021-49029
10 مورد از جاهای دیدنی اطراف مشهد

10 مورد از جاهای دیدنی اطراف مشهد

اطراف مشهد، مملو از جاذبه های گردشگری بسیار خاص و متفاوت می باشد. در واقع باید اشاره کنیم که برخی از جاذبه های دیدنی اطراف مشهد، به قدری جذاب و متفاوت هستند که هیجان سفر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. مشهد، یکی از مقدس ترین شهر های ایران می باشد که همه ی مردم، این شهر را با حرم مطهر اما رضا می شناسند. به عنوان یکی از شهر های مذهبی ایران، همه روزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند و به همین علت، یکی از پر بازدید ترین شهر های ایران به شمار می رود. حرم اما رضا (ع) که یکی از نماد های اصلی شهر می باشد، سبب شده تا این شهر، از لحاظ اقتصادی، تامین بسیار خوبی برای این شهر است. 

چرا که طبیعتاً توریستان این شهر، با اقامت های طولانی مدت و حتی کوتاه مدت، اقدام به بازدید از جاذبه های گردشگری و مراکز خرید این شهر می کنند. بدون شک همه ی ما شهر مشهد را فقط به منظور زیارت کردن دوست داریم و بیشتر اوقات، به همین منظور به آن سفر می کنیم. اما باید اشاره کنیم که جاهای دیدنی اطراف مشهد، به قدری جذاب و زیبا هستند که بازدید از آن ها برای هر فردی واجب است. در واقع، اگر تا به حال به قصد زیارت به شهر مشهد سفر کرده اید و از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی اطراف آن بازدید نکرده اید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. اطراف مشهد، می توان خاص ترین و متفاوت ترین جاذبه های گردشگری و دیدنی را مشاهده نمود. 

و بدون شک با بازدید از این جاذبه های گردشگری مشهد، می توان سفری بسیار متفاوت و عالی را تجربه کرد. پس اگر به دنبال مکان های گردشگری خاص و متفاوت هستید، توصیه می کنیم از جاهای دیدنی اطراف مشهد بازدید نمایید. در ادامه، به معرفی برخی از جذاب ترین و متفاوت ترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی اطراف مشهد پرداخته ایم. با ما همراه باشید تا پس از شناخت جذاب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد، برای بازدید از ان ها برنامه ریزی کنید.

لیست جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی اطراف مشهد

جاهای دیدنی اطراف مشهد، بسیار متعدد و گوناگون می باشد. همانطور که می دانید، استان خراسان دارای آب و هوای خشکی می باشد. و در بخش های مختلف آن، کوه های متعددی وجود دارند. کوه هایی که هر کدام سبب شده اند تا پدیده های طبیعی و جاهای دیدنی متعددی در این مناطق به وجود آید. در لیست زیر، برخی از جذاب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد معرفی شده اند.

جاذبه های گردشگری اطراف مشهد

آبشار های اطراف مشهد

جاهای دیدنی اطراف مشهد کاملا متنوع هستند. یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد، آبشار ها می باشد. آبشار هایی که هر کدام در بخش های مختلف این شهر قرار گرفته اند. از دیدنی ترین و جذاب ترین آبشار های اطراف مشهد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.    آبشار زوسیا، از بهترین مسیرهای طبیعت گردی مشهد

آبشار زوسیا از آن دسته جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد که بازدید از آن برای هر فردی واجب است. چرا که این آبشار، به صورت پلکانی بوده و به همین سبب، می توان از طریق این پله ها، مسیر آبشار را تا بالا طی کرد. برای دسترسی به آبشار زوسیا باید خود را به منطقه حفاظت شده ارس سیستان برسانید، و در نهایت، در ارتفاعات منطقه هزار مسجد، می توانید این آبشار زیبا را مشاهده نمایید. 

آبشار زوسیا دارای ارتفاعی در حدود 50 متر می باشد و به همین سبب، چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای را به نمایش گذاشته است. لازم به ذکر است که آبشار زوسیا در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا واقع شده و به همین سبب، در یکی از سرسبز ترین مکان ها در اطراف مشهد واقع شده است و با بازدید از آن می توانید از آب و هوای بی نظیر این منطقه لذت ببرید.

2.    آبشار بار

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد که هر فردی باید از آن بازدید کند، آبشار بار می باشد. آبشاری بسیار زیبا و بی نظیر که در فاصله 190 کیلومتری از ناحیه شمال غربی شهر مشهد قرار دارد. شاید تصور کنید که مسیر دسترسی به آبشار بار بسیار طولانی بوده و بازدید از آن، آن چنان هم نمی صرفد. اما باید اشاره کنیم که آبشار بار، یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین آبشار های ایران می باشد. 

به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد، می توانید از آن بازدید کنید و یک روز را به ثبت خاطرات در کنار این منظره زیبا و دیدنی بپردازید. آبشار بار، به خودی خود، دارای چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی می باشد. و جذابیت این آبشار در این است که در اطراف آن، می توان انواع مختلفی از باغ ها را مشاهده نمود. باغ هایی که چشم انداز و زیبایی این منظره را چند برابر کرده اند.

3.    آبشار آبگرم

آبشار آبگرم، یکی از عجیب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد. بر خلاف آبشار بار، آبشار آبگرم در فاصله کم تری از شهر مشهد واقع شده است. در نتیجه می توان زمان کمتری را برای دسترسی به این آبشار زیبا اختصاص داد. آبشار آل گرم در فاصله 85 کیلومتری از محدوده شمال شرقی شهر مشهد قرار گرفته و منظره ای بسیار زیبا و بی نظیر را به نمایش گذاشته است. آبشار آبگرم نه تنها خود دارای جذابیت های زیادی می باشد، بلکه چیزی که جذابیت این آبشار را چند برابر می کند، امکان انجام فعالیت های تفریحی متعدد می باشد. 

با سفر به این مورد از جاهای دیدنی اطراف مشهد، می توانید اقدام به انجام تفریحاتی مانند دوچرخه سواری، کوهنوردی، پیاده روی، و ... کنید. آبشار آبگرم دارای ارتفاعی در حدود 20 متر می باشد و گرمایی که دارد، در حدود 30 درجه سانتی گراد می باشد. شما می توانید در حوضچه نسبتا بزرگی که در پای این آبشار قرار دارد آب تنی کنید و از گرمای آب لذت ببرید. 

4.    آبشار آرتکند، مناسب ترین جاهای دیدنی مشهد در تابستان

از جاهای دیدنی اطراف مشهد که با سفر به آن، می توان با طبیعت بسیار زیبا و دیدنی ای رو به رو شد، می توان به آبشار آرتکند اشاره کرد. آبشاری که در فاصله ای در حدود 130 کیلومتر از محدوده شمال شرق شهر مشهد واقع شده است. جذابیت های آبشار آرتکند به جدی است که بدون شک می توان آن را به عنوان یکی از زیبا ترین و جذاب ترین آبشار های ایران معرفی نمود. لازم به ذکر است که ارتفاع آبشار آرتکند، در حدود 35 متر می باشد. 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این آبشار، از چندین بخش تشکیل شده است. به عبارت دیگر، آبشار آرتکند، دارای چند جزء می باشد که با پیاده روی در مسیر دره ای که این آبشار درون آن واقع شده است می توانید از چندین آبشار دیگر که ایجاد شده اند دیدن کنید. به طور کلی هر آن چه که در این منطقه قرار دارد بسیار جذاب و دیدنی است و توصیه می کنیم حتما زمانی را برای بازدید از آن اختصاص دهید. 

آبشار آرتکند از زیباترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

اسامی روستاهای اطراف مشهد

در اطراف شهر مشهد، تعداد بسیار زیادی از روستاها وجود دارد. روستاهایی که هر کدام از آن ها، دارای جذابیت های مخصوص به خود می باشد. به همین سبب باید اشاره کنیم که با بازدید از آن ها، می توان ساعاتی را به بهترین شکل ممکن گذراند. در لیست زیر، برخی از بهترین و زیبا ترین روستاها که از جاهای دیدنی اطراف مشهد نیز به شمار می روند را معرفی کرده ایم. اگر علاقه مند به محیط های روستایی و طبیعت بی نظیری که در این منطقه قرار دارد می باشید، توصیه می کنیم مطالعه لیست زیر را از دست ندهید.

1.    روستای حصار، از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد

روستای حصار یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد. این روستا در حدود 20 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد واقع شده و دسترسی به آن بسیار آسان می باشد. روستای حصار، یکی از روستاهای ییلاقی می باشد که این مساله سبب شده تا بهترین و عالی ترین گزینه برای سفر در تابستان شناخته شود. همچنین باید اشاره کنیم که در این روستا، می توان با گونه های مختلفی از درختان میوه آشنا شد. 

اگر قصد دارید تا در بهترین زمان ها از روستای حصار بازدید کنید، توصیه می کنیم یکی از فصل های بهار و یا تابستان را برای سفر انتخاب کنید. چرا که در این فصل ها، نه سرمای سوزناک هوا، و همچنین نه گرمای آن چنانی هوا شما را ازرده خاطر می کند. به طور کلی، چشم انداز بسیار زیبا و بی نظیری در محدوده اطراف روستا وجود دارد و اگر علاقه مند به طبیعت و دریافت آرامش هستید، بازدید از روستای حصار برای شما واجب است.

2.    روستای پاژ

از جاهای دیدنی اطراف مشهد که بسیار متفاوت می باشد، روستای پاژ است. روستایی بسیار جذاب و متفاوت که می تواند جذابیت سفر شما را چند برابر کند. این روستا در فاصله 30 کیلومتری از شهر مشهد قرار دارد و برای دسترسی به آن باید به سمت شمال شرقی شهر مشهد حرکت نمایید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این روستا، زادگاه فردوسی می باشد و این مساله یکی از دلایلی است که سبب شده تا این روستا همه ساله، تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان را به سمت خود جذب کند. 

یکی از جالب ترین نکاتی که در خصوص این روستا وجود دارد این است که جزو آثار تاریخی ایران به شمار می رود و به همین سبب، باید اشاره کنیم که با بازدید از ان می توانید از تپه های باستانی و بسیاری دیگر از سازه های تاریخی نیز بازدید نمایید. با توجه به اینکه کارشناسان متعددی این روستا را مورد بررسی قرار دادند، مشخص شده که آثار تاریخی این روستا، مربوط به دوران پیش از اسلام است. 

3.    روستای عنبران، از روستاهای ییلاقی مشهد

از جاهای دیدنی اطراف مشهد که می توان در فصل تابستان به آن سفر کرد و بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات را در ان سپری کرد، روستای عنبران می باشد. روستایی بسیار زیبا و دیدنی که در محدوده شمال غربی شهر مشهد واقع شده و برای دسترسی به آن باید مسیری را در حدود 20 کیلومتر بپیمایید. اگر قصد دارید تا به یاد ماندنی ترین و بهترین اوقات خود را در دل طبیعت بگذرانید، و از سکوتی که در طبیعت بسیار زیبا وجود دارد لذت ببرید، بازدید از روستای عنبران برای شما بسیار واجب است. 

چشم اندازی که در این منطقه وجود دارد، می تواند سبب شود تا لذت بیشتری از سفر ببرید و به یاد ماندنی ترین اوقات را در آن سپری نمایید. اهالی این روستا، کشاورزی کرده و به همین سبب، می توان باغ های میوه را در بخش های مختلفی از این روستا مشاهده نمود. خانه هایی که در روستای عنبران وجود دارند پلکانی بوده و خود منظره بسیار زیبا و دیدنی ای را به وجود آورده اند. توصیه می کنیم بازدید از این روستا را از دست ندهید.

4.    روستای اندرخ

جاهای دیدنی اطراف مشهد، و روستاهای جذابی که در این منطقه وجود دارند، سبب می شوند تا به میزان بسیار زیادی از سفر خود لذت ببرید. روستاهایی که در اطراف مشهد وجود دارند، دارای سبک های سازه ای متفاوتی می باشند. یکی از بی نظیر ترین و جذاب ترین روستاهای اطراف مشهد که بازدید از آن برای همگان واجب است، روستای اندرخ می باشد. روستای اندرخ، در محدوده شمال شرقی شهر مشهد واقع شده و برای دسترسی به آن باید مسیر 40 کیلومتری را بپیمایید. 

این روستا در مسیر کلات واقع شده و به همین سبب، علاوه بر بازدید از آن می توانید از سایر جاذبه های گردشگری که در نزدیکی آن قرار دارد نیز بازدید نمایید. آب و هوای این روستا بسیار عالی بوده و درون آن می توان صخره های سر به فلک کشیده، طبیعت بی نظیر و سرسبز، و به طور کلی، تمامی جذابیت های طبیعی را مشاهده نمایید.

سایر جاهای دینی اطراف مشهد که بازدید از آن ها واجب است!

طبیعتا جاهای دیدنی اطراف مشهد به قدری متعدد و گوناگون هستند که نمی توان گفت کدام یک بهتر و زیبا تر است. انواع پدیده های طبیعی مانند رودخانه های اطراف مشهد، پارک های جنگلی، روستاهای جذاب ،دریاچه ها و چشمه ها، و همچنین سازه های تاریخی، همه و همه، از جذاب ترین دیدنی های اطراف مشهد می باشند. به همین سبب در لیست زیر، سعی کرده ایم برخی از جذاب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد که در دسته های مختلفی از جاذبه های گردشگری قرار دارد را معرفی کنیم. 

1.    کوهستان هفت حوض، از مشهورترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

کوهستان هفت حوض، یکی از جذاب ترین و متفاوت ترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی اطراف مشهد است. این کوهستان دارای چشم انداز بسیار زیبا و بی نظیری است که ترکیب عنصر آب در آن، جذابیت منظره را چند برابر کرده است. برای دسترسی به هستان هفت حوض، باید خود را به بخش جنوب غربی شهر مشهد برسانید و مسیر 15 کیلومتری این مقصد را بپیمایید. 

شاید برایتان عجیب باشد اما در بین تمامی جاذبه های گردشگری طبیعی در شهر مشهد و اطراف آن، کوهستان هفت حوض بهترین و جذاب ترین آن می باشد. در این منطقه، می توان صخره هایی بسیار جذاب را مشاهده نمود. صخره هایی که جریان آب از روی آن ها عبور کرده است. حتی در برخی از نقاط، حوضچه هایی مملو از آب در بخش های مختلف این صخره ها به چشم می خورد. وجود پدیده باران اسیدی سبب شده تا چشم اندازی این چنینی در این منطقه به وجود آید.  

کوهستان هفت حوض از زیباترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

2.    دره هفت غار

دره ای بسیار جذاب و دیدنی که از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد، از مهم ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری می باشد. این دره، در فاصله 120 کیلومتری از محدوده غربی شهر مشهد قرار گرفته است. دره ای بسیار جذاب و متفاوت که منظره موجود در آن، سبب می شود تا ساعت ها در کنار آن بگذرانید. این دره که میتوان گفت در نزدیکی های شهر نیشابور قرار دارد، می تواند به عنوان مکانی معرفی شود که با بازدید از آن، می توانید خستگی های سفر را از تنتان بیرون کنید. مکانی بسیار بکر و سرسبز، که دره های صخره ای شکل به رنگ قرمز، چشم انداز بسیار زیبایی به وجود آورده اند. 

بکر بودن این مکان و سکوتی لذت بخش که از طبیعت وجود دارد، سبب شده اند تا جذابیت های این جاذبه گردشگری چند برابر شود. در این منطقه می توان تعداد بسیار زیادی از چشمه ها و همچنین رودخانه ها را مشاهده نمود. اگر به بازدید از این منطقه رفتید توصیه می کنیم حتما یک دوربین عکاسی با خود به همراه ببرید تا بتوانید زیبایی این منظره را به ثبت برسانید و همچنین از شکاف های متعددی که در صخره های این دره وجود دارد، عکس برداری کنید.

زیباترین جاهای دیدنی اطراف مشهد

جاهای دیدنی اطراف مشهد بسیار گوناگون و متعدد هستند و هر کدام از آن ها جذابیت ها و زیبایی های مخصوص به خود را دارند. اگر قصد دارید تا سفری متفاوت را به شهر مشهد تجربه کنید، توصیه می کنیم حتما یک بار اقدام به بازدید از این جاذبه های گردشگری که در مطالب بالا معرفی شده اند را از دست ندهید و سفری هیجان انگیز و لذت بخش را تجربه کنید. اگر تا به حال از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی اطراف مشهد که در این مطلب اقدام به معرفی آن ها نمودیم دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذراید. همچنین اگر سایر جاهای دیدنی اطراف مشهد که بسیار زیبا هستند را می شناسید که در این مطلب ذکر نشده اند، آن را به ما معرفی کنید.

  • 09 شهریور ، 1400
  • 100

نظر دهید