021-49029
آشنایی با جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد

آشنایی با جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد

افراد بسیار کمی هستند که کهگیلویه و بویر احمد را برای سفر هایشان انتخاب میکنند. و این تنها به دلیل نا شناخته بودن جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد برای عموم مردم است. اکثر کسانی که تنها یکبار به این شهر سفر کرده اند بعد ها بارها و بارها این شهر را برای سفرهایشان انتخاب میکنند. کهگیلویه و بویر احمد شهر پر از جاذبه های گردشگری است. شهری که علاوه بر آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی، دارای مردمی با فرهنگ غنی و اصیل ایرانی است که سفر هرکسی را به کهگیلویه و بویر احمد جذاب تر میکنند. کهگیلویه و بویر احمد را میتوان یکی از مهمترین شهر های زیست عشایر در ایران است. در کهگیلویه و بویر احمد دو نوع آب و هوای سردسیری و گرمسیری همیشه و در تمام فصول در جریان است. به این گونه که زمانی که در بهار بسیاری از درخت ها و گلها در شهر های گچساران ، باشت ، چرام ، بهمئی و لنده جوانه زدهه اند، موازی با آن در مناطق سردسیری این استان که به کوه های دنا نزدیک ترند همه جا پوشیده از برف است.

این استان در میان رشته کوه های زاگرس مرکزی واقع شده است و آنقدر از نظر تنوع بافت تاریخی و طبیعی غنی است که برخی به کهگیلویه و بویر احمد لغب ایران کوچک را داده اند. درست است که این استان چندان شهرت ندارد، اما در میان طبیعت گردان و کوهنوردان کهگیلویه و بویر احمد یکی از محبوب ترین مقاصد سفر به شمار میرود چرا که عموم جاذبه های گردشگری این استان و طبیعت آن به دلیل ناشناخته بودن و توریستی نشدن، بسیار بکر و پر طراوت باقی مانده اند. در ادامه شما را با جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد آشنا خواهیم کرد تا برای یکبار هم که شده به این استان سفر کنید و از زیبایی های آن که نظیر آنها را در کمتر شهرهایی از ایران میتوان یافت از نزدیک تماشا کنید.

1.دریاچه کوه‌ گل 

یکی از زیباترین جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد را میتوان دریاچه کوه گل دانست. این دریاچه که در شهرستان سی سخت از استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است در فصول مختلف زیبایی های مخصوص به خودش را دارد. دریاچه کوه گل درمیان رشته کوه های زاگرس و قلل مرتفعی قرار گرفته است، در فصل بهار برفهای کوه های اطراف این دریاچه ذوب شده و آب حاصل از آن در این دریاچه جمع میشود. عمق این دریاچه در اوایل بهار به 15 متر هم میرسد و مساحت آن نیم هکتار است. به دلیل وجود قلل مرتفع در اطراف این دریاچه و جریان هوایی مطبوع، اکوسیستیث که در اطراف این دریاچه تشکیل شده است بسیار خاص و منحصر به فرد است. در اوایل بهار میتوان ریواس وحشی، پونه کوهی و نعناع و قارچ کوهی را در ازراف این دریاچه که به صورت خودر در آمده اند پیدا کنید و از برچیدن آنها لذت ببرید. این دریاچه در نزدیکی یک گردنه معروف بع گردنه بیژن واقع شده است.

از دیگر زیبایی های این دریاچه میتوان به وجود حیوانات و پرندگن بسیار زیبایی که در ازراف آن زندگی میکنند اشاره کرد. در تابستان ها میتوان پرندگان مهاجر زیادی را همچون لک لک ها، مرغابی، اردک کله سبز، درنا، حواصیل، چنگر و خروس کولی را در اطراف این دریاچه تماشا کرد. دشتهای اطراف این دریاچه محل رویش گلهای وحشی زیبا نظیر شقایق و بابونه است، و در برخی از ماه های سال نیز اطراف این دریچه با لاله های واژگون تزئین میشود که زیبایثی منحصر به فردی به آن میبخشد.

اگر اهل کمپینگ و طبیعتگردی هستید دریاچه کوه گل از بهترین جاهایی است که میتوانید از آن بازدید کنید. دریاچه کوه گل در 35 کیلومتری کهگیلویه و بویر احمد و در 8 کیلومتری شهر سی سخت قرار گرفته است. شهر سی سخت خود نیز جاذبه های گردشگری بسیاری نظیر آبشار تنگه نمک، چشمه سردو و منطقه‌ حفاظت شده‌ دنا را در خود جای داده است. در مسیر راه رسیدن به دریاچه کوه گل نیز آبشار ها و چشمه های متعددی خواهید دید که شمما را شگفت زده خواهد کرد. بنا بر این اگر به دنبال یکجای بکر هستید کهگیلویه و بویر احمد و دریاچه کوه گل بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

2.تنگ تامرادی

تنگ تامرادی یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است. اگر اهل مطالعه تاریخ باشید از جنگی به نام جنگ تامرادی که در زمان پهلوی اول رخ داده بود حتما مطلع هستید. این جنگ در همین محل تامرادی صورت گرفته اسن و گفته میشود آریو برزن نیز در این مکان حضور داشته و نبرد هایی انجام داده. به هر حال گذشته  از تاریخ، تامرادی نام محلی است در کهگیلویه و بویر احمد که در نزدیکی ایلی از ایل های بویر احمد که به همین نام تامرادی خوانده میشوند قرار گرفته است. تنگ تامرادی تا همین چند سال اخیر  محلی صعب العبور به حساب میرود و در این چند سالی که جاده ای تا این محل احداث شده است کمتر کسی از این محل بازدید کرده بود.

 تنگ تامرادی را میتوان از زیباترین جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد دانست که در عین حال یک جای تاریخی هم هست. در نزدیکی و ورودی  تنگ تامرادی روستایی به نام حسن آباد قرار گرفته که در آن آثار و مجسمه هایی مربوز به دوران هخامنشیان وجود دارد. گذشته از این پیشینه ی تاریخی طبیعت تنگ تامرادی بسیار چشم نواز است. آبشاری به همین نام در تنگ تامرادی قرار دارد که 15 متر ارتفاع داشته و آب و هوایی مطبوع و پوشش گیاهی انبوه و سرسبزی به این منطقه بخشیده است. در تنگ تامرادی مجموعه 5 آبشار وجود دارد که ارتفاع کوچکترین آنها 8 متر است. اما ارتفاع یکی از این آبشار ها به بیش از 50 متر میرسد که البته دسترسی به آن چندان ساده نیست. وجود آبشارهای متعدد آبعای جاری تنگ تامرادی را به یکی از زیباترین نقاط گردشگری کهگیلویه و بویر احمد تبدیل کرده است.

در اطراف تنگ تامرادی کوه های زرآور و ساورز قرار گرفته اند و همین باعث شده تا در کنار آبشار های متعدد این منطقه غارهایی هم وجود داشته باشد که عموما محل لانه گذاری پرندگانی چون پرستوها هستند که همین مسئله این غارهارا بسیار دیدنی کرده است. برای رفتن به تنگ تامرادی باید پس از مراجعه به کهگیلویه و بویراحمد به شهر یاسوج بروید. در یاسوج بعد از 25 کیلومتر میتوانید وارد جاده سپیدار شده که از این جاده تا تنگ مرادی تنها 10 کیلومتر راه است. جاده ی پیش رویتان یک جاده پر پیچ و خم و کوهستانی با مناظری بسیار زیباست که البته باید با دقت زیاد در آن رانندگی کنید.

3.چشمه میشی

یکی دیگر از جاهای بسیار دیدنی کهگیلویه و بویر احمد، چشمه میشی است. این چشمه یک چشمه دائمی است و در شهر سی سخت واقع شده است. چشمه میشی که در گذشته به آن بشو هم میگفتند در انتهای یک دره قرار گرفته که در امتداد آن رودخانه ای پر خروش و زیبا جاری است. چشمه میشی از پر آب ترین و مهم ترین چشمه های سی سخت است و نه تنها در تامین آب شرب بلکه در تامین آب باغات انگور و سیب و ..  بسیار نقش بزرگی را ایفا میکند. چشمه میشی را میتوان از زیباترین جاذبه ها دانست چرا که در اطراف آن کوه و صخره هایی وجود دارد که منظره ای خارق العاده را رقم زده اند.صخره هایی که در زمستان پوشیده از برفند و در تابستان بسیار سرسبز و هرکسی را ترغیب به صخره نوردی میکنند.

دمای آب چشمه میشی به گونه ای است که تا 800 متر پس از مدخل اصلی چشمه از سرمای زیادش  نمیتوان دست را درون آب نگه داشت. این دما در تمام طول سال و حتی در تابستانها همینقدر پایین است. و همین دلیل اصلی هوای متبوع اطراف چشمه است. بهترین فصل سفر به چشمه میشی تابستان است که بتوان از میان بادهایی که از صخره ها میگذرند و از خنکای آنها لذت برد. اما در بهار که در گوشه کنار این چشمه گلهای وحشی و لاله های واژگون میروید و زندگی جریان دارد نیز این چشمه بسیار دیدنی است. برای رسیدن به چشمه میشی باید یاسوج را 35 کیلومتر به سمت شمال غرب برانید تا به شهر سی سخت برسید. از سی سخت تا چشمه میشی تنها 5 کیلومتر راه است که این راه در ابتدا آسفالت و در نزدیکی های این چشمه به جاده خاکی تبدیل میشود.

4.باغ چشمه بلقیس

یکی دیگر از جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد باغ چشمه بلقیس است. این باغ بسیار اعجاب انگیز قدمت بسیاری نیز دارد. باغ چشمه بلقیس توسط زنی در دوره ساسانی احداث شده است و به همین دلیل آن را بلقیس مینامند. پوشش گیاهی این باغ به دلیل گرمسیری بودن این منطقه شامل اکالیپتوس ، بلوط ،سرو است بوده و غلاتی چون گندم، برنج . ج. نیز در آن کشت میشود. در باغ بلقیس چند درخت نخل هم دیده میشود که بسیار بلند بوده و جلوه ای خص به این باغ بخشیده اند.چشمه بلقیس نام باغی است که در 4 کیلومتری شهر چرام و در مسیر گچساران واقع شده است. به طور کلی مستوان گفت که این باغ در سال 1323 به شکل امروزی خود نزدیک شده است. در آن زمان علف های این باغ ریشه کن شده و به وسیله لوله کشی آب چشمه های اطراف جمع آوری شد تا به یک جویبار در میان باغ تبدیل شود و سپس در آن درختان زینتی کاشته شد.

 ساخت این باغ در سال ۱۳۳۶ به پایان رسید. باغ چشمه بلقیس در سال ۱۳۹۳ مجددا مرمت و نوسازی شد. در نوسازی اخیر چهره باغ شکل امروزی به خود گرفت و از امکانات مصنوعی و دست‌ساز انسان برای توسعه باغ استفاده شد. در نوسازی جدید، آبشارهای مصنوعی به کار گرفته شدند و پل‌های شیشه‌ای بسیار زیبا در باغ تعبیه شد. همچنین سکوهای جدیدی برای اسکان بیشتر مسافران و گردشگران و برای حضور خانوادگی، به فضای باغ اضافه شد. در کنار باغ الاچیق‌هایی ساخته و اضافه شد تا از این طریق کسانی که ساعات بیشتری را در باغ به سر می‌برند از گرمای آفتاب در امان باشند و به عنوان سایه‌بان‌هایی برای استراحت، مورد استفاده قرار گیرند.

مساخت باغ بلقیس 55402 متر است و در بخش شمال غربی باغ یک برج به ارتفاع 15 متر وجود دارد و در قسمت شرقی باغ صخره‌ای بزرگ هست که ارتفاعی ۲۰ متری دارد و در محل آبشاری مصنوعی که در سالهای اخیر به این باغ اضافه شده قرار گرفته است. در میان باغ هم حوض مرکزی به شعاع 10 متر قرار دارد که دارای دو ورودی و یک خروجی است. اطراف این حوض دایره ای درختان به صورت مدور کاشته شده اند که منظره ای زیبا خلق کرده اند. این درخختان یا درختان میوه مانند گردو، گلابی، سیب، لیموترش، انجیر، توت، نارنج هستند و یا درختان زینتی.

از این باغ انشعابات نهرهایی به باغهای اطراف و شالیزارها کشیده میشود تا این زمین ها هم سیراب شود. باغ بلقیس یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کهکیلویه و بویر احمد است و با دیدن وو قدم زدن در آن احساس میکنید که در تکه از بهشت حظور دارید. متاسفانه عکسها زیباییی این باغ را به خوبی نشان نمیدهند اما این باغ در بهار و به خصوص د ماه خرداد  به قدری زیبا میشود که گردشگران بسیاری را جذب خود میکند.

5.آبشار کمر دوغ

آبشار کمردوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه واقع شده است. این آبشار که بسیار ناشناخنه است یکی از بلند ترین و زیبا ترین آبشار های اران است که در فصول سرد سال و تا اواخر بهار بسیار پر و آب و دیدنی است. آبشار کمردوغ در 10 کیلومتری قلعه رئیسی قرار دارد. این آبشار 100 متر ارتفاع دارد و عرض آن به 60 متر میرسد. این ابعاد در میان ابعاد آبشار های موجود در ایران بسیار کم نظیر  است و همین موضوع باعث شده تا طبیعت گردان زیادی به تماشای این آبشار تمایل پیدا کنند. این آبشار را میتوان محبوب ترین جاهای دیدنی کهکیلویه و بویر احمد دانست که به آن لغب عروس آبشارهای ایران را هم داده اند. اما تنها این آبشار نیست که دیدنی است بلکه جنگل های بلوط اطراف این آبشار و مسیر پر پیچ و خم و زیبای رسیدن به آن این آبشار را به یکی از زیباترین آبشارهای ایران در استان کهکیلویه و بویر احمد تبدیل کرده. آبشار کمر دوغ در 80 کیلومتری شهر دهدشت واقع شده است و برای رسیدن به آن نیازمند آنید تا بخشی از مسیر را کوهپیمایی کنید.

6.پارک ملی دنا

پارک ملی دنا دهمین ذخیره گاه زیست کره کشور و پانصد و پنجاهمین ذخیره گاه زیست کره دنیاست. این پارک زیبا و باشکوه درون خود گونه های جانوری و گیاهی بساری جای داده است که تعداد گونه های جانوری 24 گونه پستاندار، 20 گونه آبزی، 77 گونه پرنده و 39 گونه خزنده است. این پارک 93 هکتار مساحت دارد و یکی از وسیع ترین پارک های ملی ایران است. پارک ملی دنا مامن حیواناتی چون پلنگ، کل و بز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، سنجاب، سگ آبی است و بسیار یاز افراد تنها برای بازدید از این حیوانات که آزادانه در این پارک زندگی میکنند به آ مراجعه میکنند.

7.پیست اسکی دنا

پیست اسکس دنا که یکی از بهترین و استاندارد ترین پیست های اسکی ارانی است ئر 18 کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است. این پیست اسکی در منطقه ی کاکان و در یک ردنه بسیار دیدنی و زیبا به نام بابا حسن قرار گرفته است. این پیست اسکی در نوع خود بسیار مجهز است و طولی برابر 600 متر و عرضی برابر 1500 متر دارد و میتوان حوالی آن رستوران، کافی شاپ، خوابگاه، محل کرایه تجهیزات اسکی و امکانات بیشمار دیگری نیز دارد. این پیست اسکی برای کسیانی که به تفریحات زمستانی علاقمندند بسیار میتواند جالب باشد. فاصله کم این پیست اسکی تا مرکز شهر نیز یکی از دلایل محبوبیت این پیست اسکی است. در بهار و با آب شدن برف ها سراسر این پیست اسکی را گلهای وحشی و رنگارنگ میپوشند که خود از زیباترین منظره های دیدنی که کهگیلویه و بویر احمد به شمار میرود.

8.تنگ گنجه ای

تنگ گنجه ای بهترین مقصد در کهکیلویه و بویر احمد برای گشت و گذار در طبیعت است. این تنگ که درختان انبوه بلوط  و رودهایی که از میان آنها میگذرد از زیباترین جاهای دیدنی کهکیلویه و بویر احمد به شمار میرود. اگر میخواهید در گزمای تابستان به یک جا با آب و هوای خنک بروید حتما تنگ گنجه ای را انتخاب کنید. در این محل چشمه های گوارای متعددی وجود دارد که حتی در فصول گرم  سال میتوانید از آب خنک و گوارای آنها بنوشید و از خنکای آب و هوا لذت ببرید. در پاییز نیز منظره ای که درختان رنگارنگ به وجود میاورند بسیار دیدنی است و چشم هر بیننده ای را خیره میکند. این منظفه در 13 کسومتری شهر یاسوج قرار دارد و از محبوب ترین جاهای دیدنی کهگیلویه و بویر احمد به شمار میرود.
 

  • 05 خرداد ، 1400
  • 84

دیدگاه - 1

زارا

کهگیلویه و بویر احمد خیلی قشنگه اما کمتر کسی جاهای دیدنی اینجارو میشناسه. ممنون که نوشتید
2 روز پیش

نظر دهید