021-91004064
بازدید از این 6 دریاچه های زیبای ایران را از دست ندهید!

بازدید از این 6 دریاچه های زیبای ایران را از دست ندهید!

ایران بزرگ از غنی ترین سرزمین ها در خاورمیانه، به ویژه در آسیا می باشد. این کشور، به واسطه موقعیت مکانی خود، از منابع ارزشمند بسیاری برخوردار است. یکی از جاذبه های گردشگری ایران که در سر تا سر این کشور پهناور یافت می شود، دریاچه های زیبای این کشور هستند. وجود رشته کوه های البرز و زاگرس و همچنین وجود فلات ایران، سبب شده تا انواع مختلفی از پدیده های طبیعی، همانند دریاچه ها در بخش های مختلف این کشور به وجود آید. البته طبیعتاً عموم دریاچه های ایران، در نیمه ی شمالی این کشور، و در خطه ی شمالی کشور قرار دارد. اما با این وجود، برخی از دریاچه ها در  سایر نقاط ایران نیز، به قدری بزرگ و زیبا هستند که هر فردی باید قبل از مرگش از آن ها بازدید کند.

دریاچه های زیبای ایران، بسیار متنوع هستند و هر کدام، ویژگی های مخصوص به خود را دارا می باشند. هر کدام از این دریاچه ها، با نام و لقبی مخصوص شناخته می شود و همی بر جذابیت های آن ها می افزاید. اما برای بازدید از دریاچه ها و طبیعت گردی، بهتر است با انواع دریاچه های ایران، به ویژه زیباترین آن ها آشنا شویم. آشنایی با این دریاچه ها کمک  خوبی برای انتخاب مقصد سفری یک الی دو روزه می باشد و با بازدید از آن ها، نه تنها از زیبایی های پدیده های طبیعی ایران لذت می بریم، بلکه با طبیعت بی نظیر ایران نیز آشنا می شویم. 

در ادامه این مطلب، لیستی از دریاچه های زیبای ایران ذکر کرده ایم که هر فردی باید حداقل یک بار از آن بازدید کند. در نتیجه اگر شما هم قصد سفر دارید و دوست دارید در بکر ترین مناطق ایران، به گشت و گذار بپردازید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

معرفی زیباترین دریاچه های ایران

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، دریاچه های زیبای ایران، در بخش های مختلف این کشور پهناور، قرار گرفته اند. به واسطه آشنایی با این دریاچه ها، با بکر ترین و زیبا ترین طبیعت ها در ایران آشنا خواهید شد. فقط به خاطر داشته باشید که برای بازدید از دریاچه ها، باید لوازم و تجهیزات کاملی را به همراه داشته باشید. همچنین قبل از سفر به هر کدام از این دریاچه ها، بهترین زمان برای بازدید از آن ها را بررسی کنید و به ویژه، آب و هوای آن منطقه را به کمک نرم افزار های موجود در گوشی همراه بررسی کنید تا پس از سفر به آن مناطق با مشکل مواجه نشوید. 

البته جای نگرانی هم نیست. عموم این دریاچه ها در منطقه ای امن قرار دارند و دسترسی به آن ها بسیار ساده است. اما به دلیل کوهستانی بودن برخی مناطق و داشتن ارتفاع زیاد تا سطح دریا، لازمه ی بررسی و به همراه داشتن لوازم و تجهیزات کامل می باشد. به همین سبب، بهترین کار این است که در هر صورت، لوازم و تجهیزات کوه نوردی و طبیعت گردی را با خود به همراه داشته باشید و در نهایت، اقدام به بازدید از این پدیده های عجیب و زیبای طبیعی  کنید. در ادامه لیست کاملی از اعجاب انگیز ترین دریاچه های زیبای ایران ذکر شده است.

1.    دریاچه مرگ

دریاچه مرگ، نام دریاچه ای عظیم و نسبتا خطرناک در نزدیکی شهر تهران است. این دریاچه، یکی از بهترین مقاصد برای سفر های تابستانه می باشد که در قله ی کوهی در میان رشته کوه البرز قرار دارد. اگر قصد کوه نوردی دارید و یا علاقه مند به طبیعت گردی و به چالش کشیدن توانایی های خود هستید، سفر و بازدید از دریاچه مرگ بهترین موقعیت برای شما است. به بیان بهتر، مسیر دسترسی به این دریاچه، با پستی ها و بلندی های زیادی همراه است که فرصت خوبی برای افرادی که قصد آموزش کوهنوردی و صخره نوردی را دارند می باشد. دریاچه ی مرگ، در مرز بین استان تهران و مازندران قرار دارد و برای سفر به آن، باید از تنگه ها، و مسیر های سخت متعددی عبور کنید. 

