021-49029
آشنایی با جاهای دیدنی تنکابن

آشنایی با جاهای دیدنی تنکابن

تنکبان یکی از شهر های شمالی ایران است که قدمتی 3000 ساله دارد. این شهر سرسبط چه از نظر اقتصادی و چه از نظر جاذبه های گردشگری بیشماری که دارد یکی از شهر های مهم ایران به شمار میرود. تنکابن جاذبه های طبیعی بسیاری را دردل خود جای داده است و همین موضوع این شهر را به یکی از قطب های مهم گردشگری ایران تبدیل کرده است. علاوه بر این این شهر بزرگترین مرکز پرورش گل و گیاه زینتی در ایران است و بخش عمده ی تولیدات گلخانه های تنکابن به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر میشود. به علاوه تنکابن در تولید برنج و چای رتبه دوم را در کشور دارد و این شهر را میتوان قطب تولید خرمالوی ایران دنست. همه ی این موارد از حاصلخیزی خاک این شهر نشات میگیرد و این حاصل خیزی باعث شده تا تنکابن جنگلهای انبوهی داشته باشد که گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به خود جذب میکند.

کلمه تنکابن تغییر یافته کلمات " تنک آب بن" است، و به معنای محلی است که در آن جلگه دریای خزر تنک و یا اندک  میشود. در گذشته به این شهر دیلم، فیض و رسولی محله نیز گفته میشد. تکابن یکی از شهرهای ایتان مازندران است که فاصله آن تا پایتخت تنها 253 کیلومتر است و همین مسئله باعث محبوبیت این شهر در میان پایتخت نشینان شده است. چرا که هر زمانی اراده کنند در مدت کوتاهی میتوانند خودشان را به تنکابن برسانند و از طبیعت زیبای این شهر لذت ببرند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت تنکابن آب و هوای این شهر است. همانظور که میدانید اکثر شهر های شمالی کشور آب و هوایی شرجی دارند. در تنکابن اما شرجی هوا به قدری نیست که آزار دهنده باشد به علاوه هوای این شهر عموما معتدل است و در تابستان ها دمای هوای تنکابن از 36 درجه تجاوز نمیکند و در زمستان هم به پایین تر از 1- درجه نمیرسد. 

همه ی این ها باعث محبوبیت شهر تنکابن شده است. بهترین زمان سفر به این شهر را بهار و تابستان میدانند در حالی که تنکابن در همه ی فصو زیبایی های خاص خودش را دارد و شما در هر زمانی که به این شهر سفر کنید میتوانید از طبیعت بکر و زیبای این شهر بسیار لذت ببرید. در ادامه شما را با جاهای دیدنی این شهر آشنا خواهیم کرد تا اگر قصد سفر به تنکابن را دارید بتوانید تمام این جاهای دیدنی را در برنامه ریزی خود بگنجانید.

1. جنگل دو هزار تنکابن

اگر اهل سفر به شمال کشور باشید حتما نام جنگل های دوهزار را شنیده این. جنگل دوهزار یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تنکابن است که روزانه بازدید کنندگان زیادی دارد. این جنگل که به یکی از نقاط توریستی تنکابن تبدیل شده است از رشته کوه های الموت سرچشمه میگیرد و دارای پوشش گیاهی بسیار غنی است که عمده درختان آن را درختان هیرکانی، راش، چنار و ... تشکیل دادخه اند. از دلایل محبوبیت این جنگل دمای هوای آن است که حتی در مرداد ماه هم بسیار خنک بوده و درواقع یکی از بخش های ییلاقی تنکابن به شمار میرود. این جنگل از سال 1370 که به دستور معونت سیاسی استان مازندران به دهستان تنکابن تغییر یافت بسیار شناخته شده شد و بر سر زبانها افتاد.

رانندگی در مسیر این جنگل و تماشای کوه هاو دره های سرسبز یکی از لذتهای گردش در این جنگل است. در مسیر جنگل دو هزار در یک سمت رودخانه خروشان دو هزار و در سمت دیگر درختان سرسبز قرار دارد که منظره ای زیبا را رقم زده اند. بسیار از افراد برای پیک نیک های دوستانه و یا خانوادگی به این جنگل میروند و در دامان طبیعت چند ساعتی را استراحت میکنند. بسیاری دیگر نیز که به عکاسی علاقمندند دوربینشان را برداشته و برای عکاسی از طبیعت به جنگل دو هزار مراجعه میکنند، اگر خوش شانس باشد میتوانید با مراجعه به این جنگل پرنده نگاری هم بکنید. روی هم رفته اگر به عکاسی علاقمندید جنگل دو هزار میتوان یکی از بهترین جاهای دیدنی تنکابن باشد که به آن مراجعه کنید.

در جنگل دو هزار تنکابن، شکم گردی هم به راه است. در این جنگل چندین استخر پرورش ماهی وجود دارد که در کنار فروش ماهی، ماهی کبای هم سرو میکنند. البته میتوانید این ماهی ها را خریداری کرده و خودتان آنها را کباب کنید و هم از طعم این ماهی های کبابی لذت ببرید و هم از آتش کوچکی که روشن میکنید. البته یادتان باشد حتما آتشی که برپا کرده اید را قبل از رفتن خاموش کنید تا این جنگل زیبا با سهل انگاری های ما از بین نرود.
برای رسیدن به جنگل دو هزار باید به خیابان انقلاب تنکابن بروید و ایمن خیابان را تا انتها ادامه دهید تا با کمک تابلئهای راهنما وارد شهرستان خرم آباد ولمرود شوید. بعد از ولمرود وارد جاده جنگبلی خواهید شد که به یک میدان منتهی میشود، این میدان در سمت چپ خود به جنگل سه هزار میرسد و اگر مسیر را مستقیما ادامه دهید به جنگل دو هزار خواهید رسید. آب و هوای این جنگل به قدری خوب است که در تمام فصول سال میتوانیثد به آنجا بروید و از طبیعت زیبای این جنگل لذت ببرید. تنها ممکن است در ارتفاعات این جنگل در فصل زمستان یخبندان باشد و تردد در مسیر این جنگل با مشکلاتی همراه باشد.

جنگل_دو_هزار

2. آبشار سنگ بن چشمه

یکی دیگز از جاهای دیدنی تنکابن که بسیار محبوب نیز هست آبشار سنگ بن چشمه است. این آبشار تقریبا در مسیر جنگل دو هزار و در جنوب غربی شهرستان تنکابن واقع شده است. این آبشار بعد از روستایی به نام عسل محله و بعد از هلوکه قرار  دارد. ترکیب این آبشار با پوشش گیاهی اطرافش منظره ای رویایی و دیدنی را رقم زده است. این منطقه از درختان توسکا، بلوط و افرا پوشیده شده است که زیبایی خاصی به آنجا بخشیده است. مسیر رسیدن به آبشار سنگ بن چشمه بسیار پر فراز و نشیب است و خود این مسیر یکی از جاذبه های این آبشار به شمار میرود. از شرق رودخانه ای که از این آبشار نشات میگیرد، مسیری برای دسترسی به روستاهای اطراف آبشار سنگ بن چشمه وجود دارد که مسیر بسیار بکر و زیبایی است و پیاده روی در آن میتواند بسیار لذت خش باشد. از همین رو برای یکبار هم که شده باید از اینن آبشار زیبای استان مازندران دیدن کنید.

3. غار آبی دانیال

در 30 کیلومتری شهرستان تنکابن و در نزدیکی سلمانشهر، یک غار آب وجود دارد که به غار آبی دانیال مشهور است و یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی تنکابن به شمار میرود. این غار آبی در دل خود یک رودخانه آب شیرین روان و جاری را جای داده است بسیار شبیه به غار علیصدر است و پس از غار قوری قلعه واقع در استان کرمانشاه، دومین غار بزرگ روخانه ای اران به شمار میرود. از جذابیت های این غار قندثیل های آهکی که به آنها اسلاگمیت نیز میگویند است که نشان دهنه قدمت این غار است. گفته میشود برای تشکیل هر یک سانتی متر از این قندیل ها چیزی حدود 100 سال زمان لازم است. این قندیل ها به قدری زیبا و خیره کننده هستند که به محض ورود اولین چیزی هستند که نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکنند.

غار_آبی_دانیال

4. دشت دریاسر

دشت دریا سر را میتواند بهترین مکان تریح و گردش یک روزه در تنکابن دانست. این دشت که از چهار طرف با کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل، کل تلا و ارتفاعات الموت محاصره شده است و یکی از زیباترین جاهای دیدنی تنکابن را رقم زده است. از یبایی های این دشت میتوان به وجود چشمه های آب شیرین متعدد در آن اشاره کرد. این دشت تعداد بسیثاری چشمه دارد که در فصلهای پر آب به سختی میتوان تکه زمینی خشک برای نشستن در آن را پیدا کرد. علاوه بر این چشمه ها یک رودخانه پر آب ککه از میان رشته کوه های الموت ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است نیز از میان این دشت عبور کرده که بر زیبایی و شکوه دشت دریاسر افزوده است.

 دشت دریا سر از نظر زیست محیطی نیز بسیار دارای اهمیت است چراکه این دشت جانوران و گیاهان زیادی را در دل خخود جای داده است و زیستگاهه بسیار خوبی برای این جانداران به شمار می آید. بهترین زمان سفر به این دشت را اردیبهشت ماه میدانند و دشت دریاسر به بهشت اردیبهشت تنکابن مشهور است. در این فصل این دشت در سرسبز ترین حالت خود قرار گرفته است و با مراجعه به آنجا میتوانید از درختان ازگیل و آلوچه جنگلی که در جای جای این دشت قرار دارد میوه بچینید و از طعم آنها لذت ببرید.

5. قلعه مارکو

تنکابن در کنار جاذبه های طبیعی، جاذبه های تاریخی دارد و این به دلیل قدمت 3000 ساله تنکابن است. یکی از جاهای دیدنی و تاریخی تنکابن قلعه مارکو است. قلعه مارکو کاربرد نظامی داشته و در ارتفاعات تنکابن واقع شده است. به نظر میرسد این قلعه، قلعه ای مربوط به دوره ساسانی بوده است ه بعد نها و در قرن سوم بازسازی و مرمت شده است. این قلعه بر روی یک کوه که مارکوه شهرت دارد بنا شده است. این قلعه یکی قلعه بسیار مهم در زمان خود بوده است که از فرا آن میشد هم به دریا و هم به جنگل های ازراف اشراف داشت. از بالای این قلعه میتوان کوه های البرز را هم تماشا کرد و همین موضوع یکی از ویژگی های زیبای این قلعه است. مساخت این قلعه به 600 متر مربع میرسد . تمام این قلعه و دیوارهایش سنگچین شده اند.  از یان قلعه تنها دو برج و دیوارهای خارجی آن باقی مانده و باقی قسمتهای قلعه از بین رفته است. در مسیر دسترسی به این قلعه هم تعداد چشمه وجود دارد که راه رسیدن به آن را جذاب تر میکند. مسیر این قلعه هم پله هایی سنگی دارد و رسیدن به ارتفاات قلعه مارکوه را ساده تر میکند.

قلعه_مارکوه

6.آبگرم فلکده

یکی دیگر از جاهای دینی تنکابن آبگرم فلک ده است. این آبگرم یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تنکابن به شمار میرود چراکه علاوه بر مسیر زیبایی که دارد، خود آبگرم نیز خواص درمانی شگفت انگیزی دارد که بسیاری را برای درمان بیماری ها روماتیسمی به خود جذب میکند. آبگرم فلکده در یک مسیر بسیار زیبا که به درختان کاج و بلوط پوشیده شده است قرار دارد. درواقه این آبگرم در مسیر جنگل دوهزار و قبل از پل چشمه کیل قرار گرفته است. بعد از عبور از پل میتوانید دو راهی سه هزار ولیره را در ادامه دهید تا به یک جاده ی خاکی برسید.

از ویژگی های این آبگرم این است که فاقد گوگرد بوده دو دارای آب شیرین است و قابل شرب نیز هست. این آبگرم از زیر یکی کلاهک صخره ای به بیرون تراوش میکند و بسیاری معتقدند با شنا در این آبگرم میتوانند بیاماری های رماتیسمی و درماتیدهای پوستی خود را درمان کنند.

7. پارک ملی خشکه داران

پارک ملی خشکه داران از ارشمندترین جاهای دیدنی تنکابن به شمار میرود. این پارک ملی در 30 کیلومتری تنکابن و در فاصله نشتارود تا عباس آباد قرار گرفته است و فاصله این پارک تا دریا تنها 120 متر است و این فاصله اندک باعث شده تا این پارک به یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تنکابن تبدیل شده است. یان پارک ملی دارای تعداد زیادی از گونه های جانوری و گیاهی شمال کشور است و این موضوع این پارک را بسیار دیدنی کرده است. مساحت این پارک تقریبا 2 ملیون متر مربع بوده و محدوده وسیعی را به خود اختصاص داده است. از حویانات این پارک ملیث میتوان به شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابی ها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک اشاره کرد. این پارک گونه های گیاهی بسیاری که در ایران در معرض انقراض هستند را نیز در خود جای داده استو. از جمله این گیاهان میشود به توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است، سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی اشاره کرد.

برای بازید از این پارک ملی که از آخرین بازمانده های اکوسیستم جنگلی جلگه ای در ایران است، بهتر است از افراد محلی کمک بگیرید چراکه به دلیل وسعت بسیار زیادش ممکن است در این پارک زیبا و پهناور گم شوید. پس کمک گرفتن از کسی که مسیرهای این پارک را بلد است کار عاقلانه تری است. در نزدیکی این پارک میتوانید موزه حیثوانات وحشی شمال ایران را هم ببینید. در این موزه بسیاری از حیوانات به صورت تاکسیدرمی شده وجود دارند و در معرض نمایش قرار گرفته اند.

8. پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره در 18 کیلومتری جاده تنکابن قرار دارد. این پارک با 94 هزار کیلومتر یکی از زیباترین جاهای دیدنی تنکابان به شمار میرود. این پارک جنگلی در محل تلاقی دو رودخانه دو هزار و سه هزار واقع شده است و از سرسبز ترین خطه هایشمال کشور است. این پارک از این رو چالدره نام گرفته که درواقه دره ای بسیار عمیق است که از درختان توسکا و افرا و سرخس پوشیده شده است. چالدره را میتوان یکی از بهترین مراکز تفریحی و رفاهی تنکابن ددانست چرا که این پارک در کنار طبیعت زیبایی که دارد امکاناتی چون آلاچیق، سرویس بهداشتی، تعدادی رستوران و فروشگاه مواد غذایی نیز دارد که این طبیعت زیبا در کنار این امکانات پارک چالدره را به یکی از محبوب ترین پارک های تنکابن تبذیل کرده.

  • 04 خرداد ، 1400
  • 77

دیدگاه - 1

سیروس

مطلب خوبی بود بعد از کرونا باید حتما به جاهای دیدنی تنکابن سر بزنم
7 روز پیش

نظر دهید