021-91004064
خانه مشروطه یا مشروطیت در شهر تبریز

خانه مشروطه یا مشروطیت در شهر تبریز

خانه مشروطه یا مشروطیت در شهر تبریز یکی از زیباترین و تاریخی ترین مکان در تبریز می باشد. خانه مشروطه یکی از معروف ترین و پرافتخارترین خانه های تاریخی ایران است که در اوج انقلاب مشروطه تصمیمات سرنوشت ساز رهبران مشروطه بود. زمانی که به تبریز سفر می کنید حتما از جاذبه زیبا و دیدنی، معتبرترین و تاریخی ترین خانه مشروطه تبریز دیدن کنید. 

خانه مشروطه یا مشروطیت در شهر تبریز

 تبریز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران با پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی از فاصله‌های دور پایه‌گذار بسیاری از سبک‌های معماری و هنری و پیشگام در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی بوده و از این رو میراث گرانبهایی از زمان‌های مختلف را به ارث برده است. پس از بمباران مجلس ایران در سال 1908، سران و رهبران انقلاب مشروطه برای مشورت در این مجلس گرد آمدند. با قدم گذاشتن در خانه مشروطه، حیاط درختکاری شده زیبایی را می بینید که خانه مشروطه فضای دلنشینی را ایجاد کرده است. معماری خیره کننده خانه مشروطه، نورگیرها، ستون هایی با گچ بری های مسحورکننده در خانه مشروطه، اوروسی (پنجره های ارسی) و درهای منبت کاری شده خانه مشروطه شما را شگفت زده خواهد کرد. 

ساختمان خانه مشروطه 

خانه مشروطه ساختمانی دو طبقه به مساحت 1300 متر مربع است که قدمت خانه مشروطه به دوران قاجار برمی گردد. معماری بی نظیر خانه مشروطه، هنرِ دست ساز استاد معمار معروف تبریزی حاجی ولی معمار است. زیباترین قسمت خانه مشروطه، اتاق روبروی حیاط طبقه دوم در خانه مشروطه است. اتاقی دیدنی با تعداد زیادی شیشه های رنگی زیبا و نورگیرهایی که می تواند توجه هر بیننده ای را به خود جلب کند.

ویژگی خانه مشروطه

خانه مشروطه در یکی از محله های قدیمی تبریز به نام کوچه راسته قرار دارد. از جاذبه های اطراف خانه مشروطه می توان به کلیسای مریم مقدس در تبریز، خانه امیر نظام (موزه قاجار)، موزه سفال تبریز و موزه استاد شهریار اشاره کرد. خانه مشروطه به سبک معماری قاجاریه و ملک شخصی حاجی مهدی کوزه کنعانی بوده است. خانه مشروطه تبریز معروف‌ترین و معتبرترین خانه تاریخی تبریز است که در اوج تصمیمات سرنوشت‌ساز انقلاب مشروطه بوده است. خانه مشروطه با قدمتی ۱۱۰ ساله، اکنون در ضلع غربی بازار تبریز قرار دارد. خانه مشروطه محل تجمع مردان بزرگواری چون ستارخان، باقرخان و دیگر مشروطه خواهان ایرانی که علیه شاه قاجار قیام کردند بود. خانه مشروطه مرکز ملاقات رهبران و فعالان حزب دمکرات آذربایجان نیز بوده است.

در کنار مجسمه های سران مشروطه، تفنگ ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه، چاپخانه ژلاتینی (که برای تولید نشریات مشروطه استفاده می شد)، تصویر اسناد تاریخی خانه مشروطه را می توانید ببینید.

موسس خانه مشروطه

اولین صاحب خانه مشروطه تبریز حاج مهدی کوزه کنعانی از تاجران خوشنام بود. اما خانه مشروطه در سال 1868 توسط حاج ولی معمار ساخته شد. هنگامی که محمدعلی شاه مجلس را منفجر کرد، حاج مهدی کوزه کنعانی خانه مشروطه را وقف مشروطه خواهان کرد که یکی از حامیان آنها بود. از این رو خانه مشروطه به انجمن برجسته ترین شخصیت های مشروطه در آذربایجان شرقی تبدیل شد. ستارخان، باقرخان و سقط الاسلام تبریزی از این شخصیت ها هستند. خانه مشروطه تبریز در سال 1375 با تغییر در تالار و اتاق ها به طور رسمی تأسیس شد.

