021-49029
روستای آب اسک و جاذبه های گردشگری شگفت انگیز آن

روستای آب اسک و جاذبه های گردشگری شگفت انگیز آن

اگر از جاده ی هراز به سمت شمال کشور در حرکت باشید، در شرق جاده تابلوی روستایی را خواهید دید به نام آب اسک. این روستا به دلایل متعددی یکی از مقاصد گردشگری مهم شهرستان آمل به شمار میرود.
روستای آب اسک از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل است. آب اسک یک روستای تاریخی است، نشانه ی آن نام این روستاست که مربوط به یکی از پادشاهان دوره ی اشکانی، به نام اشک بوده و به مرور زمان و در گویش مردم به اسک تغییر شکل داده.
همانطور که گفته شد این روستا جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جلب میکند.
از سری این جاذبه ها میتوان به رودخانه ی هراز در نزدیکی این روستا، چشمه های آب گرم متعدد، دریاچه امامزاده علی، غارهای تاریخی کافر کلی، چشم انداز زیبای روستا به سمت مراتع اسک وش و بافت سنتی بی نظیر روستا اشاره کرد.
 به جز تمام این جاذبه های گردشگری ، یک مراسم سنتی معروف در این روستا به نام "زن شاهی" که در یک روز خاص از سال برگزار میشود، بر تعداد گردشگران مشتاق این روستا بیش از پیش افزوده است. در ادامه به بررسی جاذبه های مهم گردشگری روستای آب اسک میپردازیم.

چشمه های آب معدنی آب اسک و خواص شگفت انگیز آنها

همانطور که میدانید گردشگری سلامت، یکی از اهداف گردشگران خارجی است. چشمه های آب گرم یکی از عناصر مهم در جذب گردشگرانی است که با مقاصد درمانی سفر میکنند. آسیا تا سال 2012 توانسته است از محل گردشگری های درمانی مبلغ 4/4 میلیارد درامد داشته باشد. در همین راستا، روستای آب اسک با 9 چشمه ی آب معدنی ظرفیت این را دارد که به یکی از قطب های گردشگری سلامت در ایران تبدیل شود.
چشمه های معدنی آب اسک با دارا بودن مواد معدنی چون بی‌کربنات ها، گوگرد، کلرور و هیدروژن سولفوره قابلیت های درمانی بسیاری دارد،آب های معدنی  چشمه های آب اسک در درمان بیماری هایی مثل امراض پوستی، عفونت های مجاری تنفسی، رماتیسم های مزمن و تورمی، لارنژیت و کلیه ی التهابات مزمن می توانند بسیار موثر واقع شوند.
نام برخی از این چشمه ها عبارتند از: چشمه آب ناد علی، جشمه قل قله سر، قالی بال چشمه و زاغ چشمه. به جز این چشمه ها که در داخل روستا واقع شده اند، چشمه دیگری نیز در محلی در نزدیکی روستای آب اسک که به نام اسکلا خوانده میشود قرار دارد. مردم روستای آب اسک از این چشمه گاها جهت استحمام خود استفاده میکنند به همین سبب این چشمه به واسطه ی لوله کشی به دو بخش قسمت شده که آنها را زنانه اسکو و مردانه اسکو میخوانند. به دیلیل خروج گازهای کربنیک و اسیدسولفوریک از این چشمه سطح چشمه اسکو جوشان به نظر می آید.

دریاچه امامزداه علی در نزدیکی روستای آب اسک

در سال 1377 زمین لغزشی عظیم در غرب روستای آب اسک رخ داد که باعث ایجاد یک سد طبیعی بر روی رودخانه ی هراز شد، این سد دریاچه ای به طور 900 متر و عرض 130 متر به وجود آورده که به آن دریاچه امامزاده علی میگویند. به دلیل کاهش شدت آب ورودی رودخانه به این دریاچه، دریاچه امامزاده علی به محل مناسبی برای ماهیگیری تبدیل شده. ماهی قزل آلای خال قرمز و رنگین کمانی از جمله ماهی های موجود در این دریاچه هستند.این دریاچه اکنون در اختیار باشگاهی است که شما با پرداخت ورودی باشگاه و اجاره چوب چرخ ماهیگیری میتوانید بدون دریافت مجوز ماهیگیری از اداره محیط زیست در دریاچه امامزاده علی روستای آب اسک به ماهیگیری بپردازید و اوقات خوشی را برای خودتان خلق کنید.
زمان مجاز ماهیگیری در این دریاچه به طور معمول از 15 خرداد تا 15 شهریور است.

غارهای دستکند کافر کلی 

در سمت شمال روستای آب اسک غارهایی وجود دارد که به آنها دستکند میگویند. این دستکند ها  از محدوده ی روستای آب اسک تا روستای پنجاب امتداد یافته اند که تقریبا طولی برابر 42 کیلومتر دارند.
درباره ی این غارها و تاریخچه و کاربردشان هیچ سند تاریخی ای وجود ندارد اما به نظر میرسد با توجه به اینکه اهالی این روستا در گذشته زرتشتی بوده‌اند این غارها دخمه ای برای امواتشان بوده، از شباهت این غارها به گوردخمه های زمان مادها قدمت آنها را به همان دوران منسوب میدارند.

با توجه به اینکه مردم روستای آب اسک یه این غارها کافر کلی میگویند، این فرضیه که این غارهای دستکند توسط زرتشتیان ساخته شده تا از هجوم مسلمانان و قبایل در امان بمانند نیز مطرح است. معماری این غارها نیز حاکی از این مسئله است که از آنها هم به عنوان یک محل برای زندگی و هم به عنوان  یک پناهگاه استفاده میشده. در این غارها اتاق های متعددی در طبقات مجزا وجود دارد ،همچنین آثاری از مطبخ ،سرویس بهداشتی و تالار نیز در این دستکندها دیده میشود.در طبقه ی بالایی همه ی این اتاق ها فضایی وجود دارد که به نظر میرسد محل نگهبانی و پاسبانی و جلوگیری از حمله های احتمالی به این غارها است.
از این مکانهای جذاب روستای آب اسک  بگذریم به مراسم دیدنی و منحصر به فرد روستای آب اسک خواهیم رسید، برای اطلاع یافتن از چیستی و چگونگی این مراسم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.
 

جزئیات مراسم "زن شاهی" در روستای آب اسک

همه ساله در یکی از جمعه های اردیبهشت ماه، روستای آب اسک هیچ مردی را در خود نمیپذیرد. در این روز که با تصمیم بزرگان روستا انتخاب میشود زنان روستا مردانشان را با اسفند به بیرون روستا بدرقه میکنند و خود به درون روستای آب اسک باز میگردند. از میان زنان روستا، یک زن به عنوان ملکه و یا همان شاه و یکی به عنوان وزیر، عروس، تعدادی به عنوان سرباز و یا نگهبان انتخاب میشوند.
وظیفه‌ی نگهبانان و سرباز ها این است که به هیچ عنوان اجازه ی ورود مردان را به داخل روستا ندهند، هر مردی که در روز زن شاهی پا به داخل روستا بگذارد به دستور ملکه تنبیه خواهد شد.

در طی این مراسم ملکه و دیگر زنان روستا ابتدا به خانه هایی میروند که عزادار یکی از عزیزان از دست رفته‌شان هستند،و پس ازآن به عیادت کسانی که بیمار هستند میروند.بعد از عیادت از بیماران به سراغ خانه هایی میروند که در آنها دخترهای نوعروس روستا زندگی میکنند، تبریک گفتن به این نوعروس ها وظیفه‌ی عروس نمادین روستای آب اسک است.
ملکه این روز را به حل و فصل اختلافات زنان روستا نیز اختصاص میدهد، در این مراسم اگر زنی از زن دیگر شکایتی دارد باید شکایت خود را در ملا عام مطرح کنند تا ملکه که از موی سپیدان روستا نیز به شمار میرود،مسئله را واکاوی و حل کند.

مردان نیز در این روز مشغول اموراتی در دامنه‌ی کوه های روستا هستند، آنها به محلی به نام "ورف چال" میروند. ورف چال محلی است در نزدیکی روستای آب اسک که در گذشته یعنی در قرن نهم، چاهی به عمق 12 متر و قطر 10متر برای جمع آوری برف در نیمه دوم سال در آن حفر شده. مردان روستای آب اسک نیز به دامنه های کوه ها میروند تا با جمع آوری برف های باقیمانده از زمستان و انبار کردن آنها در این چاه، در تابستان که گوسفندهای خود را برای چرا به دامنه ی این کوه ها می‌آورند، آب برای آشامیدن داشته باشند.
اگر شما مقرارات این مراسمات را رعایت کنید میتوانید به عنوان یک گردشگر به این روستا بروید و از تماشای این مراسم لذت ببرید.

چگونه به روستای آب اسک برویم؟

همانطور که گفته شد روستای آب اسک از توابع لاریجان شهرستان آمل است. برای رسیدن به این روستا بهترین مسیر جاده ی تهران آمل در محور هراز است.
روستای آب اسک در 90 کیلومتری تهران و 85 کیلومتری آمل واقع شده است و فاصله ی آن تا شهر ساری نیز 160 کیلومتر است.


 

  • 02 اسفند ، 1399
  • 58

دیدگاه - 1

هلیا اصغری

چه مراسم جالبی من تا حالا اسم روستای آب اسک رو نشنیده بودم.
6 روز پیش

نظر دهید

پر بازدیدترین پست ها

پل ساسانی | قدیمی ترین پل جهان!

پل ساسانی | قدیمی ترین پل جهان!

این پل یکی از مشهور ترین و معروف ترین پل های جهان و شهر دزفول است که با قدمت بال ...

06 دی ، 1399
آشنایی با دریاچه گهر و همه چیز درباره آن

آشنایی با دریاچه گهر و همه چیز درباره آن

دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه هایی است که در ایران وجود دارد. زیبایی زیاد ای ...

04 دی ، 1399
آشنایی با تنگ بستانک و بخش های مختلف آن

آشنایی با تنگ بستانک و بخش های مختلف آن

تنگ بستانک که لقب "بهشت گمشده" ایران را دارد، یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری ...

22 آذر ، 1399

آخرین پست ها

مقایسه تهران قدیم و جدید

مقایسه تهران قدیم و جدید

تهران با تاریخچه خود، نشان داده که در طول تاریخ، شاهد دگرگونی های بسیار زیادی بو ...

09 اسفند ، 1399
تاریخچه شهر تهران

تاریخچه شهر تهران

تاریخچه شهر تهران مانند تاریخ ایران پر از فراز و نشیب هایی است که مطالعه‌ی آن بر ...

08 اسفند ، 1399
معرفی مناطق خوب و ارزان تهران برای خرید خانه

معرفی مناطق خوب و ارزان تهران برای خرید خانه

تا چه اندازه با مناطق خوب و ارزان تهران آشنایی دارید؟ در این مطلب میخواهیم این م ...

05 اسفند ، 1399