021-49029
آشنایی با آرامگاه کوروش کبیر و همه چیز درباره آن

آشنایی با آرامگاه کوروش کبیر و همه چیز درباره آن

شهر شیراز، با تاریخچه قدیمی خود، جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیار زیادی را در درون خود قرار داده است. در این شهر، آثار باستانی بسیار زیادی از دوره های مختلف پادشاهی وجود دارد که هر کدام از این آثار، زیبایی منحصر به فردی دارند. اما اکثر جاذبه های تاریخی این شهر، مربوط به دوران هخامنشیان می باشد. در این دوران، آثار تاریخی بسیار زیادی در شهر شیراز بنا شد و به عنوان پایتخت هخامنشیان، کاخ ها و بناهای متعددی در گوشه گوشه این شهر، تعبیه شد. یکی از عجیب ترین و زیبا ترین آثار باستانی مربوط به دوران هخامنشیان، آرامگاه کوروش کبیر واقع در پاسارگاد می باشد. این اثر باستانی، محل دفن محبوب ترین پادشاه در طول تاریخ ایران، کوروش کبیر می باشد.

اگر با این اثر تاریخی آشنایی ندارید و یا تا به حال از آن بازدید نکرده اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در ادامه این مطلب به معرفی کامل آرامگاه  کوروش کبیر و همچنین پاسارگاد پرداخته ایم. این مقبره، یکی از محبوب ترین و پربازدید ترین جاذبه های تاریخی در ایران می باشد. یقینا پس از مطالعه این مطلب، هوس بازدید از آن به سرتان می زند.

آرامگاه کوروش کبیر 

کوروش کبیر، از مشهورترین پادشاهان دور هخامنشیان بود که محبوبیت بسیار زیادی در دوران حکومت خود داشت. این پادشاه اقدامات بسیار زیادی در راستای آبادی جامعه انجام داد و به عنوان فردی درستکار شهرت داشت. این فرد، موسس حکومت هخامنشیان می باشد و در طول پادشاهی خود، توانست تغییرات بسیاری در جامعه ایجاد کند. آرامگاه کوروش کبیر، در شیراز، و در منطقه مشهور پاساگارد قرار دارد. هر سال، مهر ماه که فرا می رسد، جمعیت بسیاری به این منطقه می روند و ساعاتی را در کنار این مقبره مشهور می گذرانند. توصیه می کنم بازدید از این جاذبه گردشگری را در برنامه های خود قرار دهید و از یکی از مشهورترین آثار تاریخی ایران دیدن کنید.

توصیف این جاذبه گردشگری

مقبره کوروش بر روی بلندترین نقطه از منطقه پاسارگاد قرار دارد و از هر نقطه ای قابل مشاهده است. آرامگاه ایشان بر روی تعدادی تخته سنگ بسیار بزرگ قرار دارد و از 7 طبقه کلی تشکیل شده است. این تخته سنگ ها، ارتفاعی در حدود 11 متر دارند. همچنین مساحت کلی آرامگاه کوروش در حدود 160 تر مربع می باشد. اتاقکی که در بالای تخته سنگ ها وجود دارد و مقبره کوروش در آن وجود دارد، ارتفاعی در حدود 2 متر دارد و دیواره های این اتاقک، دارای ضخامتی در حدود 1.5 متر می باشند. سقفی که بر روی این اتاقک قرار دارد شیب دار می باشد و یکی از عجیب ترین و زیباترین سازه های آن زمان به شمار می آمد. 

جالب است بدانید که معدن سنگی در نزدیکی این مقبره وجود دارد که گفته شده تمامی سنگ های موجود در این مقبره را از این معدن سنگی استخراج کرده اند. 

کلام آخر

در نهایت لازم به ذکر است که این بنای تاریخی یکی از مهم ترین آثار باستانی در ایران می باشد و در میان تمامی بناهای تاریخی، محبوبیت خاصی در دل هموطنان دارد. کوروش به عنوان پادشاهی محبوب، اولین موازین قانونی در جهان را ارائه داد و یکی از قدرتمند ترین پادشاهان جهان بود. توصیه می کنم از این بنای تاریخی دیدن کنید و این اثر تاریخی ارزشمند را از نزدیک ببینید.
 

  • 23 دی ، 1399
  • 480

دیدگاه - 8

بلا

واقعا همچین سازه ای تحت عنوان آرامگاه کوروش کبیر لایق این پادشاه بزرگه
10 ماه پیش

سالار

همه میگن آرامگاه کوروش خیلی جای قشنگیه همیشه دلم میخواسته برم ولی هنوز یه بارم نرفتم
10 ماه پیش

راحله علی مردانی

اگه تا حالا نرفتید آؤامگاه کوروش حتتتتتما یه بار برید پشیمون نمیشید
10 ماه پیش

امیر شاه حسینی

آرامگاه کوروش آرامش بخش ترین جاذبه ی تاریخی ای بود که تا حالا رفتم
11 ماه پیش

محسن زارع

از بچگی آرزوم بود یه بار از نزدیک آرامگاه کوروش کبیر رو ببینم ولی هنوز که هنوزه فقط عکساشو دیدم.
11 ماه پیش

محسن بهرامی

ایرانی نیستید اگه تا شیراز برید ولی از آرامگاه کوروش کبیر دیدن نکنید :))
11 ماه پیش

تبسم رسول زاده

وقتی که جلوی آرامگاه کوروش هستید حس خیلی عجیب و هیجان انگیزیه
11 ماه پیش

فاطمه بخشی

محوطه آرامگاه کوروش خیلی با صفاست و یکی از بهترین سفرهایی بود که تا حالا تجربه کردم.
11 ماه پیش

نظر دهید