021-49029 پشتیبانی ایام عید : 09129309400 تهران-اشرفی اصفهانی-برج زمرد

مقالات و بروزرسانی ها

انواع اقامتگاه گردشگری

امروزه با گسترش ارتباطات در دنیا، میزان گردشگران نیز در سراسر دنیا در حال افزایش است. بسیاری از گردشگران در سراسر دنیا به دنبال یک اقامتگاه مناسب برای سپری کردن تعطیلات خود هستند. امروزه اقامتگاه‌های گردشگری به شکل‌های متنوعی در سراسر دنیا وجود دارد که قدرت انتخاب مسافران را افزایش می‌دهد. این اقامتگاه‌های گردشگری براساس میزان امکانات رفاهی و هزینه‌های اقامتی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در برخی موارد معماری‌های خاص و دکوراسیون داخلی عجیب می‌تواند تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب کند.

بسیاری از گردشگران مهم‌ترین عامل لذت بخش بودن سفر را محل اقامت با کیفیت و مناسب می‌دانند به همین دلیل نیاز است تا در مورد تمامی جزییات و امکانات هر اقامتگاهی اطلاعات داشته باشید. هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، متل‌ها، مسافرخانه‌ها، سوئیت‌ها، منازل شخصی و …. از جمله گزینه‌هایی است که می‌توانید برای اقامت انتخاب کنید. رزرواسیون یکی از مهم‌ترین نکات قبل از سفر می‌باشد که باید با توجه به گزینه انتخابی خود نسبت به انجام آن اقدام کنید. در این مقاله در مورد تفاوت انواع اقامتگاه و در نهایت بهترین گزینه آن‌ها صحبت می‌شود.

اقامتگاه‌های گردشگری

امروزه یکی از پردرآمدترین صنایع دنیا، صنعت گردشگری می‌باشد و با توجه به این موضوع بسیاری از دولت‌ها اقدام به گسترش زیرساخت‌های خود در این زمینه کرده‌اند. هتل‌ها از جمله اصلی‌ترین گزینه‌های اقامت گردشگران و مسافران می‌باشد و با توجه به شرایط اقامتی می‌تواند بهترین گزینه برای اقامت باشد. یکی دیگر از گزینه‌های اقامت، هتل آپارتمان‌ها هستند که معمولا هزینه کمتری را نسبت به هتل‌ها دریافت می‌کنند و فضای اقامتی بزرگتری را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. از جمله انواع اقامتگاه‌های گردشگری که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌شود می‌توان به مسافرخانه‌ها، سوئیت‌ها، متل‌ها، منازل شخصی، خوابگاه و مهمانسرا اشاره کرد.

تفاوت در امکانات

یکی از مهم‌ترین مواردی که بیشتر گردشگران به آن توجه دارند، امکانات رفاهی و اقامتی ارائه شده توسط اقامتگاه مورد نظر می‌باشد. امکاناتی همانند دسترسی به اینترنت، استخر، صبحانه و وعده‌های غذایی، حمل و نقل رایگان، تلویزیون و امکانات بهداشتی از جمله مواردی هستند که مدنظر گردشگران می‌باشد. هتل‌ها معمولا از جمله اقامتگاه‌هایی هستند که بیشترین امکانات را برای مسافران ارائه می‌دهند.

در بیشتر اتاق‌های هتل‌ها دسترسی به اینترنت وجود دارد و همچنین امکانات بهداشتی، صبحانه رایگان، باشگاه ورزشی و استخر در اختیار گردشگران می‌باشد. در کنار هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها معمولا به صورت محدودتری این امکانات را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال اکثر هتل آپارتمان‌ها دسترسی به اینترنت ندارند و دارای وعده صبحانه رایگان نمی‌باشند. همچنین این اقامتگاه‌ها معمولا امکانات بهداشتی در اختیار مسافران قرار نمی‌دهند.

مسافرخانه‌ها و متل‌ها یکی دیگر از گزینه‌های اقامتی گردشگران می‌باشند که معمولا در حوالی شهر و در مسیر بین دو شهر قرار دارند. امکانات ارائه شده در این اقامتگاه‌ها بسیار محدود بوده و معمولا کمترین کیفیت ممکن را دارا می‌باشند. این اقامتگاه‌ها معمولا دارای اتاق با امکانات اولیه مانند تخت، سرویس‌های بهداشتی و یخچال می‌باشند که تنها می‌تواند نیاز‌های اولیه مسافران را برطرف کنند.

سوئیت‌ها و منازل شخصی یکی دیگر از انواع اقامتگاه‌های گردشگری می‌باشد که معمولا طرفداران خاص خود را دارند. سوئیت‌ها که بیشتر در شهر‌های شمالی کشور رواج دارند دارای امکاناتی مانند منزل‌های شخصی می‌باشند و فضای بازتری نسبت به اتاق‌های هتل دارند. سوئیت‌ها می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای طبیعت گردان و کوهنوردان باشد. داشتن آشپزخانه و لوازم مورد نیاز برای آشپزی یکی از مهم‌ترین امکانات این اقامتگاه‌ها می‌باشد.

خوابگاه‌ها نیز از جمله گزینه‌های دیگر اقامت برای گردشگران می‌باشد. این اقامتگاه‌ها معمولا دارای حداقل امکانات می‌باشند و شرایط بهداشتی مناسبی ندارند به همین دلیل دارای کمترین هزینه‌های اقامتی در میان تمامی گزینه‌ها می‌باشند.

تفاوت در هزینه اقامت

یکی از معیار‌های مهم دیگر در انتخاب اقامتگاه مناسب میزان هزینه‌های اقامت در هرکدام از گزینه‌های اقامتی می‌باشد. میزان هزینه‌ها برای هر اقامتگاه متناسب با امکانات اقامتی و رفاهی که ارائه می‌گردند مشخص می‌شود. هتل‌ها یکی از گزینه‌های اقامتی گردشگران است که معمولا با توجه به کیفیت آن‌ها هزینه‌های دریافتی به ازای هر شب اقامت تفاوت می‌کند. هتل‌ها از لحاظ کیفی معمولا به چند دسته تقسیم می‌شوند و براساس آن هر چه تعداد ستاره‌های آن‌ها بیشتر باشد معمولا خدمات با کیفیت تری ارائه می‌کنند و در قبال آن هزینه‌های بیشتری نیز دریافت می‌کنند.

هتل آپارتمان‌ها نیز همانند هتل‌ها دارای درجه بندی کیفی هستند و براساس آن دارای هزینه‌های اقامتی متفاوتی می‌باشند. اقامتگاه‌هایی مانند مسافرخانه و خوابگاه معمولا دارای کیفیت‌هایی مشابه هستند و نمی‌توان نسبت به امکانات ارائه شده توسط آن‌ها خوشبین بود. سوئیت‌ها و منازل شخصی نیز متناسب با موقعیت مکانی آن‌ها و همچنین امکاناتی که در آن‌ها قرار دارد می‌تواند در بازه‌های قیمتی متفاوتی ارائه گردد. در برخی هتل‌ها سوئیت‌های لوکسی وجود دارد که معمولا قیمت‌های بسیار بالایی دارند.

بهترین اقامتگاه گردشگری کدام است؟

پس از مشخص شدن تفاوت‌های موجود در اقامتگاه‌های مختلف زمان آن رسیده است بهترین اقامتگاه گردشگری را انتخاب کنیم. در واقع می‌توان گفت که بهترین اقامتگاه گردشگری دارای امکانات اقامتی و رفاهی مناسب می‌باشد و در کنار آن هزینه‌های اقامتی پایینی داشته باشد. همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد، هتل‌ها معمولا بیشترین هزینه‌های اقامتی را نسبت به سایر گزینه‌ها دریافت می‌کنند. این هزینه‌های بالا به واسطه امکاناتی است که در بیشتر موارد گردشگران حتی از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. به عنوان مثال باشگاه ورزشی یا استخر از جمله امکاناتی است که گردشگران در برخی موارد فرصت استفاده از آن را پیدا نمی‌کنند.

برای انتخاب بهترین گزینه اقامتی بهتر است ابتدا میزان هزینه مورد نظر برای پرداخت را در نظر بگیرید و همچنین امکاناتی که از اقامتگاه انتظار دارید. براساس آنچه گفته شد هتل آپارتمان‌ها امکانات محدودتری را نسبت به هتل‌ها ارائه می‌دهند اما دارای فضای بیشتری می‌باشند و همچنین هزینه‌های اقامتی کمتری دارند. با توجه به شرایط امکاناتی مناسب و هزینه‌های اقامتی پایین به نظر هتل آپارتمان‌ها و سوئیت‌ها می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای قشر متوسط جامعه باشند. طبیعتا در صورتی که قدرت پرداختی شما بالا می‌باشد گزینه‌های دیگر مانند سوئیت‌های لوکس هتل می‌تواند بهترین گزینه باشند.

نکات مهم در انتخاب اقامتگاه‌های گردشگری

در قسمت‌های مختلف تلاش شد تا نقاط ضعف و قوت هر کدام از اقامتگاه‌های گردشگری بیان شود. هزینه‌های اقامتی و امکانات رفاهی از جمله محدودیت‌هایی است که برای هر گزینه از اقامتگاه‌ها وجود دارد و باید با توجه به شرایط اقتصادی و سلیقه‌ای افراد نسبت به گزینه مناسب اقدام کنید. توجه به یکسری نکات باعث می‌شود تا اقامت دلنشین‌تری را داشته باشید.

هتل‌ها معمولا دارای ساعت‌های مشخصی برای تحویل و تخلیه اتاق می‌باشند. این محدودیت باعث می‌شود تا بسیاری از افراد قید هتل‌ها را بزنند چون نیاز است که قبل از زمان تعیین شده اتاق مورد نظر را تخلیه کنند.

در صورتی که تعداد مسافران زیاد باشد، با توجه به محدودیت فضای هتل‌ها، معمولا این اقامتگاه گزینه مناسبی نمی‌باشند. هتل آپارتمان‌ها بر خلاف هتل‌ها دارای فضای بیشتری هستند و می‌توانند گزینه به صرفه‌تری برای گردشگران باشند.

سعی کنید محل اقامت خود را چند روز قبل از رسیدن به مقصد رزرو کنید تا به مشکل برنخورید. موقعیت مکانی اقامتگاه شما تاثیر زیادی در لذت بخش بودن سفر شما دارد. بیشتر هتل‌ها در مراکز شهر و نقاط پر رفت و آمد قرار دارند. در نقطه مقابل سوئیت‌ها معمولا در حوالی شهر و در نزدیکی نقط ییلاقی قرار می‌گیرند به همین بهتر است در انتخاب هر کدام از این اقامتگاه‌ها دقت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian