021-49029
آشنایی با روستای کندوان تبریز

آشنایی با روستای کندوان تبریز

روستای کندوان از معروف ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشکری در استان آذربایجان  شرقی است. این روستا با معماری خاط و منحصر به فردش و همچنین شکل و شمایل عجیب خانه هایش، شهرت بسیاری در سطح جهانی پیدا کرده و هر ساله، بازدید کنندگن و توریستان بسیار زیادی به ایران سفر می کنند تا از نزدیک، این روستای تاریخی و دیدنی را مشاهده کنند. خانه های این روستای تاریخی شکلی همانند کله قند دارند و چند سالی است که سکونت گاه بسیاری از عشایر شده است. در این مطلب به معرفی روستای تاریخی کندوان و همچنین معرفی خانه ها و محوطه این منطقه پرداخته ایم. اگر تا به حال از این روستا دیدن نکرده اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با این روستا آشنا شوید.

مختصری درباره روستای کندوان

این روستا در دامنه منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. به بیان دقیق تر، در دامنه کوه سهند و در داخل صخره های مخروطی شکل خانه های بسیار زیبایی حفر شده اند و چشم انداز بسیار زیبایی را به محیط اطراف این منطقه بخشیده است. این روستای صخره ای در جهان بسیار کمیاب است و نمونه آن به تعداد انگشت شمار در دنیا وجود دارد. محوطه اطراف این روستا بسیار زیبا و دیدنی است. در نزدیکی روستا و از بالای کوه آتشفشانی سهند جویبارهایی جاری می شود که سبب می شود در پایین کوه، رودخانه های متعددی تشکیل شود. علاوه بر این مراتع سرسبز و چراگاه های متعددی در اطراف این روستا وجود دارد. یکی از مهم ترین نکات در خصوص این منطقه این است که روستای کندوان در منطقه ای ییلاقی قرار دارد و در زمستان ها سرمای این منطقه آزار دهنده است.

نحوه شکل گیری

شاید برایتان سوال شده باشد که این صخره های کله قندی چگونه ایجاد شده اند. باید گفت که سال ها پیش بر اثر انفجار آتشفشان مواد مذاب در دامنه کوه به شکلی مخروطی انباشته می شوند که در نهایت، روستای کندوان در داخل این کله قندها ساخته می شود.

خانه های روستای کندوان

نکته جالب در خصوص خانه های روستای کندوان این است که هنگام حفر و ساختن آن ها، این خانه ها را به صورت سه الی چهار طبقه ساخته اند. در حقیقت طبقه اول این خانه های کله قندی را به طویله اختصاص داده اند. طبقه دوم مسکونی می باشد و مخصوص زندگی ساکنین خانه است. طبقه بعدی مخصوص مهمان و طبقه چهارم به عنوان انبار استفاده می شود. عموما خانه هایی که چهار طبقه دارند برای دسترسی به طبقه چهارم از بیرون خانه، پله نصب کرده اندو از محیط داخلی خانه به آن راه ندارد. 

البته لازم به ذکر است که اکثر خانه های این منطقه به صورت دو طبقه وجود دارند. اما تعداد کمی از خانه ها به صورت 3 و 4 طبقه ساخته شده اند. وجود طبقات بیشتر بستگی به ارتفاع کله قند ها که به آن ها "کران:می گویند بستگی دارد. بلندترین ارتفاع کران ها در این منطقه در حدود 60 متر ارتفاع دارد.

آب و هوای این روستا

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این روستا در منطقه ای ییلاقی قرار گرفته است. در واقع روستای کندوان تا سطح دریا 2200 متر ارتفاع دارد و زمستان های بسیار سردی دارد. به طور کلی می توان گفت این روستا 180 روز از سال را در یخبندان به سر می برد.
اگر تا به حال از این روستا دیدن کرده اید، تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.
 

  • 03 دی ، 1399
  • 376

دیدگاه - 6

تضاد

چه سازه ی قشنگی و چه معماری بی نظیری برای ساخت خونه های کله قندی روستای کندوان تبریز پیاده سازی شده. واقعا آفرین
10 ماه پیش

david

فکر نمکیردم همچین سازه هایی توی ایران باشه کرونا تموم شه حتما میرم روستای کندوان تبریز
10 ماه پیش

زهرا درخشان

خونه های کله قندی روستای کندوان خیلی بامزه اس.
11 ماه پیش

پوریا آسایش

هرکی نره روستای کندوان نصف عمرش بر فناست
11 ماه پیش

عاطفه مرادی

من حاظرم همه چیمو بدم و برم توی خونه های 4 طبقه ه روستای کندوان زندگی کنم.
11 ماه پیش

مرضیه صفری

معماری خونه های کندوان تبریز به قدری زیباست که آدم دلش می خواد تا ابد همونجا بمونه و توی این خونه ها زندگی کنه.
11 ماه پیش

نظر دهید