021-49029 پشتیبانی ایام عید : 09129309400 تهران-اشرفی اصفهانی-برج زمرد

مقالات و بروزرسانی ها

سرای مشیر (سرای هنر) شیراز |جاذبه های گردشگری شیراز

سرای مشیر یکی دیگر از معماری های باستانی

همانطور که می دانید شیراز جاذبه های جهانگردی بسیاری دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.در این مطلب تهران مبله مرجع آنلاین اجاره سوئیت مبله ،سرای هنر شیراز را معرفی می کند.با ما همراه باشید تا این منطقه گردشگری زیبا را بهتر بشناسید.

سرای مشیر یا سرای گلشن (سرای هنر) نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز می باشد که در خیابان لطفعلی خان زند- ظلع جنوبی بازار وکیل قرار دارد. این سرای تاریخی از آثار دوره قاجاریه می باشد که با دستور ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شده است.اگر وارد این سرا شویم معماری زیبایی آن ما را مجذوب می کند. سبک ساخت سرای مشیر بسیار مانند بازار وکیل است،به همین دلیل وقتی در بازار وارد می شویم ممکن است به راحتی نتوان آن را تشخیص داد.

 

سرای مشیر سرای گلشن شیراز

 

کتیبه سر در ، سرای مشیر

سر در بالایی این بنا کتیبه ای قرار گرفته است که در آن اطلاعات ساخت بنا با خطی نستعلیق نوشته شده است.وسط حیاط هم حوض زیبایی قرار دارد که همراه با درختان جلوه ی چشمگیری به این مکان داده است. در اضلاع این حیاط مغازه ها و راهروهایی قرار دارند که با معماری جالب و شیشه های رنگی مزین شده اند.از نکات مهم درباره این معماری سرای مشیر ،برگرفته شدن این طرح معماری از کاروانسراهای دوره صفوی است.کف پوش های این بنا از سنگ ساخته شده است.اگر به ضلع شمالی این بنا برویم می توانیم ساختمانهای زیبای این مکان با کاشی کاری و مقرنس کاری چشمگیر را ببینیم.

 

 

سرای گلشن شیراز

 

معماری زیبای سرای گلشن شیراز

یکی از ویژگی های برجسنه آن به کار بردن نام چهارده معصوم در کاشی کاری این معماری است.که اگر می خواهید آن را بهتر ببینید باید به وسط گنبد آن بروید.در این قسمت بادگیری قرار دارد که اشعاری زیبا با نام چهارده معصوم به صورت نستعلیق روی کاشی نوشته شده است.در این سرای دو طبقه برای هر طبقه حجره هایی دارد که جلوی آنها ایوان قرار دارد.کلیه سقف های این بنا به شکل طاق ضربدری و بدون الوار ساخته شده است.

مطالب زیر را هم درباره ناشناخته های گردشگری جهان بخوانید:

 

مناطق ناشناخته گردشگری و سفر در سراسر دنیا-قسمت اول

ناشناخته های گردشگری و مسافرت در سراسر دنیا-قسمت دوم

 

 

 

بازار مشیر

 

سرای هنر محلی برای فروش صنایع دستی شیراز

از مکانهای مهم برای عرضه هنرهای سنتی شیراز و صنایع دستی استان فارس است که در آنجا تولید صنایع دستی نیز انجام می شود و به آن سرای هنر نیز می گویند.مانتو های پته دوزی شده، سفال های لعابی، گلیم بافی، جاجیم، فرش های سنتی، زیورآلات سنتی، منبت کاری، کیف و کفش های سنتی، پوسته دوزی، تسبیح و سنگ، انگشتر، قاب های خاتم کاری شده، خطاطی روی پوست از محصولات سرای گلشن است.

ایام تابستان فرصت خوبی برای سفر به شیراز و دیدن مناطق گردشگری آن است. همچنین اگر قصد سفر به تهران و  دیدن جاذبه های گردشگری تهران را دارید مطلب زیر را بخوانید:

 

اجاره خانه مبله بهترین انتخاب برای مسافران

 

 

 

سرای هنر شیراز سرای مشیر

 

 

اگر قصد دیدن کردن و خرید صنایع دستی شیراز را دارید سرای مشیر را از دست ندهید.از نکات مثبت این منطقه گردشگری این است که دسترسی آسانی به چند منطقه تاریخی دیگر دارد .پس می توانید اول از این مکان دیدن کنید و سپس مسجد نصیر الملک و ارگ کریم خانی هم ببینید.این بازار در۲۸/۵/۱۳۴۷ به عنوان اثر ملی ثبت شده است و در دوره پهلوی قسمت هایی از آن بازسازی شده تا از فرسودگی آن جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian