021-49029 پشتیبانی ایام عید : 09129309400 تهران-اشرفی اصفهانی-برج زمرد

مقالات و بروزرسانی ها

تهران، پایتخت عمل زیبایی

عمل زیبایی

از گذشته تا به حال زیبایی ظاهری در تمام جوامع به عنوان یک ارزش محسوب می‌شود. همین موضوع باعث شده است بسیاری از افراد تصمیم بگیرند برای اینکه ظاهر یا اندام زیباتری داشته باشند، تن به عمل‌های زیبایی و هزینه‌های سنگین بدهند. در سال‌های اخیر و با پیشرفت علم پزشکی و جراحی‌های پلاستیک شاهد افزایش نرخ عمل‌های زیبایی در ایران و جهان بوده‌ایم. در ادامه این مطلب قرار است در مورد تاریخچه عمل‌های زیبایی در ایران و جهان صحبت کنیم و به جواب این سوال برسیم که آیا واقعا تهران پایتخت عمل های زیبایی در جهان است؟

عمل زیبایی به چه عملی گفته می‌شود؟

به طور کلی جراحی زیبایی نوعی جراحی پلاستیک است که تنها با هدف بهبود ظاهر یک ارگان که عملکرد طبیعی دارد انجام می‌شود. جراحی‌های زیبایی می‌توانند با افزایش با افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس افراد به بهبود روابط اجتماعی آن‌ها کمک کند.

تاریخچه عمل های زیبایی

جالب است بدانید قدمت عمل‌های زیبایی در جهان به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد که در هندوستان برخی از روش‌های جراحی ترمیمی روی پوست انجام می‌شد. همچنین در ۱۵۶۰ سال قبل از میلاد هم از پاپیروس برای برداشتن چین و چروک روی صورت استفاده می‌شد.

اما سابقه جراحی پلاستیک به شکل فعلی به دوره نوزایی در کشور ایتالیا بر می‌گردد. البته در آن زمان جراح مربوطه با اتهام کلیسا به عنوان دخالت در کار خدا مورد غضب قرار گرفت. اولین جراح پلاستیک آمریکایی جان پیتر متائور (John Peter Mettauer) بود در سال ۱۸۲۷ شکاف کام را ترمیم نمود.

تاریخ جراحی پلاستیک و ترمیمی به کشور ما به حدود ۹۰ سال قبل برمی‌گردد. در آن زمان دکترعلی احسانلو که دوره جراحی پلاستیک را در آمریکا گذرانده بود در سال ۱۳۰۷ اولین جراحی زیبایی را انجام داد .

آمار عمل های زیبایی در جهان

طبق آخرین آمارهایی که انجمن بین المللی جراحی پلاستیک  (ISAPS) منتشر کرده است نزدیک به ۲۴ میلیون عمل جراحی در سال ۲۰۱۸ در جهان انجام گرفته است. از این تعداد ۸۶ درصد یعنی (۲۰.۳۶۲.۶۵۵) سهم زنان  و ۱۴ درصد (۳.۲۶۴.۲۵۴) هم سهم مردان بوده است.

طبق این آمار، بالاترین میزان جراحی زیبایی در جهان به کشور امریکا اختصاص دارد. نزدیک به ۱۸ میلیون آمریکایی در سال ۲۰۱۸ برای زیباتر شدن اقدام کرده‌اند که نسبت به سال قبل از آن ۲۵۰ هزار نفر افزایش داشته است.

از بین ۱۸ میلیون نفری که در سال ۲۰۱۸ در امریکا برای زیبایی اقدام کرده‌اند، بیش از ۴ میلیون آن به وسیله عمل‌های جراحی انجام شده است و مابقی آن بدون نیاز به عمل جراحی مانند لیزر موهای زائد، لیفت پوست و تزریق بوتاکس و مانند آن صورت گرفته است. محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی در امریکا عبارتند از:

 • حجم دهی سینه
 • لیپوساکشن
 • فرم دهی بینی
 • جراحی پلک
 • کوچک کردن شکم

رتبه بندی کشورهای جهان در عمل های زیبایی

طبق آخرین آماری ISAPS اعلام کرده است، بعد از امریکا که در رتبه نخست عمل‌های زیبایی در جهان قرار دارد، کشورهای برزیل، ژاپن، کره جنوبی، مکزیک، آلمان، فرانسه و کلمبیا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. با وجود اینکه بارها شنیده‌ایم نرخ جراحی‌های زیبایی در ایران بسیار بالاتر از سایر کشورهای جهان است. اما طبق آخرین آماری که انجمن بین المللی جراحی پلاستیک  اعلام کرده است ایران در رتبه بیستم قرار می‌گیرد.

 1. آمریکا با ۴.۳۱۰.۱۸۰ عمل جراحی
 2. برزیل با ۲.۴۷۷.۵۳۸ عمل جراحی
 3. ژاپن با ۱.۶۷۸.۶۱۰ عمل جراحی
 4. مکزیک با ۱.۰۳۶.۶۱۸ عمل جراحی
 5. ایتالیا با ۹۵۲.۸۳۰ عمل جراحی
 6. آلمان با ۷۰۴.۸۸۰ عمل جراحی
 7. کلمبیا با ۵۱۶.۹۳۰ عمل جراحی

جالب است بدانید یکی از بیشترین عمل‌های جراحی زیبایی مربوط به پلک است که بیشتر در کشورهای ژاپن و کره جنوبی انجام می‌شود. طبق آخرین آمار بیشترین عمل‌های جراحی زیبایی در جهان عبارتند از:

 1. جراحی افزایش حجم سینه بیش از ۱.۶۷۷.۳۲۰ جراحی
 2. جراحی لیپوساکشن بیش از ۱.۵۷۳.۶۸۰ جراحی
 3. جراحی پلک بیش از ۱.۳۴۶.۸۸۶ جراحی
 4. جراحی رینوپلاستی (جراحی بینی) بیش از ۸۷۷.۲۴۵ جراحی
 5. جراحی ابدومینوپلاستی بیش از ۸۰۲.۲۳۴ جراحی

آمارها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر زیبایی اندام طرفداران بیشتری نسبت به زیبایی چهره پیدا کرده است. به نظر می‌رسد علت اصلی این که افراد تمایل بیشتری به داشتن اندام جذاب‌تری پیدا کرده‌اند، گسترش شبکه‌های اجتماعی و حضور پررنگ سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها در رسانه‌های اجتماعی است. به طوری که نوجوانان و جوانان زیادی دوست دارند با انجام جراحی‌های زیبایی اندام خود را به هنرپیشه یا سلبریتی محبوب خود شبیه کنند.

آیا واقعا تهران پایتخت عمل های زیبایی است؟

با وجود اینکه بارها شنیده‌ایم که آمار عمل های زیبایی در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان بسیار بالا است، آمارها نشان می‌دهد این گونه نیست و ایران طبق آخرین آمار در رده بیستم بیشترین تعداد عمل جراحی زیبایی در جهان قرار دارد، هر چند که هنوز آمار دقیقی در مورد تعداد عمل‌های زیبایی در ایران توسط وزارت بهداشت اعلام نشده است.

با این حال انجام برخی از جراحی‌های پلاستیک مانند جراحی بینی (رینوپلاستی) ایران نسبت به سایر موارد شیوع بیشتری دارد. همچنین تعداد زیاد متخصصین جراحان پلاستیک در تهران و هزینه نسبتا پایین آن در مقایسه با کشورهای دیگر باعث شده است تهران به عنوان پایتخت عمل‌های زیبایی شناخته شود.

بر اساس گزارش شبکه خبری «ایندیا تودی» هندوستان ایران یکی از کشورهای برتر رتبه‌بندی در جراحی بینی است. تخمین زده می‌شود تقریبا سالانه بیش از ۲۰۰ هزار ایرانی که بیشتر آن‌ها از زنان هستند، برای کاهش اندازه بینی خود به پزشکان جراح زیبایی مراجعه می‌کنند. البته آمار دقیقی در این زمینه توسط وزارت بهداشت ارائه نشده است و نمی‌توانیم صحت آماری که توسط ایندیا تودی اعلام شده است را تایید کنیم.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، لیپوساکشن، بوتاکس، تزریق ژل از دیگر علاقه‌مندی‌های ایرانیان برای عمل‌های جراجی زیبایی و پلاستیک است.

بر اساس گزارش این شبکه خبری میانگین هزینه تقریبی یک عمل جراحی بینی در ایران ۵۰۰ دلار است و به خاطر همین قیمت پایین، تهران تبدیل به مقصد گردشگران خارجی از کشورهای همسایه و جهان برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی شده است.

جالب است بدانید ارزش بازار جراحی پلاستیک و زیبایی در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده است که در سال‌های اخیر پیشرفت نزدیک به ۱۰ درصدی را هم تجربه کرده است. وجود جراحان پلاستیک چیره دست و کلینیک‌های زیبایی مدرن و پیشرفته در ایران فرصت خوبی را برای جذب گردشگرانی که به دنبال انجام عمل‌های زیبایی هستند فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian