021-49029 پشتیبانی ایام عید : 09129309400 تهران-اشرفی اصفهانی-برج زمرد

مقالات و بروزرسانی ها

تغییر سبک زندگی در خانواده های ایرانی از گذشته تا کنون

 

  • تغییراتی که در سبک زندگی ایرانی در جنبه های مختلف به وجود آمده است.

اگر ساعتی در کنار پدربزرگ و یا مادربزرگ خود بنشینید متوجه می شوید که تغییرات سبک زندگی از قدیم تا الان چقدر عمیق بوده است. اما علت تغییرات چه بوده و سرعت تغییرات در سبک زندگی امروزی چگونه است؟در این مطلب تهران مبله مرجع اجاره سوئیت مبله در تهران برای شما تغییرات سبک زندگی ایرانیان را ارائه کرده است.با ما همراه باشید تا بدانید این تغییرات چه تاثیری روی زندگیمان گذاشته است.

  • بررسی تغییرات سبک زندگی از لحاظ روانشناسی:

شاید دلیل اینکه سبک زندگی و رفتارها در جامعه روز به روز تغییر بیشتری دارد برای افراد تعجب برانگیز باشد. می توان گفت که تغییر سبک زندگی از لحاظ مختلف روانشناسی، قابل انتظار است. روانشناسان معتقدند که فطرت انسان به سوی کمال در حرکت است و با تغییراتی که در محیط خود رخ می دهد، سعی در وفق خود با این تغییرات را دارد. سرعت تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر بسیار بیشتر از گذشته شده است. دلیل این امر سرعت تغییر و تحول در تکنولوژی است.

هنگامی که محیط و تکنولوژی های اطراف افراد تغییر می کند، انسان در وجود خود از لحاظ روحی احساس خلا می کند و سعی دارد این خلا و شکاف ایجاد شده بین خود و دنیای بیرون را از بین ببرد. همین مساله باعث می شود که در سبک زندگی خود ناخوداگاه و گاهی خودآگاه تغییراتی را بوجود آورد. اگر به دنیای اطراف خود بنگرید می توانید ببینید که تغییرات با سرعت بالایی در حال انجام شدن هستند. این تغییرات را بر جنبه های مختلف زندگی می توان مشاهده کرد.

 

  • سبک زندگی تغذیه ای و تغییر در آن:

 

تغییر سبک زندگی

 

 

آیا به این فکر کرده اید که روز به روز تغییرات بیشتری در غذاها داده می شود و کم کم غذاهای سنتی از سفره غذایی کنار می روند؟

نمی خواهیم خوب یا بد بودن این مساله را بررسی کنیم. اما علت تغییر در سبک غذایی می تواند به علت این مساله باشد که افراد به سمت راحت طلبی و روی آوردن به کارهای زودبازده هستند. قطعا زمانی که برای تهیه یک فست فود گذاشته می شود بسیار کم تر از غذای سنتی است و ذائقه افراد نیز به مرور به سمت این غذاها تغییر جهت داده است.

  • تغییر سبک زندگی در رفت و آمدهای خانوادگی و فامیلی:

اگر رفت و آمدهای قدیم را در نظر بگیرید می توانید متوجه شوید که محدوده ی این ارتباطات بسیار کمتر شده است. بسیاری از افراد سعی دارند این مساله را به مشغولیت های کاری نسبت دهند، اما به نظر می رسد افراد حتی در مواقعی که وقت شان آزاد است تنهایی و یا ارتباطات محدود را بیشتر ترجیح می دهند. هنگامی که افراد نسل جدید با خانواده به قول خود قدیمی خود ارتباط برقرار می کند به گونه ای نمی توانند همدیگر را درک کنند و مسئله شکاف نسل ها پیش می آید. در گذشته تغییرات به این گونه نبود و نزدیکی بیشتری بین نسل ها وجود داشت و این امر باعث صمیمیت می شد.

 

  • تاثیر تکنولوژی بر راحت طلبی افراد جامعه و بررسی روانشناسی سبک زندگی مرفه:

 

تاثیر تکنولوژی در سبک زندگی

 

در گذشته فرزندان خیلی احساس مسئولیت های بیشتر داشتند. این امر باعث می شد که با وجود عدم توانایی کافی مالی فشار روحی کمتری روی خانواده ها باشد. همچنین فرزندان خیلی زودتر ازدواج می کردند و مستقل می شدند. اما در سالهای اخیر فرزندان خیلی دیرتر ازدواج می کنند و بار مسئولیت آنها تا مدت ها بر دوش خانواده است. بررسی و تحلیل نسل ها نشان می دهد که افراد جامعه تا حدودی راحت طلب شده اند و دامنه صبر آنها پایین آمده است. اما علت این امر چیست؟

 

علاقمندان به گردشگری مطالب زیر را هم بخوانید:

عمارت مسعودیه | آشنایی با جاذبه های گردشگری تهران

باغ چهل تن ،خانه فروغ الملک |جاذبه های گردشگری شیراز

سرای مشیر (سرای هنر) شیراز |جاذبه های گردشگری شیراز

 

تکنولوژی می تواند بسیار مفید باشد ولی عوارضی نیز به همراه دارد. هنگامی که سرعت انجام کارها بالا می رود و افراد می توانند با یک گوشی تلفن به راحتی کاری را انجام دهند که مدت ها پیش باید در صف های طولانی انجام می دادند، تمرین صبر از آنها گرفته شد. شاید این مسئله آنقدر بی اهمیت باشد که نتواند با مزایای تکنولوژی رقابت کند. اما باید دانست که مسائل روحی افراد بسیار مهم تر است. پس بهتر است به گونه ای دیگر تمارین صبر بر سر راه فرزندان قرار گیرد.

 

  • تغییر سبک زندگی و جنبه های مثبت آن:

 

جنبه های مثبت تغییر سبک زندگی

 

اگر چه این روزها خیلی از افراد میانسال و سالمند از تغییرات سبک زندگی گله دارند و صمیمیت موجود در سبک قدیم را بهتر می پسندند. اما مزیت هایی را هم می توان در این تغییرات دید.

  • قطعا زندگی راحت تر شده است و افرادی که به دنبال موفقیت هستند نسبت به گذشته دست بازتری برای پیمودن مسیر موفقیت دارند.
  • دامنه اطلاعات افراد بسیار گسترده شده است و با پیشرفت IT دسترسی تمام افراد به محتواهای مورد نظر راحت تر شده است.
  • ارتباط افراد راحت تر شده است. می توان مسافت های طولانی را با یک گفتگوی آنلاین و تصویری جبران کرد.
  • و ….

سرعت رشد به گونه ای شده است که گاها نگران تغییرات و ارتباط با نسل آینده می باشیم.

شما چه فکر می کنید؟ تغییرات سبک زندگی چه تاثیری روی شما و خانواده گذاشته است؟نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian