مشخصات ملک

اجاره آپارتمان مبله در تهران

امامزاده صالح معروف

1

به نام بخشاينده مهربان
امامزاده صالح معروف

امامزاده صالح نام آرامگاهي در محله تجريش تهران است. اين آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسي کاظم (ع) مي‌دانند. صحن و حياط اين بقعه گورستان عمومي بود و در بيست سال اخير اثر گورها را از بين برده‌اند و فقط تعداد محدودي از سنگ قبرها را باقي گذاشته‌اند.

اجاره آپارتمان مبله در تهران تخصص ماست
معرفي
امام زاده صالح از جمله سادات عالي رتبه و از امام زادگان صحيح النسبي است که بعد از شنيدن خبر وليعهدي امام رضا عليه السلام و در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ايران کوچ مي کند و از سمت «کَره رود » رو به ولايت شميران نهاد و چون به موضع تجريش رسيد .

در باغ گلشن زير درخت چنار بزرگي نزديک چشمه ساري ايشان را به شهادت رساندند. پيکر پاکش در قريه تجريش و کنار همان چنار کهنسال به خاک سپرده شد.
امام‌زاده صالح آن گونه که از کتيبه بالاي سردر صحن بر مي آيد، از پسران حضرت موسي بن جعفر و برادر امام هشتم (ع‌) است‌.
ويژگي ها
بناي بقعه اصلي شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمي با ديوارهاي قطور است که فضاي دروني آن تقريباً ?/? مترمربع مساحت دارد. وضع طاق نماها و معماري ساختمان و پوشش آن از معماري بناهاي قرن هفتم و هشتم هجري است‌.
ايوان ورودي و رواق در سمت شمال حرم واقع است و بالاي حرم در رواق، لوح مستطيل خشتي کاشي کاري شده است که تاريخ ???? هجري قمري، را برخود دارد و نام فتح‌علي شاه بر آن حک شده است‌. هلاکو ميرزا فرزند فتح‌علي‌شاه قاجار در سال ???? ه.ق، باني تعميرات و تزئينات آن شد.
گنبد کاشي کاري شده بقعه در سال ???? ، در آخرين سال عمر مرحوم حسن فداکار با هزينه شخصي تعمير و کاشي کاري مجدد شد.
لازم به ذکر است که براي زيارت قبر شهداي هسته اي نيز به اين امامزاده مشرف شويد.
دسترسي
مسير شماره يک : مترو تجريش، آرامگاه امامزاده صالح

با دوستانتان به اشتراک بگذارید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *