021-91004064
آشنایی با 21 جاذبه گردشگری ایران که در یونسکو ثبت شده‌اند

آشنایی با 21 جاذبه گردشگری ایران که در یونسکو ثبت شده‌اند

سازمان جهانی یونسکو، سامانی است که تمام آثار تاریخی و فرهنگی در سراسر دنیا را بررسی کرده و تمام آنها را در لیست آثار جهانی طبقه بندی میکند. در این طبقه بندی ها ایران جایگاه 11 در بین تمام کشور های جهان را از نظر تعداد آثار تاریخی دارا است. ایران در این فهرست جهانی دارای 21 اثر تاریخی است که این عدد توانسته جایگاه 11ام را به ایران ببخشد. قرار گرفتن آثار تاریخی در لیست سازمان جاهنی یونسکو به این معنا است که تمامی کشور های عضو کنوانیون حفاظت از میراث جهانی و فرهنگی و طبیعی در قبال حفاظت از این آثار تاریخی مسئولند. و این مسئله به حفظ و نگهداری آثار تاریخی ایران کمک شایانی خواهد کرد. جالب ایت بدانید 191 کشور تا کنون عضو این کنوانسیون بوده اند. در این مطلب قصد داریم به معرفی این آثار ثبت شده در یونسکو بپردازیم و با هر کدام آنها آشنا شویم.

چغازنبیل

چغازنبیل از جمله معروف ترین آثار تاریخی ایران به شمار میرود که قدمت آن به دوره ایلامی ها باز میگردد. این معبد درواقع نیایشگاهی متعلق به دوره عیلامی ها (ایلامی ها) که در حدود سال 1250 قبل از میلاد مسیح بر پا شد و بعد از شش قرن در سال 640 قبل از میلاد به حالت متروکه درآمد. چغازنبیل بیش از 2500 سال در زیر خاک مدفون ماند تا اینکه اواخر قرن 19 میلادی، در جریان فعالیت های نفتی، آجری یا دست نبشه ای روی آن می یابند.
این اثر درواقع بخشی از شهری به جا مانده از دوره ایلامی است که مساحت این شهر به 100 هکتار میرسد. چغازنبیل اسم مرکب از دو واژه «چُغا» که در زبان لری به آن تپه می‌گویند و «زنبیل» به معنی سبد است؛ اما نام اصلی این مکان بر اساس کتیبه‌ها و آجرنوشته‌های به دست آمده از این محوطه، به زبان ایلامی «ال- اونتاش» (Al Untash) و به زبان اکدی «دور اونتاش» (Dur Untash) است.

به نظر میرسد ساخت زیگورات و چغازنبیل در دو مرحله انجام شده است. در مرحله نخست زیگورات بر روی سکویی بنا شده و شامل یک حیاط مرکزی و تعدادی رواق بوده است و در مرحله ی بد این رواق ها و اتاقهای منتهی به حیاط مرکزی با آجر پوشانده شده اند و طبقه دوم و سوم و چهارم روی آن بنا گردیده است. روی طبقه چهارم، معبد کوچک اعلی به‌صورت یک اتاق ساخته شده بود.
 این معبد اعلی یا همان کوکونوم Kukunum به ناپیریشا، یکی از خدایان بزرگ مردم نواحی مرتفع ایلام تقدیم شده است. شمار کمی از افراد والامقام و کاهنان اجازه ورود به این بخش را داشتند. امروزه معبد اعلی وجود ندارد و تنها گل میخ‌ها و آجرهای لعابداری از آن باقی مانده است. برای بازدید از زیگورات و چغازنبیل باید به خوزستان و 45 کیلومتری شهر شوش مراجعه کنید.

تخت جمشید 

اوج شکوه پادشاهی هخامنشی را می توان در یک نقطه با چشم دید! شهری باستانی که در شهرستان مرودشت و در 57 کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است. تعداد کاخ ها و ستون های به جا مانده (البته با تخریب از گذر سال ها)، هیچ رقیبی در منطقه ندارد.دست نبشته هایی که هر کدام میراثی با ارزش به حساب می آیند و هر یک رازی از آن دوران را برملا می کنند. اگر به تخت جمشید بروید، احتمالا مانند بسیاری بیش از آن که درگیر جلال و شکوه این آثار باستانی بشوید، از جزییات نقوش و کندوکاری های روی سنگ آن انگشت به دهن خواهید شد.

تخت جمشید، به عنوان یکی از مشهور ترین سازه های تاریخی ایران، در استان فارس قرار دارد. در واقع تمامی ایرانیان، می دانند که موقعیت مکانی تخت جمشید، در استان فارس و در نزدیکی شهر شیراز می باشد. به همین سبب، سالانه افراد بسیار زیادی برای بازدید از این مجموعه و گشت و گذار در آن، و همچنین آشنایی با تمدن چندین هزار ساله ی ایران، به این منطقه می روند تا از نزدیک، شاهد عظمت این مجموعه باشند. این سازه ی تاریخی، در شهرستان مرودشت استان فارس، و در فاصله ی 70 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. لازم به ذکر است که این سازه در شمال شهر مرودشت و در 10 کیلومتری مرکز شهر مرودشت قرار دارد. علاوه بر این از شهر شیراز تا بنای تخت جمشید، در حدود 1  ساعت فاصله وجود دارد و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است.

میدان نقش جهان اصفهان

نقش جهان که برخی به آن میدان امام هم میگویند یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار میرود چراکه بناهای تاریخی متعددی را در اطراف خود جای داده است. میدانی در قلب اصفهان که بیشتر به اندرونی عمارتی بزرگ شباهت دارد تا یک میدان ساده برای عبور و مرور. همه چیز از ایران قدیم آنجا هست.از میناکاری گرفته تا قلم زنی، از عمارت های صفوی تا اوج و شکوه معماری اسلامی در مساجد. از بازاری قدیمی که هنوز زنده است تا محوطه ای که خود، بوستان باصفایی است. فاقد عناصر پر التهاب مدرن. میدانی که از چهار طرف به عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه می رسد اما آنقدر وسعت دارد که نمی توان گفت در میان آنها محصور شده است.

طول میدان نقش جهان 500 متر و عرض آن 160 متر است، در اطراف این میدان چهار بنای تاریخی مهم اصفهان واقع شده است و حدود 200 حجره در دو طبقه نیز دور تا دور میدن نقش جهان دیده میشود، به دلیل وجود این بناهای تاریخی متعدد در ازراف میدان نقش جهان از این میدان به عنوان یک مجموعه‌ی تاریخی یاد میشود. گفته میشود در ساخت این میدان، از میدان عتیق که یک میدان قدیمی در اصفهان بوده الگو برداری شده است. به هر حال این میدان در طمان شاه عباس دوم آنقدر گسترش یافت که نام آن از میدان نو به میدان نقش جهان تغییر پیدا کرد.

میدان نقش جهان در شمال اصفهان واقع شده که از غرب به خیابان سپه و از شرق به خیابان حافظ منتهی میشوند که این خیابانها ورودی نهای میدان نقش جهان به شمار میروند. این دو ورودی دارای پارکینگ هستند که اگر با ماشین شخصی به این میدان میروید بهترین مسیر برای شما خواهند بود در غیر این صورت میتوانید از طریق خیابان استانداری  و کوچه های موازی با آن با پیاده روی به میدان نقش جهان برسید.

تخت سلیمان

تخت سلیمان بنایی با قدمت 3000 ساله است که چندین سلسله و دوره در آن زندگی کرده و آثاری از خود بر جای گذاشته اند. در حقیقت آثار بسیاری از قوم های مغول، اشکانیان، ساسانیان، هخامنشیان، مادها، در این محل باقی مانده است. به بیان دقیق تر، در محل تخت سلیمان، آثاری از دوران پارینه سنگی یافت شده است. اکثر بناهایی که در این منطقه وجود دارد، در طول زمان های مختلف و توسط سلسله های مختلفی ساخته شده است. محوطه ای تاریخی که به دوره هخامنشیان تعلق دارد اما در کنار آن آثار و بناهایی از دوره های اشکانیان، ساسانیان و ایلخانان مغول یافت شده است. تخت سلیمان را یکی از بزرگ ترین مراکز آموزشی و مذهبی و عبادتی در آن دوران می خوانند.

یکی از چشم نوازترین و نفس گیرترین صحنه های مناظر این محوطه تاریخی، چشمه ای است که آب آن از 120 متری سطح زمین نشأت می گیرد. این چشمه وسیع با وسعت خارق العاده اش دریاچه به شمار نمی آید چرا که هیچ رودی بر آن نمی ریزد. تخت سلیمان در 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.این جاذبه تاریخی در استان آذربایجان غربی قرار دارد. موقعیت مکانی این جاذبه گردشگری در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی و همچنین در شمال شرقی شهرستان تکاب قرار دارد. این جاذبه تاریخی یکی از مکان هایی است که هر کس قبل از مرگش باید آن را ببیند. پیشنهاد می کنم بازدید از این جاذبه تاریخی را حتما در برنامه های خود قرار دهید.

ارگ بم

ارگ بم که یکی از این جاهای دیدنی کرمان است بزرگترین بنای خشتی جهان است که از نظر جهانی نیز بسیار اهمیت دارد. ارگ بم دارای دو قسمت اعیان نشین و رعیت نشین است که بافت تمام این قسمت ها از یکدیگر متفاوت است. این ارگ درواقع یک قلعه و دژ بزرگ  بوده که ارگ بم بلندترین قسمت آن به شمار میرفته و به همین دلیل به کل این بنا ارگ بم میگویند. این قلعه به این دلیل که بر سر راه ابریشم بوده بسیار رونق داشته و تا سال 1850 پس از میلاد نیز رونق خود را حفظ کرده بود اما بعدها به دلایلی که کاملا هم مشخص نیستند مردم این قلعه را ترک کردند. گفته میشود قدمت این قلعه به دوره هخامنشیان باز میگردد اما برخی نیز معتقدند که قدمت آن مربوط به سلجوقیان است. 

شهری درون شهر. البته که زلزله دی 82 امان نداد و هر دو شهر بم و ارگ بم را در هم کوبید اما شش ماه بعد ارگ ثبت جهانی شد و کمر همت برای مرمت این شهر باستانی بسته شد. با اینکه کمتر امیدی در داخل برای احیای این محوطه باستانی وجود داشت ولی بازدیدها بعد از یک دهه نشان می دهد که هنوز ارگ بم دیدنی های بسیار دارد و مرمت آن با معیارهای جهانی آهسته و پیوسته پیش می رود.

پاسارگاد

کوروش کبیر، از مشهورترین پادشاهان دور هخامنشیان بود که محبوبیت بسیار زیادی در دوران حکومت خود داشت. این پادشاه اقدامات بسیار زیادی در راستای آبادی جامعه انجام داد و به عنوان فردی درستکار شهرت داشت.  نماد پاسارگاد نیز آرامگاه کوروش بزرگ است؛ ساده و بی آلایش ولی ایستاده میان باد و باران. البته این محوطه کاخ و کوشک کم ندارد. پاسارگاد در 120 کیلومتری شمال شیراز، با آرامگاه ها و سنگ نگاره ها و کاخ های خود تکمیل کننده آثار تخت جمشید و رمزگشایی از رازهای دوران هخامنشی است.

آرامگاه او بر روی تعدادی تخته سنگ بسیار بزرگ قرار دارد و از 7 طبقه کلی تشکیل شده است. این تخته سنگ ها، ارتفاعی در حدود 11 متر دارند. همچنین مساحت کلی آرامگاه کوروش در حدود 160 تر مربع می باشد. اتاقکی که در بالای تخته سنگ ها وجود دارد و مقبره کوروش در آن وجود دارد، ارتفاعی در حدود 2 متر دارد و دیواره های این اتاقک، دارای ضخامتی در حدود 1.5 متر می باشند. سقفی که بر روی این اتاقک قرار دارد شیب دار می باشد و یکی از عجیب ترین و زیباترین سازه های آن زمان به شمار می آمد. جالب است بدانید که معدن سنگی در نزدیکی این مقبره وجود دارد که گفته شده تمامی سنگ های موجود در این مقبره را از این معدن سنگی استخراج کرده اند. 