گاهی اوقات در میان مسیر، به مناطقی برخورد خواهید کرد که مملوء از سنگ های درشت و عظیم می باشد و بالا رفتن از آن ها، نیازمند داشتن دقت بسیار زیادی می باشد. اما در نهایت، با پیمودن مسیر این دریاچه، به منطقه ای به نام میشینه مرگ خواهید رسید. میشینه مرگ از ترکیب دو نام میش و مرگ ساخته شده است که میش به معنای وجود سنگ هایی به شکل میش در مسیر دسترسی به دریاچه، و مرگ هم نام دریاچه می باشد. علت نام گذاری دریاچه مرگ به این نام این است که به طرز عجیبی، پرندگانی که از آب این دریاچه می نوشند، می میرند. اما جدای از این، طبیعت دریاچه بسیار بکر و بی نظیر است و می توانید، تا ساعت ها به تماشای طبیعت بی نظیر و زیبای این منطقه بنشینید و از سکوت منطقه و زیبایی های فضای اطراف لذت ببرید.

2.    چشمه های سنگرود

از دیگر دریاچه های زیبای ایران، که هر فردی باید از ان بازدید کند، می توان به چشمه های سنگرود اشاره کرد. این چشمه ها، سبب به وجود آمدن حوضچه ها و دریاچه هایی زیبا شده اند. چشمه های سنگرود رودبار، از عجیب ترین و زیباترین دریاچه های ایران می باشد که با داشتن ویژگی های خاص و منحصر به فرد، توجه افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این چشمه ها، با جوشیدن از دل کوه، منظره ای بسیار زیبا و دیدنی خلق کرده اند و حالت سنگ هایی که در حاشیه حوضچه ها و دریاچه های این چشمه ها ایجاد شده است، بسیار زیبا و دیدنی می باشد. نکته جالب دیگری که در خصوص این دریاچه وجود دارد، این است که از این چشمه، دو نوع آب می جوشد. یک نوع آب سرد و گازدار، و یک نوع آب گرم با خاصیت درمانی. 

هر دوی این آب ها از دل یک کوه می جوشند و تناقض بسیار زیبایی را در دل طبیعت ایجاد کرده اند. چشمه ی آب گرم این منطقه، با حجم 5 لیتر در ثانیه از زمین می جوشد، و به صورت پلکانی، به پایین تپه های این منطقه سرازیر می شود. جالب است بدانید که پلکانی بودن سنگ آهک هایی که در این منطقه به وجود آمده اند، نشان می دهند که قدمت این چشمه ها، بسیار بالا می باشد. همچنین، آهک ها و حوضچه های به وجود آمده در این منطقه، دارای رنگ های متعددی هستند که همین مساله، بر زیبایی های آن می افزاید. جالب است بدانید که چشمه آب گرم سنگرود رودبار، از املاح اشباع شده است و به همین خاطر، یکی از بهترین چشمه های آب گرم در ایران برای درمان روماتیسم، و بیماری های مفصلی می باشد.

چشمه های سنگرود

3.    چشمه گل رامیان

از جمله بی نظیر ترین دریاچه های زیبای ایران، که بازدید از آن برای همگان واجب است، چشمه گل رامیان می باشد. این چشمه، یکی از مهم ترین و زیبا ترین چشمه های طبیعی ایران می باشد که با داشتن وسعت زیاد، چشم انداز بی نظیری را در دل جنگل ایجاد کرده است. چشمه گل رامیان، یکی از جاذبه های گردشگری استان گلستان بوده که همه روزه، افراد بسیار زیادی برای بازدید به آن، مسیر های کوتاه و طولانی را طی می کنند. در دل جنگل، و در میان درختان سر به فلک کشیده و تنومند، چشمه ای با طول 90 متر، و عرض 80 متر، در دل دامنه های رشته کوه البرز در حال جوشیدن است. 

این چشمه، سبب آبیاری بسیاری از فضای سبز اطراف شده و حتی کشاورزان بسیاری، زمین های زراعی خود را در مجاورت این دریاچه، و در یک سوی آن بنا کرده اند. جالب است بدانید که عمق این چشمه بسیار زیاد می باشد و به همین علت، آبی که از آن می جوشد، به رنگ سبز تیره مشخص است. اگر دوست دارید ساعاتی را در دل طبیعت و به تماشای بی نظیر ترین پدیده های طبیعی بگذرانید، توصیه می کنیم بازدید از این چشمه ی جوشان را از دست ندهید و با سفر به استان گلستان، از این پدیده ی زیبا دیدن کنید.

4.    دریاچه جوربند

شاید برایتان عجیب باشد اما دریاچه جوربند، دریاچه ای مصنوعی در ایران است که امروزه تبدیل به یکی از دریاچه های زیبای ایران شده است و همه ساله، توریستان و گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جلب می کند. دریاچه جوربند، یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان امل بوده که در منطقه ای بسیار سرسبز و دیدنی قرار دارد. دریاچه جوربند، از جمله زیباترین و بی نظیر ترین مکان هایی است که برای دریافت آرامش، و فاصله گرفتن از محیط های شهری بسیار مناسب است. شاید تا به حال، نام منطقه چمستان به گوشتان خورده باشد. این منطقه، از جمله زیباترین و دیدنی ترین مناطق سرسبز ایران می باشد که همه ساله، با فرا رسیدن تعطیلات افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. این دریاچه با وسعت 3 هکتار، مقصد بسیار خوبی برای ریلکس کردن و دریافت آرامش فکری می باشد که توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید.

5.    دریاچه دو قلو سیاه گاو

از جمله دریاچه های زیبای ایران، که در استان ایلام قرار دارد می توان به دریاچه دو قلو سیاه گاو اشاره کرد. این دریاچه، از خاص ترین دریاچه های ایران می باشد که به واسطه یک کانال آب که به صورت کاملا طبیعی در فاصله بین این دو دریاچه وجود دارد، به یکدیگر متصل هستند. علت نام گذاری دریاچه دو قلو سیاه گاو این است که شکل این دریاچه، همانند شاخ گاو است. جالب است بدانید که دریاچه دو قلو سیاه گاو، دارای آبی بسیار زلال و شفاف می باشد به صورتی که عمق آن، به صورت کامل مشخص است. از ویژگی های این دریاچه می توان به عمر بسیار بالای ان اشاره کرد. در واقع باید اشاره کنیم که این دریاچه دارای بیش از 1000 سال عمر دارد و به همین سبب، یکی از ارزشمند ترین منابع در ایران است. در داخل دریاچه دو قلو سیاه گاو، چشمه های متعددی در حال جوشیدن است. علاوه بر این، باید اشاره کنیم که از طریق رودخانه ای، آب این دریاچه به طور مداوم در جریان است. این موارد سبب شده که این دریاچه، دارای آبی شیرین بوده و همچنین قابل شرب باشد. همانطور که می دانید، استان ایلام، در میان کوه های متعددی قرار گرفته است و به همین سبب، بارندگی در این منطقه، نسبتا زیاد می باشد. دریاچه دو قلو سیاه گاو یکی از زیباترین دریاچه های ایران است که توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید. 

6.    دریاچه چورت

اما از آخرین دریاچه های زیبای ایران می توان به دریاچه چورت اشاره کرد. دریاچه چورت، از جمله پدیده های طبیعی و عجیب در ایران است که بر اثر وقوع زلزله در چندین سال گذشته به وجود امد. دریاچه چورت، از جمله مهم ترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان مازندران است که برای دسترسی به ان، باید مسیری کوهستانی را بگذرانید تا در نهایت، به این دریاچه بکر برسید. در نزدیکی این دریاچه، چشمه های متعددی وجود دارد که وقوع زلزله سبب مسدود شدن آن ها شد. همین مساله سبب شد تا آب های زیر زمینی که راهی برای بیرون آمدن از این چشمه ها نداشتند، دریاچه چورت را تشکیل دهند. در مواقع کم آبی، هنگامی که سطح دریاچه پایین می آید، تعداد بسیار زیادی از تنه های درختان، سر از آب بیرون می آورند و منظره ای بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد می کنند. این دریاچه، در منطقه ای جنگلی قرار دارد که به دور از روستا و جاده های شهری می باشد. به همین سبب، سکوت مطلقی در این منطقه در جریان است که می توان از ان استفاده کرد و از تماشای طبیعت و مناظر زیبای ان لذت برد. اگر تا به حال ای این دریاچه دیدن نکرده اید، توصیه می کنیم برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و در اولین فرصت اقدام به بازدید از آن کنید.

اگر تا به حال از دریاچه هایی که در لیست بالا ذکر شد دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سایر دریاچه های زیبای ایران را می شناسید به ما معرفی کنید.

  • 11 فروردین ، 1400
  • 380

دیدگاه - 1

نریمان

دریاچه های ایران واقعا زیبان و تعدادشون هم زیاده
1 سال پیش

نظر دهید