021-91004064
10 مورد از زیباترین کلیساهای ایران

10 مورد از زیباترین کلیساهای ایران

کلیساهای ایران، از جمله زیبا ترین و بی نظیر ترین سازه هایی هستند که می توان از آن ها بازدید کرد. برخی از کلیساهای ایران، با داشتن قدمت بسیار زیاد، در جایگاه بسیار مهمی از آثار تاریخی قرار دارند و امروزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند. همانطور که می دانید، کلیساها، مکان هایی قدس برای مسیحیان می باشند. و با توجه به تاریخ غنی کشور ایران، امروزه تعداد بسیار زیادی از کلیساها در بخش های مختلف کشور ایران ساخته شده است. کلیساهایی که دارای زیبا ترین و بی نظیر ترین معماری ها می باشند و با بازدید از آن ها می توان در تاریخ قدم زد و شاهد آثار بسیار زیبا و دیدنی شد. 

کلیساهای ایران، بسیار متعدد و متنوع هستند. به بیان بهتر، در هر کدام از شهر های ایران، می توان یک کلیسا یافت که با داشتن معماری متفاوت و زیبا، توجه همگان را به سمت خود جذب می کنند. اما باید اشاره کنیم که برخی از کلیساهای ایران، دارای زیبا ترین و خاص ترین مناظر و چشم انداز ها می باشند. 

برخی از کلیساهای ایران، امروزه تبدیل به موزه شده اند و به دلیل داشتن جذابیت های بیش از حد و همچنین قدمت بسیار بالا، تبدیل به مکانی شده اند که عموم مردم بتوانند از آن ها بازدید کنند. در ادامه این مطلب نیز قصد داریم تا برخی از زیبا ترین و دیدنی ترین کلیساهای ایران که بازدید از آن ها برای همگان واجب است را معرفی کنیم. پس اگر علاقه مند به بازدید از سازه های تاریخی و متفاوت هستید و دوس دارید تا با فرهنگ ها و سازه های بی نظیر در ایران آشنا شوید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تعداد کلیساهای ایران چقدر است؟

کلیساهای ایران بسیار متعدد و گوناگون بوده و بدون شک در هر استانی حداقل یک کلیسا وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که امروزه تعداد کلیساهای ایران به بیش از 600 نمونه می رسد. اما با این حال قصد داریم برخی از زیبا ترین و دیدنی ترین آن ها را به شما معرفی کنیم.

معرفی زیباترین کلیساهای ایران

لیست زیباترین کلیساهای ایران

کلیساهای ایران مکانی بسیار مقدس هستند که هر کدام دارای تاریخچه و داستان مخصوص به خود می باشند. همه ی ما سفر کردن را دوست داریم و طبیعتا دوست داریم در سفر خود، از زیبا ترین و دیدنی ترین سازه ها بازدید کنیم. کلیساهایی که در لیست زیر معرفی شده اند، همگی دارای زیباترین و دیدنی ترین چشم انداز ها بوده و جزو مناسب ترین مکان ها برای بازدید می باشند. به همین سبب، تصاویری از زیباترین کلیساهای ایران که در لیست زیر معرفی شده اند نیز به نمایش گذاشته ایم تا بتوانید به راحتی و آسانی به آن ها دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، موقعیت مکانی تمامی این کلیساهای ایران ذکر شده اند تا برای دسترسی به آن ها به راحتی اقدام نمایید.

1.    کلیسای سرکیس مقدس، زیباترین کلیسای تهران و از کلیساهای فعال تهران

از بی نظیر ترین کلیساهای ایران، کلیسای سرکیس مقدس می باشد که معماری آن برگرفته از سبک معماری در قرون وسطی است. لازم به ذکر است که کلیسای سرکیس مقدس محل خلیفه گری ارامنه تهران بوده و برای بازدید از آن باید در روز های خاصی اقدام کرد. سرکیس مقدس یکی از مهم ترین و زیباترین کلیساهای تهران می باشد. همچنین باید اشاره کنیم که یکی از زیباترین جاهای دیدنی مرکز تهران به شمار می رود.

موقعیت مکانی کلیسای سرکیس مقدس: تهران، خیابان کریم خان زند، ابتدای خیابان نجات اللهی، کلیسای سرکیس مقدس

کلیساهای ایران - کلیسای سرکیس مقدس تهران

2.    کلیسای سنت استپانوس

از دیدنی ترین کلیساهای ایران که بازدید از آن برای همگان واجب است، کلیسای سنت استپانوس می باشد. کلیسای سنت استپانوس کلیسایی است که بر روی شیب تند کوه ساخته شده است و به همین سبب، چشم انداز بسیار خاص و دیدنی ای دارد. همچنین باید اشاره کنیم که در نزدیکی کلیسای سنت استپانوس می توان کلیساهای دیگری را نیز مشاهده کرد که آن ها نیز بسیار دیدنی و جذاب هستند. در بین تمامی جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، کلیسای سنت استپانوس محبوبیت بیشتری دارد.

موقعیت مکانی کلیسای سنت استپانوس: استان آذربایجان شرقی، جلفا، 3 کیلومتری جنوب رود ارس، روستای دره شام، قریه قزل

کلیساهای ایران - کلیسای سنت استپانوس

3.    کلیسای گاراپت مقدس

کلیساهای ایران در نقاط مختلف این کشور قرار دارند. اگر مسیر شما به سمت جنوب ایران است، پس باید از کلیسای گاراپت مقدس نیز بازدید کنید. زمان ساخت کلیسای گاراپت مقدس در سال 1958 می باشد و از آن دوران تا به امروز، دوران های مختلفی را به خود دیده است. کلیسای گاراپت یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان به شمار می رود که توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید.

موقعیت مکانی کلیسای گاراپت مقدس: استان خوزستان، شهر آبادان، خیابان زند، جنب مسجد بهبهانی ها

کلیساهای ایران - کلیسای گاراپت

4.    قره کلیسا، از دیدنی ترین کلیساهای ایران

یکی از مشهورترین کلیساهای ایران، قره کلیسا می باشد. کلیسایی که به نام مدرسه هاگوارتز ایران مشهور است. چرا که سبک معماری آن بسیار جذاب و خاص بوده و شباهت های بسیار زیادی با مدرسه هاگواتز در سری فیلم های هری پاتر دارد. اگر علاقه مند به سازه های بسیار خاص و متفاوت هستید، بازدید از قره کلیسا برای شما واجب است. این کلیسا یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی می باشد.

موقعیت مکانی قره کلیسا: استان آذربایجان غربی، جنوب ماکو، شهرستان چالدران، 20 کیلومتری شمال شرق سیه چشمه

کلیساهای ایران-قره کلیسا

5.    وانک، مشهور ترین کلیساهای ایران

کلیسای وانک، یکی از زیبا ترین، دیدنی ترین، و مشهور ترین کلیساهای ایران می باشد. معماری و چشم انداز هایی که در این کلیسا وجود دارد، سبب شده است تا همه روزه، از شهر های مختلف جهان، توریستان و گردشگران متعددی برای بازدید از این سازه بی نظیر بیایند. کلیسای وانک یکی از آثار بی نظیر ساخته شده در دوران صفوی و در زمان پادشاهی شاه عباس است. کلیسای وانک یکی از پربازدید ترین جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد.

موقعیت مکانی کلیسای وانک: استان اصفهان، شهر اصفهان، محله جلفا، چهارراه توحید.

کلیساهای ایران - کلیسای وانک

6.    کلیسای ننه مریم، قدیمی ترین کلیسای ایران

کلیساهای ایران، تاریخچه های جذابی دارند. کلیسای ننه مریم نیز تاریخچه جذاب خودش را دارد. در بین تمامی کلیساهایی که در دنیا وجود دارد، کلیسای ننه مریم، دومین کلیسای قدیمی می باشد. در واقع اولین کلیسای قدیمی جهان در شهر فلسطین بوده و دومین آن کلیسای ننه مریم می باشد که در شهر ارومیه قرار دارد. 

موقعیت مکانی کلیسای ننه مریم: استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، خیابان قدس

کلیساهای ایران - کلیسای ننه مریم

7.    کلیسای سنت مری، از بزرگ ترین کلیساهای ایران در تبریز

یکی دیگر از زیباترین کلیساهای ایران که بازدید از آن برای همگان واجب است، کلیسای سنت مری می باشد. جالب است بدانید که کلیسای سنت مری قدمتی 500 ساله دارد و در بین تمامی کلیساهای ایران که در شهر تبریز قرار دارند، بزرگ ترین آن ها می باشد. در بین تمامی جاهای دیدنی تبریز، این کلیسا بسیار دیدنی تر و جذاب تر است.

موقعیت مکانی کلیسای سنت مری: استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز، خیابان شریعتی، نبش میدان نماز

کلیساهای ایران - کلیسای مریم مقدس

8.    کلیسای سرخ آباد، از کوچک ترین کلیساهای جهان 

از کلیساهای ایران که در شمال کشور قرار دارند و بازدید از آن بسیار واجب است، کلیسای سرخ آباد می باشد. این کلیسا در دوران پهلوی ساخته شده و اگر به بازدید از آن بروید متوجه سبک معماری جذاب آن خواهید شد که بسیار نزدیک به سبک معماری کشور ایتالیا می باشد. جالب است بدانید که این کلیسا لقب کوچک ترین کلیسای جهان را نیز کسب کرده است. توصیه می کنیم بازدید از این مورد از جاذبه های گردشگری مازندران را از دست ندهید.

موقعیت مکانی کلیسای سرخ آباد: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، زیراب

کلیساهای ایران- کلیسای سرخ آباد

9.    کلیسای کانتور، از کلیساهای ایران که روسی است

کلیساهای ایران، معماران مختلفی از بخش های مختلف دنیا داشته اند. کلیسای کانتور نیز یکی از زیباترین کلیساهای ایران می باشد که بازدید از آن برای همگان واجب است. این کلیسا توسط یک شرکت روسی ساخته شده است و چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای دارد که در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده است. کلیسای کانتور از زیباترین جاهای دیدنی قزوین می باشد.

موقعیت مکانی کلیسای کانتور: استان قزوین، شهر قزوین، خیابان طالقانی، خیابان دارایی

کلیساهای ایران - کلیسای کانتور

10.    کلیسای مریم مقدس زور زور، از قدیمی ترین کلیساهای ایران 

از کلیساهای ایران که هر فردی باید از آن بازدید کند، کلیسای مریم مقدس زور زور می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که زمان دقیقی در خصوص ساخته شدن این کلیسا وجود ندارد. اما می توان فهمید که یکی از کلیساهای قدیمی ایران می باشد. کارشناسان موفق شده اند تا بازه ی زمانی ای را در خصوص زمان ساخته شدن آن تعیین کنند که بین سال های 1315 تا 1342 میلادی است.

موقعیت مکانی کلیسای مریم مقدس زور زور: استان آذربایجان غربی، شهرستان ماکو، روستای بارون، در فاصله 12 کیلومتری شمال غربی قره کلیسا

کلیساهای ایران - کلیسای مریم مقدس زور زور

بازدید از زیباترین کلیساهای ایران را از دست ندهید!

کلیساهای ایران، داستان های بسیار جالبی داشته و برخی از آن ها، موزه های بسیار جالبی هستند که بازدید از ان ها برای همگان واجب است. اگر تا به حال از زیباترین کلیساهای ایران که در لیست بالا ذکر شده است بازدید کرده  اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سایر کلیساهای ایران که چشم انداز زیبایی دارند را می شناسید، آن را به ما معرفی کنید.

 
 
 
 
  • 02 شهریور ، 1400
  • 1074

دیدگاه - 1

مسلم

چقدر کلیساهای ایران قشنگن معماری هر کدوم از اون یکی جذاب تره!
7 ماه پیش

نظر دهید