021-49029 پشتیبانی ایام عید : 09129309400 تهران-اشرفی اصفهانی-برج زمرد

مقالات و بروزرسانی ها

چک افراد و هواپیما قبل پرواز در صنعت هوانوردی هواپیما

همه چیز درباره مراحل چک هواپیما و افراد در صنعت هوانوردی

 

قبل از پرواز عملیات بررسی و چک صورت می گیرد که از دید افراد معمولی پنهان است،مراحل چک هواپیما شامل کادر پرواز و همچنین چک سیستم های هواپیما است. این بررسی و چک بسیار در صنعت هوانوردی مورد توجه و مهم است.

 

 

مراحل چک هواپیما در صنعت هوانوردی

 

شما به راحتی وارد هواپیمایی سالم می شوید و گاهی از تأخیر در پروازها گله می کنید. اکثر اوقات تأخیرهای به وجود آمده به دلیل چک و بررسی هواپیما از جنبه های مختلف است. این کار اینقدر حساس و کامل است که باعث شده صنعت هوانوردی امن ترین نوع ترابری به حساب آید. البته چک کادر پرواز از لحاظ سلامت جسمی و روانی نیز در این بررسی ها صورت می گیرد.در این مطلب تهران مبله مرجع اجاره سوئیت مبله مراحل مختلف چک هواپیما را برای شما توضیح می دهد.

 

  • مراحل چک هواپیما:

 

مراحل چک هواپیما و بررسی فنی هواپیما شامل چک روزانه (daily check) و چک های کلی که بعد از مدتها استفاده از هواپیما در صنعت هوانوردی صورت می گیرد که شامل چک های c-check, overhaul بعد از انجام هر پرواز از لحاظ فنی هواپیما چک می شود. ترتیب مراحل بررسی در شرکت های هواپیمایی مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد اما در همه آن‌ها این مراحل قطعاً وجود دارند.

مراحل چک هواپیما|daily _ check:

– در بسیاری از هواپیما ها چک چراغ های خارجی هواپیما در مرحله اول است که بعد از اینکه از اجازه گرفتن از برج، به دلیل نور شدید که ممکن است در کار دیگر هواپیماها اختلال ایجاد کند، انجام می گیرد.

– static discharger, static port ها که قطعه های تخلیه بار موجود بر روی بدنه هواپیما هستند و در کارکرد ارتباطات رادیویی مؤثرند، بررسی می شوند.

– چراغ های داخلی wheel well نیز چک شده تا در هنگام حالت های اظطراری مهندس پرواز از طریق آن‌ها وضیعت چرخ ها را بررسی کند.

– سیستم راداری و ضبط مکالمات (CVR) و سیستم های هشدار در کابین خلبان و تمامی چراغ ها و گرمکن و … مورد بررسی قرار می گیرند.

خلبان باید قبل از پرواز نیز یک بار دیگر چک های انجام گرفته را بررسی کند و در صورتی که سلامت هواپیما از طرف خلبان تائید شد، اجازه پرواز صادر می شود.

 

مراحل چک هواپیما و افراد چک هواپیما در صنعت هوانوردی

 

 

پس از مدتی که هواپیما در صنعت هوانوردی پروازهای مختلفی را تجربه کرد، علاوه بر دریافت چک های قبل از هر پرواز، باید بررسی های بیشتری روی آن‌ها صورت گیرد. این بررسی دیگر توسط یک مهندس پرواز و یا کادر پشتیبانی و خلبان انجام نمی گیرد. این چک ها پس از طی مسافتی مشخص توسط هواپیما به وسیله کادری کامل از مهندسانی فنی شرکت تولید کننده هواپیما انجام می گیرد، که طی آن تمامی اتصالات و قطعات به صورت میلی‌متری مورد بررسی و اسکن قرار می گیرند. که به c-check, overhaul معروف هستند.

 

مطالب زیر را هم شاید دوست داشته باشید بخوانید:

صنعت هواپیمایی،بهترین خطوط هوایی جهان با خدمات تفریحی

۹ انگیزه قدرتمند زندگی توریستی را بهتر بشناسید !|قسمت ۱

۶ پیش بینی مهم برای صنعت هتلداری در سال ۲۰۱۸

 

 

مراحل چک هواپیما|چک مربوط به خلبان و کادر پرواز:

 

 

مراحل چک هواپیما و افراد چک خلبان در هواپیما

 

 

 

قبل از دریافت گواهی پزشکی برای آمادگی پرواز باید تست های مختلفی روی خلبان انجام گیرد. این تست ها در نهایت باید مشخص کند که خلبان مشکل های جسمی حاد، مشکلات روانی و یا از کار افتادگی و مشکلات شنوایی و بینایی نداشته باشد. که به صورت زیر خلاصه می شود.

  • هرگونه مشکلات مادرزادی و یا اکتسابی چه به صورت فعال و یا مخفی
  • مصرف دائمی دارو و یا هر گونه اعتیاد به مواد مخدر
  • اختلالات شخصیتی از هر نوعی
  • بیماری هایی مانند صرع و تشنج و بیهوشی ها
  • سردرد و میگرن و مشکلات عدم درک صحیح رنگها
  • و …

 

 

اگر علاقمند به جهانگردی هستید مطالب زیر را حتما بخوانید:

سفرهای خارجی ارزان|۵ کشور خارجی ارزان که باید ببینید!

مناطق جهانگردی دنیا |۲۰ کشوری که گردشگران باید ببینند!

بهترین مکانهای دیدنی جهان را بهتر بشناسید

 

زمان چک خلبان و کادر پرواز:

 

این چک و بررسی ها معمولاً سالی یک بار و یا دو سالی یک بار صورت می گیرد تا در صورت ایجاد مشکل رفع و بررسی شود. همچنین کلیه آزمایشات کامل مربوط به خون و ادرار نیز برای خلبانان به عمل می آید. دلیل این حساسیت صنعت هوانوردی روی سلامت خلبانان، شغل خاص آن‌ها می باشد. حتی اگر مشکلات روحی و یا ناراحتی خلبان قبل از پرواز تشخیص داده شود باید مورد بررسی و یا درمان قرار گیرد و یا جایگزین برای خلبان در نظر گرفته شود. علاوه بر خلبانان، در صنعت هوانوردی کادر پروازی و مهماندارها نیز باید تست های مربوط به خود را هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ روانی به موقع انجام دهند.

با توجه به اینکه ساعت پرواز چقدر باشد تعداد کمک خلبانان در صنعت هوانوردی تعیین می گردد. مثلاً در پروازهای کوتاه مدت یک کمک خلبان، بالاتر از ۴ ساعت ۲ کمک خلبان و… که این خلبانان پس از طی زمانی خاص باید جای خود را با همدیگر عوض کنند. قوانین خاصی نیز بر نحوه برخورد و تغذیه خلبانان در حین پرواز حاکم است. مثلاً خلبان و کمک خلبانان اجازه تقسیم غذای خود را با همدیگر ندارد. همچنین رژیم غذایی خاصی را باید در حین پرواز و یا قبل از آن رعایت کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian