021-49029
آشنایی با جاهای دیدنی ازنا

آشنایی با جاهای دیدنی ازنا

جاهای دیدنی ازنا، از دیدنی ترین و زیبا ترین مکان ها و مقاصد گردشگری در ایران می باشد. ازنا، شهری بسیار سرسبز  با آب و هوای بسیار عالی ای می باشد که شاید افراد بسیار زیادی با آن آشنایی نداشته باشند. به همین ترتیب، باید اشاره کنیم که امروزه، جاهای دیدنی ازنا بسیار سرسبز و دیدنی بوده و یکی از عالی ترین و بهترین مقاصد برای سفر کردن می باشد. استان لرستان، استانی سرسبز و بسیار خوش آب و هوا است که در دامنه های رشته کوه زاگرس قرار گرقته است. کوهستانی بودن این استان، سبب شده تا تعداد بسیار زیادی از پدیده های طبیعی و گردشگری در نقاط مختلف این استان وجود داشته باشد. به بیان بهتر، در استان لرستان، انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری که می توانند سفری خوش و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزنند وجود دارد. 

به همین سبب باید اشاره کنیم که استان لرستان، یکی از عالی ترین و مناسب ترین مقاصد گردشگری برای هر فردی می باشد. یکی از سریبز ترین و زیباترین مقاصد گردشگری دراستان لرستان، جاهای دیدنی ازنا است. چرا که در این شهر، انواع مختلفی از پدیده های طبیعی وجود داشته و با سفر به ازنا می توانید از جاهای دیدنی متفاوت و بسیار زیبا و دیدنی بازدید کنید. در این شهر، جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی، چشمه ها، آبشار ها، تونل های یخی، و انواع دیگری از جاذبه های گردشگری وجود دارد. و جاهای دیدنی ازنا به قدری زیبا هستند که بدون شک، سفری عالی و لذت بخش را براق شما رقم خواهد زد. 

در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره شهر ازنا و همچنین جاهای دیدنی ازنا بیان کرده ایم. در واقع با توضیحاتی در خصوص‌ زیبا ترین و مشهور ترین جاهای دیدنی ازنا، شما را با دیدنی ترین و خاص ترین جاهای گردشگری این شهر آشنا کرده و دیدنی ترین پدیده ها و جاذبه های گردشگری که هر فردی باید از آن بازدید کند را به شما معرفی کرده ایم. پس اگر قصد دارید تا با یکی از بهترین و عالی ترین مقاصد گردشگری و طبیعت گردی ایران آشنا شوید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. چرا که پس از آشنایی با جاهای دیدنی ازنا، در اولین فرصت برای بازدید از آن اقدام کرده و حتما از جاهای دیدنی ازنا بازدید خواهید کرد.

مختصری درباره ازنا

ازنا یکی از شهر های استان لرستان بوده که دارای طبیعتی بسیار دیدنی و زیبا است. استان لرستان، با داشتن انواع مختلفی از پدیده های طبیعی، یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین استان ها در ایران می باشد. در واقع جاهای دیدنی این استان به قدری هیجان انگیز و زیبا هستند که می توانند، عالی ترین و بی نظیر ترین سفر را برای شما رقم بزنند. جاهای دیدنی ای که در استان لرستان و در شهر های مختلف آن وجود دارد را در هیچ کجای دیگر نخواهید یافت. به همین سبب باید اشاره کنیم که این استان، جزو بهترین و عالی ترین مکان ها برای گردش و تفریح می باشد. به طور کلی باید بیان کنیم که شهر ازنا، شهری در این استان است که فاصله نسبتا کمی با مرکز استان لرستان دارد. 

شهر ازنا، از خرم آباد، حدود ۱۲۷ کیلومتر فاصله دارد و به همین دلیل، دسترسی به آن نیز بسیار آسان بوده و می توان به راحتی و آسانی به آن سفر کرد. امروزه وجود پدیده ها و جاهای دیدنی ازنا سبب شده تا توجه افراد بسیار زیادی به سمت آن جلب شود و در نتیجه، حجم بسیار زیادی از افراد به بازدید از این شهر و مکان های گردشگری آن بروند. اگر با جاهای دیدنی ازنا آشنا باشید، می توانید به راحتی و آسانی، سفری لذت بخش را به این شهر تجربه کنید و از منحصر به فرد ترین و خاص ترین جاهای گردشگری ایران که در ازنا وجود دارند بازدید کنید.

لیست جاهای دیدنی ازنا

جاهای دیدنی ازنا به قدری متعدد و گوناگون هستند که در طی یک سفر، امکان بازدید از تمامی آن ها وجود ندارد. به بیان بهتر، اگر قصد داشته باشید تا از تمامی جاهای دیدنی ازنا بازدید کنید، باید بیش از دو هفته زمان بگذارید و به بازدید از جاهای دیدنی ازنا بپردازید. به همین منظور، در ادامه این مطلب، به معرفی عموم جاهای دیدنی ازنا پرداخته ایم و شما را با محبوب ترین، پر بازدید ترین و زیبا ترین جاهای دیدنی ازنا آشنا کرده ایم. در ادامه لیستی از محبوب ترین جاهای دیدنی ازنا ذکر شده است.

1.    تونل برفی ازنا، از معروف ترین جاهای دیدنی ازنا

جاهای دیدنی ازنا زیبایی خاص و منحصر به فردی دارند. یکی از این جاهای دیدنی ازنا، تونل برفی می باشد. در ایران، به تعداد انگشت شماری از پدیده تونل برفی وجود دارد. که خوشبختانه، یک نمونه از این پدیده بی نظیر و بیسار زیبا نیز در این شهر قرار داشته و یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی ازنا به شمار می رود. تونل برفی پدیده ای است که افراد زیادی از آن آگاهی ندارند. یکی از مهم ترین عواملی که سبب به وجود آمدت تونل برف می شود، پدیده بهمن است. با وقوع بهمن، توده ی عظیمی از برف در دامنه ها شکل  گرفته و به مرور زمان، در جای خود محکم و سفت می شود. و در نهایت با فرا رسیدن فصول گرم سال، به ویژه فصل بهار، برف این توده آب شده و در نهایت، تونل برفی ایجاد می شود.

تونل برفی که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی ازنا به شمار می رود، در دامنه های اشترانکوه شکل می گیرد و یکی از دیدنی ترین و بی نظیر ترین مناظر را به نمایش می گذارد. در واقع باید اشاره کنیم که این تونل، با وقوع بهمن از ارتفاعات اشترانکوه شکل گرفته و در نهایت، بهار که می رسد، تونلی بسیار زیبا از برف تشکیل می شود. یکی از مهم ترین خصوصیاتی که باید درباره تونل برفی ازنا بدانید این است که دارای طولی در حدود 800 متر بوده و همین مساله، بر جذابیت های آن می افزاید. 

همچنین باید اشاره کنیم که ارتفاع این تونل، بین 2 تا 3 متر بوده و به همین دلیل، قدم زدن در آن بسیار لذت بخش است. اگر قصد بازدید از معروف ترین جاهای دیدنی ازنا، یعنی تونل برفی را داشتید، توصیه می کنیم حتما لباس گرم با خود به همراه ببرید. همچنین باید اشاره کنیم که بهترین زمان سفر به تونل برفی ازنا، اواسط فروردین ماه است. به همین ترتیب، اگر قصد سفر دارید، توصیه می کنیم حتما برای بازدید از این تونل زیبا برنامه ریزی کنید و سفری هیجان انگیز را به درون آن تجربه کنید.

جاهای دیدنی ازنا-تونل برفی

2.    بام ازنا و پارک جنگلی اشترانکوه

از دیگر جاهای دیدنی ازنا می توان به پارک جنگلی اشترانکوه اشاره کرد. پارک جنگلی ای که در یکی از بهترین و عالی ترین موقعیت های مکانی قرار گرفته است. این پارک جنگلی به قدری خوش آب و هوا است که مقصدی همیشگی برای ساکنین شهر ازنا به شمار می رود. علاوه براین، چشم اندازی که در این پارک جنگلی وجود دارد را در هیچ کجای دیگر نخواهید یافت. در شهر ازنا، و به ویژه در بخش های شمالی آن، تپه ای به نام ماهور قرار دارد. این تپه، با داشتن ارتفاع بسیار زیاد و قرار داشتن در بخش شمالی شهر، توانسته ویوی مناسبی از شهر ازنا را به نمایش بگذارد. در واقع باید اشاره کنیم که این تپه، به بام ازنا معروف است چرا که با سفر به آن، می توان شهر ازنا را در زیر پای خنود دید. 

یکی از بهترین خصوصیات بام ازنا که جزو زیباترین جاهای دیدنی ازنا به شمار می رود، وجود آب و هوای عالی در این منطقه است. در واقع باید اشاره کنیم که این منطقه، بهترین مقصد برای دریافت آرامش می باشد. یکی از مسائلی که بر جذابیت های بام ازنا می افزاید، وجود پارک جنگلی اشترانکوه در این منطقه است. به بیان بهتر، با بازدید از بام ازنا، می توانید از پارک جنگلی اشترانکوه دیدن کنید و اوقات بسیار خوبی را در آن سپری کنید. یکی از بهترین تفریحاتی که می توانید در بازدید از یکی از جاهای دیدنی ازنا، یعنی پارک جنگلی اشترانکوه از آن بهره مند شوید، پیک نیک کردن و عکاسی در این منطقه است. توصیه می کنیم بازدید از پارک جنگلی اشترانکوه و به ویژه بام ازنا را از دست ندهید و سفری لذت بخش و به یاد ماندنی را در این منطقه تجربه کنید.

3.    دربند

دریند نامی آشنا است که بسیاری از ما آن را شنیده ایم. نام دربند برای بسیاری از افراد، نامی خوشآیند و نوستالژیک به شمار می رود چرا که امروزه، بیشتر افراد با دربند تهران آشنا هستند و حتی خاطرات بسیار زیادی را نیز در آن دارند. اما باید اشاره کنیم که دربند، یکی از جاهای دیدنی ازنا نیز به شمار می رود. چرا که در نزدیکی شهر ازنا، روستایی به نام دربند وجود دارد که مناظر و پدیده هایش بسیار دیدنی هستند. در این دربند، انبوهی از درختان در سرتاسر مسیر وجود دارد و همچنین، وجود آن ها، زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده است. 

همچنین باید اشاره کنیم که در روستای دربند، انواع مختلفی از جاهای دیدنی وجود دارد که با سفر به این روستا، می توانید از آن ها نیز بازدید کنید. یکی از مهم ترین جاهای دیدنی ازنا و روستای دربند، رودخانه خروشان و پر آبی است که در این روستا وجود دارد. وجود این رودخانه سبب شده تا اهالی این روستا به شیلات بپردازند و کشاورزی کنند. همچنین باید اشاره کنیم که در روستای ازنا، دیدنی های بسیار زیاد دیگری وجود دارد. یگی از جذاب ترین جاهای دیدنی ازنا که در روستای دربند وجود دارد، ایستگاه راه آهن ازنا می باشد که در این روستا وجود دارد. 

در واقع، باید اشاره کنیم که این ساختمان، بنایی تاریخی به شمار می رود که دارای نمای بسیار جالب و دیدنی ای می باشد. همچنین باید اشاره کنیم که این ساختمان، دارای یک دودکش است که از زمان های بسیار قدیم، مکانی امن برای لک لک ها به شمار می رفته و بر بالای آن، لک لک ها لانه کرده اند. از شهر ازنا تا روستای دربند، حدود 15 کیلومتر فاصله می باشد و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. همچنین باید اشاره کنیم که اگر قصد بازدید از روستای دربند و شهر ازنا را دارید، می توانید با استافده از راه آهن تهران خرمشهر، خود را به ایستگاه راه آهن ازنا برسانید و سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز را در این منطقه تجربه کنید.

4.    دره تخت، از زیباترین جاهای دیدنی ازنا

جاهای دیدنی ازنا تمام نشده! یکی دیگر از جاهای دیدنی ازنا که هر فردی بازد از آن بازدید کند، روستای دره تخت می باشد. جایی که عموما دارای برف می باشد و مناظر و چشم انداز های بسیار زیبایی را به نمایش گذاشته است. روستای دره تخت، روستایی است که دارای فاصله بسیار کمی با شهر ازنا می باشد. درواقع برای دسترسی به دره تخت از شهر ازنا باید مسیری در حدود 10 کیلومتر را بپیمایید. یکی از مهم ترین مسائلی که در خصوص روستای دره تخت وجود دارد این است که یکی از محبوب ترین و مناسب ترین مناطق برای عشایر به شمار می رود. 

در این روستاف یک دره برفی وجود دارد و رودخانه ای در آن جاری است. همچنین وجود کوه ها و مراتع در اطراف این روستا، سبب شده تا منظره سرسبز و بسیار زیبایی در آن وجود داشته باشد. در این روستا، دشتی از گل های زیبا وجود دارد. همچنین باید اشاره کنیم که در روستای دره تخت آب و هوا بسیار عالی بوده و یکی از بهترین مقاصد برای سفر های تابستانه به شمار می رود. وجود کوه های متعدد در این منطقه سبب شده است تا مقصد بسیار مناسبی برای کوهنوردان به شمار رود و همه روزه، افراد بسیار زیادی به این شهر سفر کنند از مناطق و کوه های اطراف بازدید کرده و اقدام به کوهنوردی کنند. 

نا گفته نماند که این روستا، به عنوان یکی از جاهای دیدنی ازنا که منطقه ای سرسبز و کوهستانی است، دارای مناظر بسیار متعددی بوده و می توان اشاره کرد که مقصد مناسبی برای گردشگران نیز به شمار می رود. پس اگر اهل طبیعت گردی و کوهنوردی هستید توصیه می کنیم بازدید از روستای دره تخت را از دست ندهید و حتما سفری به یاد ماندنی را به این منطقه داشته باشید. لازم به ذکر است که در ازنا کندوهای عسل متعددی وجود دارد و همچنین می توانید از دره های بسیار زیبا و گل های متعددی که در این منطقه وجود دارد بازدید کنید و سفری به یاد ماندنی را در این منطقه تجربه کنید.

دره تخت ازنا

5.    قلا در، از قدیمی ترین جاهای دیدنی ازنا

جاهای دیدنی ازنا دارای سبک های متعددی هستند که این مورد از آن ها، تاریخی است! قلا دز نامی جالب است که اهالی این منطقه، بر روی قلعه ای به نام قلعه دز گذاشته است. در واقع این افراد، به زبان محلی خود این قلعه را به قلا دز معرفی می کنند و به همین علت، با این نام مشهور است. قلا دز، مکانی است که امروزه می توان گفت که جزو قدیمی ترین آثار باقی مانده در شهر ازنا است. این قلعه در فاصله 10 کیلومتری از شهر ازنا قرار گرفته و به همین دلیل، می تواند یکی از بهترین و عالی ترین مقاصد گردشگری برای مسافرین ازنا به شمار رود. جاهای دیدنی ازنا بسیار هیجان انگیز بوده و وجود قلعه ای بسیار قدیمی که حتی باستان شناسان نیز اطلاعات دقیقی از زمان ساخت آن ندارند می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. 

جالب است بدانید که تحقیقات متعددی بر روی قلا دز صورت گرفته و طی آن، باستان شناسان تخمین زده اند که قدمت این قلعه زیبا، به دوران ماد  ها بر می گردد. در واقع باید اشاره کنیم که ساختار قلا دز از ساروج و سنگ بوده و به همین ترتیب، می توان حدس زد که دارای قدمت بسیار زیادی است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که باستان شناسان با انجام تحقیقات متعدد بر روی این قلعه تخمین زده اند که از آن در دوره های مختلف  پیش از اسلام و همچنین پس از اسلام نیز استفاده می شده است. به همین ترتیب، باید اشاره کنیم که قلعه دز از زمان های بسیار قدیم دارای اهمیت بسیار زیادی بوده. اگر به شهر ازنا سفر کردید و به دنبال جاهای دیدنی ازنا می گردید، توصیه می کنیم بازدید از قلادر را از دست ندهید.

6.    روستای کمندان

از دیگر جاهای دیدنی ازنا می توان به روستای کمندان اشاره کرد. روستایی که دارای قدمت تاریخی نیز می باشد و انواع مختلفی از پدیده های طبیعی و جاذبه های تاریخی را به نمایش گذاشته است. در واقع روستای کمندان، یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی ازنا به شمار می رود که در آن، به قدری جاهای دیدنی وجود دارد که خود یک سفر جداگانه به حساب می آید. در روستای کمندان، تا چشم کار می کند سرسبزی و زیبایی وجود دارد. مراتع و دشت های سرسبز که در دامنه های کوه ها قرار دارند. با فرا رسیدن فصل بهار، این دشت ها پر از گل های شقایق می شوند و چشم اندازی بسیار زیبا را به نمایش می گذارند. 

همچنین باید اشاره کنیم که روستای کمندان، از زمان های بسیار قدیم مورد توجه همگان بوده و وجود بنایی تاریخی در این منطقه، گواهی بر این مساله است. یکی از مهم ترین جاهای دیدنی ازنا که در روستای کمندان قرار دارد، قلعه تاریخی است که مشرف به روستا می باشد. این قلعه، در دوران قاجار ساخته شده و نمای بسیار زیبایی را به این روستا بخشیده است. باید اشاره کنیم که در روستای کمندان، جاهای دیدنی دیگری وجود دارد که از آن ها می توان به چشمه های متعددی که در این منطقه وجود دارد اشاره کرد. جالب است بدانید که محصولات زیادی توسط ساکنین روستای کمندان تولید می شود. که از آن ها می توان به کشک، موسیر و همچنین عسل اشاره کرد.

7.    چاه تیان

جاهای دیدنی ازنا تنوع بسیار زیادی دارند. از دیگر جاهای دیدنی ازنا می توان به چاه تیان اشاره کرد. چاهی که با داشتن چشم اندازی زیبا و دیدنی، یکی از بهترین و عالی ترین مناطق گردشگری در ازنا به شمار می رود. چشمه تیان که با نام چاه تیان نیز شهرت دارد، چاهی فصلی به شمار  می رود که متاسفانه نمی توان در تمامی فصول از آن بازدید کرد. این چشمه به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی ازنا به شمار می رود و به همین دلیل، همه ساله میزبان افراد بسیار زیادی است. 

برای بازدید از چاه یا چشمه تیان باید در اوایل فصل بهار اقدام به سفر به شهر ازنا و دیدن این چشمه بی نظیر کنید. یکی از مهم ترین خصوصیات چاه تیان این است که دارای آب بسیار سردی است. در واقع سرمای آب این منطقه به قدری سرد است که نمی توان مدت زیادی دست خود را در آن نگه داشت. نکته دیگری که در خصوص چشمه تیان وجود دارد این است که عموما، میزان آبی که در آن می جوشد، به میزان بارش فصلی بستگی دارد و به همین دلیل، می توان گفت که همیشه به مقدار یکسان در آن آب وجود ندارد. 

جالب است بدانید که چشمه تیان تنها دیدنی های این اطراف نیست. بلکه در نزدیکی چاه تیان، جاذبه های گردشگری متعددی نیز وجود دارد. جاهای دیدنی ازنا که هیچ فردی نباید بازدید از آن را از دست بدهد. از این جاهای دیدنی ازنا که در نزدیکی چشمه تیان قرار دارد می توان به رودخانه ماربره، پل بسیار زیبای این رودخانه، وهمچنینروستای دربند اشاره کرد. در واقع با سفر به این جشمه می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و از دیدنی های متعددی که در اطراف روستای دربند وجود دارد بازید کنید و لذت ببرید. 

8.    چشمه قلقلی

جاهای دیدنی ازن همچنان ادامه دارند. چشمه قلقلی یکی دیگر از جاهای دیدنی ازنا می باشد که چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای از طبیعت را به نمایش گذاشته است. همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، شهر ازنا، شهری کوهستانی می باشد و به همین واسطه، صخره ها، رودخانه ها، چشمه ها، و بسیاری از پدیده های طبیعی دیگر در کنار آن وجود دارند. در یکی از صخره های این شهر، شکافی به طول 7 متر ایجاد شده است. از دل این شکاف، چشمهای خروشان می جوشد و به شکل قل قل کردن بیرون می ریزد. برای بازدید از چشمه قلقلی باید خود را به تنگه ای زیبا که در روستای دربند قرار دارد برسانید و سفری هیجان انگیز را به این روستا با بازدید از چشمه قلقلی تجربه کنید.

اگر تا به حال از جاهای دیدنی ازنا که در موارد بالا ذکر شد دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و همچنین اگر سایر جاهای دیدنی ازنا که در موارد بالا ذکر نشد را می شناسید، آن را به ما معرفی کنید.

 
  • 03 خرداد ، 1400
  • 97

نظر دهید