خانه مشروطه تبریز در اصل متعلق به حاج مهدی کوزه کنعانی از مشروطه خواهان تبریز بود که در دوران مبارزات آزادی خواهی مردم تبریز و در سال های اوج مشروطه در اختیار پیروان نهضت مشروطه قرار گرفت. خانه مشروطه تبریز تالارها و حجره های متعددی دارد، اما زیباترین قسمت ساختمان خانه مشروطه، نورگیر و آینه تزئینی آن است. خانه مشروطه در سال 1375 به موزه مشروطه تبدیل شد و سیر وقایع و رویدادهای انقلاب مشروطه در قالب تصاویر و عکس های بی نظیری به نمایش گذاشته شده است.

شخصیت حاج مهدی کوزه کنانی

خانه مشروطه به دستور حاج مهدی کوزه کنانی در سال 1868 ساخته شد. خانه مشروطه شامل یک ساختمان دو طبقه با محوطه های داخلی و خارجی با معماری دوره قاجار است. حاج مهدی کوزه کنانی از تجار بازار تبریز بود.

با شروع انقلاب مشروطه و قیام در شهر تبریز، حاج مهدی ملحق به انقلاب شد و جزء سرمایه گذاران این انقلاب شد. در همان زمان از خانه به عنوان محل ملاقات سران انقلاب و محلی برای انتشار روزنامه های زیرزمینی جنبش مشروطه استفاده می کرد. خانه مشروطه درست پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که مکانی برای مرکز اجتماعات حزب دمکرات آذربایجان (1946-1947) مورد استفاده قرار گرفت، بار دیگر در تاریخ اهمیت یافت. خانه مشروطه در سال 1354 توسط میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز در منطقه ای به نام راسته کوچک در ضلع غربی بازار تبریز و روبروی مسجد جامع تبریز واقع شده است. 

ساختار خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه حدود 1300 متر مربع و در دو طبقه از سنگ و آجر ساخته شده است. در طبقه اول خانه مشروطه 6 اتاق و طبقه دوم خانه مشروطه یک سالن بزرگ با 6 اتاق دیگر است. زیباترین اتاق خانه مشروطه با در و پنجره های مشبک همراه با شیشه های رنگارنگ در طبقه دوم قرار دارد.

مجسمه های شخصیت های قانون اساسی مکان هایی در داخل ساختمان خانه مشروطه هستند. همچنین تفنگ ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی اهالی، دستگاه مخصوص چاپ اعلامیه قانون اساسی و به اشتراک گذاشتن آن با مردم، اسناد قانون اساسی و فرمان مشروطه در خانه مشروطه یافت می شود.

امکانات داخل ساختمان خانه مشروطه 

در طبقه اول خانه مشروطه شش اتاق و یک هشتی و در طبقه دوم یک تالار بزرگ و شش اتاق در هشتی قرار دارد. جالب ترین و زیباترین قسمت های خانه مشروطه، هشتی و اتاق شیشه های رنگارنگ به کار رفته در آن است. از ویژگی های بارز خانه مشروطه می توان به پنجره های ارسی، درهای منبت کاری شده، راه گذر، کلاه فرنگی و پنجره سقفی اشاره کرد.

اسناد تاریخی، فرش مشروطه، تندیس های شخصیت ها و مجاهدین انقلاب مشروطیت مانند ستارخان، باقرخان و دیگران، وسایل شخصی سران مشروطه، تپانچه ستارخان، چند عکس از مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و مشروطه. گروه های مخالف، دستگاه چاپ ژلاتین (کپی دست ساز) از آثار خانه مشروطه هستند.

نمایی از خانه مشروطیت تبریز

محل غذا خوردن نزدیک خانه مشروطه تبریز

کباب حاج علی، رستوران عمارت، رستوران ایپک یولو، رستوران سالار ارک، رستوران حاج مجید، رستوران معین، رستوران تندیر، رستوران سبحانه، رستوران دکتر نیک، رستوران کباب گلچین نو و رستوران لتکا مکان هایی هستند که می توانید در آن ها غذاهای خوشمزه ای داشته باشید. 

محل اقامت در نزدیکی خانه مشروطه تبریز

اگر به دنبال هتل های مجلل در نزدیکی خانه مشروطه تبریز هستید، می توانید در هتل بین المللی تبریز، هتل بین المللی شهریار تبریز، هتل گسترش و یا هتل پتروشیمی تبریز اقامت کنید. همچنین هتل دریا تبریز، هتل سینا و پارک تبریز از گزینه های شما برای داشتن اقامتی مقرون به صرفه در نزدیکی خانه مشروطه تبریز هستند.

چگونه به خانه مشروطه تبریز برسیم؟

با اتوبوس

اگر می خواهید به خانه مشروطه تبریز برسید، باید در ایستگاه راسته کوچک از اتوبوس پیاده شوید. در کمتر از یک دقیقه پیاده روی، می توانید خانه مشروطه را در سمت چپ خود ببینید.

با ماشین

خود را به میدان راستا کوچا آغزی برسانید و در خیابان راستا کوچا حرکت کنید. خانه مشروطه تبریز در سمت چپ شما و جنب بانک واقع شده است.

هتل های نزدیک خانه مشروطه تبریز

هتل لاله پارک. هتل لاله پارک تبریز در سال 1395 به عنوان هتلی 5 ستاره با محیطی مجلل و نزدیک خانه مشروطه تاسیس شده است.

هتل پارس ال گلی تبریز.

هتل بین المللی شهریار تبریز. سرگرمی و امکانات رفاهی مدرن در این هتل اقامتی فراموش نشدنی را برای شما در نزدیکی خانه مشروطه رقم خواهد زد.

از دیگر هتل های تبریز، می توان به هتل بین المللی تبریز اشاره کرد که در نزدیکی خانه مشروطه قرار دارد.

شهر تبریز

تبریز شهر باستانی تبریز با قدمتی چند هزار ساله در کنار آثار و بناها، دارای خانه های تاریخی زیبا، کهن و ارزشمندی است که یادآور فرهنگ و تاریخ غنی استان آذربایجان به ویژه از دوران صفویه و قاجار است. و نهضت مشروطه در سال 1906 به اوج خود رسید. خانه مشروطه تبریز معروف به خانه مشروطه، حیدرزاده، گنجه ای زاده، علی مسیو، حریری، بهنام، استاد شهریار، پروین اعتصامی، امیرکبیر، نیکدل و کلکته تنها چند نمونه از صدها خانه تاریخی تبریز است که دارای بازسازی شده و در حال حاضر مورد استفاده عموم قرار می گیرد یا موزه در دسترس علاقه مندان و گردشگران است. 

تبریز، چهارمین شهر بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی، در ارتفاع حدود 4485 فوت (1367 متر) از سطح دریا در منتهی الیه شمال غربی کشور قرار دارد. این شهر در دره ای قرار دارد که از سه طرف توسط تپه ها احاطه شده است. در یک منطقه زلزله است که در معرض تکان های مکرر و شدید است.

دایره المعارف بریتانیکا

گفته می شود نام تبریز از تپ ریز («جریان گرما») گرفته شده است که از چشمه های آب گرم فراوان در این منطقه گرفته شده است. تبریز که غزه نیز نامیده می شود، پایتخت آتروپاتن بود که به نام آتروپاتس، یکی از ژنرال های اسکندر مقدونی نامگذاری شده است. این بنا در سال 791 پس از میلاد پس از ویران شدن در اثر زلزله بازسازی شد. بلایای مشابه در سالهای 858، 1041، 1721، 1780 و 1927 رخ داد. تبریز پایتخت ایل خان محمود غازان مغول (1295-1304) و جانشین وی شد. در سال 1392 توسط تیمور (تامورلنگ)، فاتح ترک تسخیر شد و چند دهه بعد ترکمنان قره کویونلو، تبریز را پایتخت خود کردند. تحت حکومت آنها مسجد آبی شهر ساخته شد.

تحولات در تبریز در زمان صفویه

 تبریز در زمان سلسله صفوی تا سال 1548 که شاه طحماس اول پایتخت خود را به سمت غرب به قزوین منتقل کرد، وضعیت اداری خود را حفظ کرد. در طول 200 سال بعد، تبریز چندین بار بین ایران و ترکیه دست به دست شد. روس ها آن را در سال 1826 اشغال کردند و باب، بنیانگذار مذهب بابیت، یک فرقه اسلامی و پیشرو بهائیت، همراه با هزاران نفر از پیروانش در دهه 1850 در اینجا اعدام شد. در سال 1908 تبریز مرکز جنبش ملی گرایی شد. 

تبریز در دوران جنگ جهانی اول 

در طول جنگ جهانی اول، نیروهای ترک و سپس شوروی به طور موقت تبریز را اشغال کردند. این شهر دوباره در جنگ جهانی دوم اشغال شد، این بار توسط نیروهای متفقین که از مسیرهای تدارکاتی نظامی که از ایران و به اتحاد جماهیر شوروی می گذشت محافظت می کردند. اگرچه همه احزاب پس از جنگ موافقت کرده بودند که عقب نشینی کنند، اتحاد جماهیر شوروی حضور خود را افزایش داد و به یک جنبش جدایی طلب کمک کرد تا یک منطقه خودمختار در آذربایجان ایجاد کند که تبریز به عنوان پایتخت آن بود. ایران و اتحاد جماهیر شوروی در مارس 1946 به توافقی رسیدند که بر اساس آن خواستار خروج نیروهای شوروی در ازای ایجاد یک شرکت سهامی نفت شد. این شهر تا قرن بیست و یکم همچنان نقش مهمی در سیاست ایران داشت.

تبریز دارای چندین بنای باستانی قابل توجه است. مسجد کبود از دیرباز به دلیل شکوه و جلال تزئینات کاشی آبی خود شهرت داشته است. ارگ یا ارک که قبل از سال 1322 در محل مسجدی فروریخته ساخته شده است به دلیل سادگی، وسعت و وضعیت عالی آجرکاری آن قابل توجه است. همچنین بقایای مقبره 12 ضلعی محمود غازان، فرمانروای سلسله مغول در ایران، قابل توجه است.

تبریز در زمان جنگ جهانی دوم

مدرن شدن تبریز از زمان جنگ جهانی دوم، با تعریض خیابان‌ها، احداث ساختمان‌ها و محوطه سازی باغ‌های عمومی با فواره‌ها و استخرها سرعت بیشتری گرفت. ساختمان‌های جدیدتر شهر شامل ایستگاه راه‌آهن و دانشگاه تبریز است. درست خارج از شهر یک استراحتگاه تابستانی است. تبریز از اهمیت تجاری برخوردار است و عمده محصولات آن شامل فرش، منسوجات، سیمان، ماشین آلات کشاورزی، موتورسیکلت و لوازم خانگی است. این شهر از طریق راه آهن با تهران و با مناطقی در شمال مرتبط است و دارای یک فرودگاه است. 

جمعیت تبریز

تبریز در آذربایجان شرقی با یک میلیون و 424 هزار و 641 سکنه در حدود 328 مایلی (یا 528 کیلومتری) شمال غرب تهران، پایتخت کشور، در ایران واقع شده است.

جاذبه های تبریز

در شهر تبریز دیدنی های زیادی وجود دارد، از آثار تاریخی گرفته تا مناظر طبیعی شگفت انگیز. اگر قصد سفر به تبریز را دارید در اینجا به دیدنی های تبریز اشاره کرده ایم. پس با این شهر آشنا می شوید و می توانید برنامه خوبی برای سفر خود به تبریز داشته باشید.

خانه های باستانی در تبریز در کنار خانه مشروطه

وجود خانه‌های باستانی و تاریخی منحصربه‌فرد در معماری سنتی و اسلامی در تبریز، این شهر را به گنجینه خانه‌های تاریخی به‌ویژه خانه‌های قاجاری با جاذبه‌های گردشگری خاص در ایران تبدیل کرده است. خانه های تاریخی تبریز اغلب مربوط به دوران قاجار یا اوایل پهلوی است. این شهر را می توان شهر خانه های قجری نامید. این بار که به آذربایجان سفر می کنید، به یاد داشته باشید که از این خانه ها دیدن کنید. آثار تاریخی تبریز،  بناهایی است که حاکمان و مردم این شهر در طول تاریخ ساخته اند. شهر تبریز از نظر تاریخی یکی از پرفراز و نشیب ترین شهر های ایران است. 

خانه قدکی در کنار خانه مشروطه

خانه قدکی در اواسط دوره قاجاریه و در اوج حیات سیاسی و اقتصادی دارالسلطنه تبریز ساخته شد. این بنا با طاق های متقارن خود، منظره زیبایی از ساخت و ساز دوره قاجاریه را به تصویر می کشد.

پنجره های قوسی رنگارنگ، نقوش زیبا روی دیوار آجری، محوطه سازی دو طرف حیاط و ستون های پیچ در پیچ از جمله ویژگی های بارز خانه قدکی است که چشم بازدیدکنندگان از این بنای باشکوه را به خود خیره می کند.

به گفته کارشناسان، این بنا یکی از بهترین نمونه های معماری ایرانی برای زندگی در اقلیم با شرایط آذربایجان است، ویژگی های منحصر به فرد معماری در کنار استفاده از خانه موزه قدکی، آن را به یکی از جاذبه های گردشگری تبریز در سال های اخیر تبدیل کرده است. 

خانه بهنام در کنار خانه مشروطه

علاوه بر خانه مشروطه، خانه بهنام از دیگر خانه های تاریخی تبریز است که از اواخر دوره قاجار به یادگار مانده است. این خانه که اکنون به دانشکده معماری دانشگاه صنعتی سهند تغییر نام داده است، با معماری زیبا، پنجره‌های لعاب‌دار و طاق‌ها و ایوان‌های بزرگش مشخص می‌شود. فضاهای داخلی و خارجی این بنای دوره قاجار، علاوه بر دکوراسیون داخلی، بازدیدکنندگان را در بازدید از این بنای باشکوه که متناسب با فصول مختلف سال طراحی شده است، خیره می‌کند تا دما و چشم‌انداز زیبای آن را متعادل کند.

خانه بهنام به‌عنوان یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز، در اواخر دوران زندیان و اوایل قاجار به‌عنوان منزل مسکونی ساخته شد، در زمان ناصرالدین شاه قاجار، این خانه مرمت و با نقاشی تزئین شد.

مشخصات خانه بهنام در کنار خانه مشروطه

این خانه از ساختمان اصلی، یک ساختمان دردار و یک ساختمان کوچک به عنوان خانه ییلاقی تشکیل شده است. این خانه نیز مانند بسیاری از خانه های قدیمی ایرانی دارای دو حیاط داخلی و خارجی است. در بازسازی اخیر این خانه چندین نقاشی دیواری ایرانی کشف شده است که در حال حاضر توسط کارشناسان در حال تعمیر است. خانه بهنام را می توان به عنوان زیباترین خانه ای که اخیراً در تبریز بازسازی شده است، قرار داد.

موزه استاد شهریار تبریز در کنار خانه مشروطه

شاعر محمدحسین بهجت تبریزی (۱۳۶۵-۱۳۶۷) را بیشتر با تخلص شهریار می‌شناسند، او اشعاری را هم به فارسی و هم به زبان مادری خود آذری سروده است. او خوشنویس با استعدادی بود و سه تار را نواخت. روز درگذشت او به عنوان روز ملی شعر نامگذاری شده است. خانه شهریار به موزه تبدیل شده است که وسایل شخصی او از جمله سازهایی که می نواخت، آثار خوشنویسی و عکس هایش در موزه به نمایش گذاشته شده است.

اشیاء و کتاب‌های شخصی شاعر محمدحسین بهجت تبریزی در موزه نگهداری می‌شود، حیاط کوچکی با حوض و باغچه و در طبقه اول کتاب‌ها، عکس‌ها و وسایل شخصی استاد در معرض دید عموم قرار دارد.

خانه اندیشه های روشنفکر در کنار خانه مشروطه

یکی از موزه های زیبا و دیدنی استان آذربایجان شرقی، تبریز، خانه مشروطه تبریز است. تبریز در عصر قاجار و تغییر سلسله به پهلوی شهر تأثیرگذار بود. بنابراین، خانه مشروطه چیزهای زیادی برای ارائه از آن دوران دارد.

 خانه امیر نظام در کنار خانه مشروطه

خانه امیرنظام موزه قاجار تبریز است. این خانه یک بنای تاریخی در یکی از قدیمی ترین محله های تبریز است. خانه امیر نظام تمامی آثار دوره قاجار را در دو طبقه و ۱۵۰۰ متر به نمایش می گذارد.

عکس خانه مشروطیت تبریز

پل های تاریخی در تبریز

پل های تاریخی تبریز یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. در هر شهری که آبراه جاری است، پل های قدیمی و تاریخی برای استفاده مردم و عبور از رودخانه ساخته شده است. تبریز به دلیل وجود دو رودخانه مهران رود و تلخه رود دارای پل های تاریخی متعددی است. دو پل معروف این شهر آجی چای و غاری هستند.

پل رودخانه آجی (آجی چای) در کنار خانه مشروطه

رودخانه آجو نام دیگر رودخانه تلخه رود است. هر دوی این نام ها به معنای رودخانه تلخ است. آجی چای بزرگترین رودخانه ای است که به دریاچه ارومیه می ریزد. پل تاریخی آجی چای بر روی رودخانه و در مسیر جاده قدیم تبریز به مرند قرار دارد.

پل قاری در کنار خانه مشروطه

پل قاری یک پل سنگی تاریخی بر روی رودخانه قوری است. در زمان قاجاریه ساخته شده است.

کلیساها در کنار خانه مشروطه

کلیساهای تاریخی تبریز در کنار خانه مشروطه از آثار و اماکن ارزشمند مسیحیان و ارامنه تبریز هستند. این کلیساها یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری تبریز هستند. پس اگر قصد سفر به تبریز را دارید، بازدید از کلیساهای مهم و تاریخی آذربایجان را فراموش نکنید.

کلیسای ارمنی ادونتیست در کنار خانه مشروطه

کلیسای مسیحی ادونتیست در خیابان شهناز تبریز واقع شده است. ادونتیست های تبریز شاخه های پروتستان مسیحیان ارمنی در ایران هستند.

کلیسای ارمنی مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس، کلیسای مادر خدا یا کلیسای سورپ مریم اسدوادزادزین یک کلیسای حواری ارمنی است که در سال 1785 تکمیل شد. این کلیسای بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسای مسیحی تبریز است.

کلیسای آشوری در کنار خانه مشروطه

ساختمان کلیسای آشوری مانند صلیب است و حیاط آن پر از درخت است. این کلیسا را کلیسای انجیلی نیز می نامند و مربوط به اواخر دوره قاجاریه است. برای بازدید از کلیسای آشوریان تبریز به خیابان شریعتی جنوبی، کوچه ولمان بروید.

کلیسای کاتولیک تبریز

کلیسای کاتولیک متعلق به جامعه مسیحی کاتولیک ایران است. این کلیسا در سال 1912 ساخته شده است و در میرمیر تبریز قرار دارد. کاتولیک ها مراسم و جشن های خود را در این کلیسا انجام می دهند.

حمام ها در تبریز

حمام ترکی در کنار خانه مشروطه

زیباترین حمام های ایران را می توانید در تبریز بیابید. حمام های عمومی یک سنت قدیمی در ایران است. در گذشته حمام های عمومی نقش کلیدی در سلامت عمومی داشتند.

حمام نوبر در کنار خانه مشروطه

حمام نوبر یکی از حمام های عمومی تاریخی تبریز است. این حمام زیبا یکی از باشکوه ترین بناهای ایرانی است که در دوره قاجار ساخته شده است. نوبر همام (حمام) اولین و بزرگترین رستوران سنتی تبریز شد.

حمام فردوسی در کنار خانه مشروطه

حمام فردوسی در نزدیکی بازار قدیمی قرار دارد. به نقل از صاحب حمام 400 سال قدمت دارد و هنوز هم استفاده می شود. البته آخرین بازسازی این حمام به 50 سال پیش برمی گردد.

بناهای تاریخی تبریز ( شهر خانه مشروطه )

ارگ تبریز در کنار خانه مشروطه

ارگ تبریز به ارگ علیشاه، ارگ علیشاه، طاق علیشاه، ارگ ارگ و مسجدعلیشاه نیز معروف است. این بنا بقایای یک استحکامات بزرگ آکروپلیس است. ساختار آن را می توانید از فواصل دور در مرکز شهر تبریز ببینید.

بازار تبریز

بازار تبریز یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه است. این بازار همچنین بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. این بازار در جولای 2010 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

امیدواریم که مطالب ارائه شده در مورد خانه مشروطه برای شما مفید واقع شده باشد. سفری خوش را برای شما در این شهر زیبا و تاریخی آرزو می کنیم. 

 
  • 07 دی ، 1400
  • 350

نظر دهید