گنبد سلطانیه

یکی از مهم ترین آثار ایرانی و اسلامی که مقبره سلطان محمد خدابنده الجایتو، هشتمین سلطان از سلسله ایلخانان بود. این گنبد با ارتفاع 48.5 متر و با قطر دهانه 25.5 متر، به مدت 10 سال و به دست 3 هزار کارگر در هفتصد سال پیش بنا شده است. این گنبد سومین گنبد بزرگ جهان به شمار می آید و بزگترین گنبد تاریخی در ایران نیز هست. این گنبد به دستور یکی از حاکمان مغول ساخته شده است و در شهر سلطانیه و در 300 کیلومتری تهران قرار دارد.

معماری این گنبد تقلیدی از معماری عهد سلجوقی است و به طور کلی این گنبد در سه طبقه ساخته شده است که نمای کلی آن به شکل هشت ضلعی بوده و طول هر کدام از این اضلاع 17 متر است. به اعتقاد برخی این عدد 8 نشان دهنده ی هشت در بهشت است، ضمن اینکه این گنبد دارای 110 پله نیز هست که این تعداد در حروف ابجد با نام علی (ع) مترادف می گردد.برای بازدید از این گنبد باشکوه باید به استان زنجان، شهر سلطانیه، میدان علامه حلی، بلوار علامه حلی، خیابان اریباد بروید.

کویر لوت

دشت لوت یا بیابان لوت، یکی از گرم ترین نقاط کره زمین با ثبت دمای رکوردی 70 درجه سلسیوس، بیست و ششمین بیابان وسیع جهان با وسعتی در حدود 52 هزار کیلومتر مربع است. لوت در لغت به معنای برهنه و فاقد هر چیز است که این برهنگی از هر سازه بشری و آلودگی، آن را به یکی از دست نخورده ترین مکان های جهان بدل کرده است.یکی از نقاط دیدنی کویر لوت، کلوت های شهداد است. از نظر زمین شناسی قدمت کلوت های شهداد به 20000 سال میرسد و این منطقه حدود 145 کیلومتر طول و 70 کیلومتر عرض دارد و در بخش شمالی-جنوبی بیابان لوت قرار دارند.

کلوت ها تحت تاثیر بارندگی و بادها شکل هایی خاص و منحصر به فرد به خود گرفته اند. علاوه بر این وجود رودخانه ای به نام رود شور نیز بر شکل گیری این کلوت ها ار گذار بوده است. رود ور رودخانه ای دائمی در بیایبان لوت است و از چاله نمک سرچشمه میگیرد. در این کویر ترکیب شنزار های روان و کلوت ها تصاویر زیبایی را رقم زده است. در کلوت شهداد میتوان پدیده های طبیعی دیگری نیز نظیر مخروط‌های آتشفشانی، هرم‌های مرتفع ماسه‌ای، پهنه‌های وسیع ریگزارهای خاکستری و قهوه‌ای، تپه‌های شنی مواج و بلندترین رمل‌های ایران را تماشا کرد. جاذبه های طبیعی که مانند آنها را در جاهای دیگر ایران نمیتوانید پیدا کنید.

بازار تاریخی تبریز

بازار بزرگ تبریز که به عنوان بزرگ ترین بازار ایران شناخته میشود و در سال 1389 در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، حدود یک کیلومتر طول دارد این بازار که حدود 40 نوع شغل و 20 نوع صنف را پوشش داده دارای 6500 غرفه است و از 35 سرا، 20 راسته، 11 دالان تشکیل شده. بازار تبریز مانند همه ی بازار های کهن ایرانی سقف هایی گنبدی شکل دارد و در همه ی راسته های آن تعدادی مسجد و مدرسه و کاروانسرا و حمام عمومی به چشم میخورد. مهم ترین کالایی که در بازار تبریز به فروش میرسد، فرش دستبافت است.

بسیاری از جهانیان ایران را به واسطه ی فرش های دستبافش میشناسند و تبریز یکی از قطب های فرش دستبافت ایران است که فرش های تمام ابریشم آن شهرت و محبوبیت جهانی دارد. از تاریخچه بازار بزرگ تبریز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما بر طبق گفته جهانگردان این بازار حداقل در قرن چهارم وجود داشته، اما در دوره ایلخانیان که تبریز به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود این بازار تبریز شهرت بیشتری پیدا کرد و در دوره صفویه که تبریز یکی از سه بارانداز در جاده ابریشم بود بازار تبریز اهمیت بیشتری پیدا کرد، این موضوع بازار تبریز را به یکی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است.

