021-49029
معرفی زیباترین باغ های ایرانی

معرفی زیباترین باغ های ایرانی

باغ های ایرانی یکی از نمونه های منحصر به فرد معماری ایران هستند که در جهان از شهرت بسیار زیادی برخوردارند.این باغها عموما محصور بوده اند و کاربردی سلطنتی و تشریفاتی داشته اند اما توانستند قدرت هنر و معماری ایرانی را به رخ جهانیان بکشند. تا حدی که باغ های ایرانی به‌عنوان الگوی باغ‌سازی در اروپای مدرن شناخته می شوند.

در فارسی باستان کلمه‌ی رایج امروزی باغ از واژه‌ی پارایدائزه یا پارایدائزا (Paridaiza) به معنی حصار گرفته شده است. این کلمه در سایر زبان‌های رایج در ایران بیان شد و به مرور تغییر یافت برای مثال در ایلامی (پرتتش)، عبری (پَردس)، فارسی (پردیس)، یونانی (پارادئیوس)، انگلیسی (پارادایز). تا همین چند سال اخیر واژه‌های بستان، گلستان، گلشن و بُستان در ادبیات و صحبت‌های روزمره‌ی مردم ایران استفاده می‌شد تا آنکه به زمان تجدد ایران می‌رسیم؛ درست زمانی که با ورود جهانگردان و درباریان غربی به ایران اساس معماری سنتی ما محو شد و سبکی به نام معماری غربی جایگزین سال‌ها تمدن و فرهنگ گشت. 
در ادامه باهم با برخی از باغ‌های باشکوه ایران که نامشان در فهرست جهانی یونسکو به چشم می‌خورد آشنا خواهیم شد، پدیده‌هایی که شاید هیچ‌گاه نظیرشان ساخته نشود. 

باغ شاهزاده ماهان کرمان

۸ باغ ایران به ثبت جهانی رسیده که باغ شاهزاده ماهان یکی از آنهاست. باغ شاهزاده وسط کویر است و منحصربه‌فردبودنش هم به همین خاطر است. در کویر دارید می‌روید و یکدفعه وقتی به در باغ می‌رسید حیرت می‌کنید و این حیرت تا وقتی بتوانید اولین قدم‌ها را بردارید ادامه دارد.   باغ ماهان باقی مانده از دوره قاجار است و فرمان ساخت آن توسط محمدحسن خان سردار ایروانی و حاکم وقت کرمان صادر شده و سپس در زمان حاکم بعدی، عبدالحمید میزرا ناصرالدوله، بین سال‌های ۱۲۹۸ – ۱۳۰۹ هجری قمری بناهایی به آن اضافه و تکمیل شده است.

شاهزاده ماهان درواقع همان عبدالحمید میزرا ناصرالدوله فرمانفرمایان، نوه دختری ناصرالدین شاه و حاکم کرمان است که به تکمیل و ساخت‌وساز در این باغ اقدام کرد. جالب است بدانید او در میانه ی ساخت این باغ فوت کرد و بنای این باغ از فرط خوشحالی پس از شنیدن خبر مرگ او تغار گچی را محکم به دیوار کوبید و کار را رها کرد. در بازدید از این باغ متوجه نبود گچ بری ها و تزئینات در بقخش هایی از باغ خواهید شد.

معماری باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان از باغ‌های تمام عیار ایرانی و یکی از بهترین باغ‌های شیب‌دار یا باغ–تخت به شمار می‌رود. از ویژگی‌های این‌گونه باغ‌های مطبق، نمایش بی‌نظیر و تماشایی آب به‌صورت پلکانی و در سطح‌های افقی و عمودی است. وسعت این باغ مستطیل شکل حدود ۵/۵ هکتار است که دارای ۴۰۷ متر طول و ۱۲۲ متر عرض و شامل سردر ورودی، حمام، عمارت، شبکه آب‌رسانی و حوض است که در میان حصاری بلند از درختان محصور شده‌اند و همچون نگینی سرسبز در دل کویر می‌درخشد و چشم‌نوازی می‌کند.

زمانی که به این باغ برسید سردری زیبا و دو طبقه را خواهید دید که از میان آن فضای درونی و سرسبز باغ را می‌بینید. طبقه بالای این سردر اتاق‌هایی برای زندگی و پذیرایی وجود دارد. در راستای طولی باغ نیز ورودی‌های فرعی تعبیه شده است. بعد از عبور از این قسمت وارد فضای داخلی باغ می‌شوید.
۱۲ سطح پلکانی به‌همراه آبشارها، فواره‌ها و دو حوضچه پر آب که از دو سمت با درختان بلند قامت باغ احاطه شده‌اند در برابر دیدگانتان ظاهر می‌شوند. نهر آبی که در این مکان جریان دارد از بالای باغ وارد می‌شود. منبع این نهر، قنات تیگران است که از ارتفاعات جوپار سرچشمه می‌گیرد و بعد از آبیاری کرت‌ها و مسیرها به‌صورت آبشارهایی در سطح پلکانی و سطح شیب‌دار جاری می‌شود و تا بیرون باغ ادامه دارد و به‌سمت ماهان می‌رود.

در انتهای باغ و عمود بر محور اصلی، کوشک با بالاخانه جلوه‌گری می‌کند که با سردر ۲۳۵ متر فاصله دارد. این عمارت ۴۸۷ متر مربع مساحت دارد و مکانی برای پذیرایی و سکونت صاحب باغ بوده است. این بخش در حال حاضر توسط بخش خصوصی به رستوران تبدیل شده است. در پشت این ساختمان باغی کوچک با درختان میوه وجود دارد که در واقع، باغچه‌ای اختصاصی برای اهالی باغ بوده است. نهر باغ ابتدا از آبراهه‌هایی این قسمت عبور می‌کند و سپس وارد مجراهای اصلی می‌شود.

بناهای خدماتی باغ ماهان نیز مماس با دیوار اصلی باغ و خارج از آن قرار دارند. در شرق کوشک، حمام و در قسمت بالایی حمام نیز ساختمان مسکونی نگهبان یا زعیم‌باشی جای گرفته است. بخشی از این ساختمان روبه فضای پشت بالا خانه است و به‌علت داشتن عمق زیاد، این بنا نسبت به سایر اتاق‌های اطراف باغ بیشترین بیرون زدگی را از دیوار مجموعه دارد. درضلع مقابل نیز اتاق‌هایی دیده می‌شود که نیمه‌کاره رها شده‌اند.

مصالح باغ شازده ماهان آجر و کاهگل بوده است و در سر در ها و ورودی ها نیز از کاشی های بسیار زیبا استفاده شده است. دیوارهای باغ شازده ماهای همگی با گل پوشیده شده است و در سمت های بالایی تر با گچ و گچ بری ها مزین شده است. برای کف‌سازی باغ ماهان قلوه‌سنگ و ملات به کار رفته که در بخش‌های پیرامون عمارت و سردر با نقش‌های هندسی تزیین شده‌اند. در پله‌ها و حاشیه باغچه‌ها آجر و در درز میان کرت‌ها و پیاد‌ه‌روها سنگ کار شده است.

دسترسی به باغ شازده ماهان

همانطور که گفته شد باغ شازده ماهان در کرمان و در دل کویر واقع شده است و در دامنه کوه های تیگران وق  شده و آب و هوای بسیار مطبوع و دلپذیری دارد. برای بازدید از این باغ باید مسیر کرمان بم را در پیش بگیرید و در کیلومتر 35 این جاده و در 6 کیلومتری شهر ماهان به باغ شازده ماهان خواهید رسید.
باغ ارم یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است. شیراز با قدمت تاریخی بسیاری که دارد و با تاریخچه و فرهنگ غنی‌اش یکی از شهرهای ایران است که تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است. باغ ارم نیز یکی از این جاذبه هاست که بازدید کنندگان بسیاری دارد. از دلایل آن میتوان به زیبایی این باغ و معماری زیبای عمارت درونش اشاره کرد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز یکی از نمونه های بسیار خوب باغ ایرانی است که با قدم زدن در آن خودتان را در بهشت کوچکی تصورر خواهید کرد که به سختی میتوانید از آن دل بکنید.باغ ارم یکی از 9 باغ ایرانی است که اسم آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرا دارد. همانطور که گفته شد معماری عمارت این باغ بسیار بی نظیر است و از نظر معماری و هنری بسیار ارزشمند است همچنین کهن ترین درخت سروشیراز هم در این باغ قرار دارد. در این مطلب سغی داریم مروری بر تاریخچه و قدمت و معماری این باغ داشته باشیم.

تاریخچه باغ ارم

از تاریخچه باغ ارم برخلاف تمام تلاش ها و بررسی هایی که انجام شده اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما به طور حتم میتوان گفت که این باغ در قرنهای 11 و10 هجری قمری وجود داشته است. نشانه هایی وجود دارد که ثابت میکند باغ ارم در طول دوره حکومت آل مظفر و گورکانیان وجود داشته است. بر اساس احتمالات گفته میشود این باغ به دستور اتابک قراچه که حکم وقت شیراز بوده است احداث شده است اما بر اساس گفته ها و نوشته های پراکنده ای که وجود دارد ، باغ ارم در زمان آخرین پادشاه سلسله سلجوقی، یعنی شاه منصور در اوج کمال و زیبایی خودش قرار داشته است و تا زمان فویه همواره در جلال و شکوه خود باقی مانده است.

در زمان زندیه نیز کریمخان زند به آبادانی و نوسازی این باغ کمک شایانی کرده است و این باغ را به مدت 75 سال به یکی از سران ایل قشقایی و یکی از خاندن های بزرگ آنها به نام جانی خان قشقایی واگذار کرده است و این خاندان از این باغ به عنوان مقر فرماندهی خود استفاده میکردند. اولین بنایی که در باغ ارم شیراز ساخته شد توسط پسر جانی خان یعنی محمد قلی خان ساختخ شد که طبق گفته ی جهانگردان عمارت با شکوهی بوده است. پس از 75 سال و در زمان حکومت قاجا شخصی به نام حاج نصیرالملک این باغ را از این ایل خریداری میکند و به جای عمارتی که در آن وجود داشته عمارت بزرگ و مجلل تری را در باغ ارم میسازد که تا امروز نیز پابرجاست و زیبایی هنر ایرانی را به رخ بازدید کنندگان میکشد.


بعد از نصیر الملک باغ ارم دو صاحب دیگر نیز  یافت تا آنکه در آخر به دستور فرح دیبا به محل پذیرایی دانشگاه شیراز تبدیل شد. در آن زمان یک دوره مرمت اساسی د عمارت باغ ارم انجام گرفت و دیوارهای اطراف باغ نی برچیده شد و به جای آنها دیوارهای کوتاهی قرار گرفت تا زیبایی کاخ و باغ ارم از فاصله های دور هم مسخص باشد، این تغییرات در سال های 135 تا 1350 صورت گرفت. در حال حاضر نیز این کاخ تحت اختیار دانشگاه شیراز و باغ گیاهشناسی است و ساختمان کاخ نیز در اختیار دانشکده حقوق دانشگاه شیراز قرار گرفته است.

معماری باغ ارم

باغ ارم تنها در قسمت شمالی خود یک درب ورودی دارد که به بلوار ارم شیراز دسترسی دارد و درگر اضلاع این باغ به خانه های مسکونی و باغهای شخصی دیگر منتهی میشود. در میان ایین باغ یک ششاه راهی از قسمت غرب تا شرق باغ کشیده شده است که درواقع از درب ورودی کاخ و مقابل استخر بزرگ آغاز شده و تا پایان باغ ادامه پیدا میکند. باغ ارم دارای شیبی نه چندان ملایم است بنابراین معماران جهت کنترل این شیب برای دسترسی کل باغ بهه آب جاری جویباارهای کوچکی طراحی کرده اند به علاوه در جای جای باغ پله های کوتاه و ظریغی میبینید که شمارا به پیاده روی و قدم زدن در سطح باغ یاری میکنند. تمام این طرافت ها در طراحی باغ ارم شراز ذکاوت و توانمنی معماران ایرانی را نشان میدهد.

آب این باغ مانند بیشتر باغهای شیار از قنات ها تامین میشود، قنات تامین کننده آب باغ رم قناتی به نام نهر اعظم است. البته دو حلقه چاه نیز در باغ حفر شده تا گیاهان باغ را آبیاری کنند، ام آب قنات نهر اعظم به درون حوضچه ای بزرگ میریزدو از آنجا به وسیله جویبار ها در دورتادور باغ و نهرهای میانی باغ به گردش در می آید. یکی از زیبایی های این باغ که چشم هر بیننده ای را خیره میکند استخر باغ است. این استخر که 335 متر مساحت دارد زیبایی باغ ارم را دوچندان کره است، گغته میشود این استخر در زمان جانی خان ایلخانی بنا شده و با درخات نخل ققنوس در چهار طرفش تزئین شده است.

معماری عمارت باغ ارم

عمارت باغ ارم یکی از نمونه های کامل و شکیل از معماری قاجاری است که تا امروز نیز سلامت و پابرجا باقی مانده است. از علل استجکام این بنا میتوان به استفاده از چوب ساج در آن اشاره کرد. این عمارت در سه طبقه و به سمت مشرق ساخته شده است که نقاشی ها و کاشی کاری ها و منبت های موجود در این عمارت همگی رنگ و بویی از معماری عهد صفویه و قاجاریه را در خود جای داده اند. از زیبایی های خیره کننده این بنا باید به کاشی های هفت رنگی که در تزئینات آن استفاده شده اشاره کرد، کاشی هایی که نقوش خاصی از ظبیعت را منعکس میکنند این نقوش در قسمت غربی کاخ و در حاشیه پنجره ها به نقوش پادشاهان هخامنشی تغییر میابد که از جمله خیره کننده ترین این طرح ها میتوان به نقش داریوش در حال شکار آها اشاره کرد که از زیبایی خارق العاده ای برخوردار است.

در دو طبقه بالایی بنا ستونهایی به کار رفته که تخت جمشید و شکوه و عظمت آنرا تداعی میکند، بر پیشانی بنا نیز صفحه ای متشکل از سه نیم دایره قرار گرفته که در میان معماران شیرازی به سنتوری معروف است. سزح این صفحه که همچون تاجی زرین بر پیشانی عمارت میدرخشد، به وسیله کاشی های لعاب داری تزئین شده که با نقوشی از ناصرالدین شاه و داستانهای شاهنامه مزین شده اند.بازید از بنای داخل عمارت ممنوع است به همین دلیل هیچ عکسی از آن در دسترس نیست اما گفته میشود که داخل این عمارت از تالارهای مختلفی تشکیل شده که در ادامه به توصیف طبقات مختلف آن میپردازیم.

تالار حوضخانه

این طبقه که همسطح با باغ است درون خود نهر آبی دارد که به استخر جلوی عمارت منتهی میشود، از این طبقه در گرمای تابستان استفاده میشد چرا که دمای هوای این تالار همواره پایین بود و در تابستانهای شیراز محل مناسبی یر ای اقامت بود در میانه این تالار ستون سنگی قرار دارد که حجاری شده و خود جلوه ای خاص به این تالار بخشیده است. سقف تالار نیز تماما با کاشی نهای هفت رنگ مزین شده که این کاشی ها نقوش شکارگاه ها و طبیعت و داستانهای خسرو وشیرین را بازگو میکنند.

طبقه دوم

طبقه دوم دارای ایوانی با دو ستون است که سردیس های این ستون ها را مردانی با لباسهای قاجاری تزئین کرده اند، این ایوان که به ایوان دو ستونی معروف است به دلیل گچ بری ها و تزئیناتی که دارد به یکی از منحصر به فرد ترین بناهای بازمانده از دوره قاجاریه تبدیل  شده است این ایوان از دو طرف به دو ایوان کوچک دیگر با دو ستون سنگی ساده منتهی میشود و در پشت این ایوان سالنی بسیار بزرگ وجود دارد که به نظر میرسد محل و محفل مهمانی های شاهانه بوده است. یکی از قدیمی ترین پنجره های موحو نیز در همین ایوان دو ستونی واقع شده است. این پنجره ها که به نظر میرسد از زمان بنای جانی خان باقی مانده فلزی هستند که تعداد آنها به سه عدد میرسد و مدخل سردابه درون عمارت هستند.

طبقه سوم

در طبقه سوم سه اتاق و یک سالن بزگ با پنجره هنایی که به یوان اصلی باز میشوند دیده مشود و مشابه طبقه دوم در دو طر آن دو ایوان کوچک درست در بالای ایوانهای طبقه پایین طعبیه شده است. سقف این طبقه با چوبهایی که به طور منظم چیده شده اند پوشیده شده است و بر روی این چوبها نقاشی هایی از چهره زنان، گل و بوته و طرح های اسلیمی دیده میشود. به هنر نقاشی بر روی دیوار و سقف مرجوک گفته میشود که این هنر در شیراز به خصوص در دوره قاجاریه به شدت طرفدار داشته و هنر ظریف و زیبای معماران و نقاشان ایانی را نشان میدهد.

مسیر دسترسی به باغ ارم شیراز

 آدرس: استان فارس، شهر شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیکی مجموعه‌ دانشگاه شیراز
 اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:
مترو: با پیاده شدن در ایستگاه نمازی و حدود 10 دقیقه پیاده‌روی و پشت سرگذاشتن میدان دانشجو و میدان ارم به باغ می‌رسید.
اتوبوس: با استفاده از اتوبوس‌های خطوط میدان کلبه - میدان ارم و بلوار نارنجستان - میدان نمازی و پیاده شدن در ایستگاه میدان ارم می‌توانید خودتان را به باغ برسانید.

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان، مکانی است که از زمان های بسیار قدیم، توجه بسیاری از افراد و گردشگران را به سمت خود جلب می کرد. باغ فین، یادگاری قدیمی در شهر کاشان می باشد که با داشتن معماری خاص و بی نظیر خود، همه روزه افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. حتی جالب است بدانید که این باغ، شهرتی جهانی داشته و در عموم روز های سال، بسیاری از توریستان و گردشگران با سفر به ایران، اقدام به بازدید از باغ فین می کنند تا بتوانند با بهترین و زیبا ترین معماری سنتی ایرانی، و آثار تاریخی در این شهر آشنا شوند. جالب است بدانید که باغ فین، دارای عجایب و دیدنی های بسیار زیادی می باشد و هر فردی که به بازدید از آن رفته، از دیدن همچین عجایبی شگفت زده شده است. 

باغ فین، وقایع تاریخی بسیار زیادی را در خود دیده است و از لحاظ کاربری، یکی از مهم ترین باغ ها در میان تمامی باغ های ایران به شمار می رود. اگر علاقه مند به آثار تاریخی و عجایب و دیدنی های تاریخی در کشور ایران هستید، بدون شک از باغ فین بسیار خوشتان می آید. این باغ، با داشتن وسعت بسیار زیاد، بخش های متعددی را درون خود جای داده که بازدید از تمامی آن ها خالی از لطف نیست. لازم به ذکر است که باغ فین یکی از نماد های شهر کاشان می باشد و به همین دلیل، هر فردی که به این شهر سفر کند، بدون شک، اقدام به بازدید از باغ فین کاشان می کند. لازم به ذکر است که باغ فین کاشان در سازمان میراث جهانی به ثبت رسیده است و به همین سبب یکی از مهم ترین آثار در شهر کاشان به شمار می رود.

در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره باغ فین کاشان بیان کرده ایم. در نتیجه اگر با این باغ آشنایی ندارید و یا تا به حال به بازدید از آن نرفته اید توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. باغ فین کاشان، مقصد مناسبی برای افرادی است که دوست دارند ساعاتی را در تاریخ گذشته ایران قدم بزنند و علاوه بر این از محیط زیبا و دیدنی اطراف لذت ببرند. 

باغ فین کجاست؟

باغ فین یکی از مهم ترین آثار و جاذبه های گردشگری در استان اصفهان می باشد. اصفهان، از جمله مشهور ترین شهر های توریستی ایران به شمار می رود که در ان، آثار تاریخی بسیار زیادی وجود دارد. در شهر کاشان که در استان اصفهان قرار دارد، نام باغ فین می درخشد. باغ فین، در بخش مرکزی شهر کاشان و در خیابان امیر کبیر قرار دارد.

مختصری درباره باغ فین

باغ فین کاشان، با وسعت زیاد خود، مکانی است که تا ساعت ها می توانید در ان قدم بزنید و از بخش های مختلف موجود در ان بازدید کنید. به طور کلی می توان گفت که وسعت باغ فین کاشان، بیش از 33 هکتار بوده و به همین سبب، علاوه بر عمارت ها، حمام ها، حوض و فواره، و بسیاری از بخش های دیگر، بخش عظیمی از آن دارای فضای سبز می باشد. قدمت درختان این باغ بسیار زیاد می باشد و اگر به بازدید از باغ فین بروید، درختان سر به فلک کشیده موجود در آن، توجه شما را به خود جلب می کند. جالب است بدانید که در زمان های قدیم، ایم باغ، به نام باغ شاه معروف بود. اما بعد ها، به فین تغییر پیدا کرد. کلمه فین، از کلمه فینه الهام گرفته شده است و به کلاه هایی که ساکنین این منطقه از شهر کاشان بر سر خود می گذاشتند، گفته می شد. 

معرفی بخش های مختلف باغ فین

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، باغ فین دارای بخش های متعددی می باشد. اگر به بازدید از باغ فین بروید، در هر بخش از این باغ، جاذبه ای را کشف خواهید کرد که در لیست زیر، تمامی دیدنی های باغ فین را معرفی کرده ایم.

•    کوشک صفوی

یکی از مهم ترین عمارت های باغ فین، کوشک صفوی می باشد که یادگاری قدیمی از دوران صفوی، و از دوره حکومتی شاه عباس می باشد. در سال 986، دستور ساخت این عمارت داده شد و در نهایت، عمارتی 4 طبقه در باغ فین ساخته شد. عما به دلیل زلزله ای که در سال 1156 وقوع پیدا کرد، بیشتر بخش های این عمارت فرو ریخت. اما در نهایت با تلاش های بسیار، دو طبقه از این عمارت بازسازی شد. اما دو طبقه ی دیگر که به شکل کلاه فرنگی بود، از بین رفت. اگر به بازدید از حمام فین رفتید، به هیچ عنوان بازدید از این بنای بسیار زیبا و تاریخی را از دست ندهید و از سازه هایی که مربوط به دوران صفوی بوده است بازدید کنید.

•    حمام فین

باغ فین، دارای بخشی بسیار مشهور می باشد که عموم بازدید کنندگانی که به شهر کاشان می روند، به خاطر بازدید از حمام فین و معماری آن می باشد. حمام فین در بخش جنوبی باغ فین واقع شده است و علت شهرت داشتن آن، قتل امیر کبیر در این حمام می باشد. امروزه تصاویری از قتل امیر کبیر در این حمام وجود دارد که توصیه می کنیم بازدید از آن ها را از دست ندهید. 

•    حوض ها و حوضچه ها

اگر به بازدید از باغ فین کاشان بروید، متوجه می شوید که به هر بخشی از باغ که بروید، حتما عنصر آب را مشاهده خواهید کرد. در گذشته، بخش عظیمی از این بنا را به گونه ای ساخته اند تا آب در آن جاری باشد و علت آن هم آرامشی است که به واسطه آب و نگاه کردن به آن در انسان نقش می بندد است. در باغ فین، حوض های بسیار زیادی وجود دارد که از آن ها می توان به حوض جوش، حوض دوازده فواره، و بسیاری از جوی هایی که آب در آن ها در جریان است اشاره کرد. 

جالب است بدانید که حوض جوش، یکی از شگفت انگیز ترین سازه های باغ فین می باشد. در حوض جوش 160 حفره وجود دارد که 80 حفره دارای عملکرد فواره ای و 80 حفره دارای عملکرد مکنده ای می باشند. به همین سبب، آب حوض به هیچ عنوان سر نمی رود و از حجم آن نیز کم نمی شود. در زمان های گذشته در بستر این حوض نقشی بسیار زیبا از قالی وجود داشت که متاسفانه امروزه هیچ اثری از آن ها باقی نمانده است. اما به طور کلی می توان گفت که عملکرد شگفت انگیز آب در حوض ها بسیار جالب است و تعجب همگان را بر می انگیزد.

•    کوشک قاجار (شتر گلوی فتحعلی شاهی)

در زمان فتحعلی شاه، در بخشی از باغ فین، کوشکی ساخته شد که به آن شترگلوی فتحعلی شاهی یا صوفه فتحعلی شاهی می گفتند. این بخش یکی از زیباترین عمارت های موجود در باغ فین می باشد که توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید. لازم به ذکر است که این عمارت در سال 1189 شمسی ساخته شد.

•    چای خانه

چایخانه نام بخشی از باغ فین است که منبع اصلی تامین آب باغ در آن قرار دارد. در زمان های قدیم به این بخش، چشمه زنانه می گفتند. از چشمه اصلی، به این بخش آب میریزد و در نهایت، این آب به سایر بخش های باغ فین می رود.

•    شاه نشین

باغ فین، دارای بخشی به نام اتاق شاه نشین می باشد. این بخش، به دستور محمد شاه قاجار ساخته شد و طبق اسناد، سال ساخت آن مربوط به سال 1218 شمسی می باشد. جالب است بدانید که در دو جنب این عمارت، اتاق هایی مشهور به گوشواره وجود دارد. در زمان های قدیم، خدمه برای ارائه تشریفات، از گوشواره ها وارد عمارت می شدند و در نتیجه، از درب اصلی وارد این ساختمان نمی شدند. 

•    موزه ملی کاشان

یکی از مهم ترین بخش هایی که در بازدید از باغ فین باید از آن نیز بازدید کنید، موزه ملی کاشان می باشد. موزه ملی کاشان، یکی از مهم ترین دیدنی های این بخش می باشد که در سال 1346 افتتاح شد. موزه ملی کاشان دارای 3 بخش می باشد که از آن ها می توان به بخش صنایع دستی، بخش مردم شناسی، و بخش باستان شناسی اشاره کرد. بازدید از این موزه را از دست ندهید چرا که بیش از 400 آثار دیدنی در این موزه وجود دارد که بسیاری از آن ها باستانی بوده و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

•    حیات خلوت کریم خانی

در سال 1141 شمسی، بخشی به باغ فین اضافه شد. این عمارت، به دستور کریم خان ساخته شده بود و به همین علت نام آن را خلوت کریم خانی نامگذاری کرده اند. این بخش دارای یک حیاط کوچک، اتاق های متعدد و اتاق های پنج دری می باشد.

زمان و ساعات بازدید باغ فین کاشان

باغ فین کاشان، در تمامی روز های سال پذیرای تمامی بازدید کنندگان و گردشگران می باشد. البته باید اشاره کنیم که باغ فین کاشان در روز های تاسوعا و عاشورا، روز 21 ماه رمضان، روز رحلت پیامبر اعظم، روز 14 خرداد، روز 25 شوال، فعالیت نمی کند و بازدید از آن میسر نیست.
اگر قصد بازدید از باغ فین را دارید در روزهایی غیر از روزهای اشاره شده در مطالب بالا به بازدید از این باغ بپردازید.
زمان بازدید در 6 ماه اول سال: از ساعت 9 صبح تا ساعت 18 بعد از ظهر
زمان بازدید در 6 ماه دوم سال: از ساعت 9 صبح تا ساعت 16 بعد از ظهر
اگر تا به حال به بازدید از باغ فین کاشان رفته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

  • 07 شهریور ، 1400
  • 124

نظر دهید