021-91004064
کاخ هشت بهشت اصفهان، خاص ترین معماری تاریخ

کاخ هشت بهشت اصفهان، خاص ترین معماری تاریخ

کاخ هشت بهشت از آثار شکوهمند و دیدنی در اصفهان است که قدمت آن به دوران صفویه می رسد. هنرمندان و معماران در این دوران طلایی، با دقت و ظرافت خاصی اقدام به طراحی کاخ هشت بهشت بی نظیر نموده اند تا آن را به عنوان یک نماد ارزشمند از فرهنگ و هنر ایرانی به جهانیان معرفی نمایند.

از معماری کاخ هشت بهشت چه می دانید؟

کاخ هشت بهشت شاهکار معماری ایرانی است. معماری کاخ هشت بهشت، آنقدر زیبا و چشم نواز است که حرفی برای زدن باقی نمی گذارد. در توصیف کاخ هشت بهشت در ابتدا باید به بخش مرکزی آن اشاره نماییم که ایوانی رو به شمال دارد. در این ایوان هشت ضلعی، دو ستون بلند از چوب سرو قرار داده شده است. در میانه ایوان کاخ هشت بهشت حوضی زیبا با فواره ای جذاب خودنمایی می کند. همچنین در سرسرای عمارت کاخ هشت بهشت دو تابلو بزرگ را مشاهده می کنید که نقش فتحعلی شاه روی تخت را نشان می دهد؛ در حالی که فرزندان شاه در اطراف او نشسته اند.

پایه بنای کاخ هشت بهشت، از بهترین سنگ مرمرهای تبریز است. کاخ هشت بهشت از چهار صفه ساخته شده و سقفی زیبا بر آن استوار می باشد. زیبایی سقف کاخ هشت بهشت به دلیل مقرنس های گچی بوده که طرحی بی بدیل داشته و به بهترین شکل رنگ آمیزی شده است.

آنچه در اولین قدم ورود شما به کاخ هشت بهشت، جلب توجه می کند، گوناگونی و تنوع بخش های مختلف از آن است و آنچه این جذابیت را مضاعف می گرداند وحدت و یکپارچگی بوده که در عین تنوع داشتن شاهد آن هستید و این حس بسیار خوبی به بیننده می دهد.

دوطبقه کاخ هشت بهشت

در طبقه اول کاخ هشت بهشت، در هر گوشه از این عمارت، نقاشی های زیبا و گچبری های فوق العاده ای را مشاهده می کنید. این نقاشی ها اشکال گل های رنگارنگ و پرنده های مختلف را به تصویر می کشد. 

وقتی به طبقه دوم کاخ هشت بهشت قدم می گذارید، اتاق ها، رواق ها و طاق هایی را می بینید که هر کدام اصالت و شکوه معماری ایرانی را به شما یادآوری می کند و با آینه کاری های بی نظیر، چشم شما را به خود خیره می نماید. طبقه دوم کاخ هشت بهشت، متشکل از اتاق ها و راهروهای بسیاری است. برخی از این اتاق ها دارای حوض آب بسیار زیبا و جذابی می باشند.

سقف کاخ هشت بهشت، با موزاییک های دیدنی تزئین شده است. در عبور از دالان های کاخ هشت بهشت، محو شگفتی بنای کاخ هشت بهشت خواهید شد. اگر تاکنون توفیق حضور در این کاخ جذاب را نداشته اید، پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به آن سری بزنید و از زیبایی آن بی بهره نمانید.

تزئینات کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت با داشتن چهار عمارت فرنگی و با بهره مندی از تالاری که از هر طرف باز شده، ترکیب اصلی خود را نگه داشته و زیبایی روزگاران گذشته را حفظ نموده است. این جمله از آندره گدار باستان شناس معروف است که مهر تاییدی بر شکوه و اصالت این کاخ فوق العاده زیبا است. 

البته بغیر از آندره، بسیاری دیگر از ایران شناسان با نظر به تزئینات فوق العاده کاخ هشت بهشت، آن را تحسین کرده اند. البته اگر آثار برخی از این گردشگران را مطالعه کنید، متوجه میشوید که آن ها قدمت کاخ هشت بهشت را از زمان قاجار به حساب آورده اند. البته این موضوع چندان هم عجیب و دور از انتظار نیست؛ چرا که با تغییرات فراوانی که در دوران قاجاریه شاهد آن بودیم، بسیاری از جوی های آبی که از میانه کاخ هشت بهشت می گذشت و آب نماهای شگفت انگیز از بین رفته و چیزی از آنها باقی نمانده است. با این حال هنوز هم شکوه دوران صفوی را در کاخ هشت بهشت مشاهده می کنیم و حال و هوای آن دوران هنوز هم با این کاخ است. شما با یک نظر به معماری کاخ هشت بهشت سوار به اسب زمان می شوید و به دوران طلایی صفویان می روید.

کاخ هشت بهشت فرح انگیزتر از مجلل ترین کاخ های ممالک اروپایی

این جمله را یکی از جهانگردانی که در بازدید از اصفهان موفق به دیدار از کاخ بهشت شد، در وصف آن بیان کرد. هشت به هشت، هشت در بهشت و در نهایت هشت بهشت نامی بوده که برای این کاخ شکوهمند برگزیده شده است. طاق های زیبا و تزیینات بی نظیر این کاخ یادگار دوران صفوی هستند. اگر می خواهید یک نمونه درخشان از معماری دوران صفوی را مشاهده نمایید، حتماً به دیدن کاخ هشت بهشت بروید. از همان روزگاران قدیم کاخ هشت بهشت را به عنوان زیباترین کاخ در عالم می شناختند. شایان ذکر است که اولین مدرسه اصفهان در دوران قاجاریه در این عمارت باشکوه بنا نهاده شد.

کاخ هشت بهشت، در سال 1080 هجری و در دوران شاه سلیمان صفوی ساخته شد. البته باغ هشت بهشت به عنوان یک باغ زیبا و شکوهمند بخشی از باغ نقش جهان بود که در دوران شاه اسماعیل اول احداث و در دوران شاه عباس و شاه سلیمان ارتقاء پیدا کرد. 

تاریخ دانان می گویند باغ هشت بهشت محل سکونت هشت تن از سوگلی های حرم پادشاه بود که 4 نفر از آن ها در طبقه اول و 4 نفر دیگر در طبقه همکف زندگی می کردند.

نمایی از کاه هشت بهشت

متولیان کاخ هشت بهشت

در دوران ناصرالدین شاه قاجار، کاخ هشت بهشت و باغ آن به بانو افتخارالدوله واگذار گردید. البته مشروط بر آنکه در حفظ حریم کاخ هشت بهشت بکوشد و وضعیت آن را تغییر ندهد. زمانی که افتخارالدوله از دنیا رفت، وراث او اقدام به تملک باغ نمودند. در این دوران تغییراتی در تزئینات عمارت از جمله آینه کاری ها و نقاشی های آن به وجود آمد.

امروزه کاخ هشت بهشت، در کنار دیگر آثار تاریخی و بناهای ارزشمند کشورمان، زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می شود. جالب است بدانید که کاخ هشت بهشت در سال 1313 در میان دیگر آثار ملی ایران به ثبت رسید و از سال 1343 رسماً به وزارت فرهنگ و ارشاد واگذار شد. 

وصف زیبایی کاخ هشت بهشت در سفرنامه گردشگر فرانسوی

یکی از بهترین روش هایی که با بهره مندی از آن می توان بناهای تاریخی و فرهنگی را به شکل بهتری شناخت، مطالعه سفرنامه است. سفرنامه شرح حالی بوده که بازدید کننده از یک مکان دیدنی می نویسد. در خصوص اصفهان سفرنامه های متعددی از سوی گردشگران ایرانی و جهانگردان خارجی وجود دارد. یکی از گردشگران فرانسوی که در سفر به اصفهان زیبا به بازدید از کاخ هشت بهشت رفته بود، در سفرنامه خود یکی از باغات بسیار زیبای اصفهان (باغ هشت بهشت) را معرفی می کند و با اشاره به تالاری که در این باغ واقع شده، آن را عمارتی تودرتو می خواند که  نمی توان به سادگی در آن گشت و گذار کرد و بیرون آمد.

بعلاوه در سفرنامه او به سقف های تزئین شده با موزاییک اشاره می شود. نامنظم بودن در عین غنی بودن معماری این کاخ به عنوان نقطه عطف آن کاخ هشت بهشت شناخته شده و آنچه این جهانگرد فرانسوی را به حیرت وا می دارد، تزئین یکست المان های این کاخ است که در عین حال کاملاً متفاوت به نظر می رسند و هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند.

کاخ هشت بهشت در نگاه گردشگران داخلی و خارجی

کاخ هشت بهشت به عنوان نگینی ارزشمند در حلقه اصفهان زیبا، سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است که بسیاری از آن ها با انگیزه بازدید از این سازه شگفت انگیز خود را به اصفهان رسانده اند. برای آن ها بازدید از کاخ هشت بهشت، بهترین فرصت برای شناخت هر چه بهتر فرهنگ و هویت ایرانی است. هر بخش از این کاخ، معرف بخشی از فرهنگ و اصالت ما ایرانی ها بوده و دلیل ارزشمندی این کاخ نیز همین است.

خوشبختانه شهرداری اصفهان در پی اقدامات ارزشمند خود، توانسته تورهای رایگان اصفهان گردی را برپا نماید و علاقمندان را برای دیدن این کاخ بی نظیر به اصفهان بکشاند. البته این تورها بیشتر در ایام نوروز و هفته اصفهان برگزار می شود.

گردشگران خارجی حتماً بازدید از کاخ هشت بهشت را در برنامه سفر خود می گنجانند و از راهنمای خود، در خصوص تاریخچه کاخ هشت بهشت، ویژگی های آن، معماری و تزئینات کاخ همواره سوال می پرسند. آن ها با کوله باری از خاطره به کشورشان بازمی گردند و معرف کاخ هشت بهشت و زیبایی آن ها خواهند بود.

چرا هشت بهشت؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چرا باید به این عمارت زیبا هشت بهشت گفته شود و هدف از این نامگذاری چیست؟ در پاسخ به این سوال 5 روایت متفاوت گفته شده که هنوز مشخص نیست کدام یک از آن ها صحت داشته باشد.

می گویند شاه صفوی که مایل بوده بهشتی بر روی زمین دست و پا کند، این عمارت باشکوه را بنا نهاده و آن را محل سکونت 8 سوگولی خود نموده است. به همین دلیل آن را کاخ هشت بهشت می دانند. یا گفته شده در این منطقه 8 باغ وجود داشته که هر کدام از آن ها زیبایی و جذابیت خاص خود را داشتند و به مجموعه آن ها کاخ هشت بهشت گفته می شد.

اگر به معماری کاخ هشت بهشت دقت کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که ساختار این باغ در همه بخش های هشت ضلعی می باشد. کلیه اتاق ها و حتی حوض ها در این عمارت به صورت هشت ضلعی ساخته شده اند و به همین دلیل به این کاخ، هشت بهشت گفته می شود.

علت نامگذاری این کاخ از نگاه دین

اما جالب است بدانید که محققان دینی نیز در خصوص چرایی نامگذاری کاخ هشت بهشت، اظهار نظر کرده اند. به عقیده آن ها زیبایی و جذابیت بی بدیل این کاخ، باعث می شده که بسیاری آن را همپای بهشتی بدانند که در آیات و روایت دینی به نیکوکاران وعده داده شده است و لذا نام کاخ هشت بهشت برازنده این عمارت بی نظیر می باشد.

روایت مشابه دیگری در این خصوص بیان شده که بد نیست آن را نیز بدانید. گفته اند هشت بهشت به معنای ورودی بهشت است. اگر شما به این باغ شگفت انگیز و افسانه ای قدم بگذارید، می توانید از آن به سمت بهشت حرکت نمایید. با این حال روایت سوم صحیح تر به نظر می رسد. براین اساس آنچه باعث شده این عمارت باشکوه را هشت بهشت بنامند، این است که شما در معماری این کاخ متوجه کاربرد بیشمار عدد 8 می شوید.

از ویژگی های این کاخ چه می دانید؟

کاخ هشت بهشت تلفیقی از زیبایی هنر ایرانی و اسلامی است و همین کافیست تا کاخ هشت بهشت را به عنوان بخش مهمی از هویت ایرانی بنامیم و به آن افتخار کنیم. اما شما تا چه اندازه به این کاخ باشکوه و بی نظیر آشنا هستید؟ آیا ویژگی های این کاخ شکوهمند را می شناسید؟

اولین ویژگی کاخ هشت بهشت، هندسه آن است که هشت ضلعی می باشد. البته این کاخ چهار نمای اصلی دارد که قرینه وار طراحی شده اند. با این وجود دیواره این کاخ ها منحصر بفرد هستند و هیچ کدام از آن ها دقیقاً مشابه یکدیگر نیستند و این شاهکار معماری کاخ هشت بهشت را اثبات می کند.

اگر بخواهیم به یکی از مهمترین ویژگی های کاخ هشت بهشت اشاره نماییم، کاشی کاری های منحصر بفرد و خاص آن است. این کاشی ها با جلوه سنتی که دارند، توانسته اند شکوه و اصالت را به بخش های مختلف از این کاخ هدیه دهند. حتماً شما نیز در بازدید از این کاخ افسانه ای این کاشی کاری ها را از نزدیک دیده اید. نقش و نگار این کاشی ها، عناصر طبیعت را نشان می دهد؛ مثلاً یکی از طرح های مشهور از این کاشی ها، شکارچی را نشان می دهد که در حال صید یک پرنده و یا یک حیوان است. 

از دیگر خصوصیات بارز این کاخ 

از دیگر خصوصیات بارز کاخ هشت بهشت این بوده که دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. یال شرقی کاخ هشت بهشت که استخری زیبا در آن واقع شده، ورودی اصلی این کاخ را نشان می دهد.

در داخل کاخ هشت بهشت، چهار اتاق در نظر گرفته شده که هر کدام در یک گوشه هستند. درها و پنجره های این کاخ با هنر اصیل خاتم کاری آراسته شده اند. جالب است بدانید که به استخر جذابی که در هال مرکزی واقع شده، حوض مروارید نیز می گویند؛ چرا که آب از فواره مانند قطرات مروارید به صورت ریسه ای خارج می شود. 

کاخ هشت بهشت، دارای راه پله های منحصر به فردی است که در زوایای مختلف از این کاخ قرار گرفته اند. با این راه پله ها، بازدیدکنندگان می توانند خود را به طبقه بالاتر برسانند و از بخش های مختلف از این باغ بی نظیر دیدن کنند.

بازدید از کاخ هشت بهشت، بهشت شهر اصفهان

اگر شما نیز علاقمند به بازدید از کاخ هشت بهشت هستید، می توانید فصل بهار یا پاییز را برای قدم زدن در این باغ فوق العاده زیبا انتخاب کنید. در بهار درختان این باغ شکوفه می دهند و دامن زمین از آن ها سپید می شود. پاییز این فصل هزار رنگ نیز جلوه ای بی بدیل به این باغ خواهد بخشید. شما می توانید به ضیافت برگ های زرد و نارنجی پاییزی بروید و با قدم زدن در این باغ از صدای خش خش برگ ها لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم که برای رفت و آمد به  کاخ هشت بهشت، حتماً از خیابان هشت بهشت عبور کنید. این خیابان روبروی کاخ هشت بهشت قرار دارد و سرسبزی آن حس خوبی را برای قدم زدن پدید می آورد. خیابان هشت بهشت، از خیابان گلدسته آغاز می شود و در خیابان استانداردی به پایان می رسد. این خیابان به واقع گذرگاه بهشت است و جذابیت آن چشمان شما را خیره خواهد کرد.

معرفی هشت بهشت

مرکز خرید، رستوران و کافه در حوالی کاخ 

شما می توانید در حین گذر از خیابان هشت بهشت، سری هم به مرکز خرید هشت بهشت بزنید. بعلاوه چندین رستوران و کافه در این خیابان وجود دارد که گردشگران داخلی و خارجی می توانند از آن برای استراحت و صرف غذا استفاده کنند. رستوران هتل عباسی به عنوان تنها هتل پنج ستاره در اصفهان، غذاهای خوشمزه و اصیلی را مناسب با ذائقه شما عزیزان آماده می کند.  بغیر از آن رستوران شهرزاد نیز در همین حوالی واقع شده و از آنجایی که زیبایی و جذابیت بی نظیری دارد، بسیاری آن را برای صرف غذا انتخاب می کنند. وجود پنجره های رنگارنگ و نقاشی های دیدنی در این رستوران نقطه عطفی برای آن محسوب می شود.

اما اگر میل به خوردن غذا ندارید و می خواهید در اطراف کاخ هشت بهشت کافه ای زیبا پیدا کنید، به سراغ کافه آواک بروید؛ این کافه دنج و بی نهایت زیبا است. همچنین کافه باغ شهر نیز میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

چگونه می توان به بازدید از این کاخ پرداخت؟

سفر به پایتخت تاریخ و فرهنگ ایران زمین، یعنی اصفهان زیبا، بدون بازدید از اماکن تاریخی آن لطفی ندارد. با توجه به اینکه کاخ هشت بهشت یکی از بهترین و محبوب ترین آثار شهر اصفهان محسوب می شود، افراد زیادی در خصوص نحوه سفر به آن سوال می پرسند و می خواهند بدانند که چگونه در سفر به اصفهان می توان به دیدن کاخ هشت بهشت رفت. خوشبختانه کاخ هشت بهشت از جمله بناهای تاریخی در این شهر بوده که دسترسی به آن به ساده ترین شکل ممکن انجام می شود. شما با استفاده از مترو، اتوبوس و تاکسی می توانید خود را به این کاخ برسانید. ایستگاه اتوبوس باغ گلدسته فاصله 100 متری با کاخ هشت بهشت دارد و استفاده از آن از ارزان ترین روش های سفر درون شهری محسوب می شود.

راهنمای سفر به کاخ هشت بهشت

اگر از آن دسته افرادی هستید که سفر با مترو را به اتوبوس و ماشین شخصی ترجیح می دهید، باید در ایستگاه امام حسین پیاده شوید و با 500 متر پیاده روی خود را به کاخ برسانید.

جالب است بدانید که سی و سه پل به عنوان یکی از بهترین بناهای شهر تاریخی اصفهان، به کاخ هشت بهشت نزدیک بوده و تنها 7 دقیقه با آن فاصله دارد. اگر به اصفهان سفر کردید و به بازدید از پل سی و سه پل پرداختید، به خانه بازنگردید و حتماً به دیدن کاخ هشت بهشت بروید.

ما برای عزیزانی که با خودرو شخصی به اصفهان سفر کرده و مایل هستند که کاخ هشت بهشت را از نزدیک ببینند نیز توصیه ای داریم. شما باید از ضلع شرقی باغ وارد شوید. در واقع خیابان گلدسته را برای ورود به باغ انتخاب کنید و با پارک کردن خودروتان در همان حوالی، با خیال آسوده وارد باغ شوید.

آدرس کاخ هشت بهشت

با توجه آنچه تا اینجای کار گفته شد، دانستیم که کاخ هشت بهشت، کاخی است که درون باغ هشت بهشت قرار دارد و برای بازدید از این کاخ باید خود را به باغ برسانید. باغ هشت بهشت این روزها به نام پارک شهید رجایی نیز شناخته می شود. برای وارد شدن به این باغ بزرگ، نیازی به پرداخت هزینه ندارید ولی اگر قصد بازدید از کاخ را داشته باشید و بخواهید به محوطه اصلی آن بروید، می بایست بلیط تهیه کنید. هزینه بلیط برای دیدن کاخ هشت بهشت چندان گران نیست. به صورت متوسط قیمت بلیط برای گردشگران ایرانی 4000 تومان در نظر گرفته شده است. البته هزینه بلیط برای گردشگران خارجی کمی بالاتر است. آن ها می بایست مبلغی برابر با 30 هزار تومان برای بازدید از کاخ هشت بهشت بپردازند و با خرید بلیط اجازه ورود به محوطه اصلی را بگیرند.

زمان و تاریخ بازدید از کاخ هشت بهشت

به صورت میانگین بازدید از کاخ هشت بهشت و آشنایی را بخش های مختلف از آن، زمان دو ساعته را می طلبد. توصیه میکنیم که برای بازدید از کاخ هشت بهشت حتماً با تورهای گردشگری سفر کنید. راهنمای این تورها اطلاعات جالب و مفیدی درباره کاخ و باغ هشت بهشت به شما می دهد و لذت بازدید از این بنای شکوهمند را دو چندان می کند. زمانی که شما متوجه میشوید در پس هر نقاشی و خاتم کاری که در این باغ دیده می شود، حکایتی جذاب نهفته و هنرمند با تکیه بر احساسی که داشته آن را خلق نموده، شگفت زده خواهید شد.

اما آیا در هر تاریخ و در هر ساعتی می توان به کاخ هشت بهشت مراجعه کرد؟ قطعاً خیر. سازمان های مسئول حفاظت از این میراث ارزشمند در راستای صیانت و نگهداری از آن زمان مشخصی را برای بازدید از این کاخ در نظر گرفته اند. این مدت زمان از 9 صبح تا 12 و 30 دقیقه ظهر است و قبل و بعد از این ساعت، کسی نمی توان به محوطه وارد شود. البته ساعات بازدید عصر نیز فرصت خوبی بوده تا علاقمندان کاخ هشت بهشت را از نزدیک ببینند. به این منظور باید از ساعت 14 تا 18 در روزهای مختلف از سال بغیر از ایام سوگواری برای گرفتن بلیط مراجعه نمایند.

  • 09 دی ، 1400
  • 340

نظر دهید