021-49029 پشتیبانی ایام عید : 09129309400 تهران-اشرفی اصفهانی-برج زمرد

مقالات و بروزرسانی ها

سفری به پل طبیعت

پل طبیعت

ماموریت پل ها همیشه رساندن نیست. این را زمانی به خوبی درک می کنید که به یکی از سازه های شگفت انگیز مدرن تهران سر زده باشید. درست حدس زدید، می خواهیم از پل طبیعت بگوییم. پلی که چندسالی است به یکی از قطب های اصلی گردشگری تهران تبدیل شده است. به گفته یکی از معماران این پل؛ لیلا عراقیان پل طبیعت مکانی است برای ماندن، توقف و استراحت. او در یکی از سخنرانی هایش درباره چیستی این پل گفت: ( برخلاف هدف همیشگی پل ها که دو نقطه را به یکدیگر وصل می کردند ما پل طبیعت را برای ماندن خلق کردیم.) در این نوشتار می خواهیم دست در دست یکدیگر نظاره گر این سازه مدرن باشیم، پلی که هر روز هزاران نفر به قصد تفریح، پیاده وری و تفرج به سمتش حرکت می کنند. آماده اید؟

پل طبیعت دقیقا کجاست؟

پل طبیعت همان طور که از نامش می توانید حدس بزنید، از عرض بزرگراه مدرس می گذرد و دو طبیعت زیبا یعنی پارک طالقانی درشرق و بوستان آب و آتش در غرب را به یکدیگر متصل می کند. خوشبختانه هر گونه که بخواهید می توانید خودتان را پل طبیعت برسانید. برای عزیمت با مترو، باید در ایستگاه حقانی واقع در خط یک پیاده شوید و از بوستان طالقانی خودتان را به این پل برسانید. اگر می خواهید با وسیله نقلیه شخصی به سمت پل طبیعت حرکت کنید می توانید در خروجی بزرگراه همت ماشین را پارک و از پارک آب و آتش مهمان این پل باشید.

بر روی پل طبیعت چه می گذرد؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا پل طبیعت به سرعت محبوب شد و مورد استقبال شهروندان تهرانی قرار گرفت؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم این پل یکی از بزرگترین پل غیرخودرویی ایران است که با مساحت ۷۰۰۰ متر مربع و ۲۰۰۰ تن وزن، بهترین مسیر برای پیاده روی، تفریح و گذران وقت است. بدون هیچ نگرانی عابر این پل جذاب باشید زیرا سازه های این پل طبق استانداردهای جهانی ساخته شده است و به دلیل مصالح به کار رفته در ساخت آن از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از ۱۴۰۰۰ قطعه فولاد در بدنه اصلی آن در ابعاد مختلف استحکام آن را بسیار بالا برده است. همین قدر به شما بگوییم که این پل در برابر زلزله ۷ ریشتری هم مقاومت دارد.  پل طبیعت سه طبقه دارد ک هر طبقه از طریق پله های مختلف به یکدیگر ارتباط دارد. همین ویژگی علاوه بر فرصت فوق العاده برای پیاده روی، به نقل از معماران آن وجه رازآلودی به پل طبیعت بخشیده است که بر جذابیت آن می افزاید. در هر طبقه امکانات مختلف مانند کافه، دکه ها اغذیه فروشی، صندلی های مختلف برای استراحت وجود دارد که آن را به یک نقطه تمام عیار برای تفریح تبدیل کرده است.

دیدن عکاسان در جست و جوی سوژه بر روی این پل، دوچرخه سواران، انسان های در حال پیاده روی و  مهم تر از همه احاطه شدن دو سویه توسط طبیعت دو پارک، حال و هوای شما را حسابی عوض می کند. در کنار تمام این ها چشم انداز این پل بسیار چشم گیر است و از ارتفاعات آن به راحتی تهران را زیر پای خود خواهید داشت.

تاریخچه ساخت پل طبیعت

در سال ۱۳۸۸ شرکت نوسازی عباس آباد با ارائه یک فراخوان در قالب مسابقه با هدف انتخاب بهترین طرح برای ساخت پل طبیعت معماران و شرکت های معماری را به چالش فراخواند. از مهم ترین فاکتورهای مورد توجه مهندسان این شرکت، در نظر گرفتن محیط زیست و عدم آسیب به آن بود. در میان تمام طرح های پیشنهادی، طرح لیلا عراقیان بیست شش ساله و همکارانش برگزیده شد. معماران این پل عاقبت با الهام از پل سی و سه پل اصفهان  کارشان را در سال ۱۳۸۸ شروع و تنها ۵ سال بعد در سال ۱۳۹۳ این پل را به یکی از دیدنی ترین پل های ایران تبدیل کردند. ناگفته نماند به خاطر ویژگی ها و طراحی بی نظیر و الهام بخش آن پل  طبیعت بارها از سوی مراجع جهانی جوایز متعددی دریافت کرده است. از جمله جوایز افتخار برانگیز آن می توان به جایزه MEIDAA در بخش پروژه‌های عمومی و شهری خاورمیانه، دوبی، امارات متحده عربی در سال ۱۳۹۴ و جایزه Award+A Architizer دربخش پل و بزرگراه‌ها، نیویورک، ایالت متحده آمریکا[ در سال ۱۳۹۴ اشاره کرد.

پل طبیعت، تلفیق بی نظیر مدرنیته و طبیعت

این پل، پلی برای تمام زمان هاست اما نمی شود جلوه خاص آن را در هنگام غروب نادیده گرفت. دقیقا همان زمانی که خیل عظیمی ازماشین ها زیر پایتان در حرکتند و بازتاب چراغ های روشنشان، این مکان را رویایی و دیدنی می کند.  جالب است که این پل موردتوجه بسیاری از گردشگران خارجی قرار گرفته است و اکثر آنان بعد از بازدید از این پل آن را چشمگیر، دیدنی و حیرت انگیز توصیف می کنند. به هر حال پل طبیعت با امکانات سطح بالایش برای شکم گردی، پیاده روی و دوچرخه سواری گزینه ای مهیج برای تفریح و گذران اوقات فراغت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian