021-91004064
گردنه حیران، زیباترین مقصد گردشگری در ایران

گردنه حیران، زیباترین مقصد گردشگری در ایران

گردنه حیران، یکی از جاذبه های گردشگری ایران ااست. امروزه، جاذبه های گردشگری متعددی در کشور ما وجود دارد که هر کدام از آن ها، طبیعت زیبا و منحصر به فردی را به نمایش گذاشته است. هر کدام از این زیبایی های طبیعت، دارای ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی هستند و به همین واسطه، طرفداران مخصوص به خود را دارند. اما برخی از پدیده های طبیعی، به قدری زیبا و جذاب هستن که توجه هر انسان با هر سلیقه ای را به خود جذب کرده و در نتیجه، تبدیل به یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری در کشور می شوند. گردنه حیران یکی از این جاذبه های گردشگری است که امروزه، میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران و توریستان را به سمت خود جذب می کند. در گردنه حیران، می توان با زیبا ترین و جذاب ترین مناظر و چشم انداز ها رو به رو شد.

گردنه حیران، گزینه ی بسیار ایده آل و جذابی برای مشاهده جذاب ترین و دیدنی ترین چشم انداز ها است. با سفر به این گردنه، می توان بر فراز کوه ها رفت و به تماشای تصویر زیبایی که جنگل های انبوه ایجاد کرده اند پرداخت. در ادامه این مطلب، شما را با گردنه حیران آشنا کرده ایم. بسیاری از افراد بر این باورند که گردنه حیران، گزینه ای است که هر فردی باید قبل از مرگ خود از آن بازدید کند. به همین سبب باید اشاره کنیم که بازدید از آن برای همه واجب است و در صورتی که تا به حال به بازدید از گردنه حیران نرفته اید و یا با جاهای دیدنی و جذابیت های این جاذبه گردشگری آشنایی ندارید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی گردنه حیران

گردنه حیران، جایی است که در آن، جاده های پر پیچ و خم وجود دارد. این جاده، با گذر از کوه های متعدد، شما را به ارتفاعات بالاتری از سطح کوه می برد و در نهایت، با گذر از این گردنه، می توانید منظره بسیار جذاب و بی نظیری را مشاهده کنید. منظره ای که بدون شک، در هیچ کجای دیگر ایران و یا این کرده خاکی یافت نمی شود. در گردنه حیران، می توان آرامش و سکوت را دریافت کرد. پس اگر از شلوغی های شهری خسته شده اید و دوست دارید تا در مکانی خلوت که اتفاقا چشم انداز بی نظیر و بسیار جذابی را نیز رو به رویتان قرار دهد بروید، گردنه حیران بهترین و ایده آل ترین گزینه برای شما است. گردنه حیران دیدنی ها و جذابیت های بسیار زیادی دارد که در ادامه به مرور با تمامی این جاهای دیدنی و گردشگری آشنا می شوید.

گردنه حیران کجاست؟

گردنه حیران، در محدوده شمال غربی کشور ایران قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است. در واقع باید اشاره کنیم که گردنه حیران، از جاهای دیدنی اردبیل و آستارا به شمار می رود. و در نتیجه برای دسترسی به آن باید خود را به مرز دو استان اردبیل و گیلان برسانید. در محدوده استان گیلان، مناطق حفاظت شده بسیار زیادی قرار دارد. و جالب است بدانید که گردنه حیران، آخرین منطقه حفاظت شده در استان گیلان بوده که امروزه می توان به راحتی به بازدید از آن رفت و یکی از به یاد ماندنی ترین و لذت بخش ترین سفر ها را تجربه نمود. لازم به ذکر است که گردنه حیران، یک منطقه ییلاقی بوده و اگر قصد بازدید از آن را دارید، باید در بهترین و مناسب ترین زمان از آن بازدید کنید. 

عکس گردنه حیران

معنی گردنه حیران

گردنه حیران به قدری جذاب و زیبا است که نام آن را حیران گذاشته اند. به بیان بهتر، در گردنه حیران، می توان با مناظری رو به رو شد که تا ساعت ها محو زیبایی های آن ماند. در نهایت باید اشاره کنیم که، از زمان های گذشته هر فردی که به بازدید از این جاذبه گردشگری می رفت، از چشم اندازی که رو به روی خود می دید حیران می شد. در نتیجه این امر، نام این منطقه را گردنه حیران گذاشتند. نامی که دقیقا مناسب این منطقه بوده و به همین سبب، باید اشاره کنیم که بازدید از آن برای همگان واجب است. 

جذابیت ها و جاهای دیدنی گردنه حیران

گردنه حیزان، جاذبه های گردشگری بسیار زیادی را درون خود قرار داده است. در واقع باید اشاره کنیم که با بازدید از گردنه حیران، تنها مناظر و چشم انداز های زیبا را نمی بینید. بلکه یک ماجراجویی کامل در انتظار شما است و می توانید، سفری کامل و متفاوت را در این منطقه تجربه کنید. در گردنه حیران، جاذبه های گردشگری، امکانات تفریحی، و به طور کلی، گزینه های بسیار زیادی وجود دارد که می تواند لذت سفر شما را تا چند برابر افزایش دهد. در لیست زیر، به تعدادی از جاهای دیدنی گردنه حیران اشاره کرده ایم که در صورتی که به این منطقه سفر کردید، حتما باید از آن ها نیز بازددد کنید. پس مطالعه لیست زیر را از دست ندهید.

1.    پارک ملی هیرکان

در مرز بین دو کشور ایران و آذربایجان، جنگلی وجود دارد که با تمامی جنگل هایی که در این کشور قرار دارد، متفاوت است. پارک ملی هیرکان، یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری در گردنه حیران است که زیبایی چشم انداز این منطقه را دو چندان کرده است. باید اشاره کنیم که پارک ملی هیرکان، یکی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری در کشور آذربایجان بوده که با داشتن ویژگی های بسیار زیاد و  متعدد، توانسته نام خود را در فهرست میراث ملی جهان به ثبت برساند. درون این پارک ملی، گونه های متعددی از گیاهان و جانوران وجود دارد و در نهایت، چشم انداز خاصی که شما می توانید از گردنه حیران از آن بازدید نمایید. به طور کلی مساحت پارک ملی هیرکانی، بیش از 40 هزار هکتار بوده و وجود همین وسعت بسیار زیاد، جذابیت آن را چند برابر کرده است.

2.    جنگل فندقلو، زیباتری گنجینه اردبیل

جنگلی بسیار بسیار جذاب و خاص در اطراف گردنه حیران وجود دارد که با بازدید از آن می توانید عالی ترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری نمایید. در جنگل فندقلو، می توان با جذابیت های بسیار زیادی رو به رو شد. هر کدام از این جذابیت ها به طور جذاگانه ارزش بسیار زیادی را به این منطقه داده اند. از جمله جذابیت هایی که در جنگل فندقلو وجود دارد و شما می توانید از آن ها بهره مند شوید، می توان به مواردی همچون دشت گل های بابونه، و به ویژه انواع درختان میوه مانند ازگیل، سیب وحشی، فندق، گوجه سبز، و ... اشاره کرد. 

جالب است بدانید که در این منطقه، یک حوض آب گرم وجود دارد که می توانید خاصیت های درمانی متعددی را از آن دریافت کنید وجود دارد. اگر به بازدید از گردنه حیران رفتید، توصیه می کنیم حتما، از جنگل فندقلو بازدید کرده و یکی از به یاد ماندنی ترین سفر های خود را تجربه نمایید. 

3.    ارتفاعات حیران

با رسیدن به گردنه حریان، با منظره ای رو به رو می شوید که می توانید تا ساعت ها به تماشای آن بپردازید و اوقات خوبی را در این منطقه بگذرانید. لازم به ذکر است که در جاده گردنه حیران، در ارتفاعات مختلفی قرار می گیرید. اما بلند ترین نقطه در گردنه حیران، در حدود 1500 متر از سطح دریا قرار دارد. و جالب است بدانید که اگر به این نقطه برسید، می توانید مه غلیظی را مشاهده کنید که مناظر اطراف را پوشش داده است. 

به طور کلی، رطوبت ناشی از دریای خزر، راه خود را به گردنه حیران پیدا کرده و در نهایت، به شکل مه، محیط این منطقه را می پوشاند. به طور کلی، از لحظه ای که وارد گردنه حیران می شوید، مناطق سرسبز و پوشش گیاهی را در تمامی مناطق اطراف خود می بینید. وجود مه در این منطقه سبب می شود تا جذابیت های آن چند برابر شده و در نهایت، بهترین و عالی ترین اوقات را سپری کنید و از سفر خود لذت ببرید. جالب است بدانید که بسیاری از افراد، این منطقه را به عنوان بهشتی توصیف می کنند که می تواند تا ساعت ها شما را محو تماشایش کند.

جاهای دیدنی گردنه حیران

4.    جاذبه های معنوی

با سفر به گردنه حیران، می توان سفری تمام و کمال را تجربه کرد. در واقع در این منطقه می توانید هم تفریح کرده و هم به زیارت بپردازید. از جمله جاذبه های معنوی که در این منطقه قرار دارد می توان به مواردی همچون مقبره پیرلنگ، آرامگاه باباروشن، مقبره شیخ بدرالدین، و ... اشاره کرد. البته نا گفته نماند که تمامی این آرامگاه ها و مقبره ها در نزدیکی گردنه حیران قرار دارند و می توانید به راحتی به آن ها دسترسی پیدا کنید. اگر قصد بازدید از این جاذبه های گردشگری گردنه حیران را دارید، باید خود را به شهرستان نمین برسانید. در نهایت لذت سفر خود را دو برابر کرده و از این بناهای دیدنی نیز بازدید کنید.

در گردنه حیران چه تفریحاتی وجود دارد؟

تفریحات گردنه حیران، از جذاب ترین بخش های این منطقه می باشد. هر بازدید کننده ای که به گردنه حیران می رود، بدن شک، اوقاتی را برای بهره مندی از امکانات تفریحی گردنه حیران در نظر می گیرد تا سفر خود را کامل کند. در بین تمامی گزینه هایی که در خصوص انجام فعالیت های تفریحی در نقاط مختلف کشور ایران قرار دارد، در زیبا ترین و دیدنی ترین نقطه ی آن آن ها را انجام دهد. در لیست زیر، برخی از مهم ترین و جذاب ترین امکانات تفریحی و به طور کلی تفریحاتی که در گردنه حیران وجود دارند را معرفی کرده ایم. 

-    کوهنوردی در گردنه حیران

کوهنوردی یکی از لذت بخش ترین و عالی ترین تفریحاتی است که امروزه هر فردی می تواند انجام دهد. با انجام کوه نوردی، می توان ریه های خود را از هوای تازه و عالی پر کرد و در نهایت، لذت وصف ناشدنی ای را تجربه نمود. علاوه بر این باید اشاره کنیم که انجام کوه نوردی، روحیه شما را جلا می دهد و نشاط زیادی را با خود به همراه دارد. و چه جایی بهتر از گردنه حیران که دارای منظره بی نظیر و دیدنی ای بوده و شما می توانید، یکی از بهترین کوه نوردی های خود را در این منطقه تجربه کنید. 

-    پیک نیک و عکاسی

بدون شک هر فردی پس از رسیدن به گردنه حیران، هوس می کند تا چند ساعتی را در این منطقه بنشیند و از طبیعت بی نظیری که دارد بهره مند شود. وجود چشم انداز بسیار خاص و جذاب نیز هر فردی را به عکاسی وا می دارد. پس قبل از سفر به گردنه حیران، تمامی لوازم و تجهیزات مخصوص پیک نیک، و مهم تر از همه، دوربین عکاسی را با خود به همراه ببرید تا سفری لذت بخش و به یاد ماندنی را تجربه کنید.

معرفی دهکده گردشگری حیران

در گردنه حیران، یک دهکده گردشگری و توریستی وجود دارد که بیشترین امکانات تفریحی در گردنه حیران را درون خود قرار داده است. اگر به بازدید از دهکده گردشگری حیران بروید، بدون شک، ساعات زیادی را درون آن می گذرانید و از تفریحات متعددی که درون آن وجود دارد بهره مند می شوید. در ادامه برخی از جذاب ترین تفریحات گردنه حیران که در دهکده گردشگری حیران وجود دارد را بیان کرده ایم.

-    کارتینگ حیران

یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین تفریحات در بین ایرانی ها، کارتینگ می باشد. لذت رانندگی با ماشین های مخصوص مسابقه، و به ویژه با سرعت بسیار بالا را می توان در کارتینگ حیران تجربه کرد. در کارتینگ حیران می توانید با یکی از بهترین پیست های ایران رو به رو شوید که در طول 1 کیلومتر وجود دارد و مهم تر از همه، بیش از 50 ماشین مسابقه در آن وجود دارد. اگر علاقه مند به هیجان هستید توصیه می کنیم کارتینگ این پیست را از دست ندهید و در سفرتان به گردنه حیران، از این گزینه نیز استفاده کنید. 

کارتینگ گردنه حیران

-    تله کابین گردنه حیران

در گردنه حیران، تفریحی وجود دارد که باید اشاره کنیم، دارای شهرت بسیار زیادی می باشد. این تله کابین، دارای گزینه های متفاوتی دارد که شما می توانید از آن ها بهره مند شده و در نهایت، به تماشای زیبا ترین و جذاب ترین چشم انداز ها و مناظر بپردازید. لازم به ذکر است که تله کابین گردنه حیران، با گذر کردن از مسیر جنگل فندقلو؛ بی نظیر ترین و جذاب ترین چشم انداز را به نمایش گذاشته است. و توصیه می کنیم در سفر خود به گردنه حیران، سوار شدن بر تله کابین های این منطقه که از مشهور ترین تله کابین های ایران است را از دست ندهید.

-    زیپ لاین

از دیگر تفریحاتی که می توانید در گردنه حیران با آن رو به رو شد، زیپ لاین می باشد. زیپ لاین، تفریحی است که در آن، یک سیم فولادی به دو منطقه متفاوت متصل شده است. در نهایت، با استفاده از ابزار ها و وسایل مخصوص، می توان با سرعت بالا از یک سمت این سیم به سمت دیگر بروید و در نهایت، آدرنالین خود را به بیشترین مقدار خود برسانید. نا گفته نماند که در حین پیمودن این فاصله، از روی دره ای عبور خواهید کرد و در واقع، زیر پای شما تا چندین متر خالی است. 

زیپ لاین حیران از زیبا ترین و جذاب ترین زیپ لاین های ایران است که به نوان یکی از بهترین زیپ لاین های ایران شناخته شده است. این زیپ لاین دارای طولانی ترین مسیر، ایمن ترین و محجهز ترین، و همچنین مرتفع ترین زیپ لاین در بین تمامی زیپ لاین های خاورمیانه می باشد. در نتیجه با سفر به گردنه حیران، به هیچ عنوان نباید بازدید از این زیپ لاین را از دست دهید.

-    سورتمه گردنه حیران

سورتمه سواری، تفریحی است که در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد. سورتمه حیران نیز یکی از محبوب ترین سورتمه ها در بین تمامی سورتمه های ایران می باشد که بهره مندی از آن برای هر فردی واجب است. جالبت است بدانید که زیپ لاین گردنه حیران تنها گزینه ی رکورد دار در دهکده گرشگری حیران نیست. بلکه سورتمه حیران نیز دارای لقب هایی مانند طولانی ترین، و مرتفع ترین می باشد. البته این لقب ها، در مقایسه با تمامی سورتمه هایی است که در محدوده شمالی کشور ایران قرار دارند. طول سورتمه حیران، در حدود 1500 متر بوده و شما می توانید لذت بخش ترین سواری را در این منطقه تجربه کنید.

امکانات رفاهی گردنه حیران

با سفر به گردنه حیران، می توانید سفر خود را در کمال رفاه و راحتی تجربه کنید. چرا که جذب تعداد بسیار زیادی از توریستان و مسافران در طول سالیان متعدد، سبب شده تا به مرور زمان در این منطقه، امکانات رفاهی متعددی تعبیه شود. در گردنه حیران، می توان با مغازه ها و افرادی که به فروش انواع محصولات می پردازند رو به رو شوید. در واقع باید اشاره کنیم که این فروشگاه ها گزینه های مناسبی برای خرید انواع سوغاتی هستند. علاوه بر این موارد، می توان به وجود انواع کافه، کافی شاپ، رستوران، و حتی چایخانه در این منطقه اشاره کرد. به طور کلی در طول مسیرتان، با گزینه های بسیار زیادی رو به رو می شوید که می توانند تکمیل کننده سفر شما باشند. 

مسیر گردنه حیران و دسترسی به آن

مسیر گردنه حیران، مسیری است که سختی آن نسبتا بالا می باشد. در واقع باید اشاره کنیم که گردنه حیران، یک جاده ای در دل کوهستان است که علاوه بر داشتن شیب، پیچ های بسیار تیز و نا مناسبی دارد. به همین سبب باید اشاره کنیم که تنها در صورتی که در رانندگی حرفه ای هستید و افراد نزدیک به شما، تجربه زیادی را در رانندگی دارند، اقدام به بازدید از این جاذبه گردشگری زیبا و جذاب کنید. 

با توجه به اینگه گردنه حیران یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است، برای دسترسی به گردنه حیران، باید به سمت استان گیلان بروید. در این استان، باید خود را به شهر آستارا رسانده و در نهایت، ماجراجویی خود را به گردنه حیران آغاز کنید. برای رسیدن به گردنه حیران، باید در مسیر جاده آستارا به سمت اردبیل قرار گرفته و پس از پیمودن 5 کیلومتر از مسیر، با این جاذبه گردشگری جذاب و زیبا رو به رو شوید. به طور گردنه حیران دارای مسیر سر راستی بوده و شما می توانید به راحتی و آسانی از آن بازدید نمایید. 

  • 14 آذر ، 1400
  • 597

نظر دهید