021-49029
گیلان گردی و بازدید از بهترین جاذبه های گردشگری استان گیلان

گیلان گردی و بازدید از بهترین جاذبه های گردشگری استان گیلان

گیلان گردی، یکی از بهترین تفریحاتی است که هر فردی می تواند تجربه کند. این استان دارای بهترین آب و هوا می باشد و هر فردی که به آن سفر می کند، می تواند تا مدتی پس از سفر خود، حال و هوای خوبی را داشته باشد. در خطه ی شمالی کشور، به دلیل وجود موقعیت مکانی عالی و بی نظیر، شهری بزرگ شکل گرفته است که امروزه، به عنوان یکی از سرسبز ترین استان های کشور شناخته می شود. جالب است بدانید که در طول سال، میزان تقاضا برای گیلان گردی، و بازدید از جاذبه های گردشگری آن بسیار زیاد است. بی دلیل هم نیست! جاهای دیدنی این استان، به قدری زیبا می باشند که هر فردی که به آن سفر کند، از بازگشت به خانه ی خود سر باز می زند و دوست دارد در آن جا بماند. 

به طور میانگین، تقاضا برای گیلان گردی، عموما در فصول بهار و پاییز بسیار بالا می باشد. در این فصول، آب و هوا در این استان بسیار عالی می باشد. البته باید اشاره کنیم که برخی از این جاذبه های گردشگری به دلیل قرار داشتن در ارتفاعات، دارای آب و هوای بسیار سردی می باشند و برای بازدید از آن ها باید در فصل تابستان اقدام کرد. به طور کلی می توان گفت که این استان، دارای تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری می باشد و آشنایی با این جاذبه های گردشگری، بدون شک دل هر فردی را به آن منطقه می برد. 

برای آشنایی با این جاذبه های گردشگری، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. زیرا در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره استان گیلان، گیلان گردی و همچنین جاذبه های گردشگری این استان که بسیار محبوب هستند و هر فردی باید از آن ها بازدید کند بیان کرده ایم. 

موقعیت جغرافیایی استان گیلان

قبل از گیلان گردی و آشنایی با جاذبه های گردشگری گیلان، بهتر است با موقعیت مکانی این استان، آشنا شویم. همانطور که می دانید، در قسمت شمالی کشور ایران، دریای خزر قرار گرفته است. در حاشیه ی دریای خزر، و در جنوب غربی آن، استانی با وسعت، 14000 کیلومتر مربع قرار گرفته است. استان گیلان از شمال با دریای خزر، از جنوب با رشته کوه البرز، از شرق با استان مازندران، و همچنین از غرب با استان های اردبیل و زنجان همسایگی دارد. به دلیل قرار داشتن رشته کوه البرز در بخش جنوبی این استان، ابر هایی که به واسطه وجود دریای خزر ایجاد می شوند در این استان به دام می افتند و سبب بارش های فراوان و ایجاد آب و هوایی بسیار عالی در این منطقه می شوند. اگر فصل پاییز را برای بازدید از این استان انتخاب کنید، می توانید با آب و هوایی بسیار عالی رو به رو شوید.

گیلان کجا بریم؟

برای شروع گیلان گردی، بهتر است با بخش های مختلف این استان آشنا شوید. به دلیل وجود آب و هوای معتدل و مرطوب، بخش وسیعی از این استان را فضاهای سرسبز و جنگل فرا گرفته است. به همین سبب، انتخاب نقطه ای برای شروع بازدید از این استان، کمی دشوار است. اما با این وجود، نگران نباشید زیرا در ادامه، به طور کامل، همه چیز را درباره جاهای دیدنی گیلان، و شروع گشت و گذار از این استان را بیان کرده ایم و شما می توانید به راحتی با مطالعه این مطلب، با بهترین و مناسب ترین مکان ها برای بازدید از این استان آشنا شوید و برای گشت و گذار و بازدید از آن ها برنامه ریزی کنید. برای شروع گیلان گردی، بهتر است از مرکز این استان، شهر رشت شروع کنید.

رشت گردی

رشت، مرکز استان گیلان است و یکی از محبوب ترین جاها در این استان می باشد. همه ساله، بسیاری از افراد برای گشت و گذار و سفر کردن، مستقیم به شهر رشت می روند تا از دیدنی های این شهر بزرگ بازدید کنند. در شهر رشت، تعداد بسیار زیادی از دیدنی های تاریخی، فرهنگی، گردشگری، تاریخی، و بسیاری از موارد دیگر وجود دارد و یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی گیلان به شمار می روند.

1.    بازار بزرگ رشت

بازار بزرگ رشت، یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاهای دیدنی در این استان می باشد. باید اشاره کنیم که این بازار، علاوه بر داشتن جنبه ی گردشگری، به نوعی جاذبه تاریخی نیز در این استان به شمار می آید. در بازار بزرگ رشت، بخش های متعددی مانند کاروانسرا ها، میدان های بزرگ، میدان های کوچک، چهار سوق ها، طاقی ها و بسیاری از بخش های دیگر وجود دارد. وسعت بازار بزرگ رشت حدود 24 هکتار می باشد و یکی از بهترین جاهای برای گیلان گردی می باشد. در دوره ی قاجار، کاروانسراهای متعددی در این بازار بزرگ ساخته شد. به بیان دقیق تر، 14 کاروانسرا در این نقطه ساخته شده بود که از آن به عنوان مرکز بازرگانی در این شهر استفاده می شد. اگر قصد دارید از یکی از بخش های زنده ی این شهر دیدن کنید، توصیه می کنیم بازدید از این بازار را از دست ندهید.

2.    موزه میراث روستایی

موزه میراث روستایی، یکی از عجیب ترین و جالب ترین جاذبه های گردشگری در این استان می باشد که هر فردی حتما باید از آن دیدن کند. این موزه، در پارک جنگلی سراوان قرار دارد و برای دسترسی به آن، باید خود را به جاده رشت – گیلان برسانید و در 18 کیلومتری این جاده، به موزه میراث روستایی دسترسی پیدا کنید. این موزه، ایده ی جالبی بود برای نشان دادن تمدن روستایی و نحوه ی زندگی روستاییان این استان. در حقیقت، با سفر به این جاذبه گردشگری می بینید که یک روستا را به عنوان موزه در نظر گرفته اند و در نتیجه برای بازدید از خانه های روستایی و تماشای محیط داخلی آن ها و به ویژه خو گرفتن با نحوه ی زندگی روستایی می توانید به این موزه بروید و ساعاتی را به گذراندن اوقات خود در این روستا سپری کنید. 

3.    مجموعه شهرداری

مجموعه شهرداری، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در استان گیلان می باشد. در میان تمامی آثار و جاهای دیدنی در این استان، مجموعه شهرداری، بیشترین شهرت را دارد و همه ساله، افراد بسیاری برای بازدید از این مجموعه، مسافت های طولانی را طی می کنند و ساعاتی را در این جاذبه گردشگری مشهور می گذرانند. این مجموعه، یکی از آثار نسبتا تاریخی در این شهر می باشد که در دوران سلطنت رضاشاه در رشت ساخته شد. از بخش های مختلف مجموعه شهرداری می توان به کاخ سلطنتی، موزه پست، ساختمان قدیمی هتل ایران و ... اشاره کرد. جالب است بدانید که نماد شهر رشت، که برج ساعت می باشد، در این مجموعه قرار دارد و یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی در رشت می باشد. 

یکی از جذابیت های این مجموعه، برگزاری موسیقی زنده در این نقطه، و در میدان این مجموعه، می باشد. اگر قصد دارید که ساعاتی را در یکی از بهترین جاهای دیدنی رشت بگذرانید، توصیه می کنیم بازدید از این مجموعه را از دست ندهید. 

4.    دریاچه سراوان

اما گیلان گردی، شامل گشت و گذار در طبیعت هم می شود. در شهر رشت، دریاچه ای بسیار زیبا به نام دریاچه سراوان قرار دارد که در پارک جنگلی سراوان قرار دارد. پارک جنگلی سراوان، یکی از پربازدید ترین جاهای دیدنی در رشت می باشد که با داشتن، بخش های مختلف و جاهای دیدنی متعدد، همه روزه، بسیاری از توریستان و گردشگران را به سمت خود جذب می کند. یکی از مهم ترین عجایب در خصوص این دریاچه، سطح سبز رنگ آن است. دریاچه سراوان، پر از شگفتی و دیدنی های متعدد می باشد و اگر علاقه مند به فاصله گرفتن از محیط های شهری و قرار گرفتن در طبیعت هستید، پارک جنگلی سراوان و به ویژه دریاچه این مجموعه، یکی از مهم ترین و اصلی ترین انتخابات می باشد.

برای دسترسی به این دریاچه، باید خود را به جاده رشت قزوین برسانید و در کیلومتر 17 این جاده، به راحتی به دریاچه ی بکر سراوان دسترسی پیدا کنید. 

معرفی شهر توریستی در استان گیلان

برای گیلان گردی و بازدید از جاذبه های گردشگری استان گیلان، می توان از مهم ترین شهر های توریستی این استان آگاه شد تا به راحتی از جاهای دیدنی این شهر های توریستی دیدن کرد. یکی از اصلی ترین شهر های توریستی در این استان، شهر رشت بود که در مطالب بالا به مهم ترین جاهای گردشگری این استان اشاره کردیم.  

1.    انزلی

یکی از مهم ترین شهر های توریستی در این استان، بندر انزلی می باشد. بندر انزلی، منطقه آزاد می باشد و علاوه بر این، یکی از مهم ترین بنادر در این استان است. جالب است بدانید که این شهر قدمت بسیار زیادی دارد و در آن، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری وجود دارد. از جمله جاهای گردشگری در این شهر توریستی، می توان به مرداب انزلی، برج ساعت (مناره انزلی)، پارک جنگلی بندر انزلی، ساحل بندر انزلی، آکواریوم، کشتی میرزا کوچک خان جنگلی، موج شکن، مرکز تجاری ستاره شمال، مرکز تجاری ونوس، حافظیه، کاخ میان پشته، و ... اشاره کرد. این بندر یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در استان گیلان می باشد و توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید. 

2.    ماسال

ماسال نیز یکی دیگر از شهر های توریستی در استان گیلان می باشد. تعداد بسیار زیادی از دیدنی های استان گیلان در ماسال وجود دارد. این بخش از استان گیلان، دارای بهترین آب و هوا، و همچنین جاهای دیدنی بسیار زیادی می باشد. این شهر توریستی، در فاصله بسیار کمی از شهر رشت قرار دارد و برای بازدید از آن باید خود را به شمال غربی رشت برسانید. از شهر رشت تا ماسال، حدود 50 کیلومتر فاصله می باشد و در نتیجه دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. جالب است بدانید که ماسال، در ارتفاعات قرار دارد و در نتیجه، فصول سرد سال، زمان مناسبی برای بازدید از آن نیست. به همین سبب، باید اشاره کنیم که این جاذبه گردشگری استان گیلان، یکی از بهترین گزینه ها برای سفر های تابستانه می باشد.

3.    لنگرود

لنگرود نیز یکی دیگر از مهم ترین ترین جاذبه های گردشگری در استان گیلان می باشد. در واقع یکی از سرسبز ترین، زیباترین، و محبوب ترین شهر های توریستی در استان گیلان است. در میان تمامی جاهای گردشگری در استان مازندران، شهر توریستی لنگرود، دارای داستان های بیشتر، و به ویژه جاهای دیدنی متعدد تری می باشد. جالب است بدانید که اتفاقات تاریخی متعددی در این شهر رخ داده است که از آن ها می توان به مرگ شاه عباس صفوی، مرگ سلطان محمد خوارزم شاه، و بسیاری از اتفاقات دیگر اشاره کرد. اگر تا به حال از شهر لنگرود دیدن نکرده اید، توصیه می کنیم بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید تا بتوانید از بهترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری در این استان دیدن کنید. 

4.    تالش

از سرسبز ترین، زیبا ترین، و خاص ترین شهر های توریستی در استان گیلان، می توان به تالش اشاره کرد. شهر تالش، به قدری جاذبه های گردشگری دارد که باید بیش از دو هفته را برای بازدید از تمامی دیدنی های این شهر تخصیص داد. اگر به دنبال مکانی می گردید که به دور از شلوغی های شهر باشد، و بتوانید برای مدتی از دغدغه های فکری خود و مشغله هایتان فاصله بگیرید، توصیه می کنیم بازدید از تالش را از دست ندهید. از جاهای دیدنی تالش، می توان به سوباتان، جنگل گیسوم، دریاچه سراگاه، پارک جنگلی سیاه داران، و ... اشاره کرد. 

تالش، گیلان گردی

معرفی مناطق ییلاقی گیلان

اما افراد بسیاری برای گیلان گردی، دوست دارند از مناطق ییلاقی این استان دیدن کنند. در استان گیلان، تعداد بسیار زیادی از مناطق ییلاقی وجود دارد. بی دلیل هم نیست، وجود کوه های البرز، سبب ساخته شدن روستا ها و جاهای دیدنی بسیاری در ارتفاعات شده است. اگر قصد دارید از بکر ترین و خاص ترین جاهای گردشگری در استان گیلان آشنا شوید و گیلان گردی خود را با بازدید از ییلاق های این منطقه انجام دهید، مطالعه لیست زیر را از دست ندهید.

1.    منطقه ییلاقی اولسبلنگاه 

روستای اولسبلنگاه، یکی از مهم ترین ییلاق های استان گیلان می باشد. این ییلاق، جزو مشهور ترین جاهای گردشگری در استان گیلان می باشد. به گونه ای که همه ساله، افراد بسیار زیادی برای بازدید از این منطقه ییلاقی، و گیلان گردی، مستقیما، به اولسبلنگاه سفر می کنند تا مدتی را در ارتفاعات، به تماشای مناظر زیبای این منطقه بپردازند. این ییلاق، در بخش غربی استان گیلان قرار دارند. جالب است بدانید که روستای اولسبلنگاه در ارتفاعات شهر توریستی تالش قرار گرفته است. 

اگر قصد دارید پدیده ی اقیانوس ابرها را تماشا کنید، ییلاق اولسبلنگاه، بهترین و اصلی ترین گزینه برای شما می باشد. علاوه بر این، در این ییلاق، چشم انداز بسیار زیبایی از دشت های وسیع و جنگل ها می باشد و مهم تر از همه، دارای آب و هوای بسیار عالی ای است. اگر تا به حال از این ییلاق دیدن نکرده اید، توصیه می کنیم بازدید از این ییلاق را از دست ندهید.

2.    ماسال

در مطالب بالا اشاره کردیم که ماسال، یکی از شهر های توریستی استان گیلان می باشد. اما علاوه بر این باید اشاره کنیم که یکی از مناطق ییلاقی این استان نیز می باشد و در نتیجه بازدید از آن را به شدت توصیه می کنیم. ییلاق ماسال، از جنوب و غرب به استان اردبیل و خلخال، از شرق با صومعه سرا و همچنین فومن، و از شمال با رضوان شهر، همسایگی دارد و در میان این شهر ها، طبیعت بسیار زیبایی را تشکیل داده است. اما مناطق ییلاقی ماسال، در ارتفاع 1800 تا 2000 متری از سطح دریا قرار دارد و در نتیجه، گزینه ی خوبی برای سفر های تابستانی می باشد. در این ارتفاعات نیز می توانید پدیده اقیانوس ابر ها را مشاهده کنید و علاوه بر این، می توانید از چشم انداز بسیار زیبایی که از مناظر طبیعی، و دشت ها و جنگل ها در این منطقه وجود دارد دیدن کنید. 

3.    ییلاق دیلمان

ییلاق دیلمان، با قرار داشتن در مرتفع ترین بخش استان گیلان، گزینه ی بسیار مناسبی برای گیلان گردی، و بازدید از مناظر طبیعی می باشد. این ییلاق، به قدری زیبا می باشد که لقب بهشت کوچک را به آن داده اند و شما می توانید برای تجدید در روحیاتتان و همچنین بازدید از بهترین و مناسب ترین مناظر طبیعی در این استان، از ییلاق دیلمان دیدن کنید. از جمله جاهای دیدنی در این استان می توان به آبشار لونک، آرامگاه بابا ولی، قلعه گرماور، و ... اشاره کرد. 

4.    ییلاق اشکورات

برای گیلان گردی، گزینه های متعددی وجود دارد که ییلاقات نیز یکی از آن ها هستند. این استان در فصول مختلف، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری را ارائه می دهد که می توانید از آن ها بازدید کنید. یکی از زیباترین این جاذبه های گردشگری، ییلاق اشکورات می باشد. عوامل بسیار زیادی وجود دارند که این ییلاق را نسبت به سایر ییلاقات متمایز می کنند که یکی از مهم ترین آن ها، چشم انداز بی نظیری از طبیعت در ارتفاعات این ییلاق می باشد. در این ییلاق، جاهای دیدنی متعددی همچون غار ها، چشمه های بسیار زیادی از آب معدنی، رودخانه ها، دریاچه ها، و بسیاری دیگر از جاهای دیدنی وجود دارد. 

تمامی این عوامل، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش میزان جذب توریست به این منطقه می باشند. این منطقه ییلاقی یکی از بکر ترین جاذبه های گردشگری در این استان می باشد که توصیه می کنیم بازدید از آن ها را از دست ندهید. 

5.    تالش

تالش، در بخش غربی استان گیلان قرار دارد و بخش هایی از این شهر توریستی، در ارتفاعات کوه ها قرار دارد. آب و هوا در مناطق ییلاقی تالش بسیار عالی و مطلوب می باشد و شما می توانید از ارتفاعات این منطقه ییلاقی به تماشای دریا، جلگه ی گیلان، و همچنین شهر بنشینید. از طرفی دیگر، در بخش های ییلاقی این استان می توانید به کوه های سرسبز و جنگلی دسترسی پیدا کنید. به طور کلی می توان گفت که چشم انداز از این منطقه ییلاقی بسیار زیبا می باشد و به هر طرف که نگاه کنید، با چشم انداز سرسبزی از طبیعت رو به رو می شوید. اما همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری استان گیلان، در شهر توریستی تالش قرار دارد. در نتیجه برای گیلان گردی، بهتر است به طور کامل با جاذبه های گردشگری این استان آشنا شوید.

جاهای دیدنی تالش در گیلان

گیلان، بسیار وسیع است و در هر نقطه از آن، جاذبه های گردشگری بسیار زیادی وجود دارد. برای اینکه بتوانید بهتر با این جاذبه های گردشگری آشنا شوید، توصیه می کنیم لیست زیر را مطالعه کنید تا بتوانید از محبوب ترین جاهای گردشگری استان گیلان در این منطقه آگاه شوید.

•    پارک جنگلی سیاه داران
•    غار سوباتان
•    منطقه ییلاقی دو خاله
•    رودخانه کرگان رود
•    دریاچه سراگاه
•    سوباتان
•    پارک جنگلی گیسوم
•    منطقه حفاظت شده لیسار
•    آبشار ورزان

کلام آخر

استان گیلان، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری را درون خود قرار داده است. هر ساله، تعطیلی ها که فرا می رسد، افراد بسیار زیادی راهی این استان می شوند تا بتوانند مدتی را به دور از مناطق شهری و همچنین ترافیک های شهری بگذرانند و آب و هوای عالی را استشمام کنند. گیلان گردی و بازدید از جاذبه های گردشگری استان گیلان، بسیار عالی و لذت بخش می باشد و اگر تا به حال به این استان نرفته اید و یا از جاذبه های گردشگری این استان بازدید نکرده اید، توصیه می کنیم بازدید از این شهر را در برنامه های خود قرار دهید. همچنین سفر به این شهر می تواند تاثیر بسیار خوبی در روحیات شما داشته باشد و در مدتی که در این شهر در حال گردش و تفریح هستید را، خاطرات خوبی بسازید.

 

  • 28 اسفند ، 1399
  • 518

نظر دهید