیره هرمز رنگی است. اما حجم بسیار زیادی از خاک این جزیره به رنگ سرخ می باشد. حتی اگر به بازدید از جزیره هرمز بروید، می توانید از ساحل سرخ که از زیبا ترین جاذبه های گردشگری این جزیره می باشد بازدید کنید. جالب است بدانید که علت سرخ بودن خاک این جزیره، وجود اکسید آهن در آن است. حتی باید اشاره کنیم که خلوص اکسید آهن در این جزیره، در حدود 70 درصد می باشد. 

یکی از زیباترین خصوصیات سرخ بودن خاک هرمز، این است که مخلوط این خاک با آب دریا، می تواند رنگ صورتی را بسازد. در واقع اگر به بازدید از جزیره هرمز رفتید، توصیه می کنیم بازدید از ساحل سرخ را از دست ندهید. در ساحل سرخ، می توانید مخلوط صورتی رنگ از خاک سرخ و آب دریا را مشاهده کنید و از منظره بی نظیر آن لذت ببرید. علاوه بر این باید اشاره کنیم که می توانید در ساحل سرخ قدم بزنید و درون آب صورتی رنگ منظره بسیار زیبای دریا را مشاهده کنید. نا گفته نماند که در این بخش از جزیره، امکان دارد رنگ صورتی دریا، به لباس هایتان نیز منتقل شود. اما جای نگرانی نیست چرا که با شست و شوی لباستان، رنگ صورتی از بین می رود. در نتیجه با خیالی آسوده در ساحل این جزیره قدم بزنید و از منظره لذت ببرید.

خاک سرخ جزیره هرمز، خاک خوراکی

یکی از جالب ترین نکاتی که در خصوص خاک جزیره هرمز این است که خوراکی می باشند. به بیان بهتر، خاک سرخ جزیره هرمز، خاکی است که از آن در طبخ بسیاری از غذا ها استفاده می شود. این خاک به عنوان ادویه استفاده می شود و یکی از جالب ترین عجایب جزیره هرمز می باشد.

معرفی جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

جزیره هرمز، یکی از زیبا ترین و جذاب ترین جزایر ایران می باشد. با سفر به این جزیره می توان تا ساعت ها به گردش و تفریح پرداخت و از دیدنی های متعدد این جزیره بازدید کرد. در لیست زیر، می توانید مجموعه ای از جذاب ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری جزیره هرمز را مشاهده کنید که بازدید از آن ها برای هر فردی واجب است. 

1-    جنگل حرا در هرمز

هرمز، جزیره ای است که درون آن، جنگلی بسیار زیبا درون آب دریا وجود دارد. جنگل حرا، دارای چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی است که طبق تحقیقات بسیار زیادی که بر روی آن انجام شده است. پس از تحقیقات متعدد، مشخص شد که قدمت این جنگل، به میلیون ها سال پیش بر می گردد. شما می توانید با سفر به جزیره هرمز، به بازدید از این جنگل زیبا و دیدنی بروید و از نزدیک، شاهد درختان شناور در آب باشید.

2-    دره مجسمه

یکی دیگر از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری هرمز، دره مجسمه می باشد. دره ای که صخره ها به اشکال بسیار زیبایی درون آن در آمده اند و در نهایت، منظره ای بی نظیر و بسیار دیدنی را ایجاد نموده اند. جالب است بدانید که هر کدام از این صخره ها، بسیار شبیه به حیوانات مختلف هستند. این سنگ ها، در زمان های بسیار گذشته درون آب بوده اند و امروزه، با فرسایشی که در طول سالیان دراز بر روی آن ها صورت گرفته است، به شکل های بسیار عجیب و دیدنی ای در آمده اند. اگر به جزیره هرمز سفر کردید، توصیه می کنیم بازدید از این مکان گردشگری را از دست ندهید. 

3-    ساحل فرش

ساحل فرش یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و بسیار جذاب در جزیره هرمز است. درون جزیره هرمز، بخشی وجود دارد که با استفاده از خاک های رنگی جزیره، فرشی بسیار بزرگ ساخته شده است. این بخش از جزیره، چشم انداز بسیار جذاب و دیدنی ای دارد که توصیه می کنیم پس از سفر به جزیره هرمز، برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید. این فرش رنگی، 10 مورد از نماد های موجود در جزیره هرمز را درون خود جای داده است و به همین سبب، یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری جزیره هرمز به شمار می رود.

4-    گنبد نمکی

درون جزیره هرمز، بخشی وجود دارد که با سفر به آن، می توان انواع کانی های موجود در این جزیره را مشاهده نمود. سنگ هایی که دارای چشم انداز بسیار جذاب و دیدنی ای بوده و به همین سبب، میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان است. لازم به ذکر است که با بازدید از گنبد نمکی، می توانید سنگ های بلوری بسیار عظیم الجثه را مشاهده کنید.

5-    قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها، جزو بی نظیر ترین و جذاب ترین جاذبه های تاریخی در جزیره هرمز می باشد. این قلعه، سازه ای بسیار بسیار جذاب و دیدنی است که با عظمت بسیار زیاد خود، همه ساله، تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران را به سمت خود جذب می کند. هنوز هم این سازه، همانند گذشته ها کاملا استوار باقی مانده است و شما می توانید، از سایر لوازم و تجهیزات درون قلعه بازدید کنید. یکی از جذاب ترین دیدنی های این قلعه در جزیره هرمز، توپ های جنگی است که امروزه، به طور کامل زنگ زده اند.

