مشخصات ملک

اجاره آپارتمان مبله در تهران

امامزاده صالح معروف

به نام بخشاينده مهربان
امامزاده صالح معروف

امامزاده صالح نام آرامگاهي در محله تجريش تهران است. اين آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسي کاظم (ع) مي‌دانند. صحن و حياط اين بقعه گورستان عمومي بود و در بيست سال اخير اثر گورها را از بين برده‌اند و فقط تعداد محدودي از سنگ قبرها را باقي گذاشته‌اند.

اجاره آپارتمان مبله در تهران تخصص ماست
معرفي
امام زاده صالح از جمله سادات عالي رتبه و از امام زادگان صحيح النسبي است که بعد از شنيدن خبر وليعهدي امام رضا عليه السلام و در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ايران کوچ مي کند و از سمت «کَره رود » رو به ولايت شميران نهاد و چون به موضع تجريش رسيد .

در باغ گلشن زير درخت چنار بزرگي نزديک چشمه ساري ايشان را به شهادت رساندند. پيکر پاکش در قريه تجريش و کنار همان چنار کهنسال به خاک سپرده شد.
امام‌زاده صالح آن گونه که از کتيبه بالاي سردر صحن بر مي آيد، از پسران حضرت موسي بن جعفر و برادر امام هشتم (ع‌) است‌.
ويژگي ها
بناي بقعه اصلي شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمي با ديوارهاي قطور است که فضاي دروني آن تقريباً ?/? مترمربع مساحت دارد. وضع طاق نماها و معماري ساختمان و پوشش آن از معماري بناهاي قرن هفتم و هشتم هجري است‌.
ايوان ورودي و رواق در سمت شمال حرم واقع است و بالاي حرم در رواق، لوح مستطيل خشتي کاشي کاري شده است که تاريخ ???? هجري قمري، را برخود دارد و نام فتح‌علي شاه بر آن حک شده است‌. هلاکو ميرزا فرزند فتح‌علي‌شاه قاجار در سال ???? ه.ق، باني تعميرات و تزئينات آن شد.
گنبد کاشي کاري شده بقعه در سال ???? ، در آخرين سال عمر مرحوم حسن فداکار با هزينه شخصي تعمير و کاشي کاري مجدد شد.
لازم به ذکر است که براي زيارت قبر شهداي هسته اي نيز به اين امامزاده مشرف شويد.
دسترسي
مسير شماره يک : مترو تجريش، آرامگاه امامزاده صالح

با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *