021-49029
پل ساسانی | قدیمی ترین پل جهان!

پل ساسانی | قدیمی ترین پل جهان!

همانطور که می دانید، کشور ایران، دارای قدمت و تمدنی چندین هزار ساله می باشد. از سال ها پیش، دوره ها و حکومت های بسیاری که روز کار می آمدند، سازه ها و آثاری را برای زندگی بهتر می ساختند. این سازه ها هر کدام برای استفاده های مختلفی ساخته می شد. برخی از آن ها متاسفانه بر اثر گذر زمان و فرسایش از بین رفته اند. اما برخی دیگر از آن ها همچنان پابرجا باقی مانده و نمایی از تمدن چندین و چند هزار ساله ی ایران می باشند. این آثار و سازه ها در نقاط مختلف کشور وجود داشته و بازدید از هر کدام از آن ها، جای خود را دارد. در این مطلب به معرفی یکی از این جاذبه های گردشگری قدیمی به نام پل ساسانی پرداخته ایم. برای آشنایی بیشتر با این پل و همچنین دریافت اطلاعاتی در خصوص ویژگی های آن، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره پل ساسانی

همانطور که از نامش مشخص است، این پل در زمان ساسانیان ساخته شده است. در واقع در 1700 سال پیش، پلی عظیم برای متصل کردن ناحیه شرقی به ناحیه غربی شهر، ساخته شد. تصور کنید در ساختن این پل چقدر ماهر بوده اند و از چه موادی استفاده کردند که امروزه که 1700 سال از ساخت آن می گذرد، همچنان سالم باقی مانده است. حتی جالب است بدانید که این پل در طول زمان، تحت فشار پدیده ها و وقایع طبیعی مانند سیل، زلزله و باد و طوفان قرار گرفته است. اما در تمامی طول این مدت، هیچ چیزی نتوانسته از مقاومت آن کم کند. طول این پل نزدیک به 370 متر می باشد و در شهر دزفول قرار دارد.

شهر دزفول

جالب است بدانید هنگامی که این پل ساخته شد، این شهر هنوز نامی نداشت. اما پس از ساخته شدن پل، نام شهر را از روی این پل، "دز پل" انتخاب کرده اند. که البته این روزها تبدیل به دزفول شده است. اما این مساله نشان دهنده این است که از همان زمان، عظمت آن نمایان بود و استفاده های بسیاری در طول زمان از این پل شد.

ساختار پل ساسانی

این پل در سال 263 میلادی ساخته شده است. یکی از ویژگی های پل ساسانی این است که بر روی رودخانه دز ساخته شده است و امکان گذر آسان از پل را فراهم می کند. طبق گفته کارشناسان، برای ساخت این پل از سنگ، آهک و ساروج استفاده شده است. جالب است بدانید که این پل، در طول زمان و با روی کار آمدن سلسله های مختلف، به طور مرتب مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته است.در نتیجه یکی دیگر از دلایل پاربرجا ماندن آن پس از گذشت این همه سال این است که هر پادشاهی در هر سلسله ای، اقدام به بازسازی و ترمیم پل ساسانی کرده است.

یکی از مهم ترین مشخصات این پل، تعداد دهانه های آن است. به طور کلی این پل 14 دهانه دارد که میزان عبور آب را کنترل می کند. در زمان دوره پهلوی، قسمتی از این پل خراب شد. اما خوشبختانه سریعا اقدام به ترمیم آن کردند و در نهایت، دو دهانه بتنی بر روی این پل ساختند. تا چندین سال پیش، امکان گذر کردن ماشین ها از روی این پل وجود داشت. اما ناگهان، متوجه شدند که هنگام عبور وسایل نقلیه از روی این پل، پل میلرزد و در نتیجه برای جلوگیری از خرابی بیشتر، امکان عبور وسیله نقلیه ز روی آن را ممنوع اعلام کردند.
اگر تا به حال به ذزفول سفر کرده اید و از پل ساسانی دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

  • 06 دی ، 1399
  • 832

دیدگاه - 5

منصور

سازه ی تاریخی ای مثل پل ساسانی حیفه که انقدر ناشناخته باشه!
10 ماه پیش

مژده

کاش مسئولین به درستی از پل ساسانی مراقبت کنن و به موقع ترمیمش کنن که همچین اثر بی نظیری همیشه پابرجا بمونه
10 ماه پیش

ساسان

خیلی جالبه که پل ساسانی انقدر قدیمی و مهمه ولی اون شهرتی که باید رو نداره
10 ماه پیش

سوگند میرزایی

خوش به حال اونایی که تا حالا رفت پل ساسانی
11 ماه پیش

عاطفه احدی

پل ساسانی یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه هایی بود که تا حالا دیدم. واقعا عجیبه که به عنوان یک پل 1700 ساله هنوز هم سرپاست!
11 ماه پیش

نظر دهید