بازدید از بازار تبریز هم فال است و هم تماشا، چرا که هم میتوانید از غرفه های مختلف دیدن کنید و خرید کنید و هم از بناهای تاریخی که در دل بازر قرار دارد دیدن کنید.می گویند یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است آن هم با وسعتی در حدود یک کیلومتر مربع. بازاری با تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای بسیار که در کنار بازارچه ها، فضایی خاص و بی بدیل را به نمایش می گذارد. تبریز را نخواهید شناخت اگر از بازار آن دیدن نکنید.

سنگ نبشته بیستون

پانصد سال قبل از میلاد مسیح، بزرگ ترین سنگ نبشته جهان بر دیوارهایی نقش می بندد که هنوز که هنوز است در شهرستان هرسین و در شرق استان کرمانشاه، بر دیوارهای کوه بیستون پایدار است. این محوطه تاریخی آنقدر آثار ملی در خود جای داده است که گویی به سفر در زمان دعوت شده اید. دامنه کوه بیستون رازهای زیادی در خود دارد. از فرهادتراش گرفته تا مجسمه هرکول و کتیبه گودرز.

کلیساهای ایران

این کلیساها که شامل قره کلیسا، کلیسای اشتفانوس مقدس (سن استپانوس)، کلیسای مریم مقدس (دره شام)، کلیسای چوپان و کلیسای زور زور می شود، در امتداد ارس و در خاک ایران و استان های آذربایجان شرقی و غربی جا خوش کرده اند. کلیساهایی که از لحاظ معماری ما را به فضایی متفاوت می برند.

سازه های آبی تاریخی شوشتر

به شهر افسانه ای شباهت دارد یا برشی از بهشت؛ باورش سخت است که شوشت ربا سازه های آبی شگفت آورش تاریخش به دوران عیلامی و هخامنشی و اشکانیان و ساسانیان می رسد. گرچه که تجدید بنای این شهر را اردشیر بابلیان انجام داده است. بیش از آرامش حضور آب، این فضا و این صنعت پیش از انقلاب صنعتی هر ناظری را به بهت فرو می برد.برخی از کلیساهای ایران، امروزه تبدیل به موزه شده اند و به دلیل داشتن جذابیت های بیش از حد و همچنین قدمت بسیار بالا، تبدیل به مکانی شده اند که عموم مردم بتوانند از آن ها بازدید کنند.

کلیساهای ایران بسیار متعدد و گوناگون بوده و بدون شک در هر استانی حداقل یک کلیسا وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که امروزه تعداد کلیساهای ایران به بیش از 600 نمونه می رسد.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

یکی از دیدنی ترین نقاط اردبیل آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی است که علاوه بر وی، شاه اسماعیل اول و همسر شاه اسماعیل و بسیاری از صاحب منصبان عصر صفوی در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند.

باغ ایرانی

باغ های ایرانی یکی از نمونه های منحصر به فرد معماری ایران هستند که در جهان از شهرت بسیار زیادی برخوردارند.این باغها عموما محصور بوده اند و کاربردی سلطنتی و تشریفاتی داشته اند اما توانستند قدرت هنر و معماری ایرانی را به رخ جهانیان بکشند. تا حدی که باغ های ایرانی به‌عنوان الگوی باغ‌سازی در اروپای مدرن شناخته می شوند.در فارسی باستان کلمه‌ی رایج امروزی باغ از واژه‌ی پارایدائزه یا پارایدائزا (Paridaiza) به معنی حصار گرفته شده است. این کلمه در سایر زبان‌های رایج در ایران بیان شد و به مرور تغییر یافت برای مثال در ایلامی (پرتتش)، عبری (پَردس)، فارسی (پردیس)، یونانی (پارادئیوس)، انگلیسی (پارادایز).

تا همین چند سال اخیر واژه‌های بستان، گلستان، گلشن و بُستان در ادبیات و صحبت‌های روزمره‌ی مردم ایران استفاده می‌شد تا آنکه به زمان تجدد ایران می‌رسیم؛ درست زمانی که با ورود جهانگردان و درباریان غربی به ایران اساس معماری سنتی ما محو شد و سبکی به نام معماری غربی جایگزین سال‌ها تمدن و فرهنگ گشت. باغ های ایرانی پاسارگاد، ارم شیراز، چهل ستون اصفهان، فین کاشان، عباس آباد بهشهر، باغ شازده ماهان، دولت آباد یزد، پهلوان پور مهریز، اکبریه بیرجند نشان از شیوع هنر معماری ایرانی در سراسر پهنه این خاک دارند. هنوز که هنوز است به سراغ هر کدام که برویم چیزی جز آرامش در برمان نمی گیرد.

مسجد جامع اصفهان

یکی از مهم ترین و قدیمی ترین بناهای تاریخی و مذهبی و اسلامی کشور، مسجد جامع اصفهان است. گنبدها و ایوان ها و شبستان های این مسجد در طی قرون مختلف سیر هنر معماری را به تصویر می کشد.

برج گنبد قابوس

در میانه آستان گلستان، بنایی تاریخی با قدمتی نزدیک به یک هزاره در دل شهر گنبد سر بر آورده که به آن گنبد قابوس می گویند و آن را با ارتفاع 72 متر (با احتساب پی)، بلندترین برج تمام آجری جهان می خوانند.

کاخ گلستان

کاخی دل خوش کرده در میانه تهران امروزی که از آغامحمدخان قاجار تا احمد شاه قاجار، هفت پادشاه را به چشمان تاریخی خود دیده است. این کاخ را به دوران زندیه نسبت می دهند هر چند که بیشتر آثاری که امروزه در آن به چشم می خورد از عهد قاجاریه است. کاخ گلستان را می توان آبروی تهران دانست، چرا که هویت تاریخی پایتخت را در دل خود خلاصه کرده است.

کاخ گلستان شامل چندین قسمت مختلف می باشد که هر کدام تاریخچه و سرگذشت خاص خود را دارند.ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، نگارخانه، تالاراصلی، موزه مخصوص، حوضحانه، تالار برلیان، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر، عکسخانه و تالارالماس.

شهر سوخته

در شمال استان سیستان و بلوچستان، درست در جایی که فکرش را نمی کنی به جایی قدم می گذاری که پنج هزار سال پیش، مدرن ترین شهر جهان بوده است.از نخستین تخته نرد جهان گرفته تا پویانمایی نقش بسته بر دیواره های یک سفال و چشم مصنوعی که در این شهر کشف شده، همه و همه نشان از شهری دارد که مردمانش روزگاری بر جهان آقایی می کردند. از آن ابهت جز تل خاکی با هزاران هزار تکه سفال شکسته و خرد شده چیزی باقی نمانده است.
با این حال پیشنهاد می کنم به شهر سوخته بروید. آنجا در میان ویرانی ها حشمتی می بینید که در آبادانی های امروز نمی بینید.

میمند

روستایی از توابع شهر بابک کرمان که مردمانش در میان خانه هایی سنگی و دست کندهایی با قدمت چندین هزار ساله زندگی می کنند. میمند به خوبی حفظ شده است و یک شب خواب درون این دست کندها، حس سفر در زمان را به هر گردشگری القا می کند.

شوش

می گویند ساکنان این شهر در حدود هار هزار سال پیش از میلاد، یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های جهان را پایه گذاری کردند. از این شهر باستانی استان خوزستان، سفالینه هایی به دست آمده که با قدمتی 3500 ساله، بیانگر دوره ای پیشرفته از طرح های هندسی است.
نکته اینجاست که پادشاهی عیلامی ها، 2700 سال پیش از میلاد به پایتختی شوش بنیان گذاشته شد؛ چیزی در حدود 1500 سال پس از تشکیل این شهر!

قنات های ایرانی

یازده قنات ایرانی که هر کدام ویژگی منحصر به فردی دارند در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند. قنات قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قنات های حسن آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم آباد اراک، قنات مزد آباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان.
قنات دو طبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم آباد بروات در کرمان، یازده قناتی هستند که نشان از نفوذ این صنعت باستانی در سراسر پهنه ایران قدیم دارند.

 

  • 10 شهریور ، 1400
  • 301

دیدگاه - 1

ناصر

فکر می کنم خیلی بیشتر از 21 عدد از جاذبه های گردشگری ایران در یونسکو به ثبت رسیده اند
7 ماه پیش

نظر دهید