6-    کوه نمک (کوه برفی)

در جزیره هرمز، یک کوه بسیار جذاب و زیبا وجود دارد که از کیلومتر ها دورتر، توجه افراد را به سمت خود جذب می کند. کوه برفی، کوهی با رنگ کاملا سفید است که در کنار سایر کوه های جزیره هرمز قرار گرفته است. این کوه با داشتن رنگ سفید، در بین سایر کوه ها می درخشد و منظره بسیار زیبا و دیدنی ای را ایجاد کرده است. ساختار کوه برفی، از نمک و سنگ های بلورین است. به همین سبب، امروزه به شکل یک کوه برفی نمایان است.

7-    ساحل نقره ای

 جزیره هرمز، دارای یک جاذبه گردشگری بسیار بسیار مشهور می باشد. ساحل نقره ای، یکی از مشهور ترین ساحل های این جزیره است که همه ساله، توریستان بسیار زیادی برای بازدید از این ساحل، به جزیره هرمز سفر می کنند. ساحلی که اگر شب ها به بازدید از آن بروید، می توانید نورانی بودن شن های آن را مشاهده کنید. حتی اگر به شن ها دست بزنید می توانید میزان نور بیشتری که از آن ها ساتع می شود را مشاهده نمایید. اگر به جزیره هرمز رفتید، توصیه می کنیم به هیچ عنوان، بازدید از ساحل نقره ای این جزیره را از دست ندهید. 

هرمز کجا بمانیم؟ اقامت در جزیره هرمز

درون جزیره هرمز، می توان گزینه های بسیار زیادی را برای اقامت یافت. البته باید اشاره کنیم که با توجه به این که جزیره هرمز، فاصله بسیار بسیار کمی با جزیره قشم دارد، بسیاری از بازدید کنندگان این جزیره، پس از تجربه سفری یک روزه به جزیره هرمز، در شب، به سمت جزیره قشم رفته و در نهایت، از اقامت گاه های جزیره قشم استفاده می کنند. 

خاک جزیره هرمز

از دیگر گزینه های اقامت در جزیره هرمز، می توان به مواردی همچون اقامتگاه های بوم گردی، اجاره خانه های محلی، کمپ زدن در جزیره هرمز، و ... را اشاره کرد. به طور کلی، اقامت در جزیره هرمز بسیار راحت است و اگر دوست داشته باشید تا شب را در این جزیره بمانید، گزینه های بسیار زیادی برای شما وجود دارد.

بازدید از بازار جزیره هرمز را از دست ندهید!

درون جزیره هرمز، یک بازارچه محلی وجود دارد که بازدید از آن برای همگان واجب است. برای دسترسی به بازار جزیره هرمز، باید به سمت قلعه پرتغالی ها بروید. درون این بازارچه می توانید انواع لوازم دست ساز توسط ساکنین این جزیره را مشاهده کنید. انواع سوزن دوزی ها، نقاشی ها، و بسیاری از لوازم و تجهیزات دیگر از جمله محصولاتی است که در این بازار می توانید آن ها را تهیه کنید. 

سوغات جزیره هرمز چیست؟

جزیره هرمز، جزیره ای است که با سفر به آن می توانید انواع سوغاتی ها را مشاهده کرده و بخرید. از سالیان گذشته تا به امروز، شاهد سازه های بسیار زیادی توسط مردمان جزیره هرمز بوده ایم که این سازه ها همچنان هم به عنوان سوغات جزیره هرمز شناخته می شوند. در واقع باید اشاره کنیم که مردم این جزیره با ساختن انواع صنایع دستی، تجارت خوبی را راه اندازی کرده اند و بخشی از اقتصاد خود را از این راه تامین می کنند. 

از مهم ترین و اصلی ترین سوغات جزیره هرمز که از صنایع دستی این جزیره نیز به شمار می رود، می توان به مواردی همچون ظریف دوزی، گلابتون دوزی، حصیر بافی، سفالگری، بادله دوزی، خوس دوزی، زری دوزی، نقاشی هایی از زندگی بومی این منطقه، و .... اشاره کرد. اگر به بازدید از جزیره هرمز رفتید، می توانید به راحتی و آسانی، اقدام به تهیه این سوغاتی ها کرده و در نهایت، یادگاری های بسیار جذابی را از این جزیره با خود داشته باشید. 

سفری هیجان انگیز به جزیره هرمز

به طور کلی، سفر به جزایر جنوبی کشور ایران، طرفداران بسیار زیادی دارد. شما می توانید به راحتی و اسانی، به بازدید از جزیره هرمز بروید و یکی از خاطره انگیز ترین و لذت بخش ترین سفر های خود را تجربه نمایید. همچنین باید اشاره کنیم که با وجود اینکه دسترسی به جزیره هرمز بسیار آسان بوده و همچنین هزینه های سفر به این جزیره، کاملا اقتصادی و به صرفه است، می توان با کم ترین بودجه ها نیز آن را تجربه نمود و در نهایت، خاطره ای بسیار خوش و به یاد ماندنی را از سفر به جزیره هرمز به خاطر سپرد.. اگر تا به حال به جزیره هرمز سفر کرده اید و با گشت و گذار در این جزیره، خاطرات خوبی را به یاد دارید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر جاذبه های گردشگری بیشتری از جزیره هرمز را می شناسید آن را به ما معرفی کنید.

  • 20 مهر ، 1400
  • 43

دیدگاه - 1

محمد هادی

چقدر تصاویر جزیره هرمز قشنگن! حتما یه بار میرم مرسی از مطلب خوبتون
5 روز پیش

نظر دهید